• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Zatvaranje zimske brazde

Charlip

Iskusan lik
Tu od
21 Pro 2018
Poruka
1,560
Da nije mi to baš jasno,Marko zakaj UREU ne zatvaraš? To baci prije sjetve i onda još jedan prolaz ako nemaš deponatore za gnoj na sijačicu!?
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,422
Zasto ne, i ja sam za suncokret razbacao 7:20:30+ ureu, dok sam za kukuruz zaorao sedmicu i sad razbacio 15icu i ureu. Deponatore imam i ne koristim ih godinama.
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,558
To sa snimka je za soju, za koju ne bacam puno dušika. Dobit će dušika u kultivaciji.
A ne razumijem zašto ne unijeti P i K u zatvaranju, da ode dublje, ako se ne ispiru i ne kreću po zemlji?
Za kukuruz sam takoder sad bacio 0:20:30 i UREA, a plan je obaviti dvije kultivacije sa dvije prihrane KAN-om.
Sad ste me zbilja zbunili, zasto ovo nije ispravno? :oops:
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
PK ili 7-20-30 uvijek zaoravam. Dođe malo dublje nego ovak pa korijenje u potrazi za hranom bude dublje. A na većoj dubini se dulje zadržava vlaga. To su moji razlozi, a svatko ima svoju logiku.
 

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,861
Neke smjernice prema kojima radim.
P i K što dublje to bolje (dubina osnovne obrade), da je i korijen što dublje.
Stoga ako se i dogodi da nije zaorano jedan od načina baciti na brazdu i u više te nekoliko prohodna ubacit i izmješat dobro sa zemljom.
Lako za dušik i lakše ga bilo kad dodat, pripazi ili onemogućiti pretjeranu volatizaciju.
 

Charlip

Iskusan lik
Tu od
21 Pro 2018
Poruka
1,560
To sa snimka je za soju, za koju ne bacam puno dušika. Dobit će dušika u kultivaciji.
A ne razumijem zašto ne unijeti P i K u zatvaranju, da ode dublje, ako se ne ispiru i ne kreću po zemlji?
Za kukuruz sam takoder sad bacio 0:20:30 i UREA, a plan je obaviti dvije kultivacije sa dvije prihrane KAN-om.
Sad ste me zbilja zbunili, zasto ovo nije ispravno? :oops:
A ok ako je za soju,tak i ja radim samo stavljam 7 20 30,a kukuruz zaorem 7 20 30,UREU širom kod zatvaranja i 15 15 15 u sijačicu 200 do 220 po rali. Po meni je puno veća isplativost to posijati uz red nego ru količinu širom. Najbolje bi bilo i UREU uz red al tad postoji šansa da izgori kukuruz pa je bolje širom. Imati deponatore a ne koristiti ih je po meni najveća glupost.
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,332
Vidiš, a kod mene nekolicina velikih poljoprivrednika prelazi na sve komplet širom radi boljeg ukorijenjivanja.
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,558
Za kukuruz sam bacio 500 kg/ha 0:20:30 i 150 kg/ha UREA i to uneo u zemlju u zatvaranju. Plan je još dvije kultivacije, u svakoj barem 150 kg/ha KAN-a.
Za soju sam bacio oko 175 kg/ha 0:20:30 i dobit će još u kultivaciji KAN i to je to.
 

Charlip

Iskusan lik
Tu od
21 Pro 2018
Poruka
1,560
Naravno svako radi kak misli da je najbolje al meni logika govori da je bolje da biljka ima bliže korijenu veću količinu koju može duže koristit nego da će puštanjem šireg korijena dobiti istu tu količinu. Bitno je da su raonici za gnoj dublji od postavljanja sjemena i to je to.
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,422
To drzi vodu ako ima vode. Posto kod mene je vise susa nego normalno i kisovito vrijeme bacam širom.
Ako budem nesto deponirao to ce biti startna gnojiva u mikrogranulama.
Da imam neku jumbo kutiju od 1000 kila dio bi deponirao al ovako gubim previse vremena.
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,332
Tu se slažem sa NH, i ja bi mikrognojiva deponirao, bez toga nebi uzeo novu siju, što se tiće deponiranja gnojiva ostao bih širom. Što se tiće prinosa širom ili deponatorima razliku ne vidim apsolutno nikako, jedino se vidi jako blagi zaostatak prije prihrane jer je deponirano gnojivo bliže, nakon prihrane moj kukuruz prestiže većinu ostalih u polju.
Baca se 250 do 300 kila 15-15-15 i 150 kila Uree po jutru. 200-220 kila Kana po jutru u jednoj prihrani, to je to.
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,422
Nebih. Prodavao bi je kroz godinu dvije, pa bi volio da bude u kompletu. Jos i ako nabacim tvoje nosace i kutije za mikrogranule bit ce tip top.
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
P i K je bolje bacati u osnovnoj i zaorati jer se sporije otpuštaju nego N, pogotovo P. Nije grijeh baciti u zatvaranju brazde, ali nije isto baciti pa zaorati i samo poravnati, u nedostatku bilo kojeg elementa biljka kreće u potragu i tako razvija korijen, tako se npr. prošle godine pokazalo kod nekih uslijed kiše i vjetra, puno kukuruza se izvrnilo iz korijena jer korijen nije išao u dubinu nego se širio i onda dobijete onaj široki korijen koji ide 15 - 20cm u širinu, a u dubinu ako 10 - 15cm i onda se zna desiti da se izvrne. Ali nikada zemlja baš nije toliko "suha" s elementima u dubljim slojevima da se korijen neće razvijati u dubinu. To je s teoretske strane, a praksa uvijek pokaže što i kako je.

A sada pitanje za @AntonioJD žašto na zadnjoj šajbi imaš istaknuto moje prezime, a nisi pitao za autorska prava? 😂😂
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,332
Haha, a eto ima nas širom lijepe naše prezimenjaće, teško bi bilo svakog pitat. 😂😂
 
Na vrh