• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Zelena gnojidba

BELEC7340

Član
Tu od
10 Srp 2009
Poruka
695
očeš reći da ti stoji prek zime? Ja bi to posle žita sijal i malčiral na jesen i zaoral ( piše da se malčira dok je u punom cvatu) 200 kg na ha je puno, to bi mi trebalo 3t. zanči sije se kak žito na 12,5cm razmaka?

i mene interesira taj način...
znači skinem žitaricu, grubiranje, sjetva i malčiranje u kasnu jesen i oranje!
dobro, možda postoji i opcija da ju posijem nakon kaj posliram kukuruz,opet gubiram, sijem i nek prezimi pa ju zaorem u proljeće...

čekam da se javi neko ko radi to..puno bi nam značilo!
 

maiky

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2007
Poruka
1,598
očeš reći da ti stoji prek zime? Ja bi to posle žita sijal i malčiral na jesen i zaoral ( piše da se malčira dok je u punom cvatu) 200 kg na ha je puno, to bi mi trebalo 3t. zanči sije se kak žito na 12,5cm razmaka?


da stoi preko zime kod mene (Istra) ne smrze se ali niti ne raste počinje jako rasti prikraju zime i naraste na preko metar visine dosta je debela stabljika i puna vode ja sam je preoravao i bez malciranja a u maslinama sam ju samo zmalcira mislim da je bolje zaorati biljnu masu nego malčirati, sije se omaške (u vinogradu samo po sredini reda da ne smeta) a u masliniku sa roto rasipačem za umjetno
zrno je relativno veliko negdije između graha i soje vise manje ko slanutak i mene zanima koja bi bila cjena sjemena...
 

swizach

Iskusan lik
Tu od
12 Srp 2007
Poruka
1,585
koju kulturu sijati sada u proljece?tj sto ranije,posijo bi nesta u vinograd,da ubije malo divlje trave a i malo gnojiva zamjeniti
 

tatar

Član
Tu od
16 Ruj 2009
Poruka
455
mi smo koristili repicu i sijali smo 10 kg/ha
za faceliju mislim da ide malo više nego repice
 

BELEC7340

Član
Tu od
10 Srp 2009
Poruka
695
Sijao bi rauolu za sjeme pa me zanima kada se ona vrši?
Koliko gnojiva?


žetva je paralelno sa uljanom repicom, naravno ovisno o uvjetima!
bilo bi poželjno plodno tlo,bogato humusom
u predsjetvenoj pripremi NPK 15-ica ,200 kg po jutru bude sasvim ok! :)
__________________
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
A kada izmalčirate masu , za koliko orete ? Prije nego se masa osuši ili ..... ?
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Nemam prakse u sjetvi bijele lupine...
ali prema literaturi koju sem "prešel" lupina slovi kao biljka koja ima izuzetnu moć upijanja haranjiva iz dubljih slojeva....
I još više od toga; vrlo dobro (zbog jakog korijena) rahli i prozračuje tlo; iako za ratarstvo manje bitno, ali za trajne nasade bez alternative.

Budem na faxu pital za sjeme...definitivno ga ima, budem ispital!
I jel' ima inforamcija o sjemenu i cijeni?
(imam puno upita baš za sjeme lupine, ali gdje god tražim.... odgovor: nemamo :icon_neutral:)
 

mountain

Član
Tu od
28 Tra 2010
Poruka
63
Što se rauole tiče, da li bi bilo ok da se stari korovi pomalčiraju, da se tlo potanjura i nakon toga sjetva rasipačem mineralnog gnojiva?

Ili npr. plitko oranje i tanjuranje ili roto brana?

Muči me što da napravim jer ima nešto višegodišnjih korova tipa svib i kupine koji nisu malčirani od pretprošlog ljeta.
 
