• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Zetor 4718

zilot

Član
Tu od
24 Ruj 2014
Poruka
87
Da li moze da se ugradi servo volan na zetora 4718? Ima jedna slika na turskom sajtu koji prodaje konverzione kitove koji i ovde mogu da se nadju gde se vidi 4718 sa servo volanom..


Gde god sam pitao u radnjama koje ovo drze, kazu ne moze, jer nesto nema na dekli kod 4718 sto treba da ima, pretpostavljam neki otvor na koji se kaci hidraulicna pumpa. Taj kit nisam nikad video ali kad oni tako kazu pretpostavljam da je predvidjeno da se hidraulicna pumpa uzubljuje ili na zupcanika kompresora ili neki drugi zupcanik razvoda.

Na ovoj slici se vidi 4718 sa servo volanom, ali se ne vide nikakvi detalji, crevo od klipa ide skroz iza hladnjaka koliko vidim, pa pretpostavljam da je hidro pumpa nakacena negde sa druge strane preko remenice na kais radilice, vodene pumpe i alternatora....

da li se neko zanimao sa ovim?
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,797
Najvjerojatnije je tak kak ti misliš jer neko crijevo ide na stranu alternatora.
 

jurek

Dobro znana faca
Tu od
6 Srp 2013
Poruka
670
Dečki, molil bi lijepo da mi neko objasni razliku u seriji xx12 i xx18 ili da me preusmjerite de to morem videti.
Hvala
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,797
Navodno je razlika samo u tome kaj xx18 ima kabinu dok je xx12 kabrio.
 

jurek

Dobro znana faca
Tu od
6 Srp 2013
Poruka
670
Ja sam mislil da ima neka veća razlika.
A onda su na ove npr. 4712 naknadno ugrađivane kabine?
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,797
Kolko se ja sječam mehanički su to isti traktori pa ima logike da su na ove xx12 naknadno ugrađivane kabine.
A opet, znam neke xx12 koji su došli s tvornički ugrađenom kabinom.

To za kabinu i da je samo to razlika sam ja ovdje na forumu pročital pa nemoj smatrati da je to kaj sam napisal istina.
Siguran sam da najvjerojatnije postoji još negdje neka razlika između ta dva modela.
 

jurek

Dobro znana faca
Tu od
6 Srp 2013
Poruka
670
Znači, mehanika je ista.
A sad, ak ima kabinu i ak je legalna, isti mi je jarac kojega zemem.
Kak su se te serije pokazale i isplativost kupnje takvog stroja? Dobava dijelova?Znam da su to stare makine, al to ne znači da nisu dobre (naravno ak nisu uništeni do kraja).
Svjestan sam da bu trebalo nekaj uložit, i čak se veselim novom projektu, al s trenutnim stanjem moje solventnosti, to mi je jedno od rješenja za kupnju traktora.
Moj “dedek” nema krova, a to je postalo bitno za moje kosti.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,387
Ne samo 4712 /18, nego i 5711/18, 6711/18 su bili s kabinama. Često su serije s kabinama imale zračni sic i sklopivim pomoćni sic na lijevom blatobranu te obavezno grijanje s toplim zrakom od kilera.
Originalna kabina je imala blatobrane koji su bili pričvršćeni za okvir kabine, a ne kabina za njih, tak da se kabina nije dala jednostavno skinuti.
Istina, malo je uska, ali je puno čvršća od bilo koje kabine koje su naknadno ugrađivanje u Jugi.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,797
Znači, mehanika je ista.
A sad, ak ima kabinu i ak je legalna, isti mi je jarac kojega zemem.
Kak su se te serije pokazale i isplativost kupnje takvog stroja? Dobava dijelova?Znam da su to stare makine, al to ne znači da nisu dobre (naravno ak nisu uništeni do kraja).
Svjestan sam da bu trebalo nekaj uložit, i čak se veselim novom projektu, al s trenutnim stanjem moje solventnosti, to mi je jedno od rješenja za kupnju traktora.
Moj “dedek” nema krova, a to je postalo bitno za moje kosti.
Iz mojeg iskustva šarafljenja po tim starim krapovima mogu reči da su to bili dobri traktori. Djelova ima za kupiti koliko hočeš i kakvih hočeš.
Naravno da nije izmišljen stroj koji je neuništiv pa tak i kod kupovine takvog traktora treba obratiti pažnju da se ne kupi kršina koja bu pojela dosta novaca da se stavi u neko normalno stanje. Za tu godinu ne možeš očekivati vrhunsko stanje da buš našel ali najde se nekaj solidnoga pa pomalo...
 

