• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Zračne kočnice

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,021
Bolje se pitaj kaj nije skupo :blackeye
Mora i trgovac malo na tome zaraditi,a nabere se ti tu toga...pogledaj kaj sve treba kaj je na onome Lambu..
 

majstor

Član
Tu od
7 Velj 2009
Poruka
256
Zlatko je dobro napisao dvokružni ili jednokružni sustav ne ovise o tome koliko je cijevi spojeno, jedna cijev služi za punjenje rezervoara a druga za kočenje.Sistem djeluje kao na jednocjevnoj kad u cijevi za kočenje nestane zraka prikolica počinje kočiti.Jednocjevnoj prikolici treba samo prilagoditi priključak i prikopčati na cijev za kočenje.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,576
Za Šananu: doplata za zračnu instalaciju na DORADU je 2300€+PDV
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
isusatiboga, kak je skupo :shock: :shock: , dok rečem djedu, bude isti čas odustal od toga ;) , ak ču si uzimat ikad novi veliki traktor, OBAVEZNO MORA NA SEBI IMATI ORIGINAL UGRAĐENU ZRAČNU INSTALACIJU, jer kad se sve to skupa zajedno plati, ne izgleda tako skupo, kak dok moraš naknadno stavljati :!:
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,021
Stavi uljne na prikolicu a na traktoru je valjda imaš :scratch
Ako se imaš dobar s servisom može se sve dogovoriti da dobiš po cijeni kao da si kupio s traktorom :D
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,576
ŠANANA kaže:
isusatiboga, kak je skupo :shock: :shock: , dok rečem djedu, bude isti čas odustal od toga ;) , ak ču si uzimat ikad novi veliki traktor, OBAVEZNO MORA NA SEBI IMATI ORIGINAL UGRAĐENU ZRAČNU INSTALACIJU, jer kad se sve to skupa zajedno plati, ne izgleda tako skupo, kak dok moraš naknadno stavljati :!:

Prijatelju mladi: na ovim malim modelima traktora kompresor nemožeš tvornički naručiti (koliko ja znam), jer Talijani koriste sigurnosne hidrauličke kočnice (djeluju slično kao jednocjevne zračne) a Francuzi obične hidraulične, dok je kod Nijemaca u upotrebi samo zrak. Kompresor na Same traktorima uvijek naknadno montiraju dileri. Vjerojatno je isto i za Njemačko tržište.
Na Deutz traktorima (znači >100ks), kompresor je serijska oprema.

Tak da ti je cijena ista odmah ili kasnije: razlika može biti samo u cijeni ugradnje. Koliko ja znam, kad naručiš novi Same traktor s kompresorom, on ne dođe s istim, već ga za dva-tri tjedna donesu i ugrade.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
marko hurlimann xa86 kaže:
Stavi uljne na prikolicu a na traktoru je valjda imaš :scratch
Ako se imaš dobar s servisom može se sve dogovoriti da dobiš po cijeni kao da si kupio s traktorom :D

e vidiš, nemam niti izvod za uljne kočnice iza postavljen, dok rođo na hurlimannu prestige 75 ima, al kod nas na daleko i na široko niko nije videl kak to zgledaju uljne kočnice na prikolici, lažem :oops: , ima jedan na novoj creininoj cisterni, al ima 7340 sa račnim kočnicama :mrgreen:

A koliko bi to moglo odprilike biti onda cijena???

Zj, ak bi ga znači došli ugraditi poslije, a ona je plačen več s traktorm, ugradnja se naplačuje ili :scratch :scratch :?: :?:
 

vedrankc

Aktivni član
Tu od
10 Kol 2007
Poruka
1,195
ŠANANA kaže:
isusatiboga, kak je skupo :shock: :shock: , dok rečem djedu, bude isti čas odustal od toga ;) , ak ču si uzimat ikad novi veliki traktor, OBAVEZNO MORA NA SEBI IMATI ORIGINAL UGRAĐENU ZRAČNU INSTALACIJU, jer kad se sve to skupa zajedno plati, ne izgleda tako skupo, kak dok moraš naknadno stavljati :!:
Ima kod mene u selu jedan čovjek što je složio kompresor na kardan od traktora.
Iza se na kardansko vratilo priključi kompresor, odmah do njega je boca i ventil "kihavac", a u kabinu je stavljen ventil pod pedalu od kočnice. Prvom prilikom ću to poslikati i staviti na forum...
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,021
Hidraulična kočnnica ti je jeftiniji..
OKO 800E je njoj cijena...ja ču sada staviti na Hurli pa poslikam da vidiš kak zgleda..
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,576
cca 500€+PDV ako naručiš s traktorom. Ovo stiže iz tvornice ugrađeno, jer ima dosta promjena na hidrauličkoj instalaciji.
Naknadno je skoro dvostruko.
 

