• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Zašto koke ne nesu jaja ?!

gigausupi

Član
Tu od
3 Stu 2014
Poruka
259
Dajte me nemoj zajebavat, molim. Držim kokoši godinama, i stare i mlade znam sve o njima i nikada nije bilo ovako. Znam što je miitarenje i koliko traje. Ovo je nešto drugo. Kao što je gore iwanho napisao, imao sam više jaja prek zime nego u zadnja dva mjeseca.
Ajte budite kreativniji i pametniji ili šutite.
 
Posljednje uređivanje:

Peradarka

Član
Tu od
6 Velj 2014
Poruka
199
meni krepala mlada koka,iznjela neko jaje bez ljuske koje se očito razlilo u njoj,jer i ta opna nije bila cijela i bila je jače krvava nego uobičajeno kad mlada koka pronese,a dajem im ljuske od jaja i s vremena na vrijeme kostovit
a starim kokama je mitarenje završilo i nesu sad svaki dan,ali ja cijelu noć imam upaljeno svijetlo u štali di perad spava tako da imaju stalno "dan" :)
 

gigausupi

Član
Tu od
3 Stu 2014
Poruka
259
Ako imaš svjetlo, to je druga priča. Ja neću palit svjetlo, nisam niti prije pa je bilo jaja. Hoću prirodno, da kokoši spavaju po noći.

Jedino što stvarno razmišljam da kupim smjesu za poticanje nesenja iako imaju ogroman prostor s travom i glistama i larvama...
Ak to ne upali, onda ne znam kaj bum. Čekam.
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Gigausupi, čekati je izgleda jedino rješenje! Ja sam svojima kupio nešto za poticaj nošenja od Čakovec, ali to klopaju u mixu sa kukuruznim brašnom i ništa već tjedan dana! Imam za sada 16 kom + 3 pileta (3 mjeseca)+ pjetla, ali ništa! Nikad mi se to još nije dogodilo! Ove godine sve naopako, prvo tekutovi, utukli mi 9 mladih pilića i 4 koke, a sad ove što su ostale ne nesu!!
Imam većinom neke domaće kokoši, znači ništa prstenovano i sl. i nisu stare, samo su 4-5 kom stare 3 godine, a ostale su 1 ili 2 godine! Zato sam i htio ostaviti one piliće koje su mi pobili tekutovi!! Moram kao i ti, ČEKATI!!
 

gigausupi

Član
Tu od
3 Stu 2014
Poruka
259
Ma upravo to kaj si rekao, nekako mi je kutku glave uvijek bio crv sumnje da sa smjesom ne bum nikaj napravil, ali si mislim da probam i to, pa da isključim i tu opciju.

Protiv tekutova sam ovo ljeto sve povadio iz štale i sve tri puta dezinficirao. Tekuti kokoši uvijek imaju, ali moje nemaju u velikom broju koliko sam primjetio.

Imam i starije(godinu i pol dana) i mlađe koje su sada neke 7, neke osam mjeseci i ništa. A najčudnije mi je što pijetao uopće ne skače po kokama. Istina, to mi je novi, nabavio ga prije dva mjeseca, ali ima već 7 mjeseci.

Stari je naskakao ko lud konstantno, ali je nastradao od jednog psa, a kako sam se nakratko morao preseliti prije godinu i pol, sve sam stare svoje koke eliminirao. Sada postepeno obnavljam jata i koki, i patki raznih, a na proljeće ću i par pura.
Ali to je već druga priča.
 

Peradarka

Član
Tu od
6 Velj 2014
Poruka
199
oduvijek imam svijetlo zbog toraca,tad ne dolazi,jer jednom kad mi je pregorila žarulja i nisam imala doma rezervnu i tu noć mi je jadna perad bila u mraku i torac mi je odnio tri patke,tako da mi svijetlo nije zbog nešenja,nego radi zaštite
 

gigausupi

Član
Tu od
3 Stu 2014
Poruka
259
To je ok, a i tekuti nevole svjetlo, tak da ubijaš dvije muhe jednim udarcem.

Samo ak imaš domaće koke, bez ljutnje, ali ubijaš i koke. Ok možda se ti baviš velikom proizvodnjom, ali ja domaće koke ne želim izlagati bilo kakvom stresu i neprirodnim stvarima, pa tako niti cjelonoćnom osvjetljenju.

