• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Zatvaranje zimske brazde

I

ihorzic

Guest
na svakoj rupi u oranju ili brazdi imaš zračne pore kroz koje zemlja diše i tu ti vlaga iz zemlje odlazi u atmosferu

svakim tanjuranjem , brnanjem valjanjem zatvaraš pore i tako zadržavaš vlagu u zemlji što ti je i cilj u ovakvim prilikama

to ti je dokaz kad kultiviraš kuruzu više puta da je bolja ili domačice u svom vrtu okapaju ili nagrću oko biljke


nadam se da si shvatio pozzzzzzz .
 

fric1993

Aktivni član
Tu od
26 Kol 2010
Poruka
1,400
Fric i kak ti se čini takva kombinacija??

Ja budem kompletnu pripremu obavio s time, i ove najteže zemlje su popustile več pri zatvaranju, priprema bude odlična...samo što manje dirati po zemlji da se ne gubi vlaga...žao mi je onih koju moraju tanjurati, to bude katastrofa.

odlično...pre zadovoljni smo...i mi bumo u pripremu s tom kombinacijom...malo se dronjcalo pa smo namontirali sve duple kotaće na traktor i ko milina 10-11 na sat ko po cesti...:D
 
I

ihorzic

Guest
sa duplima kotačima odlično zatvaraš pore kao kad gaziš silažu i ,..
 
B

Bobo

Guest
Ja sam davnih dana drljacom zatvorio oranja jesenska a jucer sam bacio gnojivo za soju i jos jednom podrljao. Dok sam hodao po njivi skupljajuc kojekakav krs sto se dovezao sa stajnjakom, primjetim da je nesto ne propadam bas u zemlju i odgrnem gornji sloj suhi (prasilo se da sam ejdva disao) i ispod samo "dva prsta" nadjem vlazan sloj zemlje koji je idealan za pripremu.

Nesto sam prekjucer prepravljao po sjetvospremacu i isao ga probati na jednoj njivi po uvratinama i izvukao je vlage i vlage, tako da sam ipak odlucio drugi prohod po gnojivo preci drljacom i ne zalim.

Sad je neka kisica pala (kakva-takva) i to moje gnojivo ce se malo i rastopiti u tlu, i pred sjetvu ne moram puno razbijati glavu, sjetvospremac i iza njega odmah sijacica.


Iskreno, prije nismo radili zatvaranje oranja, pa se u proljece pred sjetvu samo tanjuralo (jos uvijek dobar dio suseljana tako radi) i onda se zemlja jako isusivala, oranje se spekne ko kamen, i od toga na kraju nema nista.

Zatvaranje jesenskog oranja je zakon. Samo mi je zao sto nisam imao novca da odem po one siroke gume da ih namontiram za predsjetvenu pripremu :(
 
Tu od
19 Lip 2011
Poruka
249
Ja sam davnih dana drljacom zatvorio oranja jesenska a jucer sam bacio gnojivo za soju i jos jednom podrljao. Dok sam hodao po njivi skupljajuc kojekakav krs sto se dovezao sa stajnjakom, primjetim da je nesto ne propadam bas u zemlju i odgrnem gornji sloj suhi (prasilo se da sam ejdva disao) i ispod samo "dva prsta" nadjem vlazan sloj zemlje koji je idealan za pripremu.

Nesto sam prekjucer prepravljao po sjetvospremacu i isao ga probati na jednoj njivi po uvratinama i izvukao je vlage i vlage, tako da sam ipak odlucio drugi prohod po gnojivo preci drljacom i ne zalim.

Sad je neka kisica pala (kakva-takva) i to moje gnojivo ce se malo i rastopiti u tlu, i pred sjetvu ne moram puno razbijati glavu, sjetvospremac i iza njega odmah sijacica.


Iskreno, prije nismo radili zatvaranje oranja, pa se u proljece pred sjetvu samo tanjuralo (jos uvijek dobar dio suseljana tako radi) i onda se zemlja jako isusivala, oranje se spekne ko kamen, i od toga na kraju nema nista.