majstor

Član
Tu od
7 Velj 2009
Poruka
256
ZJ kaže:
majstor kaže:
Zlatko je dobro napisao dvokružni ili jednokružni sustav ne ovise o tome koliko je cijevi spojeno, jedna cijev služi za punjenje rezervoara a druga za kočenje.Sistem djeluje kao na jednocjevnoj kad u cijevi za kočenje nestane zraka prikolica počinje kočiti.Jednocjevnoj prikolici treba samo prilagoditi priključak i prikopčati na cijev za kočenje.
Jesi li siguran? Koliko se ja sjećam, na kočni ventil idu sve tri cijevi, a nisu dvije spojene.

Nisam mislio na ventil nego na cijevi koje povezuju traktor i prikolicu.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Jel ima neki link , slika , skica na škerniclu....
kako rade te "prave" francuske, njemacke ili bilo koje hidraulicne kocnicena prikolici i kaj se od opreme ugrađuje na traktor ?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,576
Čuj, ovo moramo nastaviti u temi "Hidraulične kočnice", pa se selim tamo. OK?
Obrisan neispravan link.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

vedrankc

Aktivni član
Tu od
10 Kol 2007
Poruka
1,195
Najjeftinije riješenje kočenja (za traktor koji nema ni zračnu ni hidrauličnu instelaciju) je da se hidraulični kočioni cilindri na prikolici spoje na jednu priključnicu koja će se priključivati na traktoru na jednoradni ventil, tzv kiper ventil. I svaki put dok hoćeš stati povučeš ručicu za kipanje... Nije nešto, ali u svakom slučaju puno bolje nego ne imati kočnice... To sam sad nabrzinu smislio kao riješenje...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,576
To rješenje smo već davno raspravili u temi o kočnicama. Problem je kaj na taj način nemožeš regulirati silu kočenja, jer bi bar trebal imati prigušnicu na cijevi prema prikolici (da sporije koči, pa da osjetiš kad je dosta).
Drugi je problem, da ju nesmiješ zaboraviti prestati kočiti, jer ni jedan kiper ventil kad ga pustiš ne spušta odmah, već ga treba pomaknuti u drugu stranu.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

vedrankc

Aktivni član
Tu od
10 Kol 2007
Poruka
1,195
Trebao bi biti jedan hidroakumulator na sustavu pa bi se dalo fino regulirati. S prigušnicom nebi baš puno dobio, samo bi kočnice kasnije počele kočiti, ali isto tako nebi se mogla regulirati jakost kočenja, teško.
Po meni je hidroakumulator puno bolje riješenje...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,576
Netočno, ništa bolja regulacija, jer bi trebal biti akumulator jako velikog volumena. I nebi ih mogel trenutno otkočiti.
Točno, no puno je lakše dozirati kočenje.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

vedrankc

Aktivni član
Tu od
10 Kol 2007
Poruka
1,195
Sve ima svoje prednosti i nedostatke...
Već sam prije par postova napisao, da sam vidio kako je riješen zračni sistem kočenja pomoću kompresora koji se priključuje na kardan. Taj sistem sam vidio, i odlično funkcionira, samo što nesmije kompresor stalno raditi, mora se povremeno gasiti kardan, jer taj kompresor nema protok ulja kao ovaj originalni...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,576
Jasno. Za Štore-a bi još i našel kompresor (mislim na kompletnu zračnu instalaciju), no na Same-u ga jednostavno nemam kam ugraditi.
 

puki22

Član
Tu od
27 Ruj 2007
Poruka
890
Pozdrav forumaši!
Potaknut onome kaj sam videl u gudovcu imam neka pitanja o zračnim kočnicama kao što su naprimjer na IMT i loznica prikolicama.
Nisam upoznat sa sistemom zračne kočnice na jedan vod.(One kamijonske na 2 su mi jasna stvar)
Pitanje: Kakako radi kočnica ta?Dal ona treba zrak da odpusti kočnicu pa kad stisneš papuču ona ispušta zrak iz sistema i onda koči :scratch
to bi objasnilo i bocu?Čemu boca?kak radi ručna ako je taj sistem?Ili ručna radi na principu mehaničkog odpuštanja?
:scratch :scratch :scratch :scratch :oops: :oops: :oops: :oops:
Puno pitanja al nadam se da ste skužili kaj me zanima!

Pozdrav svim forumašima, posebno onima s kojima sam se srel na Hittnerovom štandu! Žao mi je kaj nisam uspjel u 1 kod DF al jednostavno vrijeme leti dok si tam....

Čitamo se!!
 

Najnoviji postovi

Na vrh