• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Zelena gnojidba

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,123
Moja jedna preostala raula, kasno posijana al bude još stigla pod malč :
raula_01.jpg
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Čemu malč?
Ne malčira se niti ona koja je visine da se traktor iz nje ne vidi - ako baš da se lakše radi, eventualno je se sa tanjurčom malo prođe.
Zašto usitnjavati tu zelenu masu koja će se ionako sa lokoćom razgraditi do proljetne obrade, i time smanjiti pozitivan vodo -zračni i puf efekat koji ostavlja iza sebe.
Posebno sa naglaskom na puf. :icon_wink:
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,123
Čuj, malčiranje je jedno zbog lakšeg zaoravanja..
Nije lako zaorat visoku rauolu ...
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Znam., nije. Probala sam. Naprijed, nazad, tresi plug, čak se i iz kabine izlazilo i poslagivalo...Ali dok si na proljeće hodao po takvoj parceli, upadale su noge iznad gležnjeva u nju. :icon_wink:.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,203
Može se zaorati,samo treba traka od kombajna za krumpir...

[YT]https://www.youtube.com/watch?v=Ik8pcKAhEZE[/YT]
 

fric1993

Aktivni član
Tu od
26 Kol 2010
Poruka
1,400
Imam rauolu posijano krajem rujna i niska je visine 10-15cm
Dali ona u toj fazi može preživit zimu pa da naraste naproljece i tada da ju zaorem jel mi ju je zao sad zaorati kad još nema nikakvog efekta:mur:
 

fric1993

Aktivni član
Tu od
26 Kol 2010
Poruka
1,400
Kolega lani zaorao veliku rauolu i vrhovi ostali stršati iz zemlje
Naproljece potjerala pola metra u kratko vrijeme prije zatvaranja brazde tako da mu se pecka stopala
A susjed je moral tanjurat jel je njemu vise ostajalo vani i bila naproljece Ko suma
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,853
I kod mene je lani ostala viriti iz zemlje a na prolječe opet rasla kao luda. Nije joj smetao ni snjeg ni zima. Isto sam morao tanjurati prije sjetve. Kažu da nevalja da ostane preko zime. Za sve postoji prvi put. Probaj ba budeš znal.
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,659
Imam rauolu posijano krajem rujna i niska je visine 10-15cm
Dali ona u toj fazi može preživit zimu pa da naraste naproljece i tada da ju zaorem jel mi ju je zao sad zaorati kad još nema nikakvog efekta:mur:
Imaš li koju sliku kak to sad izgleda, meni se čini nemoguće tak mala, ili to nije rauola, možda perko.
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
5,894
Ostavit ču 2 manje zemlje raole kroz zimu,tek toliko da vidim kako zima djeluje na nju..

Sa ovim virenjem ostataka kod oranja sad ste me malo izbacili s takta :)..
Uglavnom,orao sam negdje bez malčiranja,i sad tu i tamo viri koji listič ili stabljika van,pa se nadam se nebude prevelikog problema u prolječe..
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Ja sam lani izoral sve bez malčiranja i ostalo je tu i tam po koji list ili stabiljka vani no nigde ništ nije potjeralo u proljeće, orano s Lemkenom.
Jedino je bil problem tam gde sam oral s malim Eberhardtom, tu sam moral tanjurati koliko je potjeralo, ali kukuruza je bila bogovska.
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,355
Nemoj ostavljati bolje, to se osjemeni, nećeš se više toga moći riješit...
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Ovako izgleda na jednoj parceli sijana poslije pira, ljudi ostavili i sto sada....nisu znali da se moze osjemeniti, odradio sam desikaciju prije 2 tjedna i sada cekam da se osusi, kisu nenajavljuju, al ima magle i mraza ujutro....

Sporo se susi, za sada je osusilo 60-70%, pa ako bude srece, do Bozica bude i zetva....

Mahune su dobre i zdrave, a sjeme dosta krupno....

 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,123
Moja raula kasno posijana, slikana 14.11.
Ostavit ću ju prek zime pa ću vidjet kako će reagirat na zimu.

15356125_10211317623646202_987702079_n.jpg
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Takve imam i ja kasno sijane, visoka je 20-30 cm, no sve budem izorao do nove godine.
 

fric1993

Aktivni član
Tu od
26 Kol 2010
Poruka
1,400
Al moja jedva 10cm tek je zatvorila redove i ako ju zaorem nebude nikakve koristi
Razmišljao sam ju ostavit preko zime i kad zatopli ako potjera dalje zaorem ju u cvatnji ili već kad je najbolje a ako propadne budem ju zaorao početkom 3mj i to se bude raspalo Ko i zimska brazda...mogu izgubiti jedino to sto bi se sad ljepo dalo izoralo jel su idealni uvjeti za oranje...
 
Na vrh