• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Zelena gnojidba

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Eh,sada,taj link govori o nečemu sasvim drugome.On prezentira biološki preparat na bazi nematoda koji se koristi za suzbijanje štetnih organizama u biljnoj proizvodnji.Tu su nematode u simbiozi sa bakterijama koje napadaju ličinke pipa i ubijaju ih.Zapravo ih ubijaju bakterije,a nematode su vektori.To su entomopatogene nematode,i nekoliko porodica se iz tog reda se koristi za biološku zaštitu.

Nas muče vrste iz reda Tylenchida,zapravo dvije porodice iz tog reda su posebno štetne u biljnoj proizvodnji jer bitno smanjuju prinos. I to su nematode protiv kojih se izmđu ostaloga borimo biljkama koje preko korijena ispuštaju tvari koje onemogučuju njihov razvoj.Prije se tvrdilo da ih te tvari uništavaju,sada se prešlo na objašnjenje da blokiraju razvoj tako dugo dok je korijen u funkciji.Iliti dok biljka raste,Uništenjem biljke nestaje i djelovenje,ali je pozitivna strana to što je onemogučene ekspanzija nematode u vrijeme rasta ,a time i smanjena njihova populacija.
Inače nematode za svoj razvoj i širenje trebaju vodu.tako da se u sušnim godinama slabije razvijaju i množe,a u kišnim godinama su štete na kulturnim biljkama uvijek veće.dakle,i prirodni ciklusi mogu reducirati njihovu ekspanziju.a kada se to ne dogodi,pribjegavamo drugim načinima zaštite.lilti njihovog uništavanja.jedna od osnovnih mjera je uvođenje četverogodišnjeg ili petogodišnjeg poldoreda,što naravno,malo tko od nas poštuje,
 

matija_a

Novi član
Tu od
19 Kol 2013
Poruka
27
Pozdrav ekipo!
Da li se rauola može sijati u proljeće ili čak u rano proljeće ?
Recimo negde oko ovih dana, da li ima netko nekih iskustva ?
 

DELO1

Član
Tu od
9 Ožu 2009
Poruka
378
Da može što prije da se digne prije trave i ja bi sijao čekam da se malo prosuši
 

sugarray

Aktivni član
Tu od
27 Stu 2013
Poruka
419
Evo samo da pitam početničko pitanje.

Posijao bih faceliju za zelenu gnojidbu ovaj vikend. Zemlja je jesenas uzorana. Na koji način dobro pripremiti-usitniti zemlju za sjetvu facelije koja je sitna.
Od priključaka imam blanju, tanjuraču i drljaču. Kojim redosljedom da idem i koliko puta da pređem preko polja da dobro usitnim zemlju?

Nakon toga kada posijem ručnom sijačicom faceliju, s čime da ja to zagrnem na 1-2cm dubine? Tanjuračom ili drljačom?

Hvala!
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,187
Danas uletjela jos jedna njiva od susjeda na koju kanim posijati kukuruz..
Kanil sam ju danas ici izorati, ali veli susjed, tu tratinu nemoze ni jedan plug zaorati..
Onda sam zakopcal malcera i isel to izmalcirati, to je bila neka mjesavina zobi, ljlja i neznam cega jos.. Mozda sam ju trebal i pokositi i zamotati u rolo bale, ali i ovo bude korisno..
Ovo je zelena gnojidba, boli glava..



 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Kolega čiji je to malčer??

To je ona zemlja kaj je Branko delal prije koju godinu jel?
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,187
Gustavo
To je malcer hrvatske proizvodnje, neznam mu naziv tocno, 180 cm je sirine..
Mislim da bi granje od rezidbe malciral bez greske..

Šanana
To je malcer od mojega susjeda Tresceca.. On je to kupil novo kaj kosi izmedu ljesnjakov..
Je, to je ta zemlja, dosta je to zapusteno, danas sam pol dana s njom imal posla da ju donekle dovedem u red za oranje.. U ponedjeljak oranje i sjetva..
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
A od Trešćeca znači, nesem znal!

Da, da to je ta zemlja, Branko je valjda odustal, to sem mu ja sadil prije par godin. Ti imaš do toga ako se ne varam?
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,187
Nemam do toga, nego je jos jedna zemlja izmedu te koju malciram i moje..
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
Ivane ovo je steta sto nisi pokosio i spremio u rolo bale,prava masa....u svakom slucaju i ovako ce itekako koristit,samo sibni ureu da se to sve dobro razgradi i ima da kuruza bude do "lakta".:icon_thumright:
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,212
@Ivan_KC Malčer je ME-GA ing. ja sam radil s takvim od 180 cm
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Sto bi bilo najpametnije, poslje berbe kukuruza, posijat da prezimi za zelenu gnojidbu ?
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Možeš probati sa običnom merkantilnom uljanom repicom, skupi se nešto mase, malčiraš i zaoreš.
Mi ćemo baš ovih dana ovu jednu ral što imamo tako zaorati.
 

sugarray

Aktivni član
Tu od
27 Stu 2013
Poruka
419
Evo i moje prvo poljoprivredno iskustvo općenito, za zelenu gnojidbu koristio faceliju 10 kg za 150kn i sijao ručnom sijačicom, malo je vjetar puhao pa nisam dobro pokrio cijelu parcelu :(
Ako netko zna koji to korov niče pored facelije?

2ilbiut.jpg

wwjcxd.jpg

21e44kl.jpg

qphwzo.jpg

mlh85c.jpg
 

Zac540

Član
Tu od
10 Stu 2010
Poruka
604
Planiram radit zelenu gnojidbu na komadu gdje je trenutno ječam,sad me zanima pošto nemam sa tim iskustva kad je najbolje sijat i gdje nabavit sijeme raole,i kolko mi toga treba za jednu ral?

Oče li bit dovoljno samo malo jače potanjurat strnište il da izorem?
 

sugarray

Aktivni član
Tu od
27 Stu 2013
Poruka
419
Ovo gore kaj sam slikal mi je u ovom trenutku preko koljena jedno 50-60 cm... kad počne rasti ne staje :)

@ Zac540

Imaš na njuškalu...
Sjeme rauola... oko 12 - 15 kn po kg se prodaje.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Najnoviji postovi

Na vrh