• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Zračne kočnice

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
navodno taj kiper malo sporije reagira, t.j. za kočenje je OK ali kada otpuštaš oda ne reagira odmah, a opet to je sve navodno jer sam to pročitao ovdje na forumu a sad dali je tako ili ne neznam

Moraš kad spojiš crijevo par puta zakočit da izleti zrak ili ispustit ga na celinderu cilinder ima povratnu oprugu tako da nakon tri kočenja radi super imal sam prilike vidjet na jednoj prikolici i prastarom zetoru reagira oko sekundu nakon aktiviranja .
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Izgleda se ne razumijete , u zadnjem postu je @jadarko vjerovatno mislio na hidrauliku koja koči

Brzina otpuštanja jako zavisi od snage opruge koja vraća klip , jednostavno stavš jaču oprugu i puno brže vraća kočnicu , sigurno je i ja sam tako radio
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Ako je dobar kiper ventil na traktoru netreba jača opruga dovoljna je i ona koja je u celinderu naravno u praksi se otklone nedostaci problem je ako voziš sa različitim traktorima koji imaju različita ulja za kipanje .
 

magla

Član
Tu od
11 Ožu 2008
Poruka
325
pozdrav poštovani kolege
i sam si ugrađivao kočnice na prikolice, najbolje je zračno kočenje definitivno samo kaj su skupi novi dijelovi regulacini ventil novi je samo 1200,00kn, a ovo se drugo nađe na otadu boca i cilindar, kočenje preko kiper ventila je po meni presporo i prejako trebalo bi mu neke jake graničnike, riskiraj i složi zračno i bez brige si ja imam imt 549 i prikolicu kiper sa 4t pijeska spustim u 5b gdje god hoćeš prikolica drži sve na nizbrdici
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,298
pozdrav poštovani kolege
i sam si ugrađivao kočnice na prikolice, najbolje je zračno kočenje definitivno samo kaj su skupi novi dijelovi regulacini ventil novi je samo 1200,00kn, a ovo se drugo nađe na otadu boca i cilindar, kočenje preko kiper ventila je po meni presporo i prejako trebalo bi mu neke jake graničnike, riskiraj i složi zračno i bez brige si ja imam imt 549 i prikolicu kiper sa 4t pijeska spustim u 5b gdje god hoćeš prikolica drži sve na nizbrdici
Slažem se, nije neka investicija, ali ako nema kompresora na traktoru, bolje s kiperom nego ništa....
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
pozdrav poštovani kolege
i sam si ugrađivao kočnice na prikolice, najbolje je zračno kočenje definitivno samo kaj su skupi novi dijelovi regulacini ventil novi je samo 1200,00kn, a ovo se drugo nađe na otadu boca i cilindar, kočenje preko kiper ventila je po meni presporo i prejako trebalo bi mu neke jake graničnike, riskiraj i složi zračno i bez brige si ja imam imt 549 i prikolicu kiper sa 4t pijeska spustim u 5b gdje god hoćeš prikolica drži sve na nizbrdici

Svako je kočenje dobro dok radi zrak još jedino koristi željeznica ima ga i još se ne plaća kod imt-a i nemožeš kočiti kiperom ako nemaš dodatnu pumpu kod zetora teže kočit tj otkočit zrakom prespor kompresor do 7341 serije e sad kako ko može bitno da se koči .
 

Alfada Jadarko

Aktivni član
Tu od
6 Velj 2011
Poruka
994
pribavio sam si sve djelove i danas popodne sastavljam,, definitivno je prevladala sajla i spajanje na ručnu kočnicu jer je osovina na prikolici od malog tamića, nabavio sam druge sajle i sve potrebno da to sastavim,, iz svake glavčine ide po jedna sajla do sredine prikolice do jedne metalne pločice koja na sebi ima šipku koja ide do rude a od rude ide sajla sa bužirom i na kraju ručka za koju ću napraviti nosač na traktoru i mogu je stavljati i skidati sa traktora i to će odgovarati za svaki traktor, traktor se može i ugasiti i kočnica će raditi, kada parkiram mogu je potegniti i ukočiti,, istina je da je najprimitivnije ali sličan sisteem se davnih dana stavljao na utovarne i prikolice za stajski gnoj
 
Z

zehro

Guest
regulator sile pritiska na prikolici

zanima me kakav moram stavit regulator na prikolicu jer ga nemam.gledao dam u oglasu ima milion nekakvih te od auta te nemam pojjima ni ja od cega vise.ako ko zna nek javi
 
D

domagoj

Guest
pozdrav, imam pitanje za ventil na prikolici...
ima 4 položaja, što je koji položaj?
naime, bila je ne tehničkom i kažu da slabo koči.
kad se stisne pedala cilindar se aktivira ali navodno je sila kočenja premala.
da li se osim štelanja pakni može išta napraviti s tim ventilom? da li se tu može štelati sila kočenja?
tvornički je to sve zafarbano i ne vidim nikakve oznake i ne kužim kako to radi...
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,441
Kada gledas u njega i rucica ti je okrenuta lijevo onda koci najjace. Gore s pola snage a desno s najmanje. Kada je okrenuta dolje ne koci uopce.
 
D

domagoj

Guest
Kada gledas u njega i rucica ti je okrenuta lijevo onda koci najjace. Gore s pola snage a desno s najmanje. Kada je okrenuta dolje ne koci uopce.

Hvala...to objašnjava sve. okrenuta je bila na desno...stari je nešto petljao...
Očito ni ovi na tehničkom to ne znaju ili ih boli uvo.....

Fala
 
Z

zehro

Guest
moze li mi neko reci kako se tacno zove neki ventil na prikolici koji regulise pritisak,da li je to tzv.rislag.
 

raskriski

Član
Tu od
19 Tra 2014
Poruka
108
Pozdrav, molim pomoć. Naime imam na 539 tzv. regulacioni ventil povezan s pedalom kočnice ali mi se čini da ne radi kako treba. Kad stisnem kočnice, nekoliko sekundi se ništa ne dešava tj. ne koči, onda kao da u tom ventilu nešto pukne i tek tada počinje kočenje traktora ( nema prikolice spojene ). Da li se taj ventil / razvodnik može rastaviti, popraviti ? Ili to tako funkcionira....
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
ako taj ventil dobro radi onda kad stisneš kočnicu protok zraka prema prikolici se prekida , a kad kočnica nije pritisnuta protok prema prikolici je slobodan
 
Na vrh