• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Živjeti od poljoprivrede

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,863
Za 20 kosnica ti je potrebno skoro 60kg satnih osnova,sto nije mala cifra.
ja sam predlani i lani ulozio preko 30 tisuca kn,nisam gram meda izvrcao..nadam se da ova god nebude ko lanjska...
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Ma kome je deda i tata ostavio uhodan posao u poljoprivredi taj može i danas da lijepo živi ali ovi koji rade s zakupljenom zemljom i sav repromaterijal uzimaju na dođem ti i još su početnici ti bolje da se oma danas odu kupiti štrik.

E,ovo je dobro rečeno. Netko je došao na sve gotovo,na gospodarstvo koje su stvarale tri generacije prije,ili su starci bili gastarbajteri pa sineku kupili strojeve i zemlju da bude vlastiti gazda,ili se kapital stekao na mutan način... Svega ima... Tom čovjeku,ako je poduzetan,nije problem to održavati i unaprjeđivati. Netko tko nije te sreće,i kreče od nule,tome se u današnje vrijeme loše piše... Zato se ne može generalizirati i reći da se od neke grane poljoprivrede može ili ne može živjeti. Ja znam stočare,ratare i povrčare koji odlično posluju,a ima ih i koji su propali ili su na tom putu.
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,842
Kad su ljudi ušli u kredite grlom u jagode, nisu samo poljoprivrednici nadrapali nego i ostali koji se uhvatili švicaraca itd., ovaj ruralni razvoj mjera 6 zasad ne izgleda loše ako će se dati tu nešto napraviti pa poslije dalje do 2020. samo i dalje ostaje taj problem prodaje. To će se morati riješiti na nivou EU općenito što se tiče trgovine jer neće ovako dalje ići, moje mišljenje je da će doći do nekih regionalnih podjela na nivou EU i da ćemo mi upasti u tu neku jugoistočnu regiju gdje ćemo biti konkurentni.
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Vec sam napisao da u EU skroro polovina farmera prodaje proizvod direktno potrosacu uz odredjeni stupanj prerade ako je moguce. To je vani sve uredjeno, a vi i dalje cekajte da se netko pojavi tko ce vam naci trziste. Boze, pa trazite ga sami. Koliko vam samo letaka i reklama nabijaju trgovacki lanci na nos? Ne radi se to bez veze.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Kad su ljudi ušli u kredite grlom u jagode...........


Biti ćemo mi konkurentni kada shvatimo da sve što imamo a kupili smo na kredit ne vrijedi niti jednu trećinu plačenoga. I prestanemo tako - na kredit - kupovati i repromaterijal i mehanizaciju i hranu i sve što kupujemo. Onda će onih 50-60000 zarade od poljoprivrede istaknutih na početku teme biti dostatno za jedan miran,življenja vrijedan život. I biti će to posao kojega će se moći odraditi za osamsatno radno vrijeme,a ostalo vrijeme će se moći posvetiti obitelji i sebi.Što je opet jedino dostojno ljudskog života - imati vremena i snage , a i financijskih mogućnosti priuštiti si osobno zdovoljstvo,
A dok se kupuje na kredit, hrane se paraziti zbog kojih tih 50-60000 nipošto nisu dostatni za normalno podmirenje svih troškova jednog gospodarstva i normalan život.
Podvalili su nam floskulu brzog napredka -uzmi kredit i počni odmah zgrtati velku lovu. Neide to tako braco. Nekada smo prije nego smo nešto htjeli kupiti nekoliko godina za to štedjeli. I kupili za gotovinu.Pa nije traktor koštao tristo tisuća kuna nego sto. A sada uzmeš kredit, odmah kupiš i zgrčeš lovu, samo, kako je zgrneš tako je isto odmah daš parazitu. Bolje da si za to vrijeme, dok radiš za drugoga gladio jaja u hladovini. Radiš, imaš - a nemaš.
Ma neću više, idem raditi - za sebe - bez kredita - po onoj - istegni noge kolko ti dugačak pokrivač.
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,842
Kad su počeli one farme za 2-3 miljuna kuna gradit pitao sam se što tu košta toliko, poslije pričam s farmerom koji je uzeo kredit mimo te glupe akcije i kaže mi da je za pola milijuna kuna izgradio istu takvu farmu možda i bolju i opremio je. Istina dobili su 40 posto povrat, ali još je preplaćeno dvostruko, taj povrat je bio mazanje očiju.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Gle, ljudi su si sami krivi. Ja sam bio zvao jednu firmu za mrežu protiv tuče, frajer složi ponudu i pošalje. Nazovem ga ja i pitam da li mi treba još kakav papir od njih da se javim na IPARD. Ajoj, ovo šta sam va, složio ne prolazi na IPARD-u, moram stavit drugu žicu, stupove, mrežu... Ispalo 30-40% skuplje.
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,842
Čim proizvođači te opreme tj bilo kakve opreme za poljoprivredu čuju da je seljak dobio neku subvenciju odmah za toliko dignu cijenu, radi toga pričam da od poticaja jedino trgovci imaju korist.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Ovo za IPARD još drži vodu tj. EU je zahtijevala svoje proizvode, znači mijenjao mi je materijale koje je prvotno stavio za one proizvedene u EU.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,863
slazem se s johabicom...gledam ja sve te cijene traktora sa povratima,50 tisuca eura plus pdv,pa na kredu pa to te kosta 100 tisuca eura...
jos kad dignu cijene traktora kao i svega za sto ce se davati povrat..pa jos ti agencija sukne pare,ajme majko pa do kada cemo tim kamatarima davati da nas kolju..ovo nije humano i ako u njemackoj moze kredit za auto biti sa 2% kamatom,a kod nas je 7%...razlika je ocita.
neznam da tamo seljak uopce dize kredu kakvu,garant ide sve za kes,a ako je i kredit,kamata nije veca od 1-2%....a kod nas ti je kamata trecina iznosa kredita...
 

