• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Zračne kočnice

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,577
Pa normalno da se može voziti prikolica iako traktor nema kompresor. Ja imam na traktoru i prikiolici komplet zračnu instalaciju. I u 90% slučajeva na prikapčam zrak za kočenje prikolice. Jedino kad vučem veće terete niz veće nizbrdice tada spojim kočenje prikolice s traktorom.
To ti nije pametno, jer se kočnice "zastoje". Prikapči svaki put i na ventilu okreni u položaj "prazna prikolica".
 

Bosonoga

Član
Tu od
30 Ožu 2010
Poruka
469
Znam da nije pametno jer kočnice hoće da "zapeknu" od stajanja. Nedavno sam ih koristio i za sad rade super. Inače mi je prikolica parkirans u garaži pa ne kisne ni snijeg ni kiša direkt na nju.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,577
Nema veze kiša, već voda unutar zračnog sustava.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,073
Ti pustiš ventilom zrak u kočioni na prikolici.
Kak ga spustiš kad ne želiš više kočit?
To neki ventil na 3 priklučka?

tačno , sistem (crijevo na prikolici) nije pod pritiskom , znači ja kada pustim zrak ona koči , koliko gurnem ventil rukom toliko jako i koči jer je ventil sa povratnom spregom a kada vratim ventil u položaj da ne koči onda on ispusti onaj zrak iz prikolice (klipa) a zatvori dovod
ventil je sa 2 priključka , znači ulaz i izlaz , stim što ima na sebi jednu rupicu na koju ''odahne'' zrak koji treba da izadje iz klipa kada pustiš kočnicu

Nema veze kiša, već voda unutar zračnog sustava.
i one neke bube koje unose blato i prave čahure unutra :mad: uh što vole zračne sisteme koji se ne koriste to je čudo jedno :madmana:

imaš li na prikolici bocu i one ostale ventile koji dođu na prikolici
na prikoici nema ništa , znači od brze spojke do klipa ide direkt crijevo bez ikakvih ceremonija , ako hoćeš da ti komanda bude ''mekša'' možeš dodati neku bocu od 1-2litra , ali će ti onda potrošnja zraka da se poveća , što ne bih preporučio
 

Bosonoga

Član
Tu od
30 Ožu 2010
Poruka
469
Sad sam gledo na svojoj prikolici ventil koji bi trebao imati tri položaja. U mene ima dva, normalno kočenje i za parking kočnicu. Čini mi se da se može zakrenuti i i ješ jedan položaj ali ne mogu da probam od šasije prikolice. Da li bi taj treći položaj trebao biti za kočenje prazne prikolice. Da iskren budem do danas ga nisam nikad ni pomjero uvijek je bio u srednjem položaju-normalno kočenje.
 

puki22

Član
Tu od
27 Ruj 2007
Poruka
890
Savo tvoj sistem mi je jasan i sviđa mi se takvo rješenje.

Al nikako da skužim kak radi ovaj "original" naprimjer na majevici ili IMT prikolici!
Čemu tam služi boca? Kad se puni kad se prazni?
Dvokružni sistem mi je jasan ko sunce.
Al ovo čudo?
Kakvi su to još ventili na prikolici.
jedan je da naštelaš koliko je tereta iliti prazna-polu-puna!
Al velite da ima tu još ventila?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,577
Dvokružni je funkcionalno nejasan, jer mu nisam videl shemu.
Na jednokružnom puniš bocu dok ne kočiš. Kad stisneš kočnicu zatvaraš napajanje zrakom i ispuštaš zrak iz kočnog voda. Rasporedni ventil tada preusmjeruje zrak iz boce na prikolici u kočni cilindar.
To ti je zato da pri pucanju ruda ili crijeva za kočenje prikolica sama zakoči.
Glavni nedostatak je da ako uzastopno kočiš, ne stigne se napuniti boca na prikolici, pa ista ostaje bez kočenja.
Taj je nedostatak otklonjen dvokružnim sustavom, jer po jednoj cijevi se boca stalno puni, a po drugoj se upravlja rasporednim ventilom na prikolici.
Ovaj Savin sistem je nužno zlo, baš poput hidraulične kočnice koja djeluje na identičan način (samo se upravlja pedalom), jer nema sigurnosti samokočenja pri otkvačivanju prikolice u vožnji.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Meni se sviđa savin naćin u kombinaciji s akumulatorskim cilindrom ...
Puki kome sam ja crtao ono na prvoj strani?
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,073
Dvokružni je funkcionalno nejasan, jer mu nisam videl shemu.
Na jednokružnom puniš bocu dok ne kočiš. Kad stisneš kočnicu zatvaraš napajanje zrakom i ispuštaš zrak iz kočnog voda. Rasporedni ventil tada preusmjeruje zrak iz boce na prikolici u kočni cilindar.
To ti je zato da pri pucanju ruda ili crijeva za kočenje prikolica sama zakoči.
Glavni nedostatak je da ako uzastopno kočiš, ne stigne se napuniti boca na prikolici, pa ista ostaje bez kočenja.
Taj je nedostatak otklonjen dvokružnim sustavom, jer po jednoj cijevi se boca stalno puni, a po drugoj se upravlja rasporednim ventilom na prikolici.
Ovaj Savin sistem je nužno zlo, baš poput hidraulične kočnice koja djeluje na identičan način (samo se upravlja pedalom), jer nema sigurnosti samokočenja pri otkvačivanju prikolice u vožnji.

puki evo čovjek objasnio nemoguće da ne shvataš :scratch

@ZJ
ne uzimaš jedan parametar u obzir što se mene tiče ;)
sve prikolice na mome kraju su jenoosovinke , tako da sistem samokočenja i nije pretjerano potreban , kada ruda padne na zemlju ne ide ona nikuda :mrgreen:


