• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Živjeti od poljoprivrede

Marko1986

Dobro znana faca
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
778
Ja ne znam smijem li pisati u ovoj temi jer nikad nisam živio samo od poljoprivrede a kako stvari stoje nikad ni neću. Iako od poljoprivrede nisam živio uvijek sam živio uz nju pa moglo bi se reći i za nju..

U svojih još ne punih 30 godina stvarno sam radio svašta, od svoje struke pa do potpuno različitih poslova. Probao sam i obečanu zemlju Njemačku i vratio se kući..

Ljudi moji, ne zavaravajte se.. Ja sam probao i iz svog iskustva mogu vam reći grizite kod svoje kuće tu sirotinjsku koru kruha i ne predajite se jer od tuđine nema sreće..

niti sreće, niti života niti para..

Mali smo narod, manji smo od statistički relevantnog minimuma, ali imamo još uvijek svoj mozak, ruke i privatno vlasništvo koje moramo braniti pod cijenu života.. krajnje nam je vrijeme da se mi kao narod pokrenemo jer ćemo izumrijei.. svaki trag će nam izbrisati.
 

sanjin

Član
Tu od
22 Stu 2013
Poruka
610
Gledao sam neki dan Dnevnik na htv,slučajno pa mi se maltene smračilo.Uvozni artikal na prvom mjestu meso a na drugom kruh...vjerovali ili ne...
 

adonis basser

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2013
Poruka
1,224
Mislim da trebamo malo i samo poceti razmisljati o nasim pogreskama a samim time i nasem utjecaju na temu : zivjeti od poljoprivrede.
Koliko nas, nasih obitelji, prijatelja, susjeda, poznanika , ljudi na koje mozemo utjecati trose cijela bogatstva u Konzumima, Plodinama, Lidlima...

Koliko smo si sami dali truda da tu nesto promjenimo, da mlijeko kupimo na mljekomatu ili otisli do nekog seljaka i rekli mu da bi htjeli od njega uzimati sir, vrhnje i mlijeko, povrce na placu ili od susjeda , kad i dojdemo u trgovinu kolko nas pogleda deklaraciju da vidi da li je proizvod domaci a ne iz uvoza?
Je drzava, vlada kriva, ali ima li krivice i u nama samima ?
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Najveći problem je platežna moć građana,većina ljudi bi jela zdravo i domaće,ali problem je što si to ne mogu priuštiti.
Neki dan se u novinama pisalo kako je plac postao mjesto gdje kupuje elita,iz svog iskustva mogu reći da to nije daleko od istine.
Drugi problem je što je i na placu pola robe izvana,ili iz centara,pa čak i iz kontejnera,što većina "kumica" s ceertifikatima ima jako malo zemlje pod noktima,i bijelu porculansku put,pa ljudi već i znaju da ih se pljačka...
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
od koga u selu kupiti mlijeko kada nitko nema krave.....

netko je pisao i za svinje, priča se ponavlja i ima istine, da prije se ode u drugo selo, a ne u svoje

itd itd

npr, ja sam imao 5 jutara graha i još imam nešto za prodati, selo u srbiji, kaže čovijek, da svaka kuća ima najmanje jutro graha i svi uspiju prodati.....

tamo nema velikih trgovačkih centara, kao kod nas, i ljudi neće sebi praviti skladište kod kuće, nego ja puno lakše otići u trgovinu i kupiti sebi onoliko koliko mu treba za taj dan, a koliko se novca samo potroši kada se kupi par kila graha, pa luka, krumpira, brašna itd itd......lakše je kupiti na kilogram

e sada, kada bi se mi udružili, to bi jedino pomoglo, da imamo veliko skladište i da kupci dolaze kod nas i kupuju, umjesto u velike trgovine, nešto poput tržnice, gdje bi bili samo proizvođači, bez švercera, onda bi roba bila pristupačnija samom kupcu, jer se prodaje po nižim cjenama, nebi zarađivali preprodavači i kupovalo bi se....krumpir kupuju po 1,20-1,40 a prodaju po 2,5-3kn.....grah hoće kupiti za 12-15kn pa da poslije prodaju po 30kn......i tako to neide dalje, jer roba u trgovačkim centrima ispada daleko jeftinija......oni će nas ubiti, to je problem
 

