• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Živjeti od poljoprivrede

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,645
Kupljenec, nekad svaka kuća ni imala dva auta, tri televizora, zelenu salatu usred zime, banane su jele prigodni, naranče su bile pojam...a danas prije istrunu neg ih se pojede
Nekad se delalo poslije posla i proizvodilo za sebe, da se ušpara koji dinar, danas se rinta drugdje da bi se kune potrošil na to kaj smo nekad proizvodili doma...
Nije se živjelo bolje, već skromnije i zadovoljnije.
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,292
U svakom slušaju nije bilo stresa, ljudi su se družili, pomagali i bilo je kak je bilo. Danas toga nema više. Danas je nadmetanje ko ima više, više traktora, bolje strojeve i više krava.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Kupljenec,
prvo moraš odlučiti kaj hoćeš. Zaraditi od poljoprivrede, ili delati za svoje potrebe da zdravije živiš? Možda griješim, ali na maloj površini do hektar ili dva, u povrtlarstvu bi se dalo nekaj zaslužiti. Uvjet je da imaš osiguran plasman i naplatu. Ratarstvo na takvoj površiini, nula bodova za komercijalnu proizvodnju.
Ako se odlučiš za varijantu zdravijeg života, podrazumijeva se da imaš drugi izvor stalnih prihoda. Poljoprivreda te onda rasterećuje. Imaš kam potrošiti peneze od stalnih prihoda pak te ne tišiju. No treba uzeti u obzir da npr. ne plaćaš teretanu jer imaš gimnastiku na njivi, jedeš ono kaj sam proizvedeš (kupuje se manje) i to je sigurno zdravije nego kupovno. Na taj način se bar malo približiš onim vremenima koja tak nostalgično spominjemo. :)
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,292
A čuj, mi i delamo za sebe doma samo, dva vrta i dost toga imamo.
Naravno za svoje potrebe. Ali gledam da malo više nekaj posadim pa možda kaj de prodati, kak i kam, kome neznam 😊al imam volju za malo nekaj više delati. Npr lani sam imal 80 litri rakije i sve sam frknul.
Imam traktor, frezu, i nekaj malo zemlje, i sad gledam da nekaj pokrenem a neznam kaj.
Mada kolko got mi imamo svojega doma uvjek nekaj kupimo, od mesa i povrća i svega.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Pa sam si između redaka dal odgovor. Prvo treba pronaći kupce. Da ih nisi ima za rakjiu, ne bi je mogel prodati i imal bi doma potencijalnu opasnost. Ipak to netko mora spiti. :ppozdrav:
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,292
Znam, neko to mora spiti 😉ovak sam dal par put oglas na Stubici i sve se prodalo. I dalje neznam kaj bi delal, dal voćke ili povrća neka.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
hrani zece, kokoši, piliće, pure, race...jajca i meso se uvijek proda, može i iz škrinje (ne jajca, nego meso)...
i tak buš zaposlil sve ukućane, i sve okolne površine za proizvodnju hrane...;)
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,292
Pa nisam pametan, čak razmišljam o borovnicama već par godina.

hrani zece, kokoši, piliće, pure, race...jajca i meso se uvijek proda, može i iz škrinje (ne jajca, nego meso)...
i tak buš zaposlil sve ukućane, i sve okolne površine za proizvodnju hrane...;)
Šogor mi to hrani, pa nebi i ja isto 😂👌
 

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,869
Imaju moji susjedi borovnice nije loše ali povrće se brže okreće i kraća je sezona...
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,292
Imam komad zemlje oko 35000 m2 sad kolko je to hektara, duluma ili kakvi sve mjera ima ja neznam, ravan ko stol, kaj raste trava samo i kaj moram kositi, e sad bi ja tu nekaj posadil a neznam kaj.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,860
Ostavi si 2 ženske za krmače.
Prasenje tempiraš krajem 9. Početak 10 mjeseca da imaš odojke za Božić,a druga runda se prasi 2. Il 3. Mjesec. I te utoviš za jesen.
Prosjek da imaš 10 odojaka po prašenju po krmači i milina;)
Nekaj bu se nabralo novčeka za u čarapu;)
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
šparoge...ili nešto iz game ljekovitog bilja...
nešto kao cvijet nevena...korijen gaveza...uglavnom kužim te da nisi za životinju, ali nebuš ni za salatu (teško je prodat više odjednom a nemore stajat)
zato, ako bude kupina radil bi kupinovo vino ili sok...
ako bude nešto drugo, isto do finalnog proizvoda koji možeš cijelu godinu prodavat pomalo...ako borovnice, onda valjda pekmez ili kajgod drugo...

idem u dobrom smijeru?
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,292
Pa tak nekak si mislim, borovnice su mi najbliže, imam nekog iskustva sa njima, malo obilazil neke plantaže pa se informiral, prijatelj iz Zagorja ima svaku godinu oko 800 kg i sve proda ispred kuće, po 60 ili 65kn kg, sad nisam siguran, ako mu kaj ostane sebi doma sok naprave da imaju. Ja sam nedugo bil neko selo iza Vojnića išel gledat, tam imaju na 10 hektara i vele da još tolko imaju nebi bil problem za prodaju.
 

Najnoviji postovi

Na vrh