• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Zelena gnojidba

vargas

Aktivni član
Tu od
15 Kol 2012
Poruka
514
Takvo sitno sjeme se baca sa "tri prsta", kad razbacaš 20 kila, skidat ćeš sve svece sa nebesa i zelenu gnojidbu. Ona kombinacija sa običnim branama bi možda i išla, samo ih trebaš opteretiti nekakvim utegom, moj susjed ima trokrilne brane i na njih stavlja dvije zadnje traktorske gume. Ako je tlo koliko toliko vlažno i rahlo, i brane bi trebale zagrnut sjeme na strništu, ako ne u jednom prohodu, onda u dva-tri, koliko bude trebalo. Sjetite se da su nekad ljudi samo branama pripremali tlo za sjetvu, kad su brane vukli konji i krave.
 

Marko355

Iskusan lik
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,570
Mislim da je u strnjak gdje je slamu kombajn istarupirao glupost i probati.
 

Selekt

Član
Tu od
6 Pro 2012
Poruka
88
Moj prijatelj ptanjura i onda pred kišu rasipačem baci uljanu repicu i sve ok. Probao je poslje rasipača proči sjetvospremačom nicanje 50% manje. Dali netko prije zaoravanja zelene mase koristi bakterije za razgradnju mase???
 

welger

Član
Tu od
20 Stu 2012
Poruka
384
Kako bi bilo kada bi bacio repicu rasipačem (ne mora biti nekakav savršen sklop) i onda prošao tanjuračom? Pred oranje, jel bi bilo dovoljno potanjurati ili baš treba malčiranje?

Mozes rasipacem, ja sam radio tako da sam oko 8 kg sjemena rauole pomjesao sa 25 kg ureje i to bacio na pola jutra i ispalo je savrseno.
 

vargas

Aktivni član
Tu od
15 Kol 2012
Poruka
514
Sjetvospremač valjda ulazi dublje u tlo, a repica se sije plitko, oko 2- 2,5 cm.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,534
Mislim da je u strnjak gdje je slamu kombajn istarupirao glupost i probati.


Iza kombajna pokosim do zemlje, a slama se zbalira tak da je njiva čista prije sjetve.

Dakle mogle bi proći brane s utezima samo treba povlačiti nakon kišice. :icon_fU:
Kao klinac sam se, upravo radi tereta, vozil na drvenoj brani koju je vukel konj. :(grin):
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Kaj sije tritikal ili pšenicu bez oranja? :icon_e_surprised:

Neki dan vršimo kukuruz kod prijatelja, a kaže kombajner kako je ove godine za promjenu i zaorao kukuružnjak. Zadnje tri godine samo zatanjura i sije.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,534
Mozes rasipacem, ja sam radio tako da sam oko 8 kg sjemena rauole pomjesao sa 25 kg ureje i to bacio na pola jutra i ispalo je savrseno.

Kaj ne "zgori" sjeme od ureje?
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,462
Previše komplicirate. Ako želite dobiti dobar siderat morate se malo potruditi. Oranje ili duboko tanjuranje bi bili obavezni, svaka plitka obrada neće dati prave rezultate. Ili gruber, bilo što, samo da se obradi barem 15 cm sloja u koji se sije, tako da se korjen može normalno razvijati i rasti inače će siderat biti slab.

Danas sam posijao 0,3 hektara raulole i 0,5 hektara gorušice koje planiram ostaviti za sjeme. Rezultat ću javiti kad uspije ili ne uspije.
 

welger

Član
Tu od
20 Stu 2012
Poruka
384
Kaj ne "zgori" sjeme od ureje?

Ma kakvi to je jos plus ima hranjiva u startu ja sam tu parcelu vrsio koliko je dobro izgledalo bilo mi zao porat.
 
Posljednje uređivanje:

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,462
Čekaj malo, tek je u zemlju ušlo. Vidjet ćemo hoće li što od toga da bude. Kad smo već kod toga, čime bi bilo najbolje tretirati korov?
 

welger

Član
Tu od
20 Stu 2012
Poruka
384
Čekaj malo, tek je u zemlju ušlo. Vidjet ćemo hoće li što od toga da bude. Kad smo već kod toga, čime bi bilo najbolje tretirati korov?

Koliko kg si isao na koju povrsinu? Jesi sad bacio kakvo gnojivo?
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,462
Koliko kg si isao na koju povrsinu? Jesi sad bacio kakvo gnojivo?

Rauolu sam bacio 6 kg na pola jutra, gorušicu možda malo manje za istu površinu.
Na rauolu sam bacio 200 kg 15-ice i zaorao, gorušicu na pola jutra 4 prikolice stajnjaka i 150 kg 15-ice, a na drugu njivu od cca 700 čhv oko 350 kg 15-ice, 200 pod brazdu i 150 prije fine obrade. To sam sad kupio, bila je lucerna gore, a znam dobro da nije godinama vidjela mineralno.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,534
@ cabage,

za sjeme sam pital onak informativno jer me zanima koliko traje vegetacija do zriobe. Vjerojatno ne sazrije prije postrne sjetve. Ili možda dojde prije?

Ne da je gnojidba dobra, odlična je. Jedino mi nije jasno zakaj si na lucernište išel s petnaesticom, a ne s PK. Dušika bi trebalo biti u zemlji dovoljno.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,462
Zato jer mi se nije vozalo traktorom i rasipačem vamo tamo. Napunim rasipača i sipaj.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,534
Jel bu netko iz okolice Vž ili Zg (čim bliže Kr to bolje) imal za prodati sjemena rauole. Trebam za pol rali?
 

Najnoviji postovi

Na vrh