• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Zelena gnojidba

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,735
Onda ok. Ma meni je bilo čudno da si posijao i da je tak dobra a da neznaš nešta o njoj. :ppozdrav:
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Brane,
heljda je predragocjena u ljudskoj ishrani da bi se koristila kao zelena gnojidba. Bolje pokušaj s rauolom ili gorušćicom.

Zagorje,
da bi se od heljde dobila hajdinska kaša treba je oljuštiti, a to nije baš tak jednostavno. Ja sam imal želju da za svoje potrebe proizvedem malo, ali sam naletel na nekoliko problema:
1. - problem kombajniranja kasnije u jesen kad dozori. Obično se razdeži i kombajner već počisti kombajn za zimu pa ga nebu opet aktiviral za par sto klaftri.
2. - nemam u blizini nikoga za ljuštenje.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,066
Onda ok. Ma meni je bilo čudno da si posijao i da je tak dobra a da neznaš nešta o njoj. :ppozdrav:
Neznam nista o njoj jer u mom širem kraju niko ne radi zelenu gnojidbu.
Jedva sam i sjeme nabavio čak iz hr.
Neznam ni kako izgleda mahuna ili klas šta li je već niti kako podesiti kombajn za nju.
Biće veselo kada bude trebalo da se vrše :hahah:
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,735
Budeš to več skužio. Samo pazi pred žetvu, budi spreman za nju, da ti nebude kao i meni. Jedan dan još nije za žetvu a drugi dan je več nema. Zadnje godine sam uzimao negdje u Bjelovaru sjeme pa mi je taj dečko to isto pričao. Pogotovo ako je u vrijeme žetve jako sunce.
 

Brane211

Novi član
Tu od
25 Lis 2019
Poruka
27
Rekao mi je čovjek od kojeg sam kupio heljdu(ove godine će sijati 24 hektra poslje uljane repice) da on nju odmah isti dan kad ju površi provije na vijaču, stari stroj za uklanjanje prljavštine iz žitarica i još ju dodatno osuši na betonu, jer heljda neravnomjerno sazrijeva, prvo gornji plod sazrije pa u sredini i onda doljnji, čak i stabljika bude napola zelena a plod zrel, zato može i služiti kao zelena gnojidba jer joj samo plod uzmemo a stabljika još ima hranjiva u sebi...i koliko znam kod nas nema otkup heljde nego tek u Sloveniji ima mlin koji melje samo heljdu
 

ZGseljak

Iskusan lik
Tu od
21 Srp 2018
Poruka
2,621
Moj jedan prijatelj sa postrno sijal heljdu, pa veli de žetva zna biti zeznuta. Al veli da ju i nije ovršil, nema veze. Veli koliko je ima iznad zemlje tolko je ima i u zemlji. Za gnojidbu odlična a i rahli zemlju jako.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Jel je srušil vjetar ili je pregusta pa su tanke stabljike?
Možda razlog znaju forumaši koji je siju za sjeme.
 

Brane211

Novi član
Tu od
25 Lis 2019
Poruka
27
U četvrtak ječam površen, jučer i danas orano, danas i tanjurano i drljano i posijana heljda koja će djelomično bit za zelenu gnojidbu jer ću ju vršiti da mi sjemena ostane, hvala Bogu sve je dobro prošlo 💪💪😁😁 IMG_20200625_125205.jpg IMG_20200626_210149.jpg IMG_20200627_182531.jpg
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,066
Jel rano za rauolu?
Skinuo sam pšenicu sa jedne parcele i plariram joj baciti stajnjak i krečnjak pa posijati rauolu ali se bojim da ne bude prerano za jesenje oranje.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Savo,
ako misliš sad napraviti kalcizaciju, onda zaori hidratizirano vapno ili neki drugi adekvatan materijal. Mislim da nije dobro raditi kalcizaciju neposredno pred sjetvu. Poslije 15. kolovoza, pokušaj pripremu i sjetvu napraviti kad ima dovoljno vlage. Idealno je ako nakon sjetve padne jača kiša ili pljusak, pogotovo ako ne siješ sijačicom. Sve do 25 kolovoza je optimalan rok sjetve, a ako je jesen topla i ima dovoljno vlage može se bez problema sijati i početkom rujna.
 

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,171
Evo da nastavim temu i postavim pitanje iskusnima...povrsinu koja mi je ove godine pod krumpirom planiram narednih nekoliko godina "odmoriti"...koji su Vasi savjeti s cime to najbolje napraviti...pada mi na pamet iduce proljece djetelina i malciranje redovito...ima li boljih ideja ali vodite racuna o lokaciji Ogulin...
Hvala.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,066
Iskreno da ti kazem neznam ni kada je vrijeme za žetvu. Ima već suhi mahuna ali ima još dosta i zelenih.
Što se tiče podešavanja kombajna to ču na licu mjesta eksperimentisati. Planiram sasvim smanjiti vjetar i staviti što manje donje sito , ostalo neznam.
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,735
Kolike su rupe na tom najmanjem situ, ako znaš ? Moj ima samo jedno sito. Još nisam to pohvatao do kraja. Gornje sito je petersonovo. E sad jel bi trebalo donje sito mijenjati za rauolu nemam pojma. Zato pitam tebe. Ipak imaš malo više iskustva sa žrtvom. Koliko znam gazda prije mene je sve žito žeo na to isto donje sito. Koliko sam vidio i soju je žeo na to sito.
 

Najnoviji postovi

Na vrh