• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Živjeti od poljoprivrede

zumbul

Član
Tu od
9 Velj 2015
Poruka
90
S više zemlje dođe i više troškova. Ne samo onih koji proporcionalno rastu.(repromaterijal, sjeme...)
A hranit ženu, troje djece, školovat ih i priuštit im neki normalan život nema šanse s 25ha. A netko sa 250ha hrani malo više od 5 usta.

potpis na skoro sve rečeno
ispravak netočnog navoda na ovo zadebljano ,da se ne lažemo danas s 250 ha čistog ratarenja kad sve zbrojim i oduzmem mogu samo reći da jedna petoročlana obitelj nije gladna sve drugo je .
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,840
Ajd nemojte zezat ljudi tu kod mene s manjim površinama za gotovinu kupuju nove traktore, kombajne i ostalu mehanizaciju, ratarima dobro ide, stočari su u banani, gdje da ja uzmem 300-400.000 kuna da kupim recimo novi traktor i pouzdano znam da žive samo od ratarstva.
 

zumbul

Član
Tu od
9 Velj 2015
Poruka
90
Ajd nemojte zezat ljudi tu kod mene s manjim površinama za gotovinu kupuju nove traktore, kombajne i ostalu mehanizaciju, ratarima dobro ide, stočari su u banani, gdje da ja uzmem 300-400.000 kuna da kupim recimo novi traktor i pouzdano znam da žive samo od ratarstva.

ide da ali samo ovima hdz i hss seljacima kojim su dobili more nepovratnih sredstava i zemlju koju su htjeli i koliko je hoće preko političke veze ,takvi danas beru kajmak ,a mi ostali govna .
a stočari su u banani u velikoj večini svojom krivicom jer su bili pohlepni ,nisu svi u banani znam danas dosta stočara koji živi kao bubreg u loju a kako to e pa samo zato što nisu bili pohlepni ,sve pare koje dođu a nisi ih zaslužio sa svojih deset prstiju su prokleti zapamtite to .
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,124
Mozda sam ja lud, ali nikako ne mogu shvatiti da netko s 400 jutara zemlje ima samo za dobro se nahraniti, a za drugo da nema..
Pa da samo sa svakog jutra dobijes 1000 kn ciste dobiti pa kolika je to godisnja zarada?
To jedino ako su posrijedi enormni krediti koji tu svu zaradu pojedu..

A sto se tice da bas stocari lose zive u mom selu to i nije slucaj, samo su 1 ili 2 u problemima mi svi drugi funkcioniramo i zivimo normalno, dobro ima nas mozda 20 u cijelom selu, od toga 10 drze krave i mlijeko , drugi samo tove junad..
I niko nema nikakve farme na kredite, svi hrane pretezno u klasicnim starim stajama..

I velim jos jednom, da imam tih 25 hektara, ali vlastite zemlje, na 2, 3 hektara stavim papriku, na ostalo ratarske kulture i dosta..
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,840
Pa kažem i ja znam stočara koji lijepo živi od 40 krava, nije uzimao onaj kredit za staju, mada jasno radi ko sivonja i nije mi to neka opcija, ovi ratari kod mene su se istina grebali za zemlju i koji su pametno radili također bez kredita sad fino žive, ono uđeš u kombajn unutra klima ni mrva prašine i pičiš svoje žito i drugima za lovu. Tko je uzeo kredit taj je naje to je činjenica, a i ovi što su živjeli rastrošno kad je išlo
 

zumbul

Član
Tu od
9 Velj 2015
Poruka
90
Mozda sam ja lud, ali nikako ne mogu shvatiti da netko s 400 jutara zemlje ima samo za dobro se nahraniti, a za drugo da nema..
Pa da samo sa svakog jutra dobijes 1000 kn ciste dobiti pa kolika je to godisnja zarada?
To jedino ako su posrijedi enormni krediti koji tu svu zaradu pojedu..

