• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Željezni kotači za motokultivator

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Narode vidjeo sam negdje na slikama da neke pile imaju celicne tockove ...

e sad prvo pitanje da li ti tockovi sluze samo za frezanje ili se moze i orati sa njima?

Ako se moze i orati i frezati napravio bih sebi to od standardne felge samo gore od debljeg lima ili metala izvario "sare"

e sad.... da li od fiata uno pasu felge na motokultivator labin progres da li su rupe iste ili treba raditi korekcije?

I jos da pitam kako se ponasa traktor sa takvim gumama jel manje proklizava ili ?

Ako je dobro to imati i ako moze da se odradi od fiat uno feluga da li mi je bolje sare vatiti ravno na felgu ili da pravim one trokutove kao na traktorskoj gumi?

Da li sare trebaju biti u ravni sa obrucem felge ili da vire kao na pravoj gumi?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
gvozdeni tockovi vecinom sluze za teske uslove pri radu. kod nekih se prave manjeg precnika od postojeceg tocka da bi se snizio sam mkt i da bi se jos usporio u brzini. to je kod 509 i mute vecinom. kod labina vecinom ide priblizan precnik kao i postojecih tockova. profile mozes praviti kako hoces ali ako radis pod kosinom oblik traktorskih sara je bolji da nebi se svlacio iz pravca. ako je u ravnom terenu onda poprecni nosaci su bolji sto se tice vucnih osobina samo sto malo vise skakuce u poretu. felge bilo koje mislim da original rupe nepasuju i trebace verovatno druge rupe izbusiti ili medjuplocu napraviti. mozda su ti lanci deblji bolji i lasi za koriscenje od pravljenja tockova
 
Tu od
17 Lip 2009
Poruka
174
To je i za jedno i za drugo. Ti celicni tokkovi sluze da neklize i da bolje
ide kad kisis na ili preko strane. Sam znas hoce da se klize. Kad frezas
isto bolje goni i ide ko ludo hoce da ti se otme iz ruku
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,503
ja sam ih imao jednu sezonu i prodao ih,nisam bio zadovoljan sa njima...
sad koristim lance na kotačima i više volim tu kombinaciju,jer ipak malo prokližu kad im je teško,za razliku od željeznih..
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
cuj moze i za kositi hehe onda pravim nema sta :)

Samo belaj mi je sto nekad orem po brdu i dolu nekad po ravnici pa cu vidjet sta cu po pitanju sara.


E sad...kolko je ta felga cvrsta bem li ga ocel se to dat obicnom busilicom izbusiti to se pitam ako ne pasuju rupe
A medju ploca mi se ne da pravit memam alata za to
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
I nikad mi nije bilo u zivotu jasno zasto traktorska guma ide V sarom u spic zasto ide ovako /\. a ne ovako V

jer ovako V kad bi isla unutra bi se hvatala zemlja valjda bi bolje isto a kako ide u /\ onda samo istiskuje zemlju ispod sebe

to necu nikad skontat zasto tako ide...al sigurno ima neko objasnjenje valjda
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Sad sam gledo od fijata je unutranji fi 5.5cm a na traktoru 8
od fijata razmak sarafa je 10cm traktor 12.

to moram ici na tokarskom nekom nositi da mi odradi ima jaran tokarski prvomajska valjda al ne znam morel on uvatit felgu na tokarski tolko.


opet problem je sto je vanjski fi traktorskog tocka 55 a vanjski fi fijatove felte 35cm. znaci ako hocu gume istog obima moracu po 10cm sare variti sto je mozda previse mozda ce se kriviti pucati var itd

Gledo sam malo po netu ima jedno odlicno rjesenje. savije se cjev u krug debela i na nju se sare vare a dole se od cjevi izvari kao krst po sredini i buse 4 rupe za montiranje. to bi mi bilo jednostavnije uraditi jer ne bih morao nositi nikom na tokarski nista....ali opet problem je sto mi je u kucnij varijanti nemoguce isavijati toliko debelu cjev u krug da je dobar krug.

Opet ima i rjesenje da se vanjski obruc od debljeg lima isavija pa unutra odrade ojacanja...

imam dosta ideja vidjecu jednu bi valjda bilo moguce pretociti u realizaciju :)
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
felge su celicne pa su za busenje malo zeznute. trebaju burgije za celik. mogao bi obeleziti tacke kilnerom gde ce rupe doci pa na plamen autogenog aparata samo tu tacku nakratko usijati gde se trebaju busiti. opustice se materijal pa onda na stubnu busilicu izbusiti. v sare se rade i radi stabilnosti i vuce i izbacivanja zemlje iz krampona lakse . kad je obrnuto zemlja brzo napuni krampone i vrti u prazno ko celava.na sredini felge mozes zavariti parcice cevi uspravno pa da ti se profil za saru moze za njega zavariti i plus po obodima felge. saru napravis od L profila . ako hoces da bude vislji radi tockove od 14-15 cola felgi .samo nek su uze
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Nisam te bas razumjeo za to parce po sredini felge.

A ako budem sare radio ravno znaci ne u V nego ovako | | | | | kakve ce mi to rezultate dati?
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
tako ti je najbolja vucna sila ali ako se radi pod nagibom popreko onda ima tendenciju malo da se sklize iz pravca. i malo vise trese po tvrdom kad ide ali je najlakse napraviti. za onu cev [parcice] postavljas do sredini felge ukrug. da budu visine sa obodom. znaci gde ces stavljati ove profile za sare da ti cevcice budu na sredini ispod i za njih da se zavari. sami obodi ce biti mala povrsina da drze varom . na to sam mislio.
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Shvatam shvatam. vidis ja sam mislio sare sjeci takvog oblika da su sa strane krace pa da ulazi do dna u sredini pa da se moze zavariti cjelom duzinom, al tako je definitivno laksa varijanta.

