• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Zelena gnojidba

gsx1400

Član
Tu od
9 Pro 2015
Poruka
53
Pozz
Imam pitanje...
Imam zemlje 1,5 ha koja nije obrađivana 20g a zadnjih 10g je na njoj izrasla šikara koju smo sad očistili.
Preoralo se prije zime, čim vrijeme i zemlja dopuste ide tanjuranje, e sad pitanje pošto je to dosta dugo neobrađivano ja bi posijao za gnojidbu nešto sad čim prije ( nakon tanjuranja) tako da imam spremnu zemlju za jesen kad bih sadio.
Pitanje je što sad u proljeće posijati za zelenu gnojidbu i rahljenje zemlje?
 

Institut

Član
Tu od
18 Sij 2009
Poruka
158
Pa posij sto uspijes nabaviti i da nije sjeme skupo. Djeteline su dobri siderati ali skupi s obzirom da su visegodisnje kulture. Nabavi si rauolu, uljanu repicu, stocni grasak, soju ili recimo faceliju i posij. Uz toplo vrijeme i dovoljno vlage sve ce ti to brzo rasti a u gustom sklopu gusiti korove i kasnije obogatiti zemlju. Nabavi si sto je jeftinije sjeme jer sve navedeno ti je dobro.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

tatar

Član
Tu od
16 Ruj 2009
Poruka
455
Ako je 10 g bila šikara tu netreba rahljenje.
Prvo treba odrediti razlog zbog kojega se sadi zelena gnojidba pa onda birati koje kulture su najbolje.
 

vrsani123

Aktivni član
Tu od
8 Sij 2016
Poruka
647
Prije par godina zakupio sam slicnu parcelu kao gsx1400.Uzoro zimsko sto sam bolje mogo i na prolece posijo kukuruz.Nije bilo nesto pripremljeno al sa dva prskanja tu mi je bio najbolji kukuruz kako ja sijem.
Neznam otkud ideja da se u prolece ide sa zelenom gnojidbom
 

gsx1400

Član
Tu od
9 Pro 2015
Poruka
53
Najvise zasto bih isao zelenom gnojidbom je eadi gusenja korova tj. Onoga sto je raslo zadnjih 10 godina, jer nakon toga idu vocke i ljesnjaci i jedan dio vrt.
 

Institut

Član
Tu od
18 Sij 2009
Poruka
158
Da vrlo vjerovatno bi ti uljana repica bila najbolja. Mozda mozes i nabaviti neku merkantilnu i malo se raspitas kolika joj je klijavost (da nije unistena susenjem) pa pojacas normu (kaj ja znam bacis cca 10kg/ha) i biti ce ti sve ok.
Iako kako ti kolege kazu ne znam koliko ti to sve bas potrebno. Kako se radi o zapustenoj sikari na kojoj 10 godina nije bilo proizvodnje mislim da ti tu tlo nije zbijeno a i nisi proizvodnjom iznosio hranjiva, korove ces unistiti jos jednom prilikom pripreme za sadnju vocaka itd..., Ali zelena gnojidba sigurno nije na odmet...
 

tatar

Član
Tu od
16 Ruj 2009
Poruka
455
Sa gore navedenim nemamo ali s ljuljevima da. Naša iskustva su takva da ljulj nikada više neće na naše table za zelenu gnojidbu. Posijali smo ga par kila po ha u kombinaciji s drugim vrstama i rezultat je bio nikakav.
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,853
Poslije berbe kukuruza bi posijao uljanu repicu na neke zemlje koje su dosta teške za raditi i nisu baš sa prinosom. Hoče li uljana repica rasti bez umjetnog gnojiva ?
Rauoli ne dajem ništa i uvijek je bila dobra ali sa uljanom repicom do sad nisam radio.
 

tatar

Član
Tu od
16 Ruj 2009
Poruka
455
Bude! Samo je pitanje kad bi to radio jer u rujnu je ok ali kasnije od repice neće biti koristi.
Zob ili raž bi isto mogle pomoći .
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,853
Nebu to stiglo jer kukuruz bude pobran tek tokom idućeg mjeseca, ako bude sve kak treba. Znači ništa od toga. Šteta.
 

tatar

Član
Tu od
16 Ruj 2009
Poruka
455
Da ali imaš još opcija, možeš posijati stočni grašak sa nekom žitaricom. Dobiješ tlo nahranjeno dušikom zelenu masu i rahljenje tla. Mana je to što moraš imati dobru mehanizaciju da bi u proljeće mogao obraditi sa malim brojem prohoda. Jer nije neki plus ako se lošom obradom poništi efekt zelene gnojidbe.
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,123
Moja je nikla fino, sklop nije baš ,al dobro...
20ak hektara posijano.

14285003_10210475246307295_1961942882_o.jpg

14303748_10210475253947486_1301209172_o.jpg
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,203
Pošto mi je ove godine izmakla sjetva raoule,razmišljao sam da posijem ječam,imam dobrog sjemena,i zaorem na proljeće,na to bi išao krumpir,grah,paprika,kupus...
Mislim da ne može štetiti,ne?
 
Tu od
24 Svi 2015
Poruka
49
Ovo je cabage napisao u temi repica rauola."Ja sam ju sijao 10. rujna i bila je visine 70 cm oko 15. studenog. Ne može prezimiti u uvjetima kontinentalne klime, promrzne. Najbolja je za zaoravanje u stadiju punog cvata. To se uglavnom postiže sijanjem između 20. kolovoza i 01. rujna. Najbolje ju je zaoravati kad temperatura tla padne na 6 stupnjeva jer se tad više ne ispire dušik toliko. Ako se zaorava znatno ranije nema neke prevelike koristi osim možda što se dobije prozračnije tlo."

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk
 

maiky

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2007
Poruka
1,584
Posto je napokon pala kiša sad bim mogao posijati rauoli dali je to u ovo vrijeme uopce isplativo ili da cuvam sjeme za drugu godinu???

Poslano sa mog LG-D855 koristeći Tapatalk
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Ja sam posijao 18.9. zadnji 1,5 kj raole, nisam prije stigao, kakva bude bude. Inače posijano je oko 15 kj raole po strništima u periodu od 25.08 do 10.09.i sve je več niknulo i skoro zatvorilo zemlju.
 
Na vrh