Posljednje uređivanje:

BELEC7340

Član
Tu od
10 Srp 2009
Poruka
695
evo kak mi to v Podravini delamo....
dakle, po skidanju žitarica jedan prohod gruberom, nakon toga mj. dana poslije (zbog specifičnih uvjeta prošlog ljeta) jedan prohod tanjuračom no moglo je i gruberom!
zatim sjetva, 25.09. (nakon onih kiša), sjetva merkantilne uljane repice KWS Triangle 12 kg/jutro...
malčiranje je bilo 1. maja (iako je bilo planirano za 15-20. 04.) ali ova godina je kasnila 2 do 3 tj vegetacijski...

vaganjem po kvadratu sem došel do izračuna da je masa nadzemnog djela bila cca. 20 t/jutro + masa korijena koja sigurno nije zanemariva!
sve u svem zadovoljen sam odrađenim...
izračun je da me je sve to koštalo oko 280 kn po jutru u odnosu da je strnište ostalo prazno, neobrađeno!

pa toj izmalčiranoj masi navožena je goveđa gnojnica, u količini od 35 000 l / jutro...
bačena je i UREEA, 100 KG jutru, za razgradnju mase...

NADAM SE DA BUDE PRINOS KUKURUZA OPRAVDAO ULOŽEN TRUD!















gnojnice nikad dosta, iako se nitratna direktiva količinski puštuje!



 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,151
evo kak mi to v Podravini delamo....
dakle, po skidanju žitarica jedan prohod gruberom, nakon toga mj. dana poslije (zbog specifičnih uvjeta prošlog ljeta) jedan prohod tanjuračom no moglo je i gruberom!
zatim sjetva, 25.09. (nakon onih kiša), sjetva merkantilne uljane repice KWS Triangle 12 kg/jutro...
malčiranje je bilo 1. maja (iako je bilo planirano za 15-20. 04.) ali ova godina je kasnila 2 do 3 tj vegetacijski...

vaganjem po kvadratu sem došel do izračuna da je masa nadzemnog djela bila cca. 20 t/jutro + masa korijena koja sigurno nije zanemariva!
sve u svem zadovoljen sam odrađenim...
izračun je da me je sve to koštalo oko 280 kn po jutru u odnosu da je strnište ostalo prazno, neobrađeno!

pa toj izmalčiranoj masi navožena je goveđa gnojnica, u količini od 35 000 l / jutro...
bačena je i UREEA, 100 KG jutru, za razgradnju mase...

NADAM SE DA BUDE PRINOS KUKURUZA OPRAVDAO ULOŽEN TRUD!

Što će ti ova šipka naprijed na 4320? Jesi s njim i gnojnicu vozio? Jel ta šipka da navija grane ili travu što malčiraš ili?

Svaka čast na odrađenom poslu.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,151
@belec: Što će ti ova šipka na 4320 kad maličiraš, kako se ponaša sa rd, kojom brzinom ideš?
 

BELEC7340

Član
Tu od
10 Srp 2009
Poruka
695
Što će ti ova šipka naprijed na 4320? Jesi s njim i gnojnicu vozio? Jel ta šipka da navija grane ili travu što malčiraš ili?

Svaka čast na odrađenom poslu.

ta "šipka"je bila improvizirani "štitnik" za masu koja se malčirala, ipak je to bilo cca. 150 visoko, cijelu masku bi zlomatalo!
ona povija masu prema dole...
da, 43 vozi gnojnicu, 73 mixa doma!
 

MaTiJa NH

Dobro znana faca
Premium
Tu od
6 Kol 2008
Poruka
1,902
kolega , vrlo vrlo odlično , ove godine budem i ja tak napravil , pošto imam sad žito pretežno na lakim tlima , koje se mogu u prolječe bez ikakvog problema obradit ...nego , jesi moral špricat uljanu protiv štetnika? , znači oko 20 kg /ha si sijal sjemena? mase ima ufff i više od 20 t na rali
na 5 ha budem stavil rauolu , a na ostilh 6 ha bude uljana onda išla, gnojidba bude 28 000 l gnojnice na ral , pa gruber , da se slama ljepo razgradi nešto , pa onda opet najvjerojatnije prije sijetve još 12 000 l na ral gnojnice pa gruber još jednom , te sijetva sa žitnom sijačicom , i na prolječe malčiranje i isto gnojnica kak si sad ti , i malo Ureje , i to mora biti uf jako jako dobro , ova sad tvoja agrotehnika je izvrsna , kukuruz je sigurno tu bomba...daj koju sliku kukuruza
 
Posljednje uređivanje:

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Ekipa mozete mi rec kak ima sve pakiranja za kupit uljane repice ja bi probo s zelenom gnojidbom na par parcela koje su teske za obradu hvala unaprijed na odgovorima:icon_pray:
 

Najnoviji postovi

Na vrh