• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Zračno ili vodom hlađeni motor

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Meni je ova rasprava slicna onoj...pivo ili rakija :)

Sve ima svoje prednosti i mane.

Licno imam 8 masina u kuci na zracno hladjenje i 1 na vodeno.

Ni sa jednom nemam nikad nekih problema kad je pregrijavanje u pitanju.

Vodenjacima moras voditi brigu o tecnosti pumpi remenju termostatu, vazdusnjacima moras cistiti rebra i to je to.


Ono sto je cinjenica je da su vazdusni motori napravljeni tako da rade na sirem opsegu temperatura. Mogu trtpiti i manje i vece temperature od onih 80 90 na kojima vodenjak ako ne radi nije mu bas najbolje.

Takodje su i robusnije masine...npr u vojnoj industriji od ww2 pa nadalje vazdusnjaci su uvijek vise cijenjeni bili....nema tu nekog crijeva koje more zakacit srapnel pa ti iscuri voda pa nemozes dalje. Nego tjeras dok te bazukom ne skrkaju :)


Opet kazem potpuno je bezveze pricati o tome sta je BOLJE....jer i jedno i drugo ima svoje mane i prednosti. Kao pivo i rakija :)
Pa sta ko voli nek izvoli.


Neko je pomenuo da vazdusnjaci imaju kraci rok trajanja i da se pregrijavaju. Pogledajte npr folkvagena bubu staru....vazdusnjak motor....pregura 300 000 kilometara bez problema.


Sve dakle zavisi od toga kako je motor konstruisan, koliko kvalitetno izradjen, i sto je po meni najbitnije kako ga ko vozi i kako ko odrzava.


Ja licno glasam za vazdusnjake zbog lakseg odrzavanja. Mada opet kazem ako glasam za njih to ne znaci da pljujem po vodenjacima, to bi bilo glupo
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,754
Da ali taj isti bubin motor je jako sklon pregrijavanju(3 cilindar), pogotovo ako se nađe negdje drugdje, a ne na bubi.
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Sklon ako se ne pazi na ulje, predpaljenje, podesavanje karburatora i jos nekih stvari. Inace ju je tesko pregrijati.

A inace pregriju se i vazdusnjaci....svega tu ima...daj mi bilo koje auto na pola sata da radim sa njim...pregrijacu ga das moc kuruz i pomfri pravit na njemu
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,640
na TAM-u je indikator temperature od strane koje puše i prekida na 130 stupnjeva .. sa ventilom zetoa na toj temperaturi ne bi više mogel ni pivu otovriti
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,754
Ne, sklon je pregrijavanju zbog loše riješenog ventilatora hlađenja, plus što se nad tim cilindrom nalazi hladnjak ulja. Npr. ti motori u T1-2 muku muče več na 100 000km:icon_confused:
 

motohod

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
784
Da ali taj isti bubin motor je jako sklon pregrijavanju(3 cilindar), pogotovo ako se nađe negdje drugdje, a ne na bubi.

Bubin motor (u Kubelwagenu, njemačkoj verziji Jeepa) je izdržao ratne uvjete u Sahari
images

Nije sklon pregrijavanju ako je sve na njemu originalno i podešeno. I sitnice su važne - u samom razvodniku je brijeg koji otvara platine pomaknut par stupnjeva kad je 3. cilindar na paljenju. Time su riješili problem što je 3 najdalje od ventilatora, no to ništa ne znači ako ljudi okreću razvodnike kako im odgovara i mijenjaju kablovima položaj.

Ako fale limovi oko motora, ako su loše podešeni ventili.... ili samo labavi remen, poput ovog :biggrin:

[YT]http://www.youtube.com/watch?v=BQhfcdQf1QA[/YT]
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,754
Bubin motor (u Kubelwagenu, njemačkoj verziji Jeepa) je izdržao ratne uvjete u Sahari
images

Nije sklon pregrijavanju ako je sve na njemu originalno i podešeno. I sitnice su važne - u samom razvodniku je brijeg koji otvara platine pomaknut par stupnjeva kad je 3. cilindar na paljenju. Time su riješili problem što je 3 najdalje od ventilatora, no to ništa ne znači ako ljudi okreću razvodnike kako im odgovara i mijenjaju kablovima položaj.

Ako fale limovi oko motora, ako su loše podešeni ventili.... ili samo labavi remen, poput ovog :biggrin:

[YT]http://www.youtube.com/watch?v=BQhfcdQf1QA[/YT]

Pa se ti suprotstavi Hičinim idejama tamo sredinom 30tih u Njemačkoj:icon_mrgreen:....kad je ovaj rekao da mu treba vozilo i za sibir i za saharu...a Ferdo poslušan i pravi vojnik naroda to mu je i napravio:p:
Problem predgrijavanja se javlja kod kombija koji su puno teži i gdje su ti motori, više ili manje, poddimenzionirani. A za održavanje imaš praf....ne zovu bezveze majstori za bube te zaštitne limove "i*d*i*o*t*e*nbleche":(giggle):
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,640
Meni se peglica pregrijavala samo radi gumenih kapica(ili kako ih nazvati) koje dođu na lulice .
Bez obzira na vanjske uvjete i uvjete na cesti gotovo unutar 50 metara .

vaš velečasni
 

motohod

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
784
2 hodor - kak god VW probušil na 1600 (AD ili AS) blok premali su to motori za kombi. Tek s Type 4 su došli na "mjeru" ali ima ljudi koji neodržavanjem i pretovarom pregriju i 2000 ccm CU blok u kombiju.

