• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Zašto koke ne nesu jaja ?!

vlastel

Aktivni član
Tu od
30 Sij 2019
Poruka
514
To svjetlo mi nije jasno. Gde svijetliti kad su kokoši na ispustu? Vani ili u kokošinjcu?
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Kaj su vani i po noći?
Ja svojima svijetlim 2-3 vure navečer i ujutro od 4. vure. 1-2 jajca od 13 kokoši. Bi li bilo ikaj ili nikaj bez svjetla, pojma nemam. Ujutro i predvečer dobiju šrot (kuruza i pšenica) a u podne kuruzu u zrnu. Svaki put malo manje od litre. Kroz dan su vani.
 

Bratko

Iskusan lik
Tu od
26 Velj 2014
Poruka
777
Jaje je po sastavu savršena namirnica, ne zato da bi mi napravili kolač ili rezance za juhu, nego da se iz njega ako je oplođeno može izleći pile. Pile ima i kljun i oči i mozak i kožu i pahuljicu po sebi i sve ostalo, a sve to mora biti sadržano u jajetu. To naglašavam zbog toga jer se kokoš mora hraniti kvalitetnom hranom da bi mogla redovito nesti. Hrana mora sadržavati 16 posto bjelanćevina , minerale za ljusku i sve ostalo.
To se najlakše može dobiti iz gotove smjese za nesilice ili iz superkoncentrata koji se trebaju sa žitaricama mješati u omjeru koji preporućuje proizvođač. Naravno postoje i drugi izvori bjelančevina .ali je teško osigurati stalnu opskrbu njima pogotovo ako se radi o većem broju kokoši.
Trebaju imati 14 do 16 sati dana ili svjetla dnevno
Trebaju biti zdrave i ne prestare
Mogućnost da borave u zatvorenom prostoru 5 kokoši po metru kvadratnom ne više
Ispust poželjan kad je lijepo vrijeme , ne po kiši i snijegu
U takvim uvjetima kokoši će redovito i zimi i ljeti nesti jaja
Ne moraju biti nesilice ali bi trebale biti lakši ili kombinirani tip kokoši leghorn, hrvatica, talijanka
, australorp. new hampshire i druge
Najlakše je nabaviti nesilice sa 18 tjedana starosti i uz navedene uvjete cca. 14 mjeseci biti će više od 50 posto jaja.
Kokoši smanjuju nesivost u uvjetima ekstremne vrućine više od 30 stupnjeva i hladnoće kad im se smrzava voda u pojilicama.
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Ma nisam Antiša još to isprobao. Trebao bi nekako sprovesti produžni kabel pa to onda skopcavat i uključivat a to mi se cini i preskupo. Evo kupio 10 jaja jucer na placu domaca po 2kune komad a doma mi sere 16 kokosi i pijetao.
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Koke.
 

Prilozi

  • IMG_20201122_112907.jpg
    IMG_20201122_112907.jpg
    78.5 KB · Pregleda: 16
  • IMG_20201122_112756.jpg
    IMG_20201122_112756.jpg
    108 KB · Pregleda: 16
  • IMG_20201122_112759.jpg
    IMG_20201122_112759.jpg
    103.4 KB · Pregleda: 16

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Svjetlo za kokoši nije preskupo. Ledica od nekoliko W i mehanički vremenski prekidač. Investicija 50-ak kn i potrošnja energije 20-25 Wh dnevno. Sebe smatram dosta šparnim, ali priuštil sam si to, iako nisam siguran koliko ima efekta bez svega ostalog kaj je nabrojil kolega Bratko.
 

Ante23

Aktivni član
Tu od
9 Lip 2018
Poruka
692
Ma nisam Antiša još to isprobao. Trebao bi nekako sprovesti produžni kabel pa to onda skopcavat i uključivat a to mi se cini i preskupo. Evo kupio 10 jaja jucer na placu domaca po 2kune komad a doma mi sere 16 kokosi i pijetao.
Nije vam skupo to, kao što kaže kolega.. Imate tajmer u koji ukljucite, naštelate ga kada se pali i kada se gasi i mirni ste
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Najnovije sam cuo da se kokosima umijesa u hranu 3 deci vina. Moze ono najjeftinije crno ili bijelo iz ducana. Navodno ih grije pa nesu.
 

