• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

ZMAJ 142

Z

zrine892

Guest
Zanima me od koga su oni kopirali kombajne ili pravili lincencu???primjer Imt-e lincenca Massey Ferguson... i tako...zanima me o tim kombajnima...za bilo kojeg zmaja i moguće slike... :shock: :shock: :shock: :scratch :scratch :scratch
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,394
Koliko ja znam (a neznam), isto MF.
 
B

Bobo

Guest
Sa 100% sigurnoscu znam da je ZMAJ 780 MF-ova licenca. Bio je jedan takav MF u obliznjem selu, i kad ih stavis jednog kraj drugog, potpuno su bili jednaki...

Koliko znam da je i ZMAJ univerzal MF licenca, ali nisam u taj podatak siguran.

Mislim da su ostali "original" ZMAJ, ali nisam niti u to siguran, tako da imas samo 100% provjerenu informaciju za ZMAJ 780 ;)
 
Z

zrine892

Guest
zar niko nezna o zmaju...o susjednom proizvodu...tamo o JD,fendtu ili belorusu se pravite pametni???hehehe :) :)
 
A

Axial

Guest
Bok svima!

Glede licence Zmaj-a jedan čovjek blizu mene (iz Velike Trnovitice) tvrdi da ima doma starijeg New Hollanda koji je jednak Zmaju 141. Paše većina dijelova sa Zmaja na njega. Mislim da se ne radi o licencnoj proizvodnji nego o kopiranju. Ako budem u blizini možda ga odem pogledati.
 
Z

zrine892

Guest
aj moguće da ga slika pa da vidimo...mene stvarno zanima od koga su kopirali kombajna...a niko nezna.....
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
ja mislim da su z780 ,zmaj univerzal a i new holand licenca mf.ja sam imao univerzala a jedan kolega je kupio new holand.. stariji ..žute boje.bili su nemalo identični.nh je imao perkins motor a zmaj s-46 rakovicin motor (licenca perkins)
svi ostali kombajni zmaj razvijani su samostalno.najgori kombajn svih vremena z-161
 
B

Bobo

Guest
Vis, a ja sam opet cuo da je 161 dobar kombajn. Mislim da je 161 imao mercedes motor i da je ZMAj od nejga ocekivao puno...

ako se mene pita, od zmajeva je 142RM najbolji izbor. Radio sam s njim par godina, i mogu vam reci da tu treba kombajner sa slonovskim zivcima. Ako je taj uvjet ispunjen, nema puno kvarova u njivi, cak bih se usudio reci da ih nema uopce, ako je kombajn za sezonu pripremljen kako treba ;) naravno, *potrosni materijal tu ne racunam...


*Pod potrosni materijal za ZMAJ kombajn se podrazumijeva:
Svi moguci lezajevi, sve moguce remenje i remenice, sve osovine, te neki dijelovi limarije i motora.
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
prije mercedes motora imao je ts-46 turbo rakovicin motor koji u pik-u nije mogao dvije sezone odraditi.zmaj-142 naslijedio je univerzala s tim da su doradili mjenjač,kočnice te novu limariju.prije z-142 bila je serija 141 ali se nije dugo proizvodila.
 
B

Bobo

Guest
Cuj, ZMAJ je za svoje vrijeme bio odlican kombajn, ali ga danas pojede jedan DF... ZMAJ je na njivi spor i to ga ubija...

Volim zmaj kombajne jako puno, i dosta se informiram o njima, a najzanimljiviji su mi ovi manje 133 i kompanija. U selu cak imam i 780 iz '65. godine koji je jos uvijek u vrlo dobrom radnom stanju, a nije niti sezone omasio od '65.g.

Sto se motora na zmajevima tice, mislim da se s-46 vrlo dobro pokazao, ali ts-46 nema sto na kombajnu traziti. ipak je to preforsirano da bi cijeli dan radio na max okretajima... Tu ima da se dijelovi kupe po njivi ;)

142 na kojem sam radio, se vrlo malo kvario, a vrsili smo sve sto je pod heder doslo ;) Gazda ga je tjerao preko medja od pol metra i nije niti najmanje pazio na njega, sve dok jednog dana nije na medju odlomio transportere zrna. Malo je falilo da odbije i zadnji most. Kombajn je pokrpam i danas sretno radi u nekom selu kraj Nasica...

U njega je sipao neku svercanu, prejeftinu lozu, i svako jutro prije paljenja, je moj zadatak bio da ispustim vodu iz rezervoara, te da ozracim motor. kad se jednom upalio, cijeli dan ga nismo gasili, a rakovica je bez problema gutala taj mulj sto su nazivali gorovom.