adonis basser

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2013
Poruka
1,224
Gogo, ako kupujemo direktno od proizvođaca, seljaka kak to more biti skuplje?
Ti od mene kupi meso koje ja prodajem po 18 kn za polovicu a ja cu od tebe mlijeko, sir, krumpir, zimnicu, kruh, jabuke , sok, vino.... Ja ne trazim bogatstvo za svoje meso tak da ni drugi nebreju ocekivati bogatstvo za svoje proizvode. I to je cijela mudrost.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Ja npr. krumpir neću dati ispod 1.20 kn doma na malo,a po koliko zna biti u dućanima? 1.20 kn za kilu isto mislim da nije bogatstvo,kad paket žvaka košta 5 kuna.
Ista stvar je i s sa svakom drugom robom.
Plus i što ne primam kartice,danas pola ljudi koje ja znam nema ni 50 kuna keša u džepu,i naravno da će otići u dućan popeglati karticu.
Mi živimo na selu,i živimo od poljoprivrede,a moji kupuju meso u dućanu (ja meso ne jedem uopće),i za škrinju,i za kobase,kažu da im se više isplati,pogotovo zato jer ne treba klati. Kako se neće onda isplatiti nekome drugome?
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Problem su i gigantski proizvođači koji zarađuju samo na koločini i malo koji poljoprivrednik kod nas može konkurirati cijeni po kojoj on može plasirati robu.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,757
I ti gigantski proizvođači znaju naplatiti kvalitetu ali kod nas prodaju ono što več svi znaju, da opet ne ponavljam 1000 puta rečeno.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Ja npr. krumpir neću dati ispod 1.20 kn doma na malo,a po koliko zna biti u dućanima? 1.20 kn za kilu isto mislim da nije bogatstvo,kad paket žvaka košta 5 kuna.
Ista stvar je i s sa svakom drugom robom.
Plus i što ne primam kartice,danas pola ljudi koje ja znam nema ni 50 kuna keša u džepu,i naravno da će otići u dućan popeglati karticu.
Mi živimo na selu,i živimo od poljoprivrede,a moji kupuju meso u dućanu (ja meso ne jedem uopće),i za škrinju,i za kobase,kažu da im se više isplati,pogotovo zato jer ne treba klati. Kako se neće onda isplatiti nekome drugome?


kada si spomenuo krumpir, slikao u konzumu 8.3.2014.g.






pogledaj deklaraciju, i sliku krumpira, vjerujem da ćeš znati o čemu se radi, i kako je to prošlo, ja neznam, a da je to bilo tko drugi napravio, bio bi veliki problem.....to nam rade trgovački centri


inače krumpir sa deklaracije treba izgledati ovako:

 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
kada si spomenuo krumpir, slikao u konzumu 8.3.2014.g.


pogledaj deklaraciju, i sliku krumpira, vjerujem da ćeš znati o čemu se radi, i kako je to prošlo, ja neznam, a da je to bilo tko drugi napravio, bio bi veliki problem.....to nam rade trgovački centri

Znam što je Marabel,i mi ga sadimo...
Nije im ni ovo najveći krimen,svačeg sam se nagledao.
A ni taj nije rastao kod nas...
 

vrsani123

Aktivni član
Tu od
8 Sij 2016
Poruka
647
Vi ste i dobri...Kod nas ima market koji prodaje mljeveno meso po 4,5marak a svinjsko meso sa kostima 5,5 marak....Ma sta samelje da mi je znati...Narod je u krizi i nepita,samo kupuje

Cijene pisem u markama,neznam to u kune pretvort
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,842
Gledam danas na sajmu većinom Romi prodaju jabuke, bacili se ljudi na voćarstvo.
 

ZGseljak

Iskusan lik
Tu od
21 Srp 2018
Poruka
2,658
Kak i sve ostalo...nekad je radnik pristojno živel od plaće, danas već teško(samo od plaće)
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,292
Meni se čini da je nekad bilo bolje, ljudi su hranili kravicu dve doma, imali su svinje i tak, lakse im bilo nek danas nama, danas ak nemaš 200 krava izgleda da nemaš niš.
Ja bi posadil nekaj a neznam kaj, dal neke voćke ili kaj.
 

Najnoviji postovi

Na vrh