Imao sam typ 4 od Porschea 914 (1800 kubika) u Bubi :icon_pray::fiery::icon_biggrin:





Nije bila jako rastavljena.... :biggrin:




Da ne bude offtopic moram malo vode dodati u post :(whew):
Dosta o VW luftboxeru. Ima i VW wasserboxer, no to je poluproizvod, u odnosu na Subaruov boxer.
Subaru-STi-Blown-Motor.jpg
 
Posljednje uređivanje:

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Jos jednu stvar da napomenem, posto koliko sam primjetio niko je do sada nije pomenuo.

Motori sa vodenim hladjenjem po pravilu izvlace vise snage iz iste kubikaze. Samim tim i vecu iskoristivost.

Razlog tome ja jako prost. Vodeno hladjen motor dozvoljava veci stepen kompresionog odnosa nego vazdusno hladjena masina.


Npr kad su male 2t masine u pitanju vazdusno hladjenje ide do 11 maksimalno 12:1 stepen kompresionog odnosa.

Za sve preko toga u velikoj vecini slucajeva je potrebno vodeno hladjenje.

Zz
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,954
I još jedna sitnica buba ni je nije imala wols motor nego Porš motor :(giggle):
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,190
...Motori sa vodenim hladjenjem po pravilu izvlace vise snage iz iste kubikaze...
Uglavnom, jer tekućina bolje odvodi toplinu, a nije problem postaviti po želji velik hladnjak. Dakle, točno.

Samim tim i vecu iskoristivost.
Neznam kaj podrazumjevaš pod iskoristivošću: iskoristivost materijala za gradnju motora ili pak specifičnu potrošnju goriva po predanoj snazi?
Ako je ovo drugo, onda si u krivu.

Razlog tome ja jako prost. Vodeno hladjen motor dozvoljava veci stepen kompresionog odnosa nego vazdusno hladjena masina.
Zakaj? Ovo je netočno.

Npr kad su male 2t masine u pitanju vazdusno hladjenje ide do 11 maksimalno 12:1 stepen kompresionog odnosa.

Za sve preko toga u velikoj vecini slucajeva je potrebno vodeno hladjenje.
Objasni zakaj. Mali strojevi (benzinci) imaju stupanj kompresije od 7...9, a mali zračno hlađeni dizeli i preko 21, tak da ti tvrdnja ne stoji...

Usput, zračno hlađeni motori imaju nižu potrošnju goriva u usporedbi s identičnim vodno hlađenim motorom iste snage. Razmisli zakaj?
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,954
ZJ kaže:
Usput, zračno hlađeni motori imaju nižu potrošnju goriva u usporedbi s identičnim vodno hlađenim motorom iste snage. Razmisli zakaj?
Dizelaši veča radna temperatura :drink: Meni jedna učena glava rekla da zračnjaci ne mogu postiči Euro normu i da za to je DF prešao na vodeno hlađenje nekak mi ni je jasno ali tako kažu :icon_e_confused:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,190
Zračno hlađeni motori rade na višoj temperaturi i zato imaju bolju iskoristivost goriva (Carnotov kružni proces). Visoke temperature izgaranja uzrokuju veću emisiju NOx, pa to može biti problem. Još jedan problem je veća buka od vodno hlađenog motora.

Zapravo, najveći problem zakaj je serija 900 izbačena su - interesi i lobiji.
Naime, taj motor je skoro pa savršen:
- niske potrošnje
- jednostravne i pouzdane građe
- jednostavan za popravak
- dugog vijeka
- zaživio je masovno u ranim '70-ima (naravno, korjene vuče od nekoliko desetljeća prije), kad je kvaliteta proizvoda bila najvažnija

Da ti crtam ili ti je onda jasno zakaj taj motor onda nevalja?

Koliko znam, Tatra ima E2...E5 motor zračno hlađen, s mehaničkim ubrizgavanjem goriva. Dakle, može se, samo kad se hoće. A neće.
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,754
Mi u ovoj temi uspoređujemo sve moguće načine ubrizgavanja, benzince, diesele, centralno i posredno hlađene, aksijalne, radijalne ventilatore, pojedinačne i skupne, itd. I kod svakog ima opet nekih prednosti i nedostataka.
Osobno mislim da bi činjenicu da su zračnjaci(teški) nestali sa tržišta, mogli tražiti i u downsizeingu. Doduše on je na dijelu još od prvog proizvedenog motora.
Motori postaju sve manji i jači(npr 3cil/110ks) Razvoj topline raste sukladno sa porastom snage(nešto od toga popravlja poboljšanje iskoristivosti), no ta toplina za odvodnju zahtjeva povečanu površinu hlađenja, a sami motori postaju sve kompaktniji. Te smatram da su konstruktori tu došli do neke granice kod zrakom hlađenih motora. Naravno bitna stavka je i cijena razvoja i proizvodnje pa proizvođaći idu linijom manjeg otpora.:(think):
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,190
Da, zaboravih dopisati da zračnjaci vole prostora i zapremine.
Ali, to i nije loše za trajnost i jednostavnost. Kaj ne?
 

Najnoviji postovi

Na vrh