• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Zelena gnojidba

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,570
Majstori, jedno pitanje za vas.
Trenutno imam posijano 3 jutra ječma i non-stop me kopka zelena gnojidba, volio bih probati to napraviti, makar jedan dio tog ječma.

Kako bi to valjalo napraviti, da se ne troši puno goriva i vremena?
 

vargas

Aktivni član
Tu od
15 Kol 2012
Poruka
523
Kad ječam dođe u klas, zmalčiraj ga i podori. Šala. Zadnjih godina iza zobi, pšenice i sl. počekam da padne kiša i dan poslije preko strništa posijem već što imam i jednostavno roto branama to na plitko izmiješam sa zemljom.
 

adonis basser

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2013
Poruka
1,224
Ovo mi se čini dobra i jeftina ideja.
Čime to posiješ ? Imaš koju sliku kak to izgleda nakon nicanja ?
 

Selekt

Član
Tu od
6 Pro 2012
Poruka
88
I ja bih ove godine krenio u zelenu gnoidbu. Pa vas molim za savijet koji siderat odabrati. Vidim da ih ima više a ja imam uljanu repicu ove godeine pa sam mislio ostaviti si nju za zelenu gnoidbu.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Zadnjih godina iza zobi, pšenice i sl. počekam da padne kiša i dan poslije preko strništa posijem već što imam i jednostavno roto branama to na plitko izmiješam sa zemljom.

I ja planiram ove godine sijati za zelenu gnojidbu iza pšenice.
Za obradu zemlje imam samo plug i frezu, a mogu posuditi obične brane (drljače) s klinovima.
Jel bi bilo dosta proći s branama ili bum ipak moral plitko izorati i pofrezati?
 

vargas

Aktivni član
Tu od
15 Kol 2012
Poruka
523
Večinoma sijem kombinacije više vrsta "sjemena" i to mi je uglavnom za kositi i hraniti krave. Do sad mi se naj bolje pokazala sjetva kukuruza, zobi i graška. To sijem sa rastepačem, i onda rotobrane, imam paker valjak pa je kasnije čišće za kositi kad valjak stisne zemlju. Zemlja mora biti vlažna (mekana poslije kiše) jer bi inače to bila smrt za traktor i rotobrane da idem po suhome. i rotira se plitko, toliko da se zagrne sjeme.
 

vargas

Aktivni član
Tu od
15 Kol 2012
Poruka
523
Umjesto ovoga što ja sijem posiješ ruolu, običnu repicu ili nešto slično i kad dovoljno izraste izmalčiraš i zaoreš. Princip ti je isti u obradi i sjetvi, kasnija upotreba posijanog je samo nijansa iste stvari.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Nitko ne komentira mogućnost prolaza običnim branama po vlažnom strništu. Jel bi se kaj, npr. rauole, sklijalo iza njih ili ipak trebam izorati ako nemam ni roto brane ni tanjurače? :icon_scratch:
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,170
Posudi od suseda :icon_wink:
Nevjerujem da buš kaj s branama napravil po strnišću,ko ni ja u proljeće po livadi
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Kaj da posudim od susjeda? Plug - imam, frezu - imam, tanjurače - nemaju ni susjedi, rotobrane - nemaju ni susjedi, a brane kak veliš ne buju od koristi.
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,582
Nitko ne komentira mogućnost prolaza običnim branama po vlažnom strništu. Jel bi se kaj, npr. rauole, sklijalo iza njih ili ipak trebam izorati ako nemam ni roto brane ni tanjurače? :icon_scratch:

Pa tast moj koristi brane,posije tritikal ili pšenicu sa rasipačem za umjetni i poslije prođe jedan lagani prolaz branami da sjeme pomješa sa zemljom.
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,570
Kako bi bilo kada bi bacio repicu rasipačem (ne mora biti nekakav savršen sklop) i onda prošao tanjuračom? Pred oranje, jel bi bilo dovoljno potanjurati ili baš treba malčiranje?
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,416
Ručno. Sitno je zrno, a ide možda 20-tak kg. jedino rasipač za to sitno zrno.
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Jako je to sitno, možda da je pomješaš s kukuruznim šrotom.
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,570
Jel bi se dalo ručno to razbaciti? Imao bih volje polako t orazbacati, a bacao sam gnojivo rukom.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Pa tast moj koristi brane,posije tritikal ili pšenicu sa rasipačem za umjetni i poslije prođe jedan lagani prolaz branami da sjeme pomješa sa zemljom.

Kaj sije tritikal ili pšenicu bez oranja? :icon_e_surprised:
Kod mene su znali tak s branami povlačiti sjeme od lucerne po strništu pa lucerna nikne od rose.
Ali kakva je klijavost rauole na takav način?
 

Najnoviji postovi

Na vrh