Zatvaranje jesenskog oranja je zakon. Samo mi je zao sto nisam imao novca da odem po one siroke gume da ih namontiram za predsjetvenu pripremu :(

velis kisa? a kak to izgleda hehe. mi u podravini smo zaboravili kak izgleda dok kisa pada
 

dino

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2009
Poruka
1,500
jesam zadnji? :) hehe
eto,odlučio sam se i ja danas zatvarat brazdu,pore su mjestima otvorene kao prst.
sad,jesam li uzalud trošio vrijeme i gorivo,tko ce ga znat.
dsc01094zp.jpg

dsc01095nr.jpg

dsc01096vz.jpg

dsc01097cp.jpg

dsc01098sqx.jpg
 

dino

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2009
Poruka
1,500
a jbg,nije to pjesak.
Nadajmo se kiši koju najavljuju za nedelju.
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
sad več kažu za nedelju ništa,nego za drugi tjedan:madmana::madmana:i kod mene na jednom komadu isto takva situacija ali bude bolje:p:p
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
ja sam gledao film o kišnim šumama

kad sam bio mali gledao sam jedan film neznam mu ime, tema je bila o tome da ono što mi sada živimo ljudi budu gledali samo na tv, znači šume, livade, polja, jelene, kišu

i 2001 odiseja u svemiru je bila znanstvena fantastika sa vratima koja se sama otvaraju a to sad ima svaka blesa u dučanima, ali se bojim da i ovo gore napisano bude vidljivo samo na filmovima

pa nek ja zvučim ko znanstvena fantastika (koju nitko ne može osporavat)
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
jeep ,Bogec 2001 odiseja bude mačji kašalj , evo u mom okruženju je srušeno preko 500 hektara šume i več se sad vide rezultati toga djela ali valjda ima i malo one bibilijske da iza jedne dobre dolazi 7 loših ili manje a budemo vidjeli
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
stastistika pokazuje da je svakih 7 godina suša a tako i extremno kišna godina, po procjenama je da su se u povijesti spojile dvije sušne godine, a to je jednom u našim životima.
sad valja biti smiren i pametan i čekat i ulagat u kulture koje podnose sušu a to je sirak i lucerna i djeteline.

stvar je u tome što to svi vide ali mišljenje zadrže za sebe, to govori o ljudima nego o suši
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
može tu optimizam i lažna sranja, statistika makar točan zbir netočnih podataka nas je dočekao
 

Kićo

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2008
Poruka
1,807
Ni kapi kise kod nas. Juce gledam kako ljudi voze vodu u bacvi na paleti, veli svaki dan 2000 litara si dovezu doma za kravice i tako od prosle godine od 8. mjeseca. Gledam opet kako neki ore... a jedan je uzoro prije 4-5 dana i jos to nije zatvorio. To je sad kamenjar. Uzas. Ako nepadne necemo ni sijat kuruzu.
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
kako ne ,evo večeras čuo da u Šandrovcu majstor danas sadio a jedan drugi brao prošlogodišnje eto vidite šta je poljoprivreda:weedman::weedman::partyman::partyman:
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,025
Brazdu koju sam zatvorio ispod ima vlage da me to čudi..
Zob+grašak koji sam posijao je jako brzo niknuo a nije pala ni litra kiše pa me to isto začuđuje..

Danas samo vjetar jako puhao,malo se smračailo ali ništa od kiše,jebat čemo ježa..
 
I

ihorzic

Guest
netko je pričao kako nema prave kiše do konca ljeta od prognozera - razmišljam da odna iz Uskrsa posijem pa šta bude

zaboravio sam Vas pitati sije li itko osječki hibrid Drava kažu mi neki da je otporan na sušu
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
Auuuuuuuuu ovo je mnogo busenjasto

a jbg,nije to pjesak.
Nadajmo se kiši koju najavljuju za nedelju.

Za takav problem je idealan plug sa rešetkastim daskama,do ove godine smo stalno imali takve velike buse,ali ove godine milina obrađivat zimsku brazdu. Lani gdje je bilo orano sa običnim IMT 2x12 sam zadrljavo zimsku brazdu 4 radnoj nekih 8km/h jer sve ostalo je bilo da ti vrat otpane od skakanja po kabini. A ove godine šta je zaoravano sa V&N 3x14 sam sa isto kombinacijom zadrljavo ko i lani u 2 brzoj 15km/h i bilo je solidno,nije bilo puno skakanja po kabini.
 

Najnoviji postovi

Na vrh