• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Zašto koke ne nesu jaja ?!

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
To su one zadnje kandže što stoje u zraku! Čitam na internetu da su one tako i tako ostatak evolucije i kod kokoša nemaju nikakve funkcije!! Stvar je u tome sto sad skoro više i ne hoda jer ga boli, a svuda blato pa izgleda odvratno prljav!! Lako za rane, one ce zarasti same, ali me ti šiljci muče!! Ne volim da životinja pati, a treba mi još....
Mislim da ću najbolje to riješiti sa brusilicom, jer je to debelo k'o palac, a 12 cm dugo...
 

gigausupi

Član
Tu od
3 Stu 2014
Poruka
259
E ovo je ludo. Maloprije pogledao i našao dva jaja. Nesle su dosta kasnije. Više nema nikakvih pravila. Neznam jel smjesa ili vrijeme ili što, ali više nema nikakvih pravila i nema šanse da niti 0,2 posto predvidim više što će me zateći u kokošinjcu.


Kninquin, "E sad ove godine sam primjetio da jako teško hoda zbog onih kandži na nogama i stalno se potiplje na njih".

Nije mi baš jasno. Ako su te kanđe, to je beskorisno, kak si i sam rekao, i ne bi trebao uopće hodati na njima osim ako pijetao nije toliko debeo ili mu fali kalcija u kostima, pa i njih vuče po zemlji.

Inače taj evolucijski ostatak mnogi znaju odrezati dok su još pilići i to kokošima ne fali mnogo, iako sam ja osobno protiv takvog mučenja životinja, osim ako nije neophodno, kao u tvom slučaju.

Nije mi jasno kak se toliko ta kanđa toliko zadebljala, vjerojatno je i nju ozlijedio pa se regeneriralo malo previše, što se zna događati.

Ali nemoj olako s brusilicom, jer koliko god je dug, nemožeš znati do kud su došle krvne žile, odnosno kapilarke, pa bi se moglo zagnojiti i još više problema. Bolje ti je onda vet. lokalna anestezija, odrezati cijeli taj palac i tura antibiotika. Jest da je skupo, komplicirano, a i pitanje je koliko bi antibiotik djelovao obzirom na ovaj užas od bakterija i gljivica po blatu.
 
Posljednje uređivanje:

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Ma ne, ne hoda po njima! To pjetlovima počne tek rasti nakon 2. godine, i nalazi se cca.15 cm od zemlje, ali raste prema unutra, tj. izgleda kao veliko "H"! A kod pjetlova je to normalno, sto su stariji to je veće i deblje! Ja pretpostavljam da moj pjetao ima najmanje 10 godina!! Možda i budem zvao veterinara koji pokaže zanimanje za takvo nešto...
 

gigausupi

Član
Tu od
3 Stu 2014
Poruka
259
Oooo, pa onda kaj se čudiš ako ima 10 godina. Očito baš i nije mlad kak si mislio. To je onda normalno, ja mislio da je mlađi. A ništa, reži.

Al ja bi tak starog i jadnog s tim problemima u juhu ili pećnicu. Jel on uopće skače na kokoši ?
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Ufff, samo da vidiš!! Moj se ne sakriva....
I ja bih ga u juhu, ali kao što sam već naveo, trebam njegove potomke!!
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Jesu!, do sada sva bila!, a imao sam do nedavno 25 kokoša, a on sam! Izleglo se već nekoliko pilića njegovih, ali u prvoj turi 11 kokica, u drugoj turi 9, ali ih tekutovi pobili i sad imam isto, ali nažalost samo tri mi preživjela od 11 izlezenih! Sve to pod kvocku...
Ja sam ga spasio od jednog poznanika koji ga je htio zaklati, kasnije sam tek skuzio zašto!, zato što je star k'o biblija!! Vidit ću od ova tri pileta koji će biti bolji jer su dva muška...
 

gigausupi

Član
Tu od
3 Stu 2014
Poruka
259
Malo si me zaintrigirao vezano za tog tvog pijetla, a nisam nikada konkretnije proučio koliko zapravo kokoši mogu najdulje poživjeti, a kamoli pijetlovi. Znam da ovisi o mnogo faktora, hrani, uvijetima držanja, pasmini, je li nesilica ili nije...

