• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Zelena gnojidba

soony-69

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
864
Da ali imaš još opcija, možeš posijati stočni grašak sa nekom žitaricom. Dobiješ tlo nahranjeno dušikom zelenu masu i rahljenje tla. Mana je to što moraš imati dobru mehanizaciju da bi u proljeće mogao obraditi sa malim brojem prohoda. Jer nije neki plus ako se lošom obradom poništi efekt zelene gnojidbe.

Do kada se sije stočni grašak i sa kojom žitaricom je najbolje? Koliko ide graška na ha a koliko žitarice? To se onda sije u dva prohoda ili kako?
Kad u proljeće zaorati?
Da li bi to bilo dobro kao gnojidba za kupusnjaće koje se sade nagodinu oko 15.06.Poorati negdje oko 15.05. zatvoriti brazdu i mjesec dana pričekati do sadnje.
 
Tu od
24 Svi 2015
Poruka
49
Ja sam rauolu posijao ovaj tjedan, budemo vidjeli kak bi rekli slijepci kaj bude bilo od toga.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Za tvoju ce vjerujem biti prekasno dok je pak moja dobrano uranila,,,
no nema vazno bit ce barem vise vremena da otruli do proljeca,,,

Ovako to izgleda na danasnji dan,,,

eg7rxj.jpg


idgbd2.jpg


actp8n.jpg


287pw04.jpg


feq3xk.jpg


Ovisno o vremenu mislim da bi za nekih 10-tak dana sve bi to mogla biti oranica,,,:tongue:
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ajde, ajde, zaori ti to sada - krajnje ti je vrijeme za to, vidiš da već kasniš.
Zapravo je najidealnije vrijeme za zaorati je prije početka cvatnje i u početku - onda ima najviše uskladištenih hranjiva, prerađenih, koje će kultura nakon nje dobiti servirane na gastronomskom stolu. :icon_e_wink:
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Ma znam ja da bi to sad bilo najidealnije za zaorati ali nece nikako moci jos barem desetak dana,,,
prikolice su jos uvijek pune ljesnjaka a na njima moram dofurati barem 5 paleta kalcita, razbacati isto te dogovoriti dovoz gnojovke,,,
nadam se da ce ici barem 200ooo litara,,,
zemlja je jako posna i valja je polako vracati u normalu,,,
najvise to dolazi do izrazaja na jarcima gdje je najmanje hranjiva bilo uneseno,,,

Tu ce na proljece opet osvanuti ista kultura a nakon toga za zelenu cemo promjeniti kulturu,,,
u planu je ici sa mahunarkama + jecam i jos poneki mix,,,:(emo):
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Tako ti je to kada ne radiš planski.:biggrin:

Okasniš pa nađeš izlike, a?
Dobar si.:icon_pray:

:(hi):
 

maiky

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2007
Poruka
1,584
Prilikom zaoravanja slame koliko bi trebalo baciti ure-e i dali ju zaorati ili ....

Poslano sa mog LG-D855 koristeći Tapatalk
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Tako ti je to kada ne radiš planski.:biggrin:

Okasniš pa nađeš izlike, a?
Dobar si.:icon_pray:

:(hi):


Ma radio ja planski ali ove prognoze su jebene, ako pogode ne valja ako ih ne pogode opet ne valja,,,
Ta raola je posijana taman sekund prije nego li je dosao najvljeni pljusak, zapravo oprala me kisa na samom povratku i da sam kasnio 10 min nebi mogao zavrsiti koliko li se u kratkom vremenu izlila,,,
a planski se islo prije rokova bas radi kise jer su prognozirali toplu jesen sa malo padalina ali toliko toploj nisam se nadao,,,
jbg dosla je prije optimalnih rokova i kaj sad, nema se vremena odraditi, to kaj se treba, na vrijeme pa cemo je zaorati malo dublje da nebi iznikla u vrijeme kad netreba, kasnije (za koju godinicu) ako i nikne ne brine me to buduci da cu jalovit ugar,,,
zapravo teba zaraditi za drzavu kako bi penzije i socijalke mogle ici redovito :icon_winkle: jer ako one izostanu ni ja za onaj drugi proizvod necu imati trziste,,,:(emo):

ma znas ti i sama kako je to kad zrtvujes jedno zadovoljstvo da bi dobila drugo,,,:tongue:
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Znam, znam sve.......
....tako smo ti i mi svi - jedno planiraš, drugo ispadne. A nekad i sasvim ok.
Bu dobro, ne brini.

