• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Zatvaranje zimske brazde

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
nebih rekao da ti je to do resetkaste daske. jesanas dok se orala zimska brazda zemlja se sipala kao u pola ljeta.. a puna daska je u pitanju.

a da ostanem u temi, neznam jel ti smijem uopce priznat ali kod mene nije nista od zimske brazde zatvoreno. htio sam probati barem malo pa da pokazem mojima razliku a i da se sam uvjerima ali nemam sa cime.. zapravo, sada dok ovo pisem sjetio sam se da sam mogao neki stup provuc gore i dolje po polju ali sada je vec kasno.
valjda 95% ljudi u mom kraju to ne prakticira. kolega je nesto radio sa rotodrljacom ali po meni to nije zatvaranje, barem ne ekonomski isplativo zatvaranje ali dobro..
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Ma ako je dobra zemlja i zimska brazda to se samo rasipa i sa branama kad prođeš,ja sam svoje potanjurao i pripremljeno je za sjetvu vlage ima nešta gore je suho da se sve praši ako padne šta kiše bit če dobro pa poslje uskrsa sjetva,možda če biti malo rano.
 

markotk

Član
Tu od
30 Stu 2010
Poruka
128
meni su se ljudi smijali prosle godine dok sam zatvaral zimsku brazdu.rekli su mi da imam viska para pa da se iz gusta vozim po polju kaj me buju svi vidli. na jesen je vec druga prica bila i svi koji su se mi norca delali su gledali kak ja peljam skoro pune prikolice kuruze doma a oni nisu ni nastavke trebali.nisam imao 100% urod al sam imal 70-80% uroda a ne kak nekoji ni 40% planiranog uroda.
Ove godine sam ih dosta vidio da su zatvarali branama i gredama al kolko cujem na to ce krenuti tanjuracama tak da po meni pak zabadava jer im buju tanjurace tu vlagu van zvadile i pak nikaj od kuruze...
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,348
Ma nikakve tanjurače, jos jedanput zagrnem umjetno pred sjetvu sa Peckom i sjetva.
 

markotk

Član
Tu od
30 Stu 2010
Poruka
128
ja sam brazdu zatvoril gredom i prije sjetve bum presel sjetvospremačom 1 ili 2 prohoda zavisi kak bu zgledala priprema.nemam puno zemlje niti se bavim samo poljoprivredom ali to kaj radim ocu napraviti kak spada.
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,025
ja sam brazdu zatvoril gredom i prije sjetve bum presel sjetvospremačom 1 ili 2 prohoda zavisi kak bu zgledala priprema.nemam puno zemlje niti se bavim samo poljoprivredom ali to kaj radim ocu napraviti kak spada.
I to je najbolja priprema..
 

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
nebih rekao da ti je to do resetkaste daske. jesanas dok se orala zimska brazda zemlja se sipala kao u pola ljeta.. a puna daska je u pitanju.

A zašto onda je tako velika razlika između moga i Dininog obrađenog polja,tj zatvorene brazde. Imamo parcele u istom selu i zemlja je identična za obrađivat kako kod njega tako i kod mene. Sad se vidi da ima veze kako je zaorano i sa kojim plugom.
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,025
A zašto onda je tako velika razlika između moga i Dininog obrađenog polja,tj zatvorene brazde. Imamo parcele u istom selu i zemlja je identična za obrađivat kako kod njega tako i kod mene. Sad se vidi da ima veze kako je zaorano i sa kojim plugom.
Na oko je identičina,ali razlike postoje jako velike..

To sve zavisi od prijašenje obrade,vrijeme kada se oralo,kako se zemlja dugo gnoji i čime,mali miljun razloga ali svakako rešetkasti plug tu nema neku ulogu..
 

dino

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2009
Poruka
1,500
kolega,mislim da je razlika u tome što si ti jedno 2 tjedna ranije zatvarao,pa je još bilo malo vlage na vrhu,a sad nema više ništa...
 

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
Na oko je identičina,ali razlike postoje jako velike..