A torac, ne znam kaj ti je to, ali ja mogu maltene hermetički zatvoriti štalu i nikaj ne ulazi. Ali jedan je prozorčić je uvijek otvoren.

A i lisice i kune i sve ostalo mi uvijek radije hvataju patke, što je normalno jer pružaju manji otpor i nemaju baš kljun i kanđe ko koke. Ali i to sam sredio djelomično.

Ovaj tjedan moram proširiti dosta za patke s daskamama im napraviti nisku štalicu, ajmo reći.

Najbolja zaštita je moj šarplaninac Mališa. Pustim ga da malo zapiša na polju gdje držim koke, plus, štala, odnosno taj prozorčić je na dva metra od ograđenog velikog dijela dvirišta gdje mi je pas i vjeruj, kada ovaj zalaje i zareži, nema toga kaj bi prišlo štali.

Jednom se to dogodilo, bila jaka zima, ali je bio jako star i bolestan lisac koja nije imao izbora pa je riskirao. I tada sam držao tamo i patke i zaklao dvije patke, kokoši nije niti pipnuo.
 
Posljednje uređivanje:

Peradarka

Član
Tu od
6 Velj 2014
Poruka
199
nisu pod sresom zbog svijetla,jer oduvijek imaju svijetlo,kad je mrak pod stresom su i dok ne upalim svijetlo navečer neće uopće ući u štalu,i jako su svi nemirni kad je mrak
 

gigausupi

Član
Tu od
3 Stu 2014
Poruka
259
Nemreš verovat. Viš kaj su ti dresirane koke. I bi svjetlo...

Inače, kod mojih koka još ništa, tak da sam sada kupio neki koncentrat od Valpovke i to pakiranje 1 kilogram, a daje se u omjeru 1:9 sa šrotom, tak da možete misliti kakva je to kemija. Uglavnom piše na vrećici da je to za domaće kokoši nesilice koje se drže vani u seoskim domaćinstvima.

Valjda se podrazumijeva one koje imaju travu i pokojeg crva.

Prvi puta to vidim, ali je fakat jeftino obzirom na koncentraciju. E sada... Vidjet ću kroz koji dan dal to radi, jer sam davno naučio da je jeftino i loše.

Prije sam znao(dva puta svega samo za mlade koke, jer su mi inače uvijek dobro nesle), kupio vreću onoga koji mješa 1:4 ili 1:3 ne sjećam se točno i ne sjećam se sada od koje tvrtke, mislim isti Valpovka.

E da. I rekao lik da u zadnje vrijeme dosta više ljudi traži koncentrate za nesilice. Sve jasno. Tko zna čime su nas zašpricali ili kaj umješali u kemikalije za tretiranje kukuruza.
 
Posljednje uređivanje:

gigausupi

Član
Tu od
3 Stu 2014
Poruka
259
Ne bih htio da to ispadne kao reklama, ali 13 kuna kilogram. A mješa se 1:9, kako sam napisao računaj. Isplati se, a pravu isplativost ću vidjeti za par dana.
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Ohoooho...
Prilično "masna" cijena! Ja svojim kokicama dam dnevno cca. 3 kg hrane, znači da bi ja tu smjesu imao max.4dana uz dobru dijetu!! Računajuci drugu smjesu od 9 kg po cijeni 1 kn/kg bi znači trošak bio 5,5 kn dnevno + zelena trava + voda!! Morala bi ta smjesa imati učinka onda!!
Ja ovu što sam kupio je 10 kg vreća, košta 57 kn i ide 1:10 i to je onda najmanje upola jeftinije, a jučer sam imao čak 6 jaja nakon skoro 3 tjedna štrajka!!
Vidjeti ću današnju situaciju, pa ako moje ne valja, javi mi molim te kako se to tvoje zove...
 

gigausupi

Član
Tu od
3 Stu 2014
Poruka
259
Gle, neću pisati kak se zove da me netko ne napada zbog reklame, ali već sam rekao: vrećica od 1 kg, Valpovka.

I nabavio sam za sada samo jednu jučer, jer ne namjeravam time stalno hraniti kokoši, nego ih potaknuti da nesu. Možda kupim još jednu, ako ne počnu nesti, jer će mi za koji dan ova nestati. Ak ne upali znači, ako je gore netko napisao, nije stvar u smjesi, ne pali. Onda ću jednostavno čekati.