A sto se tice da bas stocari lose zive u mom selu to i nije slucaj, samo su 1 ili 2 u problemima mi svi drugi funkcioniramo i zivimo normalno, dobro ima nas mozda 20 u cijelom selu, od toga 10 drze krave i mlijeko , drugi samo tove junad..
I niko nema nikakve farme na kredite, svi hrane pretezno u klasicnim starim stajama..

I velim jos jednom, da imam tih 25 hektara, ali vlastite zemlje, na 2, 3 hektara stavim papriku, na ostalo ratarske kulture i dosta..

Pazi kao prvo nemaš toliko zemlje a koda ni iskustva pa da pojasnim malo ako se baviš čistim ratarenjem i kad imaš 400kj u zakupu i kad imaš sve na krediti i kad sve to danas zasoliš s visokom cijenom repromaterijala i malom cijenom za urod onda vjeruj mi ne možeš da budeš ni s 400kj ko ni s 25kj a bogami ni s 1 kj ne u plusu nego nemoš biti ni na nuli ,prije se moglo dok je hdz i hss palio i žario selom s davanjem podobnima nepovratna sredstva ,kapitalna ,kredite djelili kapom i šakom ,cijene proizvoda su katkad bile usudio bi se reći čak i ekstremno nerealne e tada je mogao i ovaj pošteni seljak da preživi čak i dobro živi i plača svoje obaveze ,a ovi podobni su se tada doslovno gušili u parama ,ali sad je i njima teško jer nema više bar mislim nepovratnih sredstava da se krpaju rupe nastale rastrošnim životom .

Tako da nisi ti lud nego jednostavno ne poznaš dobro sustav koji je palio i žario unazad 10 i više godina i ovo dobro i prelako si rekao da je imati svojih 25 ha e pa treba doći to tolike zemlje .
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,529
teško ćeš tri-četiri kulture u godini okrenut ako je to na otvorenom, ali realno dvije je moguće...žito (ječam koji se prvi skida) pa iza repa, koraba, salata, endivija...
kad bi svi živjeli od 250 hektara pitam Vas da li bi bilo dosta zemlje za sve?
...neko mora i od 5 hektara živjeti...
lješnjak je ok, ali neš ga brat sljedeće 4 godine ako ga danas upikneš...
ostalo je puno brži obrt...salata 60-80 dana...pilići 60 dana, ...i tak dalje...
 

zumbul

Član
Tu od
9 Velj 2015
Poruka
90
Bio bih najsretniji kad bi se u ovoj državi dalo živjeti od zemlje i da nas ima što više malih i sretnih proizvođaća hrane svih vrsta ,no to je čista utopija ,bavio se ti bilo kojom granom poljoprivrede nema ništa ako nemaš neku dobru prodajnu logistiku koja ti jamči neku kakvu takvu realnu cijenu i sigurnu naplatu tvojih dobara.
Nije problem nama proizvesti bilo što ,nego je problem taj naš trud pošteno naplatiti ,a kad vidiš da se ti trudiš ,ulažeš i proizvedeš kvalitetnu robu ono sve po pes-u a onda kad treba da se naplatiš dobiješ k... u d.... da ti oči ispadnu .
Dok se tome nestane na kraj nema ništa od poljoprivrede.

Malo je danas sretnika koji mogu da dostojanstveno žive od iste .
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,124
Je, ako su krediti u pitanju onda je to malo teze..
Zato je moj pradjed prije 100 g poceo hraniti dvije tri krave, i nikad nije imao vise od 10, 15 kom stoke kao sto nemamo ni sad i nikad nije digao kredit, a necu ga dici ni ja..
A ovo da se stoka ne isplati, ne isplati se jer ju nema vise tko hraniti, ljudi su postali gospoda i stale im smrde..
Svaka cast izuzecima.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,842
olani sam na 3ha kukuruza imao 100kn zarade kad sam troskove podmirio...bez poticaja...jebate da sam imao 500ha,zaradio bi drek...svaka cast tko kroz ratarstvo moze PREzivjeti!
 