Ovo sam našao Wikipedii, drugdje se više manje ponavlja slično:

"O najdužem životnom vijeku kokoši ima vrlo malo pouzdanih podataka. U starijoj literaturi mogu se naći navodi o starosti do 50 godina. Većina izvora navodi da domaće kokoši (ako ih se ne zakolje ranije), doživljavaju 5-7 godina, u pojedinačnim slučajevima do 8-9 godina. Kokoši nesilice najčešće ugibaju ranije od kokoški koje žive slobodno i nisu izložene stresu neprekidnog nošenja jaja."

Jel netko zna i ima li netko nekog rekordera, odnosno kokoš ili pijetla u duuubokoj starosti ?

Ajmo zapravo ak hoćete napraviti malu anketu, koliko su stare vaše najstarije kokoši i pijetlovi(ako ima nekog tko ima živaca čekati njihovu starost pa završi u juhi), ha, ha!

Možda tako otkrijemo najstariju živuću kokoš u Hrvata ili regiji ?
 

gigausupi

Član
Tu od
3 Stu 2014
Poruka
259
Ha, viš kak se zahebo! Star, ali iskusan majstor:icon_super:. A imaš sreće fakat. Neznam gdje si u Hrvatskoj, kada si u Hrvatskoj, ali baš bih par jajca od njega stavio u inkubator.

Al budem ja već nabavio tu kod mene ima ekipe sa svakakvim vrstama i mješavinama, sam ne znam dal budu i po kojoj cijeni prodat jaja.

Nije mi niti bitna toliko cijena, kada bih znao da je oplođenost iznadprosječna, kao što ti kažeš, ali ima muljatora...

Da, bez kvočke nažalost, ništa bez velikih gubitaka.
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Ja sam iz slavonije, točnije kod Slav.Broda! Dao bih ti ja jaja za džabe, ali samo da ih imam, ali nažalost nemam!! Ne mislim ja sad na svoja, već na kokošija!! Hihihi...
Kod mene ništa ne pomaže s tim njihovim brašnima za poticaj nesivosti!!
Ja za ovog svog ne znam točno koliko je star, ali kod mene u selu kažu da mu se izmjeri ta zadnja kandža i koliko ona ima cm, toliko je star!!
Moja pokojna baka je imala jednu kokoš koja je bila preko 20 godina stara, golovratku!!
 

gigausupi

Član
Tu od
3 Stu 2014
Poruka
259
Da, to je problem. Al sam ga otvorio temu, neko bi rekao: da si dignemo cijene domaćih bio jaja(ne vlastitihm nego kokošjih:icon_e_biggrin:). A uostalom zašto ne ? I ništa ne lažemo, istina je.

Žalosno je što se ja danas pohvalio sa dva jaja od 14 koka, ali ima i gorih slučajeva.

Mislim da bu ova za inkubiranje bila jako skupa, ako se ovako nastavi. Niti ekipa tu kod mene, barem ona s kojima sam dobar i pričao o tome, kažu da nikada manje, kao i meni otprilike.

Osim ovih koji imaju hibridne nesilice, ali jedan rekao da i kod njih ove godine užas. One ne da ne nesu, nego i crkavaju.

U svakom slučaju hvala na dobroj volji !

E da. Ova s 20 godina - svaka čast, baš me zanima jel na kraju završila u juhi i kakva je bila. Znaš onu - stara koka dobra juha:icon_fU: il je umrla prirodnom smrću.

I da, golovratke su zakon u svakome pogledu.Ja ih nemam, al na proljeće nabavljam par komada.
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Nije završila u juhi! Kad je baka umrla, ja sam njene kokoši prenio kod sebe, ali je golovratka nakon 3 dana uginula! Za nju je moja baka bila zamjenska kvocka! Bože mi prosti... Dva dana prije nego se pilići izlegli, štakor popio kvočki mozak, i ostalo nekoliko jaja koje je moja baka stavila u pernati jastuk i držala kraj peći jer joj bilo žao! Od toga se izleglo samo jedno pile (ta golovratka) koja je išla za bakom svugdje poput psa! Slušala je na riječ šta smije, a šta ne...

Zato i nije nikad završila u loncu!
Najvjerojatnije je i uginula od tuge jer ja s njom nisam pričao i pustio da šeta posvuda!!
Sad ću postaviti koju sliku od svojih kokoša i pjetla na profil, pa možeš vidjeti možda i te kandže!!!
P.S. Ne znam kako postaviti na forumu!!
 

gigausupi

Član
Tu od
3 Stu 2014
Poruka
259
To je legenda od kokoši, a još veća legenda je tvoja baka. Nećeš vjerovati, ali i ja ima sličnu priču. Obzirom da sam zeznuo zadnje inkubiranje totalnim lapsusom( nisam niti skužio da sam stavio 10!!! stupnjeva manje nego što je potrebno, plus još kupio jaja od nekog nepoznatog muljatora, ali pao na njegovu reklamu, meni je preživjelo samo jedno pile.