Peky

Član
Tu od
8 Sij 2020
Poruka
144
Ja imam 9 starijih koka i 9 mladih koje su napunile 6 mjeseci.. imam svaki dan barem 8/9 jaja nekad i više, ne grijem ih ne palim svjetlo.. jedu paletiranu hranu( mjesavinu) i pšenicu u zrnu koju dan prije potopim u vodi, pasu travu vani i to je to. Sipam im pepeo od loženja vatre po podu. I nemam kupovne nesilice sve su to domace Kokoši kod mene izležene. Probajte sa pšenicom u zrnu 😉
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Ako nista drugo stvarno ovo sa davanjem ljuski funkcionira. Zena htjela razbit jaje za pohanje pa razbila rub od tanjura. Sad su se navikle na ljusku tak da nema problema, ne moram ju ni samljet. Dam im i od kupovnih jaja koja je duplo meksa jer moram kupiti kad moje ne nesu.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Ako nekaj preporučim, onda je to provjereno. 😉 U protivnom rajši čkomim. :censored:
Kad im bacaš ljuske hiti im najemput više, tak da svaka uspije uhvatiti bar nekaj. Ak npr. na 10-ak kokoši hitiš ljuske od samo 2-3 jajca, onda to zgrabiju samo neke. Idući put obično zgrabiju te iste, a one koje nikad ne uspiju niš zgrabit, na koncu neseju jajca s tanjom ljuskom i lako ih potereju.
 
  • Like
Reactions: ZJ

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Nisam bas imal povjerenja u to s ljuskom jer sam znal naci pojedena jajca. Valjda im je falelo ljuske pa su si same uzele. Sad i da hoce nemreju jajce razbit. Ljudi samo dajte ljusku al ih prvo naucite.
 

ivanhecimovic

Aktivni član
Tu od
11 Ruj 2014
Poruka
688
Kod mene od 12 preluxa 3 jajeta svaki dan,od domacih 25 jedno ili nijedno... Barem imamo za sebe jaja za razliku od lani u ovo vrijeme kad nije bilo jajeta vise od mjesec dana na otprilike isti broj kokoši. Ishrana i dalje ista jedino što mi je ispaša slaba sad zbog vremena pa i nemaju baš za past po dvorištu
 

Peky

Član
Tu od
8 Sij 2020
Poruka
144
Stvarno ne znam u cemu je kvaka ja imam najobičnije domace koke i od njih 18 bude 9/10 jaja, volio bi vam dat kakav savjet ali ne radim ništa posebno, ekipa drzim fige da i vase počmu nosit :)
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
I ja bi htio jer ih ne drzim za izlozbe nego da nesu jaja. Evo cak sam nabavio i golovratu tako da imam sad 17 kokosi a evo vec duze jedno il nijedno sneseno. Nema druge nego cekati.
 

Ante23

Aktivni član
Tu od
9 Lip 2018
Poruka
692
Mozda bi u kokosinjac trebalo objesiti slike pecenih pilica.. Tako da im suptilno date do znanja sta ih ceka ne budu li suradivale 😜
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,577
Prilazi pijevac pored pečenjare i vidi kokoši kak se peku, pa kukurikne:
-Šta je koke, kvarcate se?
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Kaj su vani i po noći?
Ja svojima svijetlim 2-3 vure navečer i ujutro od 4. vure. 1-2 jajca od 13 kokoši. Bi li bilo ikaj ili nikaj bez svjetla, pojma nemam. Ujutro i predvečer dobiju šrot (kuruza i pšenica) a u podne kuruzu u zrnu. Svaki put malo manje od litre. Kroz dan su vani.
Citirano je bilo na dan 22. studenog. Situacija se krajem studenog popravila. Koliko je za to zaslužan smjesa za nesilice iz Petrijanca, pojma nemam. Zamiješam im smjesu u kuruzno-pšenični šrot (4 dijela šrota, jedan dio smjese) i to dobe ujutro i predvečer (po 0,8-0,9 lit). U podne kuruzu u zrnju u količini kao i šrot. Topla voda (2 lit) ujutro. Kokoši je 13, jedna je prastara i jako debela, ne nese, 6 prošlogodišnjih i 6 ovogodišnjih, plus kokot. Na prelasku mjeseca bilo je prosječno 4 jaja, a zadnja 4 dana 6 + 6 + 3 + 8. Kroz dan su vani, a kroz noć u negrijanom kokošinjcu. Fala Bogu, više sam nego zadovoljan.
 

Najnoviji postovi

Na vrh