zumbul

Član
Tu od
9 Velj 2015
Poruka
90
E da meni sad fali taman pola zemlje još da dođem do tih 815000kn onda bi se več imalo više od puke prehrane tada bi več i bilo za koji bolji auto i za koju vikendicu na moru i koji odlazak na skijanje u gartmišparthenkihen,val sam dobro napisao mjesto .
 

adonis basser

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2013
Poruka
1,224
normalno da sad još nemaš. dok sjednu poticaji bude i skijanja i auta :icon_thumright:
 

zumbul

Član
Tu od
9 Velj 2015
Poruka
90
olani sam na 3ha kukuruza imao 100kn zarade kad sam troskove podmirio...bez poticaja...jebate da sam imao 500ha,zaradio bi drek...svaka cast tko kroz ratarstvo moze PREzivjeti!

na koju foru ako nije tajna.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,842
Predao sam 28 tona kukuruze i nest sitno.
vlaga 27%-29%,gorivo,repromaterijal,kombajn(14400kn placeno,dobio sam 14500kn)..ostalo mi je 100kn.

Ostavio sam si 3,2 tone kukuruze za doma,susenje sam platio 950kn i jucer doslo 58kn za lezarinu u silosu.

Da sam i i sustavu poticaja,tak i tak nisu sjeli i nebi jos dobio ni P,kak vidim gadno muljaju s tim isplatama.nazalost.

Ps. Nadam se da u onoj racunici od 500ha,morate na taj iznos bit u pdvu,porezu na dobit i cemu sve ne.
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,124
Ljudi samo nemojte pisati nebuloze, budu ovi iz grada mislili da mi koji radimo zemlju imamo manje od nekog beskucnika na kraju, pa jos naprave i nekakve humanitarne akcije za nas.. :icon_weed:
 

adonis basser

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2013
Poruka
1,224
da si u sustavu pdv-a odbio bi si pdv na repro materijal i gorivo te bi tu dodatno zaradio oko 2000 kuna, poticaji na tri hektara 4800 kuna i eto ti 6800 kuna umjesto 100 kuna. porez na dobit te ne treba brinuti , ako si u radnome odnosu onda te ni doprinosi za mirovinsko i socijalno ne kostaju nista. biti u sustavu pdv je po meni dobra stvar, bez obzira jesi li mali ili veliki poljoprivrednik.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,842
dobro,da ne zaspamamo temu off topicom.jer meni se ne isplati biti u pdvu na tako malu cifru,povrsine itd.a na poticaj je bolje ne racunati,jer treba raditi u plusu bez poticaja,to je posao,a poticaj neka bude bonus..

samo sam rekao da se divim onima koji zive od poljoprivrede.svaka im cast.
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,840
Bio bih najsretniji kad bi se u ovoj državi dalo živjeti od zemlje i da nas ima što više malih i sretnih proizvođaća hrane svih vrsta ,no to je čista utopija ,bavio se ti bilo kojom granom poljoprivrede nema ništa ako nemaš neku dobru prodajnu logistiku koja ti jamči neku kakvu takvu realnu cijenu i sigurnu naplatu tvojih dobara.
Nije problem nama proizvesti bilo što ,nego je problem taj naš trud pošteno naplatiti ,a kad vidiš da se ti trudiš ,ulažeš i proizvedeš kvalitetnu robu ono sve po pes-u a onda kad treba da se naplatiš dobiješ k... u d.... da ti oči ispadnu .
Dok se tome nestane na kraj nema ništa od poljoprivrede.

Malo je danas sretnika koji mogu da dostojanstveno žive od iste .

Je, ovo je najveći problem kako prodati svoju muku, mogu ja lako nagomilat 200 kokoši ali gdje ću s jajima. Znam slučajeve da se ljudi ubili od posla s cvijećem i povrćem, a šoping centar uveze jeftinije i neće njihovo uzeti. Ne znam kako ide prodaja na placu, nekad kad nije bilo ovog zla od centara dalo se prodati...
 
Na vrh