Ustvari samo tri od 37 jaja(pedeste posto bilo neoplođeno), izleglo mi se tri pilića, ali dva uginula na na pol izvlačenja iz ljuski. Bio sam siguran, obzorom na statistiku, da niti ovaj treći koji se jedini izlegao uz moju minimalnu asistenciju, neće preživjeti. Bilo je to(njegov rođendan) 4. 10. ove godine, dakle sada u jbt...tek sada skužio, točno mu je dva mjeseca !!! Poslije ću mu čestitati.

Uglavnom rekao sam si kada se rodio, ako preživiš umrijet ćeš prirodnom smrću(ako ga lisica ili jastreb ne koknu, ali do sada nisam imao problema, samo patake mi tamane tu i tamo).

Držao sam ga pod lampom u velikom kavezu(kao za začeve iz pet shopova) gdje je i sada. Zove se Perica, odaziva se itekako na ime, znao sam po sat vremena pričati s njim, po dvorištu mu uz starter skupljao gliste i kukce(tako ga i izdresirao).

Uglavnom često mi šećemo zajedno po kući(kada mi žena nije doma:icon_fU:), on zamnom. Kada ga predugo ignoriram, on počne crvkutati. Jednom je sam izašao i došao mi u spavaću sobu: dosadno mi je samom u kuhinji !

Moj šarplaninac Mališa općenito ne ferma perad, ali ako koja dođe u njegov dio dvorišta(dva puta se dogodilo) kada mene nema doma, onda je mrtav.

Ali naučio sam i Mališu na njega i samo ga gleda i ništa. Zadnjih dva tjedna ga svaki dan pomalo šećem u dijelu dvorišta gdje su kokoši, da se privikava i na temperaturu i na druge koke i one na njega , jer bi iskljucale. I za sada se jaaako dobro snalazi. Uskoro ga puštam među njima, samo se bojim da ga jedno jutro ili večer neću naći ispred kuće ili pored kreveta, ako vrata budu otvorena.
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
A ova bakina je bila luda kad uzmeš muholovku u ruku! Nju je baka na taj način naučila poslušnosti! Za ubite muhe je čuda radila, a baka ju je zvala "druga", u biti skraćenica od drugarica! Hebiga, u ono vrijeme kad je dobila ime, to je bilo uobičajeno!!
Kad je pričala s njom ona samo vrti glavom i "guguće" i gleda te u oči! Kažem, kao pas! Valjda i s njima treba raditi da bi nešto naučili...
 

gigausupi

Član
Tu od
3 Stu 2014
Poruka
259
Ista stvar!
Guguće, cvrkuće, gleda me kao da me pita "Mama(ili tata) ajde mi pričaj nešto za laku noć ili bar neka muha ili glista."

Ma toliko sam u ova dva mjeseca toga s Pericom doživio, da sam zaboravio da do prije mjesec dana, kada je još bilo muha ko u priči, svako malo klepnem novinama i dam mu.

I lik se isto tako naučio da kad gd čujem onaj "klep novinama" odmah se sjuri do ruba kaveza, cvrkutanje i čeka - muhu ! Još uvijek su mu draže nego gliste, ali ih više, na moju sreću, a Peričinu nesreću nema. Al davao ja njemu ni skakavce i svašta.

I skužio dobro šta voli više, šta manje, što ispljune.Volim učiti, eksperimentirati, ali ovo sam radio s posebnim guštom.

A najgora mu je stvar kada mu navečer (privikavam ga na prirodan tijek trajanja dana i noći jer - doći će čas kada će morati sa svojima) kada ugasim svjetlo. Jedno deset minuta nakon toga crvkuće, pišti i ne znam šta, a onda zakrmi ko beba.

Jedini je problem, nemreš verovat, al još nisam siguran jel kokoš ili kokot. Po nekim stvarima mislim da je kokot, ali nisam ziher još.

