• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Zatvaranje zimske brazde

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
A zakaj nisi gnoj navozio prije i sam RD zapral ga odma v zemlju?

Jer prije samo imali gdje bacati gnoj bilo je mjesta u gnojništu,i nikad nisam išao sa RD u gnoj niti ću ići,to mi je bezveze i glupo,gnoj se mora zaorati a ne zatanjurati ili preči ga sa RD,pa nije to umjetno gnojivo da idem sa RD iza.
 
Tu od
31 Kol 2011
Poruka
308
pa da najbolje je kad se zaore ali mi sa RD znamo puno put ici u gnoj i jako ljepo ga zameče, a i kak češ sad iči neš valjda ponovno zaoraval?...
 

dino

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2009
Poruka
1,500
naravno da ce ga zaoravat.
gle claas,pileći gnoj nije isto što i goveđi...
pretpostvaljam da nisi radio sa goveđim pa ne razumiješ...
 
Tu od
31 Kol 2011
Poruka
308
a zakaj je onda prije isel zatvarat brazdu? po meni nepotrebno, ili?...oke neznam kakav je goveđi gnoj al pileči ide bez pardona i dok je nadebelom i kad je on malo masniji koji je na hrpi.
evo jedne slike kak ljepo zameče gnoj, to je jos sa onom starijom RD

137wm.jpg
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,025
naravno da ce ga zaoravat.
gle claas,pileći gnoj nije isto što i goveđi...
pretpostvaljam da nisi radio sa goveđim pa ne razumiješ...

A jesi li ti probao sa RD zatrpavat gnoj?? :biggrin:
Za mene glup potez sad vozit gnoj na jesensko oranje i onda opet iči to orat,nema mi nekog smisla,promijenit ču mišljenje ako mi netko dobro objasni zakaj nije tak?
 

dino

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2009
Poruka
1,500
zato da mu ne ispadaju bubrezi dok se vozi oranicom.
više je to bilo ravnanje zemlje nego zatvaranje,ali jedno s drugim.
goveđi gnoj je puno krući,i ne rasipa se tako kao pileći.
I mi ga stavljamo puuuno deblje,tako da nema šanse ga nećim drugim unjet u tlo osim sa plugom.

no sad smo vec dosta skrenuli sa teme...

edit marko.
to nisam probao,ali išao sam sa RD nakon što sam PLITKO zaorao puno gnoja,i znalo mi se štopati i nabijati gnoj na RD...
 

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
Tako je Dino,sve si im rekao umjesto mene.Više je to bilo ravnanje oranice da neostavim bubrege tamo kad budem vozio gnoj. To smo orali jer je bila trava na polju,poslije ječma je nikla partizanka ili kako se zove ta trava pa smo je morali zaorati,gruber nemam da bi sa njime išao a tanjuranje je bzvz,samo trošenje goriva,jednom sam probao i više nikad,jedino da imam tešku tanjuraču od 3m i preko.
 
N

Nevjernik

Guest
Tanjurača jako lijepo zatrpa gnoj goveđi provjereno koji prohod i nema ga vani.
 
Tu od
26 Sij 2012
Poruka
150
zato da mu ne ispadaju bubrezi dok se vozi oranicom.
više je to bilo ravnanje zemlje nego zatvaranje,ali jedno s drugim.
goveđi gnoj je puno krući,i ne rasipa se tako kao pileći.
I mi ga stavljamo puuuno deblje,tako da nema šanse ga nećim drugim unjet u tlo osim sa plugom.

no sad smo vec dosta skrenuli sa teme...

edit marko.
to nisam probao,ali išao sam sa RD nakon što sam PLITKO zaorao puno gnoja,i znalo mi se štopati i nabijati gnoj na RD...


ne slazem se s tobom sto kazes da se goveđi gnoj slabije rastepe od pilecega,a sa RD nisam jednom presao po gnoju da smo ga zametali
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,211
Meni se cini da ove godine od zatvaranja brazdi nece biti nista.. bude dobro ako se bude moglo u rokovima i posijati..
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,238
Meni se cini da ove godine od zatvaranja brazdi nece biti nista.. bude dobro ako se bude moglo u rokovima i posijati..

Slažem se s tobom kod mene je toliko mokro da se neće moći ući u njivu za najmanje 20 dana. A nisam ni bacio prihranu ječmu i pšenici... Mislim da će se kukuruz sijati poslije 1.5...
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ma ajde, sad poslije uskrsa ako se vrijeme stabilizira za dva tjedna je zemlja prosušena tak da se bude dalo sve napraviti.
Ako naglo zatopli i krenu puhat vjetrovi lako se zatvori brazda ukaže li se potreba za to, i to je odmah jedan prohod manje u sjetvi!
 

Kićo

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2008
Poruka
1,807
Nije problem zatvorit brazdu, bit ce problem otvaranje da se voda ispusta jer sve pliva
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Mislim da kod mene nema potrebe zatvarati brazdu toliko se poravnala i zatvorila sama od snjega i vode ...
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Kak sam več napisal, ako se vriejem stabilizira sve se bude rješilo, a ako ne pemo kanale kopat po polju :)
Ja imam na par parcela da leži voda na 70% parcele, strašno nekaj!
 
B

Bobo

Guest
Da otvorimo temu "otvaranje zimske brazde"?

Da nisam prije sjetve jecma tanjurao proljetos, ne bi ga ni posijao tad... tanjuraca izvukla vlagu, nakod 15 minuta vec zemlja polako pobijeli, taman stari razbaci umjetni, brat prelčeti sjetvospremacem i kasnije je stari sijao... Nema u dva dana posijali sve a da sam cekao da se vlaga sama ispari, nula bodova...
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,437
JA vjerujem da ću sljedeći tijedan ići zatvarati zimsku brazdu, lagano trava kreće, ovaj tjedan se za vikend očekuje ljepo i toplo vrijeme, pošto je Uskrs, ništa ovaj tjedan, tek sljedeći ako posluži dobro vrijeme!
 

TX75

Dobro znana faca
Tu od
5 Srp 2007
Poruka
1,276
Kod mene je zemlja toliko ubijena, zabetonirana i vlažna tako da će ovo proljeće tanjurača opet biti u pogonu.
 
B

Bobo

Guest
Kazem, nisam ni jednu njivu zatvarao a imam za proljetnu sjetvu pripremiti i posijati nekih 40-45kj, sto mojeg sto usluznog. zemlja je se pocela taman susiti kad sad ovo bijelo "cudo" opet pocelo padati i praviti zastoje u radu...

Tanjuram ove godine sve pred sjetvu, jer drugacije ne moze, tanjuraca mora izvuci vlagu van da se makar gornji sloj prosusi da se sjetva obavi u razumnim rokovima, ovi koji cekaju da se vlaga isusi ili koji se pripremaju jos zatvarati brazdu, decki, svaka cast no to nema potrebe, sjetva kukuruza i soje evo, samo sto nije ;)
 

Najnoviji postovi

Na vrh