Zeljko81Bj

Član
Tu od
30 Svi 2013
Poruka
543
Dok sam ziv kredit nemislim dizat,jedan traktor imam moje je godiste i samo polako.
Netrebam puno i nema potrebe preko noci dohvatit zvezde.
Isto tako sto se tice stoke,sa 2 ovce krenuo i eto sad sam skoro na 200.
Kvalitet mi garantira trziste i nema zime.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Po meni jedino ispravno razmišljanje. Sve ostalo je velika lutrija. Jedino se trebaš baviti i nečim drugim dok se toliko ne pomoreš kaj od toga možeš živjeti.
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,842
Kak ne bi mogao živjeti od 200 ovci, da proda svaki drugi dan jedno janje dosta mu je, kaže neka iz Agrokora sinoć u Otvorenom da nam je budućnost u tovu junadi?
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,141
A ko bude tu junad natelil ako nebude krava?
Ajde kaj govori nesto o cemu nema pojima, pa zasto mi moramo ici u Rumunjsku i Cesku po telice, ako bi nase krave mogle to poteliti, ali jednostavno hoce unistiti covjeka koji hrani kravu i to je to..
Ma ja nebudem pil ono iz tetrapaka pa da je zlatno, a zao mi je ljudi koji ga piju jer neznaju sto piju i onda se pitaju od kud bolesti..
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Kak ne bi mogao živjeti od 200 ovci, da proda svaki drugi dan jedno janje dosta mu je, kaže neka iz Agrokora sinoć u Otvorenom da nam je budućnost u tovu junadi?

Počel je sa dvije, a od samo dvije je malo teže preživjeti.

Ma ja nebudem pil ono iz tetrapaka pa da je zlatno, a zao mi je ljudi koji ga piju jer neznaju sto piju i onda se pitaju od kud bolesti..

A od čega buš onda vmrl?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,413
Sve zavisi do tebe.

Npr. na tržnicu dolazi nekolicina koja se bavi mljekarstvom i sirevima jel, na amaterskoj razini naravno, e sad par njih uopće ali uopće ne cijeni higijenu ni sebe, ni odjeće, ni posuda, a estetika im je u banani- tko od takvih kupuje ja ne znam

onda ima tu i par povrtlara- razmišljaju da uzgajaju hektare tisuće tone i slično, zaraste im sve u korov ne ispoštuju nikakve rokove i bilo što, donesu šmrljavu robu, bace na pod ili slično, u gajbama koje su bile vani na kiši 3 godine, acijenu drže čvrstu kao stijenu, motika u ruci nikad ni za živu glavu

piliće sam davno imao i to je išlo puno bolje prije, danas kada bih zbrojio ulazne troškove ništa od toga mada imam tržište za određenu količinu ali opet i tamo se zahtjeva da pile bude oćišćeno vrhunski kao i sebi što nije problem, ali prodaju se po 20kn/kg ako staviš po 25 vjerovatno nećeš prodat osim određenoj klijenteli

voćarstvo-breskve sam imao jedno jutro kao podrška uz drugo voće i povrće, ja i još jedan odustali

Iskreno nema dosta povrća ni ostalih proizvoda za svoj okrug ali nemam više ni ruku. Cijena ne smije skakat ni malo, kvalitet postojan, manje površine ali bolje i kvalitetnije i tjt, ako imaš kuću i mehanizaciju preživjet ćeš i moći ćeš si priuštit godišnji od par dana na jadranu. Ako nemaš o moraš dizat kredit za pravljenje kućice, za auto, za zemlju, za plastenike, e onda si u banani, mirovinu naravno ne uplaćuješ.
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,842
Ma da sam negdje uz glavnu cestu podignuo bi par plastenika i povrće, znam par takvih za par godina dobre novce obrnuli, auti samo staju i kupuju ljudi, tržnica i šoping centri je pušiona.
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,413
Koja glavna cesta čovječe, 7km sam od grada i sredine od 4tisuće stanovnika kojima je 3 put bliže otić preko grane na tržnicu nego meni. Iza moje kuće prestaje asfalt.Naravno nije to došlo preko jutra.
 

Najnoviji postovi

Na vrh