• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Zetor

4340

Dobro znana faca
Tu od
2 Ožu 2018
Poruka
391
Imam pitanje tj. situaciju koja me dugo muči. Kočnica lijeva mi se grije uglavnom počne nakon duže vožnje cca 25 km. Kad odpustim lajtung da izađe tlak onda je sve dobro dok ne stisnem ponovno kočnicu. Uglavnom podpedalni cilindri drže stalni tlak od oko 1,8 bara. Dali bi sve funkcioniralo kad bi izvadio ove ventiliće na podpedalnim cilindrima??? Našao sam slabije federe koji bi držali tlak ispod 0,5 bara možda bi to bilo bolje. Dali ima tko kakvog iskustva sa ovakvom situacijom? Lajtungi gumeni su prohodni na jednu i drugu stranu.
 

Prilozi

  • IMG_20240106_061734.jpg
    IMG_20240106_061734.jpg
    59.6 KB · Pregleda: 29
  • IMG_20240121_175443.jpg
    IMG_20240121_175443.jpg
    50.9 KB · Pregleda: 28

4340

Dobro znana faca
Tu od
2 Ožu 2018
Poruka
391
Pa očito da drže stalno tlak da nebi bilo praznog hoda papuče neznam koji bi još bil razlog. Npr. na kvačilu sam mjeril tamo drži 2,5 bara tlak?
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,422
Prazan hod se šteluje na potisnom vijku cilindra. Tu treba da ostane mali luft da se izbjegne samonapinjanje pritiska usled vibracija. Kad poraste temparatura na sistemu u ulju tad se tecnost širi, ako je vijak pretegnut ulje nemože nazad i dolazi do blokiranja točka. Bez obzira što bi popustila opruga i gumica u cilindra.
Takođe ti cilindra hoće povlačiti zrak i gurati u sistem. Pa provjeri prvu gumicu čistilicu GKC ili dali je zarobit zrak u sistemu.
 

4340

Dobro znana faca
Tu od
2 Ožu 2018
Poruka
391
Vijak je dobro naštelan i imaju lufta uglavnom nije problem u klipu stvar je u ovim gore ventilima koji drže tlak i da izvadiš komplet klip opet ovi ventili bi držali taj tlak u lajtungu. Složio sam dosta tih kočnica zanima me dali je tko te ventile izbacio ili stavljal slabije opruge kako se onda kočnice ponašaju ?

izvadiš komplet klip opet ovi ventili bi držali taj tlak u lajtungu. Složio sam dosta tih kočnica zanima me dali je tko te ventile izbacio ili stavljal slabije opruge kako se onda kočnice ponašaju ?
Sobzirom da si mnogo ugradio i poznata ti je njihova uloga onda lako znaš šta gubiš bez njih..
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Mene je ova situacija ozbiljno zainteresirala u vezi nekog drugog projekta.Ta pumpa ispod pedale ima ulaz ulja iz posude i izlaz ulja prema cilindrima kočnice .Da li se ti ventili nalZe na ulazu ili izlazu?
Da li ima sliku u presjeku ili šematski prikaz?
 

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,725
I mene je dosta zainteresiralo za neki projekt.
Imam ovo, ako može kolega 4340 potvrditi dali je tako kod njega.
1705957535719.jpeg
I ovo
1705957599900.jpeg
Inače, ja mislim da možda ti ventili služe da ograniče silu na početku kočenja, da nebi odmah došlo do blokiranja kotača?!
 
Posljednje uređivanje:

4340

Dobro znana faca
Tu od
2 Ožu 2018
Poruka
391
Pa neznam neki razlog postoji to je na drugoj sliki pozicija 15. Uglavnom ja sam stavio slabije federe koji sad drže ispod 0,5 bara tlak. Kako se bude ponašalo to vidjet ćemo. I na kvačilo sam isto to napravio tamo je taj ventil držao oko 2,5 bara. Uglavnom još nikad nisam kupio komplet cilindar uvijek mijenjam gumice.
 

Prilozi

  • IMG_20240123_191432.jpg
    IMG_20240123_191432.jpg
    38.4 KB · Pregleda: 22
  • IMG_20240123_191412.jpg
    IMG_20240123_191412.jpg
    33.9 KB · Pregleda: 22
  • IMG_20240121_175443.jpg
    IMG_20240121_175443.jpg
    50.9 KB · Pregleda: 22

4340

Dobro znana faca
Tu od
2 Ožu 2018
Poruka
391
Uglavnom rijeđe nego kad mijenjam cijeli novi prijatelju sam to radil na 5211 prije 7 godina još radi . Imam i mast baš za gumice koje rade u uka ulju. Set Gumica koštaju oko 5 eura. Najveći problem je kad je kvačilo tvrdo zbog loše podešenih capica onda cilindri često odlaze.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,422
Uh. Cilindar ode kad se potroše ili puknu gumice. Trošenje gumica ispade da je od pritiska za koji je namijenjen.
Na trošenje gumica utiče poroznost cilindra, odnosno koliko je glatka površina.
Dali nekad poliraš cilindar I na koji način.
 

