• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Zelena gnojidba

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
A gledaj, stara škola ti je to nekada ovako radila - nikakvo tarupanje,, tanjuranje, sjeckanje - ako nije baš ekstremno velika, onako, da se skoro pa traktor ner vidi iz nje, a nekada su se ursusi i fergusoniči znali skoro pa pogubiti. Jednostavno je kotači gaze, getriba ju povalja, i plug je tako pognutu zaore.
Zaššto?
Cilj je da zelena masa, osim što je izvukla hranjive tvari iz zemlje, čak i one koje su spale duboko ispod zone korijena većine kultura pa ih je korijen siderata povukao i deponirao u zelenoj masu, napravi zračne jastuke u izoranom tlu, koji će ostati njezinim truljenjem. Opet zašto? da se napravi vodozračni režim tla u kojem će MO imati najbolje uvjete za razvoj. Zeleno je zeleno i samo po sebi će do proljeća istrunuti, iza sebe će ostaviti rahlo i kisikom obogačeno tlo, a voda će se fino zadržati u njemu i omogučiti dobro nicanje posijane kulture.


Eto, ali mi iz vremena NDH pojma nemamo kako se to moderno sada radi, pa ja gledam ovdje razno razne načine tarupanja prije zaoravanja. Bljak.
 

mursanic

Član
Tu od
1 Lis 2008
Poruka
723
Točno tako,,tarupiranje,odnosno malčiranje uopče nije potrebno ,naravno uz dobar -visoki plug,,,zaoravanjem cjele stabljike čak se stvara veči volumen zaorane mase ,jer ima više zračnosti ,pa je i lakše truljenje a i rahlije bu poslije,,,
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,533
Falim Jo i mursanic.
Ja sam također razmišljal da bi bilo bolje zaorati bez malčiranja i na taj način malo usporiti razgradnju. Ima vremena do travnja. Nikad nisam zaoraval neku veću masu jer nisam imal potreban plug miti potrebe za zaoravanjem. Sad se prvi put susrećem s tim, a plug koji imam je Regent visok 68 cm. Zadnju brazdu sam skinul i sad je jednobrazni. Nije mi problem probati, ak ide, dobro, ak nejde, onda malčiranje prije oranja. To mi nije nikakav problem. Međutim brinu učestale kiše pa kaj ak se počne zoriti? Ne bi htel s kotačima orati po njivi.
Zanimljivo je da nitko ne zna, odnosno barem nitko nije napisal koliko dugo rauola cvate i koliko je na raspolaganju vremena od pojave prvih mahuna do prvog sjemena.
Također me zanima kaj se događa sa zelenom masom ako je pokosim i ostavim. Naravno da se bu sušila, ali kaj se kod toga gubi u odnosu na friško zaoranu?
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,533
Danas sam obišel rauolu i primjetil prve mahune.
Zna li itko za koliko dana ih najkasnije moram zaorati? :icon_question: :icon_scratch:

Postavil sam više pitanja u nekoliko zadnjih postova nego netko ukupno na forumu i svijestan sam da sam dosadan ko vuš. Međutim, svaki početak je težak, a meni je ovo prva posijana rauola i vjerujem u dobre duše ovog foruma. :icon_weed:
Nadam se da bu prilike, dobru informaciju, dobro :icon_jook: :icon_pidu:
 

Prilozi

  • WP_20151010_10_23_30_Pro[1].jpg
    WP_20151010_10_23_30_Pro[1].jpg
    69.4 KB · Pregleda: 114

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,659
Već sam ti rekao uopće se nemoraš brinut za dozrijevanje, ti si sijao u optimalnom roku, i pošto dolaze hladniji dani repica sporije ili nikako dozrijeva. Možeš čekat sigurno mjesec a možda i 2 onda zaorat, a ako koja mahuna i dozrije to uopće nema veze, sve če to istrunit prek zime ili će je u proljeće ako nikne suzbiti herbicid, osim ako ne siješ tu šečernu repu.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,533
bhorv, puno ti hvala i najljepša ti dala. :drink:

Na proljeće neide tu šećerna repa (mislim da je nitko u Zagorju ne sije), li neide ni herbicid u proljeće. Ide kuruza na poluekološki način (samo mineralno gnojivo) uz suzbijanje korova s frezicom i motikom. To je mala površina od nepunih 2000 kvadrata. ako i pokoja nikne bu se nekak riješilo.
Puno mi znači ova informacija o mjesec dana do sazrijevanja sjemena. Čekal bum i pratil, a kad prve mahune počnu mijenjati boju (nadam se da nisu više zelene kad je sjeme skoro zrelo) ili ide pod zemlju (ako vrijeme dopusti, ili bu pokošena.

Još jemput velika fala. :icon_pray:
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,659
Hvala na lijepim željama, ali prošla pedesetica, pa ovo o najljepšoj više nevredi. prebrze su.
 

MaTiJa NH

Dobro znana faca
Premium
Tu od
6 Kol 2008
Poruka
1,902
Bez ikakve brige, te su takve zemlje da mogu sad i po kiši orati da očem , šuder i pjesak to se brzo ocjedi, sve se brzo upije
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,533
Hvala na lijepim željama, ali prošla pedesetica, pa ovo o najljepšoj više nevredi. prebrze su.

Nema na čemu. Ljepota je relativan pojam. Ima i lijepih vierzigerica kaj su zeru sporije. :icon_eyes:

Bez ikakve brige, te su takve zemlje da mogu sad i po kiši orati da očem , šuder i pjesak to se brzo ocjedi, sve se brzo upije

V ovo deževno vrieme su te šudrnate zemlje zakon, ali su malo nezgodne v suši. Nemre baš vse biti kak bi mi šteli. :(envy):
 

welger

Član
Tu od
20 Stu 2012
Poruka
384
Evo moje rauole:

IMG-20151010-WA0004_zpsnftsbofa.jpg


IMG-20151010-WA0003_zpstrylt6os.jpg
 

welger

Član
Tu od
20 Stu 2012
Poruka
384
Neznam kad sam točno al znam da je pred kraj 8 mjeseca sijana.

Ma ona i kad izcvate još raste.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Vele narednih 10 dana nekaj sunca, ja predpostavljam da bi mogla još malo rasti.

Imam i ja ove kasniej sijane, negde oko 10-15.9, ta je sad taman zatvorila zemlju i nekih 20-30 cm je u visini, nadam se da bude još narasla, možda i pusti cvijet ako bude stvarno sunca još, no prije 15.11. nebudem ništ zaoravao, samo kasnije.
 
Na vrh