Probacu te ravne pa cemo vidjeti kako ce ispasti. ako ne bude valjalo brusilicu pa sasjec pa izvarit V oblik :)
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
nemoras ih seci. ako bude isklizavala uzmes parce flaha i po sredini ukrug zavaris .to ce je drzati bocno i manje ce tresti. sare moraju biti vislje od oboda felge.ako su unutra proklizavace jer naleze obodima felge . samo spolja po obodu vari bar 2cm saru
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Mislis ako bude proklizavalo da pravim kao krst saru ?


A sto se tice sirine sara...sirina kultivatorove gume je 55 centi znaci guma plus felga = 55cm
a sirina fijatove felge je 35 znaci 20 centi sam u minusu tako da sam ja sare konto raditi minimalno 8cm siroke da dobijem sto priblizniji obim kao kod kultivatorovog tocka.
Samo ne znam ako stavim 8 - 10 cm dal ce mi se kidat krivit lim
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
uzmi 14cola ili 15 felge ako hoces da bude priblizne visine. L profil 50-50 ti je sasvim dovoljan i debljine je 5mm. ako to savije svaka mu cast. ako bude klizao napravi mu upravo kao krst. ove tockove koristis za plug ,frezu ,vadjenje krompira i sl. za kosenje nisu bas klizaju po travi i tresu. bolje gume ili lanci.
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Na zalost imam smao 13 incne gume dostupne pa cu probati sa njima iskemijati sta se moze.

Mozda cu morati orati u trecoj cetvrtoj ako budu premale :)
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Evo danas smo izbusili na strugu rupe 4 sa 12cm razmaka i 8cm rupe za traktorsku medjuplocu pa idem polako variti sare pa javim slikama kako je sta ispalo :)


Ako ispadne :)
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
I nikad mi nije bilo u zivotu jasno zasto traktorska guma ide V sarom u spic zasto ide ovako /\. a ne ovako V

jer ovako V kad bi isla unutra bi se hvatala zemlja valjda bi bolje isto a kako ide u /\ onda samo istiskuje zemlju ispod sebe

to necu nikad skontat zasto tako ide...al sigurno ima neko objasnjenje valjda

Probat cu ti ja objasnit ak bus uspjel sjjuzit.

Znaci kod traktorske sare idu ripne ovak/\ i tak su postavljene da se oslobadaju od blata i grabe novo,znaci istiskuju blato na stranu i stalno grabi i ide.

Kad bi ovak \/ bile postavljene ripne kod prvog ulaza u blato nabilo bi se i nebi imalo kam izac i javi ti se takozvani slik profil znaci glatki nagazni sloj i nema vise vucne sile.

Evo ti jednostavan primjer udi u masno blato pod opterecenjem unapred i traktor bu vukel donekle,e onda stani i kreni u rikverc i cim se ripna napuni on stane i nejde s mjesta.
I zato ti je uvjek traktor slabiji za povuc urikverc po blatu nego unaprijed.
Ak kaj jos nije jasno pitaj tu sam.:tongue:
 

seljačić

Aktivni član
Tu od
8 Velj 2009
Poruka
2,155
ja te točkove koristim kad radim u brdu jer bolje hvataju za zemlju.prilikm malčiranja ih isto koristim jer nema klizanja i drže za travu ko kandže,a napraviti se mogu od bilo kojih felgi.bitno je samo druge rupe bušiti i to je to.ja ih nebi mjenjao ni zašta jer su se pokazale super.
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,503
Na zalost imam smao 13 incne gume dostupne pa cu probati sa njima iskemijati sta se moze.

Mozda cu morati orati u trecoj cetvrtoj ako budu premale :)

ja ti orem u 3 brzini,1 i 2 su prespore,a 4 ti je prebrza...barem je tak meni..
a jesi probao staviti lance na kotače pa raditi sa njima?
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Oficir skonto sam hvala na objasnjenju.


Radi se narode uveliko, jedna je felga gotova drugu sam poceo. L profil sam stavljo 4.5cm tako da ce sare nekih 4cm viriti vani valjda ce biti dovoljno. Samo sto je sad visina oko 45cm za razliku od originalne 55 bice malo nizi traktor malo sporije ce ici al tu je uvjek veca brzina :)

Po 13 L profila sam radio, sa razmakom od 10cm izmedju profila valjda nisam pogrijesio valjda nece tresti.

Kazem prva je gotova, druga 3 profila zavario. U medjuvremenu mi se aparat zagrijo ko sunce zareno pa stalno iskljucuje bimetal...pa malo sporije ide posao...al evo ostavicu ga pola sata da radi ventilator pa picim dalje.
Jbg nije neki profsionalni vec totalno amaterski aparat telvin nordika 4.181 jako mali ima radni ciklus npr na 160 ampera kolko mu je max nakon 2 minuta vara mora 10 minuta odmarati. naravno kad se vari ubjek malo stanes okucas var pa obrusis nesto pa promjenis elektoru tako da u praksi jako dugo vari dok se ne ugrije naravno posle toga svako malo iskljucuje bimetal :)

Al dobro valjda cu stici veceras tih jos 10 profila odraditi pa idu slike :)
 
Na vrh