• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Živjeti od poljoprivrede

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,841
Ne vidim rubriku gdje bi postavio ovu temu, a kako se tiče financija rekoh da ovdje stavim. Dakle zanima me koliko bi čega trebalo da jedna obitelj može živjeti od poljoprivrede, kolega na lješnjacima je rekao 5-6 hektara bi bilo dovoljno, ali što ako lješnjaci jedne godine ne rode, kako formirati OPG da je čovjek siguran da će moći solidno živjeti svaku godinu, a da se opet na zatrpa poslom da ne može maknut od kuće. Osobno smatram da bi trebalo iskombinirati oko tri djelatnosti, recimo lješnjaci ili slično, neko stočarstvo i ratarstvo, samo me zanimaju koje površine i količine?
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,124
Zanimljiva tema..
Ovisno koliko hoces zaraditi, jer neko je zadovoljan sa malo a neko nije ni sa puno..
Koliko ti mislis da bi jedna cetveroclana obitelj trebala imati mjesecnog prihoda?
A ovo ako neces biti stalno zatrpan s poslom, stocarstvo izbaci iz igre u startu, pa i najmanje kolicine..
 

adonis basser

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2013
Poruka
1,224
moral bi otprilike znati čime bi se htio baviti, inače je to preopširna tema za diskusiju i nećeš baš dobiti neke konkretne odgovore.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,529
...živim...
3000 m2 plastenika
500-800 pilića na godinu
3 hektara povrća
2 hektara žitarica
proizvodim prijesadnice u proljeće...
...imam svoju šumu pa ne kupujem drva...
prodajem na placu svoje proizvode
i tak, godina je duuuuga...:(giggle):
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Gustavo,

pitanje mi se čini preteškim s obzirom na ulazne podatke.
Za izradu bilo kakve kalkulacije jako je važno znati početno stanje. Nije svejedno što sada posjeduješ i u kakvom je to stanju. Također jednako važna stvar, ako ne i važnija, je tržište, a to je najčešće najveća nepoznanica, pogotovo na duži rok.
Nisam stručnjak u poljoprivredi, hobist sam, ali ponešto znam o kalkulacijama isplativosti.
Ako krećeš od nule, bolje da to ne pokušavaš u poljoprivredi. Prevelika su početna ulaganja. To je smo moje skromno mišljenje, odluka je tvoja.
 

zumbul

Član
Tu od
9 Velj 2015
Poruka
90
Ja ima svojih 250 hektara zemlje i bavim se samo ratarstvom i mogu reći da ide nekako .
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,422
I ide nekako? Ja da imam 25 hektara bilo bi mi dosta..
S više zemlje dođe i više troškova. Ne samo onih koji proporcionalno rastu.(repromaterijal, sjeme...)
A hranit ženu, troje djece, školovat ih i priuštit im neki normalan život nema šanse s 25ha. A netko sa 250ha hrani malo više od 5 usta.
 

adonis basser

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2013
Poruka
1,224
a ako imaš na 25 ha povrtlarstvo, plastenike ili cvijeće ...
čuda možeš na toj površini napraviti, puno više nego sa 250 ha kuruze ili pšenice
 

djelac

Član
Tu od
9 Tra 2009
Poruka
532
Al se naradis ja prosle godine imal 20 hektari povrca i hvala lepa...ubili se od posla za cijene koje su sad u lipama..
 

adonis basser

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2013
Poruka
1,224
Dobro veli Iwanho, najbitnije je tržište. Ako imaš direktni plasman do kupca, imaš i puno veće cijene, ovak samo prekupci i trgovci služe a onaj koji se najviše namuči i najviše uloži, na kraju najmanje zaradi .

đelac@ pravi posel bi bil da kad ti proizvedeš to povrće, svi mi koji se bavimo uzgojem svinja, mlijeka, meda, kunića, lješnjaka, oraha itd., dojdemo kod tebe kupiti to povrće i ti nas snabdijevaš jednom tjedno ( ili po potrebi/dogovoru ) tim povrćem a ti od nas kupiš svinjetinu, piletinu, med,kuniće,lješnjake.... i eto ti zatvoreni krug, novci se vrte, zarada dobra, svi jedemo domaće i zdravo i svi bi bolje živjeli...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Još jedino da se dogovorit s hep-om, inom, vodovodom, teleoperaterom, tvornicom odjeće i obuće i još kojom tvrtkom da i oni primaju naknadu u naturi i svi problemi riješeni :D:
 

