• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

zetor servo volan

maiky

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2007
Poruka
1,598
probao sam voziti jedan zetor 7211 sa servo volanom i zacudio se da mu se kad motor radi volan sam skrene u desno....
gazda traktora je reka da je to samo dok je ulje gusto ....
ali sto nije u volanu ATF on je veoma rijedak i moran naglasiti da nije bila zima....
ako ima netko nekakva iskustva sa servo volanom (naglasavam servo ne hidraulicki)
 
B

Bobo

Guest
Servo cilindar u stanju mirovanja treba biti totalno "raspusten" dakle da ga spona volana ne uteze, u ovom slucaju u desno. Koliko mi je pozneto da postoji na svim tim cilindrima navoj za stelanje "nultog" polozaja, tako i tu.

Ako na forum dodje Joka, on ima sa svjim servom problema, jer je traktor sudjelovao u prometnoj nesreci i taj navoj mu nekad i nekad preskoci, pa traktor sam krene skretati u jednu stranu.

Vjerujem da nije do ulja... jer bi onda svi traktori sa servo volanom skretali samo kad je hladnije vrijeme. Ja u sistem volana sipam HIDRAOL ljeto-zima volan jednako radi. Dovoljno je rijedak, a opet, dovoljno gust i nikad problema...
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
Kod mene na 7211 se to nedogađa, bio hladan, topal uvjek isto, kako skreneš tako ostane..
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,940
probao sam voziti jedan zetor 7211 sa servo volanom i zacudio se da mu se kad motor radi volan sam skrene u desno....
gazda traktora je reka da je to samo dok je ulje gusto ....
ali sto nije u volanu ATF on je veoma rijedak i moran naglasiti da nije bila zima....
ako ima netko nekakva iskustva sa servo volanom (naglasavam servo ne hidraulicki)
Treba samo poštelati cilindar i to bu to.
 

maiky

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2007
Poruka
1,598
Servo cilindar u stanju mirovanja treba biti totalno "raspusten" dakle da ga spona volana ne uteze, u ovom slucaju u desno. Koliko mi je pozneto da postoji na svim tim cilindrima navoj za stelanje "nultog" polozaja, tako i tu

Vjerujem da nije do ulja... jer bi onda svi traktori sa servo volanom skretali samo kad je hladnije vrijeme. Ja u sistem volana sipam HIDRAOL ljeto-zima volan jednako radi. Dovoljno je rijedak, a opet, dovoljno gust i nikad problema...


Bobo sta nemas ti 549DV???
tamo je cista hidraulika ko na mome UTB-u 643DT a nije servo (nije to isto)
da se na dovezem ja imam u universalu ATF.

e da i koi Hidraol sipas???
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,940
Naj vjerojatnije 46 jer je dobar i po ljeti i po zimi
 

maiky

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2007
Poruka
1,598
Naj vjerojatnije 46 jer je dobar i po ljeti i po zimi

a zasto ne stavljati ATF??
mi na poslu u kamione stavljamo ATF a i u autu imam ATF zasto onda stavljati hidraol???
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
a zasto ne stavljati ATF??
mi na poslu u kamione stavljamo ATF a i u autu imam ATF zasto onda stavljati hidraol???
Hidraol je vjerujem dostupniji , možda i jeftiniji itd.
ATF je bolji za uvjete niske temperature , hadraol se pretvara u pekmez na -20 , ATF je i dalje sposoban cirkulirati po sistemu i izvršavati zadaće .
 
B

Bobo

Guest
Hidraol samo iz jednog jedinog razloga... Kad sam jos razradjivao traktor, nisam primjetio da je jedno crijevo na cilindru za skretanje otegnuto i da tamo malo po malo kapa ulje... vracajuci se sa voznje po okolnim selima, skuzim da traktor vuce u desno kao lud. stalno sam morao volan motati na kontru samo da bih ravno isao. U kabini je toliko sistao zrak kroz orbitrol da je to bilo nesto strasno... Dosao kuci, i u selu nasao samo hidraola kod susjeda, i on mi poklonio 5l kanister i samo zato ga imam u sistemu...