jurek

Dobro znana faca
Tu od
6 Srp 2013
Poruka
670
No, nisam se ni mislil zaletavat, čak ni nisam definitivno odlučil da bu to takav traktor, nego sam naletel na par oglasa pa da se informiram.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,797
Znam da nisi mislil ali kakvog god da kupiš par soma kuna za čas ode na njega. Malo struja, malo ovde pušta, malo ovde slini, malo zuji nekaj, jedan kotač ne koči.... pa kad ideš to slagati onda naletiš na još nekaj usput i skupi se tu tisučica.
 

jurek

Dobro znana faca
Tu od
6 Srp 2013
Poruka
670
Sve je to meni jasno, i na neki način “normalno” za tak stari stroj.
Za novoga peneze nemam, a i da nebi ga kupil, tak da bum moral najti nekaj kaj bu zadovoljilo moje potrebe.
A s par tisućica se morem pomiriti ak bum moral uložiti. A moral bum definitivno.

Zasad sam još u fazi potrage. Nikam mi se ne žuri. “Dedek” dela posel, ali hoću traktor s kabinom i da je oko 50ak cujzi.
Lakše bu mi delati, a i skupila se bu još koja hiljadarka, pa morti kupim i nekaj novešega.
 

zilot

Član
Tu od
24 Ruj 2014
Poruka
87
Malo sam gledao oko ugradnje hidrovolana na 4718, moglo bi i napraviti adapter tako da pogon pumpe ide direkno sa radilice...A pumpa da se stavi iza hladnjaka, postoji otvor ispod hladnjaka pa bi tu isao adapter (osovina) sa radilice do hidropumpe... Samo bi trebalo malo remenicu radilice modifikovati, napraviti mogucnost kuplovanja adaptera za nju....

Koliko je komplikovano skinuti remenicu radilice, ima neki veliki sraf koji je drzi? Da li je navoj levi ili desni? Da li mora radapciger da bi se skinula remenica sa radilice?

Da li je remenica gusana ili celik obicni, mislio sam da navarim prsten na nju, izbusim rupe na prstenu i to da mi bude nacin za kuplovanje adaptera, drugi nacin je da navarim na sraf koji drzi remenicu parce metala, obradim na strugu da bude u osi i eventualno na glodalici posle napravim dva zljeba za kuplovanje osovine koja bi povezala hidropumpu...ili napravim novi sraf koji bi imao izvod za osovinu za kuplovanje...

Jel sraf moze pneumatskim pistoljem da se odvrne lako?
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,797
Remenica je gusana, navoj na matici je desni, ako imaš dobar pneumatski pištolj onda ide lagano, ako ne onda treba dobra gedora i poluga.

Ako ideš na ugradnju pumpe na radilicu onda obavezno odi na ugradnju na remenicu, na maticu nikako.
 

zilot

Član
Tu od
24 Ruj 2014
Poruka
87
E hvala ti... A sto kazes ne na matici? Pada mi na pamet da na glodalici izglodjem u matici cetvrtku i tu direkno kuplujem osovinu sa cetvrtkom... to bi bilo najlakse... Matica je podebela, ima mesa....

Jedino ako mislis da se ne otkine, ili od opterecenja jako stegne da posle ne moze da se odvije... Uradicu na remenici, samo je pitanje skidanja remenice, da li moze lako da se skine.. Kako je ti skidas? Mislim da nije konus, pretpostavljam da nije bas tesko svuci je? Da li koristis radapciger... Mozda cak ne mora ni hladnjak da se skida....
 

zilot

Član
Tu od
24 Ruj 2014
Poruka
87
Da, to sam i ja video da se na Ursusu c360 kompleti koji se nude za hidrovolan tako ugradjuju, i nije lose resenje obzirom da osovina za pogon hidropumpe moze da prodje ispod hladnjaka... jel si ti ugradio hidno ili je vec bilo...mada te remenice vec imaju napravljene otvor za srafove tako da moze nesto na nju da se montira... ovde na ovom mom zetoru nema i moralo bi da se doda, navari nesto pa obradi...ili onako na maticu, mada Muha kaze ne tako...
 

Najnoviji postovi

Na vrh