A ova zadnja tvoja rečenica - a si me prijal na legi - ilitiga - čitaš me ko otvorenu knjigu. :icon_pray: :biggrin:

Prijedlog - ajd nagodinu odi sa bijelom gorušicom.
Znaš zašto, jel?
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Prilikom zaoravanja slame koliko bi trebalo baciti ure-e i dali ju zaorati ili ....

Poslano sa mog LG-D855 koristeći Tapatalk

Ih, to ti je sada malo teško reći.
Gle, ako ideš ovako - na 100 kila žetvenog materijala bi trebalo oko 70 dkg čistoga dušika (oko kile i pol ureje), pa ako imaš oko 5-6-7 tona slame po hektaru, dakle.......no, kukuruzovine ima više, pa je i potreba za urejom veća.
Budu me ekolozi nalupali, ali ja sam za onu - bolje rasijati više i utrošiti koju kunu više (ono što bude nepotrebno bu zatrovalo podzemne vode i ovo je poprilično neodgovorna moja izjava), no, premalo ili ništa može napraviti problem - ako biomasa uzima za razgradnju dušik iz zemlje, i ak se razgradnja zbog nepovoljnih uvjeta rastegne kroz proizvodni ciklus kulture posađene nakon zaoravanja, biomasa će ga uzeti iz zemlje u vrijeme kada ga i kultura treba i pojesti ga, a kulturu ostaviti gladnu. To se jako lijepo može vidjeti na pšenici posijanoj na zaoranoj kukuruzovini sa suhom zimom, pa kada u kasno proljeće krene razgradnja biljke su žute, neishranjene, jer dušik uvjetuje niz faktora u porastu, a i mogućnost usvajanja i drugih hranjiva.
Zato po meni u ovom slučaju vrijedi ona - više je bolje.

Ako sam pomogla šta.........
 

maiky

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2007
Poruka
1,584
Znaci na 100kg 1.5kg uree na tonu 15kg uree puta 5 je 75kg uree na ha e sad dali se to moze dodati kad se radi osnovna gnoidba za žitarice nekih 300kg 7-20-30 plus 75kg uree zaorati i nesto bi trebalo pod drljacu 15tice?

Poslano sa mog LG-D855 koristeći Tapatalk
 

adonis basser

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2013
Poruka
1,223
Ako pricas o sjetvi zitarice ove godine, ja na tvojem mjestu ne bi ni isel predsjetveno sa 15-icom. Zaoraj ureu zajedno sa 7-20-30 u kolicinama kak si napisal i na proljece samo pravovremeno ici sa kanom.
 

soony-69

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
864
Do kada se sije stočni grašak i sa kojom žitaricom je najbolje? Koliko ide graška na ha a koliko žitarice? To se onda sije u dva prohoda ili kako?
Kad u proljeće zaorati?
Da li bi to bilo dobro kao gnojidba za kupusnjaće koje se sade nagodinu oko 15.06.Poorati negdje oko 15.05. zatvoriti brazdu i mjesec dana pričekati do sadnje.

Da pokušam ponovo, da li ga stignem posijati krajem 10, mjeseca, mislim da li će biti dobar na proljeće. Kako ga je zaorati s obzirom da je jako razgranat i gust? Može li se bez malčiranja?
 

Tajo pajo

Aktivni član
Tu od
22 Kol 2011
Poruka
537
Ja sam ga ove godine zaoravo direktno s 1 br.plugom jer ima visoki klirens, pa se ne štopa. Malčiranje mu ne škodi prije zoravanja, ako imaš dostupan malčer.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Odlična, moja još raste, tek krajem mjeseca budem počeo sa zaoravanjem.
 
Na vrh