To sve zavisi od prijašenje obrade,vrijeme kada se oralo,kako se zemlja dugo gnoji i čime,mali miljun razloga ali svakako rešetkasti plug tu nema neku ulogu..

Marko ima i to kakve,zemlja se bolje rasipa u zimskom oranju i onda zimi bolje premrzne.
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,025
Marko ima i to kakve,zemlja se bolje rasipa u zimskom oranju i onda zimi bolje premrzne.

Lošije izorana zimska brazda bolje premrzne.

A eto Dino ti je sam rekao razlog zašto drugačije izgleda..
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,348
Rešetkasta brazda ipak ima malu ulogu u oranju, bar kod nas. A da je kod dine i Dade potpuno različito to se definitvno slažem sa ovim kasnijim zatvaranjem pa je busasto.
 

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
Sami procjenite kakvo je stanje kod mene sa zemljom.

[YT]http://www.youtube.com/watch?v=lcz6q58UH18&feature=plcp&context=C42895a8VDvjVQa1PpcFPv-x8vIrK7WaC2NKMMZJMqdoK243VpjLQ%3D[/YT]
 
B

Bobo

Guest
Ekipa, Marko ne moze biti vise u pravu... Zemlja se od zemlje razlikuje naka je komad kraj komada, upravo koliko se razlikuje gazda od gazde. Svaki ima neki svoj recept i po njemu radi.

Jesenje oranje sam radio krajem 10 i pocetkom 11. mjeseca i mogu vam reci da je islo kao u snu. Ne palim strnjake vec godinama i zemlju intenzivno gnojim stajnjakom. Najprije su mi suseljani vikali da sam lud sto malciram slamu iza kombajna, da je lakse i jeftinije zapaliti, te da to sto kupujem stajnjak bacanje novaca. Kad su vidjeli sto to znaci, okrenuli su plocu, no "nemaju oni vremena" pa opet pale strnjake i nikad na zelenu granu.

Evo, moje zatvaranje jesenskog oranja se odradilo kao u snu i ne mogu se pozaliti na apsolutno NISTA u vezi ove godine. Cak se nesto previse ni ne zivciram sto nema kise, jer i ovo malo sto padne dodje taman onda kad ja razbacam gnojivo i taman je dodje toliko da se gnojivo rastopi...
 

fric1993

Aktivni član
Tu od
26 Kol 2010
Poruka
1,400
Ekipa, Marko ne moze biti vise u pravu... Zemlja se od zemlje razlikuje naka je komad kraj komada, upravo koliko se razlikuje gazda od gazde. Svaki ima neki svoj recept i po njemu radi.

istina kaj vam govori Bobo...neki forumaši se ćude...neki smiju kaj oremo sa 280 konja i 4x20"...jedno polje traktor u 8 "mrči" ne gubi snagu,al samo potrošnja raste...a dok drugo polje koje djeli kanal (ajmo reć 10 metara nek bude) u 11 bi oral da ne osjeti...totalno drugi tip zemlje...:rolleyess:;)
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,025
Ekipa, Marko ne moze biti vise u pravu.....

Od svega ovoga kaj sam pobrisao nisam shvatio zašto nisam u pravu?
Nisam pročitao nigdje da si objasnio zašto nisam u pravu,gdje krivo razmišljam?
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
hehe :rolleyess:
bobo kaze da jesi u pravu. nemozes biti vise u pravo nego sto si sad. :mrgreen:
 

mate22

Član
Tu od
18 Lis 2009
Poruka
420
da je lakse i jeftinije zapaliti

znam da nije tema, al kad si već spomenuo... čuo sam da je karbonizirana organska materija tj pepeo jako alkalan pa mi onda po nekoj logici dođe da je na kiselijim tlima dobro zapaliti slamu baš zbog pepela koji će umanjiti kiselost?
 

Imt 542 De lux

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2010
Poruka
1,150
ja sam jedini u selu koji je zatvorio brazdo,ovi ostali su mi se smijali kada su vidili da s zubačom-brnačom idem direkt u brazdu,još da mi je naći trokrilne brnače i naredim valjak iza i udru u pripremu za kukuruz
 

Najnoviji postovi

Na vrh