• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Zatvaranje zimske brazde

baltazar 3

Član
Tu od
2 Kol 2012
Poruka
167
pa da mislim da ce i ove godine bit ona solucija urea direkt na brazdu pa tanjurace sa valjkom i odma sjetva ako se bude dalo posto je zemlja kod nas tolko natopljena da izgleda koda je vec potanjurana
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,437
Kazem, nisam ni jednu njivu zatvarao a imam za proljetnu sjetvu pripremiti i posijati nekih 40-45kj, sto mojeg sto usluznog. zemlja je se pocela taman susiti kad sad ovo bijelo "cudo" opet pocelo padati i praviti zastoje u radu...

Tanjuram ove godine sve pred sjetvu, jer drugacije ne moze, tanjuraca mora izvuci vlagu van da se makar gornji sloj prosusi da se sjetva obavi u razumnim rokovima, ovi koji cekaju da se vlaga isusi ili koji se pripremaju jos zatvarati brazdu, decki, svaka cast no to nema potrebe, sjetva kukuruza i soje evo, samo sto nije ;)

Ima negdje potrebe prvenstveno zbog trave, gledam moju okolicu i vidi se da kreće trava.. Ja ću sve proći jednom tanjuračom čim se bude moglo, a onda pred sjetvu gnojivo i sjetvospremač i to je to, jedan prohod sjetvospremača i sijanje odmah!
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,025
Ove godine nisam planirao zatvarati brazdu bez obzira na ove uvjete...

Koji bi to bio razlog..?

Ja zatvaram zemlju pa makar i sredinom 4mj;tu operaciju neču izostavit..
 
B

Bobo

Guest
eeee, kolega moj, mjesas ravnanje brazde i zatvaranje brazde... Tebi se kroz ravno oranje isparivati vlaga ako se vrijeme proljepsa, a ako krenu neki vjetrovi i sunce prljiti zemlja se prosusi na 30cm dubione pa se slikaj...

Zatvaranje vlage je operacija kojom se kapilare nastale slijeganjem zemljista preko zime i pod utjecajem smrzavanja i povlacenja vode u dublje slojeve razbijaju i na taj nacin svedu isparavanje te iste vlage iz dubljih slojeva tokom toplijih dana kroz te iste kapilare...
 

MaTiJa NH

Dobro znana faca
Premium
Tu od
6 Kol 2008
Poruka
1,903
danas sam malo išel probat i oduševil se kak ljepo ide zatvaranje zimske brazde , sutra posijem još grašak i onda od ponedjeljka zatvaram brazdu na svim parcelama...zemlja ja sabita užasno :eek:

[YT]v=zx5MvzYPD1s[/YT]
 

Steff

Aktivni član
Tu od
23 Pro 2010
Poruka
487
danas sam malo išel probat i oduševil se kak ljepo ide zatvaranje zimske brazde , sutra posijem još grašak i onda od ponedjeljka zatvaram brazdu na svim parcelama...zemlja ja sabita užasno :eek:

Tak je, ja sam danas sa rotobranom pripremal vrtlarima za sadnju salate, moral sam dva puta po istom tragu prejti da bi to bilo onak kak treba, dok sam ovih goidna doslovno proletil kak se ljepo premrzlo....

I da, kak se kreču cijene uslužnog drljanja??
 

welger

Član
Tu od
20 Stu 2012
Poruka
384
Mi planiramo ići za koji dan sjetvospremačem odmah 2 prohoda i sijanje soje pošto je krenuo dobro korov išlo bi se totalom i zemljišnim herbicidom dali će se opet morat ić lagunom u soji, oće biti korova kasnije dali je netko radio tako?
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,025
Danas sam počeao sa zatvaranjem brazde,strašno je zemlja tvrda:
20694987.jpg
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,211
Bas sam ja htio komentirati to kako susjedi vec pozatvarali brazdu.. Ali meni se to ne svida.. Sta da sad dode puno kisa i snijega i to sve dobro zalupa, na proljece goli beton. Lijepo oko 1.-15. ozujka, ako se moze u polje, pozatvarati i cekati sjetvu.
 

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
Kako da se sad radi zimska brazda kad nije bilo ni prave zime,bilo je do sad tek 2-3 poštena mraza a ko je do tak stigao poorat samo oni koji imaju par h zemlje.Neki ljudi još sad oru a gdje da se zatvara zimska brazda.Prerano je,ko što kaže kolega Ivan. Od početka ožujka pa na dalje se zatvara zimska brazda sada se zemlja treba odmorit i dobro premznit za daljnju obradu.
 

Kićo

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2008
Poruka
1,807
Vidim da oni vec nekoliko godina krecu u pol zime sa zatvaranjem... moze im se, mi imamo malo drukciju klimu. Kod nas sjetva krece desetak dana kasnije od njih kao i berba u jesen, i zetva u sred ljeta je kod njih ranija. Kod nas se tek ocekuju oborine i sta dok se sad ispada snijeg pa jos na to se proljece okisa pa kad ce se onda zemlja prosusit za obradu? Znam jako dobro iz vlastitog iskustva jer sam rodom iz Vojvodine da ona zemlja brze propusta vodu od nase ali i puno teze podnosi sušu. Kod njih nakon obilnijih kisa mozes u polje 3. ili 4. dan a kod nas jos 2 tjedna voda pliva. Nediram do polovice treceg mjeseca ni po razno!
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Baš sam i ja primjetio to kod njih čitajuči po njihovom forumu, večina ih zatvara sad brazde, maltene odmah nakon kaj se izoru. Neki trend je to godinama več kod njih.
 

mursanic

Član
Tu od
1 Lis 2008
Poruka
723
Samo nek zatvaraju -bedastoča,,još bu svega pa zima je tek počela...bumo vidli kaj buju isti pisali na prolječe...ak im je tak do vode bolje podrivat pa nek se natoči v dubinu ,jer ponavljam još bu svega.
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
nema smisla sad zatvarati brazdu kad se još neje tlo premrzlo, i sad zapreš i opane dobra kiša posle nje sneg i sve nabije, koja bu budala posle toga pripremala za sjetvu
 

Najnoviji postovi

Na vrh