• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Živjeti od poljoprivrede

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,518
Na 2-3 ha je teško biti u plusu ako se ne rade intenzivne kulture tipa povrće ili jagode a koliko vidim nije cilj puno delati. Na livade nema poticaja već dugo ako nemaš stoku… Tu jedino neki “eko” nasad koji se samo održava…
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
On pročita i shvati post kak njemu paše. Tomato pita šta bi ujak mogao raditi a da mu ne uzima puno vremena. Tomata ne zanima zemlja. Poticaj na travu, livadu više ne može dobiti ako nema stoke. Barem je tako kod mene.
Moji susjedi imaju prijavljeno dosta livada, a stoke nemaju. Koliko je ta informacija točna, jer bi ujaku od @tomato sigurno bilo najjednostavnije održavat zemlju košnjom ili malčiranjem. Ako se dodjeljuju potpore za livade ili pašnjake bez stoke, barem bi si povrnul za gorivo koje bu utrošil ili dio usluge koju bu nekom platil. Istovremeno bu očuval krajolik, a to ima itekakvu indirektnu vrijednost, ne sam za njega, nego za sve nas. Dakle ti novci koje bu dobil, a koji su prikupljeni od svih nas, buju u konačnici i korisni za sve nas.

Čovjek je u godinama i ne baš najboljoj formi te mi se čini da bi mu sve drugo moglo biti jako problematično.
 
  • Like
Reactions: ZJ

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,979
Čovjek ima preko 60 godina, znači bilo kakvu sadnju i berbu moremo zaboraviti isto kao i stočarstvo jer su se objekti srušili a ni stoke nema.... možda pesa ili mačka na dvoru.
A ni zdravlja više nema nažalost.

Očito je iz pitanja da tu zemlju nema ko raditi i logički je da ga jedino zanima na koji način izvuči največu korist (čitaj poticaje) pošto ima prava na njih a zemlju bu ionak neko drugi obrađival samo je pitanje kaj je najisplativije. Gde je največa matematika.
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,518
Moji susjedi imaju prijavljeno dosta livada, a stoke nemaju. Koliko je ta informacija točna, jer bi ujaku od @tomato sigurno bilo najjednostavnije održavat zemlju košnjom ili malčiranjem. Ako se dodjeljuju potpore za livade ili pašnjake bez stoke
Možeš ti imat prijavljeno ali “potpore” 😉 nema… Informacija je točna.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Ugar bi trebal označavati održavanje zemlje u stanju spremnosti za obradu.
Kaj onda ne bi mogel livade prijaviti kao ugar, malčirati 1-2x godišnje i dobiti potpore za to?
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,862
50% od prijavljene površine može biti max na ugaru,ak se ne varam.
Posijte kukuruz na tu površinu i prodajte u berbi i to je to.
 

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
2,999
Ugar možeš samo 2 godine po novom ako se ne varam. I ne možeš 100% površine. Ako griješim ispravite me.
 

Blue_Fatal1ty

Aktivni član
Tu od
7 Sij 2022
Poruka
101
Ugar možeš samo 2 godine po novom ako se ne varam. I ne možeš 100% površine. Ako griješim ispravite me.
Ja sam dobio info lani da će ugar bit 1 godinu i drugu prelazi automataki u livadu, a livada poticaj kao oranica.
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,756
Kolega nedavno pričao da se raspitivao za livade da prijavi ali pošto nema više krave nemože dobiti poticaj za njih.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
onda je najjednostavnije riješenje da se ta livada da u najam, netko će se onda brinuti za papire, a vlasnik ubire čistu lovu...nit orat, nit kopat, nit kosit... ;)
 

zoran89

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2015
Poruka
2,999
Koliko čujem da se kreću cijene arende u zadnje vrijeme ja isto mislim da je isplativije dati u arendu i ni brige ni pameti
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,552
Što bi bio vaš prijedlog da uzgaja na toj zemlji a da mu ne uzme puno vremena i rada te da dobije poticaje pa da mu se taj trud koliko toliko isplati ? Ujak nije više odličnog zdravlja ali s traktorom se dobro služi. Ja nećak, bi mu sredio papirologiju.

Svašta ste tu nadrobili (a da nema veze jedno s drugim)!
Napisao si prvi post, bravo, da li si pročitao pravila o pisanju na forumu (nisi), da li si se predstavio (nisi). Moglo bi se zaključiti da si neki provokator, ili možda čak i NE.

Zaključak ovoga posta je : Kako dobiti poticaj na poljoprivredno zemljište bez rada.

Dok su ostali članovi nadrobili dvije stranice, a da uopće nisu pročitali ovaj post od # tomato.
Ili su pročitali prve dvije rečenice, pa na osnovu toga odgovarali, ili su pročitali zadnje rečenice pa odgovorili. Ili pak nisu shvatili post (kao jednu cjelinu).

Potrebno je čitati sa razumijevanjem i ono između redova.

Nije neubičajeno da ta neki novi član napiše poneki post (ili postavi neko pitanje) da bi se nakon toga isključio se iz rasprave.
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,756
Ti si to shvatio kao provokaciju a ja kao traženje savjeta kako održati zemlju koliko toliko čistom i usput da dobije poticaj, zašto nebi. Ako su mogli neki godinama ubirati poticaj i hladiti jaka u birtiji ili pred trgovinom dok su drugi radili tu zemlju zašto nebi i taj njegov ujak mogao.
Opet se komplicira oko jednostavnih stvari.
Zaključak po meni bi bio da najbolje dati zemlju u najam za novce ili za neki kukuruz ili nešta. Ako ima koga pametnog. Zemlja čista, usput barem nešta dobije a minimalno rada.
 

Pile40

Novi član
Tu od
6 Svi 2021
Poruka
20
Čitam ove postove, došao sam do stranice 10., ne bavim se poljoprivredom (još - ove godine krećem u neku proizvodnju za sebe), čitam kako se svi se bore za tržište i došao sam do zaključka da je jako bitno oglašavanje, danas se Plodine, Lidl, Kaufland, Konzum stalno vrte u medijima...AKCIJA..AKCIJA...POPUSTI...ljudi jedva čekaju da uzmu novi letak u ruke da vide što je na AKCIJI...a svi znamo da su ti popusti i akcije samo mamac, dobiješ proizvod lošije kvalitete ili ga uopće više nema na polici...ili ono roba iz Chilea..gdje špricaju sa svime i svačime...

Ljudi su se počeli malo osvještavat, posebno u ovo vrijeme korone...ali ih terba ciljano osvještavat...dakle objašnjavat ljudima koliko je domaće zdravije i da kupnjom kod domaćeg seljaka čine dobro djelo...prvo sam razmišljao da se sve financira preko nekog fonda....udurženja...ali mislim da bi Ministarstvo poljoprivrede i Agencija za poljoprivredni razvoj trebale osvještavati građane koroz oglašavanje na radiju, televiziji...za njih par milijuna kuna u te svrhe nisu puno a siguran sam da bi bilo rezultata...naravno ako im je u interesu...a tu dolazimo do politike...

Dakle potrebno je u vladi lobirati kroz neke udurge...stranke...dase odvoje sredstva za oglašavanje domaćih....

Ako postoji Noć muzeja zašt ne bi bilo i Jutro na tržnici - par puta godišnje...
 

Najnoviji postovi

Na vrh