Meni se sviđa savin naćin u kombinaciji s akumulatorskim cilindrom ...
Puki kome sam ja crtao ono na prvoj strani?

e vidiš ta ideja ti nije loša , a kako bi ga spojio :scratch morao bi stalno biti pod pritiskom
ne bi to šljakalo :scratch
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
e vidiš ta ideja ti nije loša , a kako bi ga spojio :scratch morao bi stalno biti pod pritiskom
ne bi to šljakalo :scratch
Isto , samo bi ta slavina kojom upravljaš imala kontra logiku .
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,577
Savo, bila jednoosovinka ili dvoosovinka, na asfaltu pri 30-40km/h nebu stala.
Ovo kaj svi mi radimo su neatestirane (znači neodobrene i zakonski zabranjene) kombinacije, kojima si pomažemo. Nedaj Bože da netko nastrada (treća osoba), bolje bi bilo da ničega nije bilo.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,577
Isto , samo bi ta slavina kojom upravljaš imala kontra logiku .

Ovo bi onda bilo izvedivo i s hidrauličkom kočnicom, jedino bi ventil trebal biti NC. Talijani nekaj sličnoga i koriste, samo je tlak spremljen u hidroakumulatoru.
 

Bosonoga

Član
Tu od
30 Ožu 2010
Poruka
469
sve prikolice na mome kraju su jenoosovinke , tako da sistem samokočenja i nije pretjerano potreban , kada ruda padne na zemlju ne ide ona nikuda :mrgreen:
Savo jesil siguran da prikolica ne ide nikuda. Kod mene je bilo par slučajeva pucanja kuka na traktorima u pola brda pod teretom. I znaš što se onda dogodi; ode prikolica niz brdo dok ne udari u kakvo drvo, ili dođe do ravnice.
 

alenvw

Član
Tu od
6 Pro 2009
Poruka
422
tačno , sistem (crijevo na prikolici) nije pod pritiskom , znači ja kada pustim zrak ona koči , koliko gurnem ventil rukom toliko jako i koči jer je ventil sa povratnom spregom a kada vratim ventil u položaj da ne koči onda on ispusti onaj zrak iz prikolice (klipa) a zatvori dovod
ventil je sa 2 priključka , znači ulaz i izlaz , stim što ima na sebi jednu rupicu na koju ''odahne'' zrak koji treba da izadje iz klipa kada pustiš kočnicu


i one neke bube koje unose blato i prave čahure unutra :mad: uh što vole zračne sisteme koji se ne koriste to je čudo jedno :madmana:


na prikoici nema ništa , znači od brze spojke do klipa ide direkt crijevo bez ikakvih ceremonija , ako hoćeš da ti komanda bude ''mekša'' možeš dodati neku bocu od 1-2litra , ali će ti onda potrošnja zraka da se poveća , što ne bih preporučio

a od čega si nabavio taj ventil sa oduškom ovaj mi tvoj sistem zanimljiv i vrlo jednostavan
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,073
ventil je od onih velikih kamiona sa rudnika BELAZ
mada može da se nadje na više mijesta , proizvodjač ventila je WABCO
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
a od čega si nabavio taj ventil sa oduškom ovaj mi tvoj sistem zanimljiv i vrlo jednostavan
Tako radi svaki ventil koji je prije brze spojke na traktoru , ima ga čak i IMT 8) .
Dakle kad se zatvori rasterećuje crijevo da se otkvači bez posljedica za brzu spojku ili rukovaoca ..istovremeno zakoči prikolicu tako da je osigura od muke nabavki štop lampi :mrgreen:
 

reeno

Član
Tu od
10 Velj 2011
Poruka
438
na prikoici nema ništa , znači od brze spojke do klipa ide direkt crijevo bez ikakvih ceremonija , ako hoćeš da ti komanda bude ''mekša'' možeš dodati neku bocu od 1-2litra , ali će ti onda potrošnja zraka da se poveća , što ne bih preporučio[/QUOTE]

kakvo je kočenje, kod mene je prikolica nosivosti 6 tona, klip je od kamionske prikolice šta misliš hoće li moći funkcionisati na taj način
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,073
kon mene je 5tonka sa duplim gumama , jednoosovinka
i kada stavim nove obloge onda puna može da zablokira točak pod teretom na mokrom asfaltu , na suvom nemože
klip originalni sam zamijenio onim od kamiona TAM150 , a pritisak u sistemu sam spustio na 5BARa

pazi , ja ovi kočnisu baš ne štedim , ja sa njom kočim niz duge nizbrdice i uvijek je pregrijavam , nove obloge stavim od IMT 539 jer je i prikolica IMT
a obloge koštaju cijelih 7-8 evra i traju oko dvije godine :partyman:
 

reeno

Član
Tu od
10 Velj 2011
Poruka
438
kon mene je 5tonka sa duplim gumama , jednoosovinka
i kada stavim nove obloge onda puna može da zablokira točak pod teretom na mokrom asfaltu , na suvom nemože
klip originalni sam zamijenio onim od kamiona TAM150 , a pritisak u sistemu sam spustio na 5BARa

pazi , ja ovi kočnisu baš ne štedim , ja sa njom kočim niz duge nizbrdice i uvijek je pregrijavam , nove obloge stavim od IMT 539 jer je i prikolica IMT
a obloge koštaju cijelih 7-8 evra i traju oko dvije godine :partyman:

klip koji si ugradio jeli sa prednjeg ili zadnjeg točka kamiona?
 

Najnoviji postovi

Na vrh