E da, ja imam kanster od 1000 litara i pun je kišnice, tak da vodu ne trošim. Upravo se spremam postaviti grijač unutra(poseban, a imam ga odavno, da sada ne objašnjavam) da se voda ne smrzne. A ako padne snijeg, unura trpam snijeg koji se topi. Trava me ništa ne košta, imam je i viška.
I ja dajem oko 3 kg hrane, alimimaju 1300 m2 pa dosta nađu same.
 
Posljednje uređivanje:

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Pa dobro i ja sam malo pretjerao s "troškovima", ali ipak!!
Ako pomogne super! Držim ti palceve, a i sebi!!
U biti mi je svejedno jer ih držim prvenstveno za svoje potrebe iako mi je glupo kupovati hranu za kokoši, a nemati domaća jaja!! Moje izgleda ne djeluje jer danas opet niti jedno jaje! Polako gubim živce i oštrim nož!!
Ništa ove godine kako treba, osim mačaka koje ne trebam! Možda počnem njih izvoziti za kinu...šala!, nedam im ja životinje na mučenje!!
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,657
Ne bih htio da to ispadne kao reklama, ali 13 kuna kilogram. A mješa se 1:9, kako sam napisao računaj. Isplati se, a pravu isplativost ću vidjeti za par dana.
Ovo je poljoprivredni forum, a ne reklamna agencija, stoga malo promisli s izjavama??? "reklama" znači da nesmijem spominjat da ću sijati određenu sortu kukuruza da ne ispadne reklama. Taj prašak se zove Valpomin i sigurno neide 1:9, mislim da si trebao stavit 0 iza 9, a iz mog skromnog iskustva..ni koristi ni štete.
 

gigausupi

Član
Tu od
3 Stu 2014
Poruka
259
Gle stari, ljudi me pitaju, a ja izbjegavam reći kako se zove pa ti hvala što si mi pomogao. Al evo opet nekoga koji se pravi jako pametan. Nije 90 niti 10 nego je 1:9 !

Ak već znaš koji je preparat, onda valjda znaš i čitati sitna slova na poleđini. A ti ako misliš da bu pomoglo 1:90 onda je superekstraturbodizel smjesa za koju nitko nikada nije čuo osim tebe.
 

bozo112

Član
Tu od
28 Lis 2014
Poruka
66
Ja sam isto svojim nesilicama davao sličan preparat, ne znam kojeg točno naziva,ali znam da je išlo 1:9. Kupio sam 3 pakovanja po 1 kg,ali nije bilo baš nekakvog učinka.Cijena je bila 20 kn/kg.Puno bolji mi je super za nesilice 55kn/10kg. Zasad mi se pokazao puno učinkovitiji,i koke su počele nositi dok kod tog preparata mi se to nije dogodilo.Inače kokama smjesu dajem samo za vrijeme zime i to samo u početku.
 

gigausupi

Član
Tu od
3 Stu 2014
Poruka
259
Što nisi probao 1:90, možda bi bio učinkovitiji:icon_e_biggrin:?

Nego, da i ja sam prije koristio taj, ali sam imao i više kokoši. Sada opet obnavljam jato pa sam se odlučio na ovaj, manje pakiranje, a očito je pojeftinio.
I jedno sam davno naučio: kao i okd ljudi, ne djeluje svaki preparat na svakoga, a mnogo ovisi i o načinu držanja, osnovnoj ishrani, travi, vrstama kokoši...

Uglavnom, jučer sam počeo davati, javim vam.
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,657
Gle stari, ljudi me pitaju, a ja izbjegavam reći kako se zove pa ti hvala što si mi pomogao. Al evo opet nekoga koji se pravi jako pametan. Nije 90 niti 10 nego je 1:9 !

Ak već znaš koji je preparat, onda valjda znaš i čitati sitna slova na poleđini. A ti ako misliš da bu pomoglo 1:90 onda je superekstraturbodizel smjesa za koju nitko nikada nije čuo osim tebe.
hippo.gif
be8.gif
 

Bratko

Iskusan lik
Tu od
26 Velj 2014
Poruka
802
Kokoši će nesti jaja ako imaju zadovoljene slijedeće uvjete:
Kvalitetna hrana, svjetlo cca 14 sati dnevno, temperatura10-25°C, čista voda suha prostirka i dovoljno mjesta u objektu kad nisu na ispustu
 

Najnoviji postovi

Na vrh