adonis basser

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2013
Poruka
1,224
ha,ha daj predloži to našem ministru pa nek nam to dogovori sa resurnim ministarstvima :(grin): .
inače seljaci u austriji funkcioniraju na taj način, jedan od drugog kupuju proizvode i ne nose novce u trgovačke lance
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,841
Trenutno se koliko znam isplate lješnjaci, ratarstvo, ne znam jel nešto od stočarstva, mislio sam 100-200 kokoši pa jaja prodavat, nekako mi je to najjednostavnije, dakle perad možda, pilići, patke, purani, kak je rekao kolega 50-60.000 kuna godišnje neto zarada meni dosta.
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
To ja skroz tupim po ovom forumu, ali opet će ispast da i ovu, veoma dobru temu, pretvaram u poligon za svoje monologe.
Može li se živjeti od poljoprivrede? A valjda može, samo ja još ne uspijevam utvrditi kako :D:
Evo, zadnje vrijeme više-manje živim od poljoprivrede, ne obrađujem puno, 17 jutara, imamo nešto svinja, nešto nesilica, radimo nešto ratarstva, nešto povrtlarstva i ajd, nešto se proda, nešto se izvuče, ali sve je to sviranje penisu bez pravog tržišta. Zato sam odlučio stvoriti tržište, ali o tome podrobnije nakon što se realizira ideja. Ako se realizira.
Iz mog skromnog iskustva (iako vozim traktor od 6. godine, nisam sve do zadnjih 3-4 godine razmišljao o nekoj dubljoj ekonomici poljodjelstva), mislim da je bitno imati što je moguće veću lepezu proizvoda i svaki proizvod maksimalno doraditi. I može se nekako. Osobno sam imao nekih zdravstvenih problema, pa mi je prošla godina izuzetno bila loša, ali da je bilo sve onako kako bi trebalo biti u normalnim uvjetima života mislim da bi bio i malo iznad pozitivne 0.
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,841
Pokušavam gledati pozitivne primjere oko sebe i šire, dakle ljudi koji rade ratarstvo i nisu se zaduživali relativno dobro žive, ulagali su u strojeve, a ne u nove aute, znam čak i primjer mljekara s 40 krava koji dobro živi jer nema kredita, istina naradi se ko konj. S druge strane primjer također mljekara koji je napravio farmu kreditom i sad mi kaže njegov otac da jednako živi kao da ima deset krava bez kredita, a sad ih ima 60 i kaže njegov stari da s 50 godina neće moći hodati bez štapa. Lješnjaci se recimo sada mogu dobro prodati, zelena salata navodno al tu je previše posla,mislim da treba naći na području voćarstva, povrtlarstva, stočarstva i ratarstva jedno područje i time se baviti. Moje želje su lješnjaci, perad, kukuruz i možda koji plastenik povrća, mislim da bi to išlo. Probao bi proći na ovu mjeru 6 ruralnog razvoja s tom idejom. Kolega gore ak si na nuli znači da imaš neke druge izvore prihoda jer od nule se ne živi.
 
Posljednje uređivanje:

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Ne živi se, preživljava se :p: Ma mislim na 0 kad se sve zbroji, svi tekući životni troškovi. A ove godine nisam na 0, nego ispod 0. Malo će kukuruz popraviti situaciju, ali nije ništa strašno. Nemam kredit, ali nemam ni novu mehanizaciju, eto, ispala je takva situacija da sam morao potrošiti svaka dva tjedna plaću blagajnice u trgovačkom centru i jbg, tako je kako je, valjda neće više biti potrebno, ali je to povuklo neke druge stvari, da dođeš u situaciju da ne možeš platit vršidbu, pa ti čovjek izađe u susret, da ne možeš platiti sjeme, pa ti i tu netko izađe u susrete. A s druge strane, prodaš nešto, a ne dobiješ novce. Ali to je sve, nažalost, postalo normalno.
Ja ne znam nikoga tko se bavi mljekarstvom a da mu je dobro. Bez zafrkancije. Lješnjaka ovdje ima dosta i koliko čujem, sve se proda na malo. Nisam pobornik sadnje lješnjaka u ravnici pored tolikih brda, ali nitko me ne pita previše... Kukuruz ne bih preporučio, osim za vlastite potrebe. Ajd, izvuče se i od njega nešto, kod nas je dobra zemlja, pa nisu ulaganja velika, ali mislim da ima i dohodovnijih kultura od kukuruza. Osim toga, zauzima parcelu čitavu godinu. Moje je mišljenje da za održivo ratarstvo treba barem 3-4 različite kulture u istoj godini. Uvijek nešto bude loše, a nešto odlično. I pokušati biti maksimalno neovisan u pogledu mehanizacije, to je jako bitno. Perad je ok ako imaš vlastitu hranu i dobro tržište. Ovdje se tov pilića u nekim manjim količinama, 200 - 300 komada po turi, ne isplati zbog velikih farmi koje imaju cijene da te Bog sačuva, ali treba voditi računa da je ovo Slavonija i da ovdje ljudi jednostavno nemaju novaca. Nesilice su druga priča, jaja se prodaju ko luda. Barem kod nas. U plasteničku proizvodnju se ne bih petljao, s time nemam baš nikakvog doticaja, osim što je stari nabavio lukove i hoće da mu napravim neki mali plastenik. Ako si negdje blizu Zagreba ili obale lakše ti je razmišljati o svemu tome, onda možeš svega pomalo i od svega očekivati neku kunu. Samo da dnevno prodaš 200 jaja, zaradio si dnevnicu, pa ti vidi.
 

zumbul

Član
Tu od
9 Velj 2015
Poruka
90
a ako imaš na 25 ha povrtlarstvo, plastenike ili cvijeće ...
čuda možeš na toj površini napraviti, puno više nego sa 250 ha kuruze ili pšenice

Potpis na sve rečeno
ali čovjek ne može samo da živi od povrća.
a i tu se mora puno više ulagati da ne kažem koliko više raditi .
 
Na vrh