Da nisam nasao hidraol, sipao bi INA 5 a kasnije bih zamjenuo ulje, al radi ovako i po ljetu i po zimu super, pa nisam dirao nista u vezi toga.

Na kombajnu je origina lSAE 30 motorno ulje u cjelom sistemu, pa tako i u volanu, jer sve tjera jedna pumpa pa nema problema, tako da se za traktor nista ne bojim.
 
A

adilbasan

Guest
malo se skrenulo s teme, al sve je to super, bitno da pomažemo jedni drugima,
nego za ovaj servo volan kod mene na 7245 se dešava kad je upaljen traktor da sam mota ulijevo, tj dešavalo se, pa mi je kolega naštelo to na nekim šerafićima, koji moraju biti centrirani negdje u sredini, i ako su pomaknuti malo tamo ili vamo, zavisi dje na tu stranu se mota volan, znači nije to nikakv kkvar veliki, niti je do ulja (to nikako), et pa pitaj nekog obližnjeg majstora, sigurno zna o čemu je riječ.
 

Bosonoga

Član
Tu od
30 Ožu 2010
Poruka
469
Pa daj nam poslikaj te šarafiće što je štelovo da i mi ostali znamo o kojim je šarafićima riječ a ne da nagađamo.
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,431
malo se skrenulo s teme, al sve je to super, bitno da pomažemo jedni drugima,
nego za ovaj servo volan kod mene na 7245 se dešava kad je upaljen traktor da sam mota ulijevo, tj dešavalo se, pa mi je kolega naštelo to na nekim šerafićima, koji moraju biti centrirani negdje u sredini, i ako su pomaknuti malo tamo ili vamo, zavisi dje na tu stranu se mota volan, znači nije to nikakv kkvar veliki, niti je do ulja (to nikako),

Pozdrav!
Mislim da tu nisu "šerafići" u pitanju nego samo jedan vijak na početku klipa. Zapravo sam klip na svom kraju je navrtka a osiguran je obujmicom (šelnom). Kod podešavanja :madmana: potrebno je raspustiti obujmicu i pažljivo odvrtati ili zavrtati sam klip tj. produljivati ili ga skraćivati, u zavisnosti od toga na koju stranu volan "vuče". Time se centrira ventil u razvodniku koji se nalazi na drugom kraju tog klipa u samom cilindru. Nadam se da sam ovo uspio razumljivo objasniti:scratch
 
A

adilbasan

Guest
Pozdrav!
Mislim da tu nisu "šerafići" u pitanju nego samo jedan vijak na početku klipa. Zapravo sam klip na svom kraju je navrtka a osiguran je obujmicom (šelnom). Kod podešavanja :madmana: potrebno je raspustiti obujmicu i pažljivo odvrtati ili zavrtati sam klip tj. produljivati ili ga skraćivati, u zavisnosti od toga na koju stranu volan "vuče". Time se centrira ventil u razvodniku koji se nalazi na drugom kraju tog klipa u samom cilindru. Nadam se da sam ovo uspio razumljivo objasniti:scratch

tako nekako, ja se izvinjavam forumašima zbog pogrešnog prestavljanja, no nisam znao tačno o čemu se radi, znam da je nešto u smislu šerafića..:D..i hvala
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,431
danas ću to poslikati pa ću pokušati staviti slike da se baš vidi o čemu je riječ. Na slici je strelicom označena obujmica (šelna) koja osigurava klip od samoodvrtanja. Kod podešavanja potrebno je šelnu otpustiti i prikladnim alatom odvrtati ili zavrtati klip dok se točkovi ne izravnaju.
 

Prilozi

  • Servo 2.jpg
    Servo 2.jpg
    32.5 KB · Pregleda: 2,392
Posljednje uređivanje:

alenvw

Član
Tu od
6 Pro 2009
Poruka
422
..

ima li neko slike kako je postavljen servo cilndar volana na zetoru kupio sam nešto polovno sad neznam gdje se kaj postavi
 
Na vrh