• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Živjeti od poljoprivrede

zumbul

Član
Tu od
9 Velj 2015
Poruka
90
Ma kome je deda i tata ostavio uhodan posao u poljoprivredi taj može i danas da lijepo živi ali ovi koji rade s zakupljenom zemljom i sav repromaterijal uzimaju na dođem ti i još su početnici ti bolje da se oma danas odu kupiti štrik.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
ide prodaja na placu, ali moraš stvoriti svoj krug mušterija...dakle, na brzaka nebu niš...
 

jacca

Član
Tu od
28 Velj 2014
Poruka
54
U bilo kojem poslu , pa tako i u poljoprivredi nitko tko radi legalno, bez krađa, utaja poreza i sl. ne može uspjeti u 3 dana....nažalost, svi misle samo na to kolko će se obogatiti u što kraćem vremenskom roku.....iskreno, trenutno dobro živim od poljoprivrede, ali sam se 3 godine borila s birokracijom, poslala na tisuće meilova, zvala, molila , uložila jakooo puno vlastitog novca da bi sad imala , krug ljudi koji žele ono što prizvodim...Ako se čovjek dovoljno potrudi, i vjeruje u ono što radi, sigurna sam da mora uspjeti..... :(clap):
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
Evo jedan teoretski primjer kako "preživit" na poljoprivredi i od poljoprivrede a bez nekih,silnih hektara,i svemirske mehanizacije.... sa napomenom samo teoretski

Jedna prosijecna holstein muzna krava uz odgovarajuću ishranu da godišnje 7-8 000l mlijeka..kad bi to mlijeko uspjeo prodat direktno(dostava,pijaca...) po cijeni od 5 kn to bi bilo 35-40 000kn godišnje,što je jedan prosiječan godišnji prihod radnika...

Sa brojkom od dva muzna grla dolazimo do količine od 15 000l godišnje x 5kn/l dolazimo do ne baš male brojke za naše uvijete(75 000kn)...ako uzmemo u obzir da je pola od dobivenog trošak,opet ostane jedna osrednja plaća...

Do 12 000l godišnje i zakonski smiješ prodat izravnom prodajom,samo u HPA trebaš napravit zahtjev za kvotu B(izravna prodaja)

Ako bi to mlijeko još dodatno preradio u sir,vrhnje.... to je još sigurno 10-20% više zarade...i više nemaš ograničenje za količine...

Za hranit ovakva dva muzna grla ti je dovoljno 3 kj/ rali zemlje...1 kj. djetelina i ostatak žitarice,uz to u hranu dodavat neki od dodataka(sano,biomin,schauman,milkivit...)
Za držat dva muzna grla ti je dovoljno obijekt koji bi zadovoljavao minimalne uvijete, a za ovu količinu stoke/zemlje pretpostavljam da već mehanizaciju imaš...

Tu još nisam uračunao i teliće koje ako imaš uvijete možeš ostavit u tov i također prodat direktnom prodajom...zakonski dva godišnje smiješ zaklat,samo mora bit u klaonici a meso riješavaš sam,pošto mušterije za mlijeko već imaš evo ih i za meso!

Ovo moje promišljanje je samo hipotetsko...a ključna stavka je izravna,tj. direktna prodaja
Nekažem da se od ovog može bogatit ,al eto može se izvuć bar jedna prosiječna plaća!
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
ovo što radul kaže stoji teoretski, u praksi ipak imaš troškove prodaje i teško ćeš kvalitetnog mlijeka toliko nadojiti, pa bih ja ipak računao s 5 normalnih simentalskih kravica...
ali onda računica 100% stoji...
nije za megalomane, ali je za nužno preživljavanje dosta...
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,842
Možda mljekomat kupiti, koliko košta to čuda, mada nisam ljubitelj krava jer od njih ne možeš nigdje maknut, držali su moji nekada tri krave.
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Mislim da je oko 10 000 eura, ali neće ti ljudi kupovati to. Ovdje je barem to bilo tako, dosta ih je bilo ovdje po Slavoniji i većina je uklonjena.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
A znaš zašto neće?

jer ono iz dućana "jednodnevno" stoji dvadeset dana - potpomognuto kemikalijama, a sviježe,prirodno,domaće se normalno treći dan kiseli. I onda dama ne zna napraviti sir ili pojesti jogurt, nego MORA baciti.
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,842
I meni se čini da neće, ima jedan na ulazu u Kaufland u Sisku i nitko ne obraća pažnju na njega.
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Ma da, pričao sam već ovdje, kod prijatelja radimo u luku i njegova sestra govori kako će morati otkazati dostavu mlijeka (čovjek dovozi na vrata, pakovano u vrećice) jer im se ne da s time maltretirati više. I pitam ih ja, što se onda čudite što nitko neće tvoj luk? Samo te blijedo pogledaju...
Moja pokojna baka je prije hranila po 5 krava i od toga imala solidnu plaću, urani ujutro, raznese mlijeko, sir i vrhnje po zgradama, ode na misu i vrati se doma do 9. Zakolješ june, ostaviš po 30-40 kg mesa, podijeliš nešto rodbini, prodaš ostalo i dobiješ 2000 maraka. A još koža...
 