Ma svejedno mi je, nisam od onih - samo da je muško :icon_weed: !
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Pa normalno bi morao sa dva mjeseca prepoznati koje je muško, a koje žensko! Ja to odmah prvi dan znam!! Ako imaš "domaće,križane" i ne možeš vidjeti po boji, tada ga uzmeš za "šiju" na vratu, podignes ga mali u zrak i ako skupi noge uz tijelo onda je kokica, a ako ih opruži k'o svijeću, onda je muško!! To možeš vidjeti samo dok imaju paperje, kasnije to ne vrijedi!! Pali u 90% slučajeva!! Tako se biraju i nesilice "livorno/leghorn" pošto su iste boje i muški i ženski, a ne kao hibridne crvene kod kojih su muški bijeli!!
 

gigausupi

Član
Tu od
3 Stu 2014
Poruka
259
Ma čitao sam, svatko ima neki svoj način za prepoznavanje, ali sam čitao da Francuzi skupo plaćaju neke japanske stručnjake da im dolaze prvih dana odvajati muške od ženskih. Kasnije je teško prepoznati.

Do sada se nisam time zamarao, jer sam ih uvijek imao više i sve pod lampu i kada odrastu znam, ali tek sa nekih dva i pol mjeseca. Neznam niti ja stavit sliku, zapravo do sada nisam niti pokušavao, ali ću ga fotkat i probat stavit pa mi reci.

Ima točno 2 mjeseca i jedan dan, ali većina perja(ne paperja) mu je još bijelo uz poneko crno i šareno pero. Nije mi ni to baš jasno, jer su mi prije znale prije mjenjati perje u boju. Ali raste, jede, zdrav, ma fenomenalan.
Kažem, mislim da je pijetao, ali...obzirom da je 90 posto bijel, možda je obična bijela koka. Nisam znao za tu metodu do sada,a sada je kasno.
 

Peradarka

Član
Tu od
6 Velj 2014
Poruka
199
ovo su baš zanimljive pričice s golovratom kokom i pilićem,baš je to slatko
samo sam htjela reći, odnosno nadovezati se na koju stranicu ispred, da se s pick-trakom uspješno saniraju lomovi kod peradi, meni je proljetos neko od veće peradi skočio na pače staro mjesec dana i slomio mu nogu, zamotala sam mu i peraju i nogicu s pick-trakom, tri dan se nije mogao ustati ali onda je prohodao,lijepo mu je to sraslo da je dobio ime her Flik, ali nažalost nije uspio preživjeti zato što je upao za vrijeme jednog pljuska u bazen i nije mogao izaći van i onda se nažalost utopio,a kako je pljuštalo cijeli dan ja nisam izlazila iz kuće i tek sam ga navečer našla
 

gigausupi

Član
Tu od
3 Stu 2014
Poruka
259
Malo sam si dao truda i jedva našao fotke od prije tri godine kada sam zadnji puta uzgajao mlade domaće nesilice. Ipak mislim da je ovo kokoš, 90 posto.

Samo dosta toga zbunjuje. Naprimjer, među svoji jatom vani imam tri neke domaće živičarke, totalno drukčije od ostalih, visoke su imaju jako razvijen, dosta kitnjast rep(niti približno kao kod pijetla, ali imaju), mršavije su nego druge kokoši, smeđescrvene, ali uspravnije hodaju i taj razvijeniji rep im je crnkastogrimizne boje.

Vuku mi na hrvatice, ali nisu.

Njih kada sam nabavio kao mlađe, tri puta sam pitao lika jel siguran da su to kokoši, a ne pijetlovi. Eto, ima svega.

Peradarka, tako sam zaliječio jednu dravsku gusku koju mije donio punac s povrtka iz Zeline, našao je kraj autoputa i teško se kretala. Ali nije bila u pitanju noga nego krilo. Ispipao dobro, ali nisam zamjetio lom. Uglavnom s dašćicom, najlonom i ljepljivom trakom joj taj(donji uz tijelo) dio krila učvrstio i tako je bila jedno tri tjedna. Nakon toga brate krilo super, mahala, trčala, nesla jaja par godina, ali onda sam je prilikom kratkotrajng preseljenja poklonio susjedu.

Kada sam se vratio, nema je. Rekao da ju je čopio nečiji pas lutalica, iako baš nisam siguran. Ali dobro, nisam mu je dao na čuvanje, nego poklonio, pa ak ju je i pojel, nek je. A ak ju je i pas pojel, neka je. Svatko nekoga jede.
 
Posljednje uređivanje:

Najnoviji postovi

Na vrh