• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Zračno ili vodom hlađeni motor

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,750
Tak je, to je ono što bi mi htjeli. No proizvođačima to i nije u cilju:s:

Kad se več spomije tatra. Koja je scena bila kad je jedna tatra popalila burek zajedno sa omotom iz ruku jednom radniku :D
 

Matija001

Član
Tu od
26 Ožu 2013
Poruka
69
Za apokaptus i ZJ

Gospodo, razlika u kompresiji nema veze sa vrstom hlađenja nego sa vrstom goriva koje ti motori koriste. Naime kod benzinskih motora kompresija ne može biti viša od 12:1 zbog samozapaljenja iliti detonacije goriva. Događa se to da se zapali smjesa goriva i zraka u kompresijskom taktu prije nego klip dođe u gornju mrtvu točku. posljedice su katastrofalne za motor, a to znaju oni koji su vozili na gazelin.:(devil):
Kod dizela je to drukčije kod njih je poželjna što veća kompresjia jer ona je ta koja zapaljuje gorivo. Kod dizela je kompresija oko 18:1 pa na više.

Razlika je jedino kod turbo i kompresorski prednabijenih motora oni imaju nešto manji kompresijski odnos zbog pritiska zraka.

:icon_e_ugeek:
 

MF 698 t

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
1,649
Evo šta se desi kada se na klipnjači ošarafi jedan šaraf.
 

Prilozi

  • IMG_20140510_114250.jpg
    IMG_20140510_114250.jpg
    57.7 KB · Pregleda: 232

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,717
Za apokaptus i ZJ

Gospodo, razlika u kompresiji nema veze sa vrstom hlađenja nego sa vrstom goriva koje ti motori koriste. Naime kod benzinskih motora kompresija ne može biti viša od 12:1 zbog samozapaljenja iliti detonacije goriva. ..

Objasni to Apokaptusu. Ja znam zakaj je to tak :icon_wink:
 

mijo

Član
Tu od
31 Srp 2014
Poruka
246
Mazda već duže vrijeme pravi, dokazano pouzdane i benzince i dizelaše s kompresijom 14:1 .
 

mijo

Član
Tu od
31 Srp 2014
Poruka
246
Rade na uobičajeni, današnji eurosuper i eurodizel.Nisam neki znalac, nego sam ljubitelj Mazde, a kako kolega Matija reče, a vidi se da čovjek ima znanje, da benzinci ne mogu raditi preko 12:1, a za dizel je nepoželjno ispod 18, bilo mi je zanimljivo da mu je promaknuo taj podatak.Jer dvolitreni benzinac i 2.2 dizelaš s kompresijom 14:1 su osnova današnje Mazdine motorizacije.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,717
S tak visokim omjerom stupnja kompresije kogu raditi samo benzinci s direktnim ubrizgavanjem benzina.

Kaj se tiče stupnja kompresije za dizela, to i nije baš neki posebno niski stupanj, jer turbo motori ionak imaju znatno sniženi stupanj kompresije u odnosu na usisne motore (kojih više u autima i nema).
Traktori rijetko imaju više iznad 16:1 (turbo ili bez).
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Zna li ko kolika je otprilike radna temperatura kod vazdusara. Neki radni opseg na stublini otprilike, jer hocu ugraditi senzor i sat temperature ali mislim da ovi do 130 stepeni nemogu trpeti. Na vladimirca hocu postaviti. Nesto sam cuo da je otprilike oko 120-130 stepeni ali nisam siguran u kom je opsegu
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
senzor na TAM-u je na najudaljenijem mjestu na glavi i kladim se da je 140 stpnjeva
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Od motora do motora otprilike zavisi koliko nesto pronalazim o tome a idealno je otprilike oko 120-140 stepeni a zagreju se cak i preko 170 u nekim uslovima.Kad mi izgoreo unimer koji meri temperaturu i to prilicno tacan. Ali u svakom slucaju obican sat nemoze ili sondu da postavim gde je hladnije i imam donekle laziranu temperaturu.Ali i to bi mi dalo uvid ako nesto krene po zlu
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Sigurnosni davač pali alarme na 170c a radni koji ide na sat je u rasponu od 120-140c,bar je tako na tamu F8L413.
 

motohod

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
787
Davača za lampicu ima na 170 i na 195 stupnjeva... imam ih bar stotinu. Još u original pakovanju. VDO :icon_mrgreen:







To su ovi 4 na slici. Donji je za temperaturu ulja, do 150 °C
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,024
Kolko penez košta (preko sindikata) ovaj indikator?


IMG_0165.jpg
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,024
Metalko, da si pital (ako navoj paše) imal bi ga đabe.
 

motohod

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
787
Kolko penez košta (preko sindikata) ovaj indikator?


IMG_0165.jpg


Prvo treba znati koja je vurica. 5 ili 10 bara.
Onda treba znati koji je navoj, jer ih imam bar 20 komadi.
Pa treba znati da li kupac može priuštiti originalni VDO ili Motometer. ak ne, ima talijanska kopija.
Onda treba znati kak kupac stoji financijski. Ak dođe u S klasi Mečke cijena je odmah 30% gore.
Ako dođe u Yugiću, cijena 50% gore. Ima love čim vozi oldtimer :(giggle):

Ako ide.... i tak dalje. Detalji na pp. Svi indikatori, senzori tlaka ulja su novi i isprobani.

Vurice nemam.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,024
Vurica :icon_scratch: Nije problem, idemo na displej očitanje tak da .....

Navoj, imamo tokara koji bu odradil prihvat za najejftiji indikator.....

kam ide ...... kupac si more svega vraga priuštiti čim bedastoče speljava .....

Čim je isprobano znači da je rabljeno :icon_biggrin::icon_biggrin:

Šalji cjenu na pp
 

motohod

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
787
Ništa displej, ovo je analogno. Ak želite kemije sredim ja s CAN-busom.

http://canbuskit.com/what.php


Za koga je to? Imam za zrak i za ulje. Jedina razlika je u kontaktu koji gasi kontrolnu lampicu. Zračni gasi na 4 bara, uljni na 0,15 bar. Drugi kontakt, za sat radi jednako na obadva.

Navoj?
Do koliko bar bude išlo?
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,024
Za mene, za koga drugoga bi bilo.
Lampica me ne zanima to ostaje staro, ovo bude zaseban indikator koji bude imal svrhu da očitava i na displeju očitava tlak ulja u motoru.

Pusti navoj, velim ti da mi to nije problem jer ionak moram kemijati radi manjka mjesta na rupi na kojoj mogu ukrasti tlak.

Ako bu motor dobar možda nagura do 5 bara hihihihi, a možda i koji bar više na hladno
 

Najnoviji postovi

Na vrh