Sve u svemu, bio bih ja zadovoljan da imam jedan 142 u dovristu...
 
R

Ratarko

Guest
Prva rečenica je trebala glasiti drugačije jer Zmaja je i u ono vrijeme pojeo za doručak puno manj Deutz Fahr kombajn .
Po pitanju loše nafte i Zmaja je samo donekle točno da guta sve i svašta . Jedne godine smo na dva Zmaja 142 morali kupiti nove dizne i bosch-pumpe jer ih je gorivo uništilo . Sva sreća pa se onda jednostavno pronalalazilo te sitnice tako da nismo dugo stojali u kvaru. Zmaj je nužno zlo , to svaki kombajner koji je i jedan dan radio na nekom zapadno evropskom kombajnu zna ...pogotovo danas je nezahvalno pričati o Zmaju ... mislim da je jedan od najmanje učinkovitih kombajna sa obzirom na karakteristike ali to također svi znaju ... ma bolje da šutim.
 
B

Bobo

Guest
Zmaj je vrlo neucinkovit kombajn...

Evo, ove godine u selu vrsio jedan 780 i jedan 133. Kolegin otac kupio vrlo star claas mercur kombajn, koji ima duplo uzi heder od ova dva zmaja, a uradi posla kao ova dva zmaja zajedno. Plus sto ima disk kocnice (ispravne) i (normalni) hidraulik volan koji ne "bjezi"... Toliko o zmaju...

Samo kazem, da se ja niti sa zmajem ne bih bunio ;) Neki ljudi ovdje su sa ZMAJ kombajnima podigli gospodarstva nebu pod oblake, bas zato jer su jeftini (kako onda tako i danas) i dijelova je bilo na svakom cosku.
 

vedrankc

Aktivni član
Tu od
10 Kol 2007
Poruka
1,195
jd4755 kaže:
ja mislim da su z780 ,zmaj univerzal a i new holand licenca mf.ja sam imao univerzala a jedan kolega je kupio new holand.. stariji ..žute boje.bili su nemalo identični.nh je imao perkins motor a zmaj s-46 rakovicin motor (licenca perkins)
svi ostali kombajni zmaj razvijani su samostalno.najgori kombajn svih vremena z-161
Kad ga se moj otac sjeti... :oops:
Taj kombajn je doslovno neupotrebljiv, 89.g kad je stari kupio bio je kao novi, tada par godina star. Te je sezone pokosio 30 jutara. A kvarova da boli glava, al nisu to bile sitnice nego tipa: lađa pukne, neka osovina stoji mi kod ujaka debljine 50mm pukla je baš dok je stari ujaku kosio, kaže da se sito i remen svakih 5 jutara istovremeno raspali. Kaže malo malo pa idu komadi sita u bunker, i kaže da svakih 10min rada mora pojačavati okretaje bubnja i vitla. kaže da se na tom kombajnu sve doslovno raspada, hidraulika mu se pregrijavala volan šteka, kaže kako mu je puklo crijevo od hidraulike zalijalo remene... :oops: ... Čuda... :scratch Onda ga je stari prodo što dalje od kuće i idućih 4.g nije htio čut za kombajn, sve dok nije kupio prvi DF 1322. Neznam dali su i drugi sa 161 imali toliko problema jer kod nas Zmajeva nema već najmanje 15.g. , možda je ovaj naš s tvorničkom greškom...
Al kažu da je naš Zmaj još bio dobar (Mercedes motor), ovi sa rakovica motorom su se još više i pregrijavali i trgali. A čujem da je neki čovjek sa Zmajem otišao u provaliju i drveće ga je zaustavilo, jer normalno kočnice nema
 

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,295
161 je trebala biti konkurencija za ĐĐ1620 ali samo po velikih hederima i po ničem drugom kombajn je stvarno loš jer sve ide preko raznoraznih lanaca i lančanika
 
P

paor

Guest
danas je složen 200 - ti (u ovoj godini) deutz kombajn u Županji (sin mi je tamo na praksi, na liniji)
 

buban

Član
Tu od
11 Lis 2007
Poruka
121
zvona kaže:
161 je trebala biti konkurencija za ĐĐ1620 ali samo po velikih hederima i po ničem drugom kombajn je stvarno loš jer sve ide preko raznoraznih lanaca i lančanika
ja mislim da je 161 trebo bit konkurencija 1320
a 191 fahru 1620
 
B

Bobo

Guest
Pa napisali smo ti da je 780 licencirani MF a da su ostali (valjda) "domaci proizvod"
 
Z

zrine892

Guest
a neko je rekao da je od NEW HOLLANDA...mislim da je Axial to napisao...
 

Najnoviji postovi

Na vrh