adonis basser

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2013
Poruka
1,224
Problem je u tome da smo postali jako "komotni" a na to nas natjerao ovaj način i brzi ritam života. Možda da se taj čovjek, koji proizvodi i razvozi mlijeko, malo prilagodi vremenu u kojem živimo i mlijeko pasterizira ( ili kaj je već potrebno ) da može dulje stajati i da se ne treba kuhati. Vjerojatno bi tu trebalo da se zajedno udruži više seljaka zboj jeftinije proizvodnje takvog mlijeka ali ako je to jedini recept za uspjeh...
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Dobro veli Iwanho, najbitnije je tržište. Ako imaš direktni plasman do kupca, imaš i puno veće cijene, ovak samo prekupci i trgovci služe a onaj koji se najviše namuči i najviše uloži, na kraju najmanje zaradi .

đelac@ pravi posel bi bil da kad ti proizvedeš to povrće, svi mi koji se bavimo uzgojem svinja, mlijeka, meda, kunića, lješnjaka, oraha itd., dojdemo kod tebe kupiti to povrće i ti nas snabdijevaš jednom tjedno ( ili po potrebi/dogovoru ) tim povrćem a ti od nas kupiš svinjetinu, piletinu, med,kuniće,lješnjake.... i eto ti zatvoreni krug, novci se vrte, zarada dobra, svi jedemo domaće i zdravo i svi bi bolje živjeli...
Tak to vani funkcionira,a prodaja se vrši putem automata na OPG-ima koji su na frekventnim lokacijama...
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Ko će ga znati, ja sam dobio rak dok sam bio na faksu, inače pijem dosta mlijeka, ali dok sam bio na faksu to je isključivo bio tetrapak, ali sumnjam da je od toga. Sve što sam tada jeo bilo je iz trgovine, ali po toj logici bi svi trebali imati rak. Ima tu puno više stvari, stres, način života, izloženost suncu, svašta nešta, iako vjerujem da prehrana dosta utiče na to, ali mora se još toga poklopit. Ja sam se hranio u studenskoj menzi dva puta dnevno, a tamo je sva hrana bila Rial, tj. todorićeva. Ko zna što sam sve pojeo. Meni nisu pronašli ni jednu grešku, od koštane srži, tlaka, šećera, muskulature, krvi... Bavio se sportom, bio darivatelj krvi, nisam pio, nisam pušio, sve super i onda te zahebe.
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,842
Evo sad su povukli neke Rial tune iz prodaje radi nekih nedozvoljenih sastojaka u njima, meni ta hrana iz šoping centara sva sumnjiva jer oni će sve napraviti za veći profit, a mala doza otrova nikoga neće odjednom ubiti pa dokažite poslije od čega je, znam da do dolaska tih šoping centara malo tko je obolio od raka da znam, a sad na sve strane.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,858
ja mislim da zivjeti od poljoprivrede bi bilo moguce ako se svastari...
npr imati 2 krave,2 krmace,4-5ha,zemlje,pa nekaj kokica,nekaj pilica,ko i kak je bilo prije nekoliko desetaka godina..
nije se imao auto,mobitel,internet,maxtv i ostale luksuze,skolovala se djeca,kupovali se traktori,ali radilo se i od jutra do sutra!
ja imam te srece da sam zaposlen,ali ako se to izjalovi,cini mi se da mob,internet,auto i svi ti luksuzi idu na bubanj i po malo se kokosari...
+ imam pcele i njih povecavam svake godine,tako da i tu ima nekog kapitala u svakom slucaju..
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,842
Najveći problem je prodaja, svi znamo raditi nešto al teško je prodati, ja sam jabuke dobro prodavao doma dok nije došla kriza, sad ljudi nemaju novca za kruh kamoli za jabuke, a tko i ima taj ih u strahu čuva ispod jastuka.
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,842
Zaboravio sam pčele, jedna košnica s pčelama 700 kuna puta 20 košnica je ulaganje 14000 kuna plus još oprema i doći će do 20000, ako uspijem dobit lovu za ruralni razvoj to sigurno ide jel imam ljude od kojih ću naučiti taj poslić, a med se prodaje. Možda bi vrijedilo razmisliti i o nekom manjem vinogradu neke sorte za zobanje ili raritetno vino?
 

Najnoviji postovi

Na vrh