4340

Dobro znana faca
Tu od
2 Ožu 2018
Poruka
391
Počistim sa finim šmirglom i ispoliram sa filcom i pastom uglavnom ništa posebno. Prije 2 godine sam slagal 3320 zetora dopeljali su ga jer nije htio paliti pa da to probam riješiti idem ga zapeljat u radijonu stisnem kvačilo katastrofa kak je tvrdo, jednu sezonu nisu mogli izdržat cilindri od kvačila kolko je bilo tvrdo već im je majstor rekao da mora na pola ? ( to su mi kasnije rekli) . Podesil sam capice na korpi ( čim više van) , naštelal kočnicu mjenjača, promjenil gumice na cilindrima podesil kvačilo od kardana i podmazal sajlu ljudi nisu mogli vjerovat kak se šalta i kakvo je kvačilo. Još uvijek radi onako kako sam složio i ništa nisu dirali Uglavnom čim je kvačilo tvrđe logično je da cilindri prije odlaze jer su puno jače opterećeni.
 

Mićko123

Član
Tu od
25 Tra 2021
Poruka
91
Pozz,
Planirao sam mijenjati ulje u pumpi visokog pritiska na Zetoru 7045, pumpa ima zasebno svoje ulje, na 2 mjesta se sipa, na regulatoru i u prostor gdje su elementi. Neki ljudi su mi govorili da uspem gušće ulje nego što je u motoru, čak i sae 90 ? Šta vi preporučujete da uspem ?
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,422
Počistim sa finim šmirglom i ispoliram sa filcom i pastom uglavnom ništa posebno. Prije 2 godine sam slagal 3320 zetora dopeljali su ga jer nije htio paliti pa da to probam riješiti idem ga zapeljat u radijonu stisnem kvačilo katastrofa kak je tvrdo, jednu sezonu nisu mogli izdržat cilindri od kvačila kolko je bilo tvrdo već im je majstor rekao da mora na pola ? ( to su mi kasnije rekli) . Podesil sam capice na korpi ( čim više van) , naštelal kočnicu mjenjača, promjenil gumice na cilindrima podesil kvačilo od kardana i podmazal sajlu ljudi nisu mogli vjerovat kak se šalta i kakvo je kvačilo. Još uvijek radi onako kako sam složio i ništa nisu dirali Uglavnom čim je kvačilo tvrđe logično je da cilindri prije odlaze jer su puno jače opterećeni.
Bilo kakvo poliranje je bolje od nikakvog. To je odlično.
Hidrailični sistemi i njihovi elementi su jedni od najzahtjevijih u pogledu kvaliteta izrade, jer se traži preciznost i visoka kvaliteta obrađenih površina. Dugotrajnoost nekih pokretnih dijelova u hidraulici ( kao i gumica i brtvi) isključivo zavisi od kvaliteta obrađene površine po kojoj se kreću. Najbolji primjer su niklovane površine ( klipnjače i cilindri) imaju neograničeni vijek rada, jer "nema" habanja, kad se ošteti taj sloj gumica odmah odlazi, bez obzira na visinu pritiska.
Rukovodeći se ovim pravilom, svako remontovanje koje vršim bilo kog hidrauličnog cilindra obavezno pregledam površine i ako postoji oštećenje potrebno ga je sanirati ukoliko je to moguće.
Nekad to i nije moguće.
A najgora je konbinacija kad je pritisak iznad poželjnog ili preporučenog a pri tom još postoji poroznost elemenata sistema.
 

4340

Dobro znana faca
Tu od
2 Ožu 2018
Poruka
391
Smilan, Lijepo objašnjeno.
Kaj se tiče ulja u bosch pumpi mislim da je najbolje natočiti isto kakvo je u motoru barem ja tako točim. Za sae 90 hipenol neznam ja ga iskreno nebi točio.
 

Mićko123

Član
Tu od
25 Tra 2021
Poruka
91
Pozz
Danas sam prvi put čistio filter vazduha na zetoru 7045 pa kada sam ga rastavio unutra imaju 2 "bunta", pa me zanima da li se oni peru pošto je jedan prilično prljav odozdo ? Screenshot_20240201-151808_Chrome.jpg
 

Najnoviji postovi

Na vrh