• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Zelena gnojidba

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
I moja raola pokazala redove, slike kroz koji dan :)

Treba još posijati ostatak u narednih par dana.
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
Jel bi se raola mogla koristit za košenje,tj. sjenažu?
Ovo pitanje postavljam iz razloga što i nisam skupio dovoljno hrane za stoku pa na neki način da se izvučem malo:icon_question:
Ako nemože rauola jel postoji šta drugo da se posije a da se ove godine uspije spremit u sjenažu ???
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,462
Kod nas je čovjek kosio raolu i hranio kravu svježom, kakva je bila korist od toga to ne znam
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,853
Kolega kod mene je hranio sa svježom rauolom krave pa mu je jedna koja je kao više pojela dobila upalu vimena.
On kaže da je najvjerojatnije zbog rauole. Čini mi se da je bilo priče da utječe na kvalitetu i količinu mlijeka.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Nekada smo kosili uljanu repicu i sviježu je davali kravama, a znam da i raola može ići isto tako, još je radije jedu krave jer ima veće i mekše lišće i stabljike.
Za sušenu ne znam, vjerojatno bi joj lišće otpalo, a za sjenažu se moraš raspitati - pojma nemam.
 

ZvonimirKWS

Član
Tu od
19 Srp 2013
Poruka
173
Ishrana stoke svježom masom repice ili raole nije preporučljiva a isto tako ni spremanje u silažu ili sjenažu jer je pre mokra sa malom količinom šećera pa se nemože konzervirati i pokvari se.
Mi smo pokušavali stvoriti krmnu repicu za ishranu stoke ali mislim da je taj projekt prekinut zbog loših rezultata i još lošijih hranidbenih vrijednosti iste.
Ako vam fali hrane za stoku zadnje vam je vrijeme da probate pronaći kod nekoga silažni kukuruz ....možda netko u okolici Čakovca sije kukuruz ili sirak za bioplin pa vam može preusmjeriti dio silaže. Silaža kukuruza bi trebala biti cijena oko 20-25 lipa/kg.
Probajte kontaktirati kolegu Ivan Cmrečnjak 098/270 667 koji je promotor za vaš teren pa vas možda može uputiti na nekoga.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,462
Ja jučer zaorao raolu koju sam sijao 01.08. Visoka pola metra i počela cvasti. Sada sijem opet raolu gore koja će se zaoravati oko 15.11. Da sam ovu ostavio otišla bi u sjeme, što nisam nikako želio. Ciljano sam je sijao da je zaorem u rujnu, no nisam očekivao da će baš tako brzo narasti i procvasti, bile su previsoke temperature do sada.
 

M.M.

Član
Tu od
3 Stu 2008
Poruka
442
Jesi siguran da ne bude mraza prije 15.11.?
I bude ti se ova sad zaorana kod drugog oranja odoravala van...
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,462
Jesi siguran da ne bude mraza prije 15.11.?
I bude ti se ova sad zaorana kod drugog oranja odoravala van...

Pa nikad joj mraz nije smetao, pa neće valjda ni sada. Mislim da će se ipak dobar dio razgraditi, a ako i ne nije bitno. Ovo je tak i tak napravljeno za pokus. Ostatak je sijan u najboljem roku, oko 25.08.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,533
Evo moje rauole. Ručno sijana 19.08., fotkana jučer.
Na jednoj strani njive su ostale čistine, ili nije ništa sjemena palo na ta mjesta, ili nisam dobro povlačil (ručno s grabljama).
Sjeme je bilo super.
Hvala kolegi @cabage. :icon_pidu:
 

Prilozi

  • WP_20150904_07_32_48_Pro[1].jpg
    WP_20150904_07_32_48_Pro[1].jpg
    79 KB · Pregleda: 265
  • WP_20150904_07_33_03_Pro[1].jpg
    WP_20150904_07_33_03_Pro[1].jpg
    80.1 KB · Pregleda: 200

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,659
I kod mene isto tak, ali sijano sijačicom, kod mene je greška u sjemenu, bilo je puno izlomljenih zrna (žuta prašina) što je štopalo sijačicu. Kupio sam u Virju, ali nikad više, bolje dat 2-3 kune više i kupit sjeme a ne da na 100 kg ima sigurno 40 kg otpada.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,533
Kod mene sigurno nije do sjemena. Moja greška, samo nisam siguran jel kod razbacivanja sjemena ili nakon toga kod grabljanja. 3/4 njive su super došle, a na ostatku ima pleši.
S obzirom na to da ne koristim herbicide u kuruzi, prošle godine sam imal jako puno velikog korova. Ove godine je pšenica bila čista, ali se po strništu prije oranja pojavilo puno korova.
Nadam se da nakon rauole iduće godine ne bu tak puno korova po kuruzi. To, kao i poticanje bioloških aktivnosti u nedostatku stajskog gnoja su bili glavni razlozi sjetve rauole. Ako bu dala rezultate, onda svaki put po strništu sijem rauolu.

@cabage, jesi li prije zaoravanja izmalčiral ili si čitavu zaoral? Malčirana bi se prije razgradila.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,462
Nisam niš malčiral, nedostatak vremena. Berba je paprike, svaki dan bar 3-4 tone tak da dobro da stignem i poorati. Bude ti se to sve zazelenilo do jeseni, divit ćeš se....
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,533
Ma znam da bu. Nije to niš strašno. S obzirom na to da sam prvi put sijal ručno, očekival sam veće pleši.
 

čiko

Član
Tu od
19 Lip 2011
Poruka
264
Pozdrav, da se javim nakon dugo vremena sa jednom amaterskim pitanjem :(wasntme):

Izvađen luk i krumpir u vrtu pa što baciti za zelenu gnojidbu da raste? Inače se pusti pa naraste trava al bi probali nešto posijati, em bi bilo za gnojivo, em bi možda manje trave bilo sljedeće godine...

Unaprijed hvala :icon_wink:
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,550
S cime bi bilo najbolje sada oprskati, jel vrijedi i koji je to nametnik? Repica je u pitanju.

674deea8f0737db433aa1cd90a35abe6.jpg
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,430
Koliko ja vidim ima ugriza od buhača i od puža.Buhač nije problem,lako se riješi adekvatnim insekticidom kad je dnevna viša od 20c ali za puža je dosta skupa zaštita.Koristi se pužomor u peleticama,ide ga 4kg/ha,košta cca 60kn/kg.Mi smo ga razbacivali amazone rasipačem jer ima finu regulaciju ali većina rasipača to nema.Ako nije velika površina može se baciti ručnim rasipačem za sjetvu trava.
 

Najnoviji postovi

Na vrh