• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

20 000 eura ???

N

Nema Veze

Guest
unutar sat vremena voznje. Bojim se da bi blize kupovati bilo skuplje.

Znam da bi bilo isplativo i svinje i koze, i one su mi bile u planu, ali problem je to sto sam u zivotu uvijek imala samo kucne ljubimce a nikad bas onako zivotinje:rolleyess: bojim se da nema sanse da bi bilo kakvog klanja na kraju, nego samo hrpa ljubimaca koja bi rasla :rolleyess:
Koze jos nekako, mlijeko i sir, to ide, ali meso ne bas. Da me se krivo ne shvati, nit sam vegetarijanac niti imam ista protiv mesa, samo ne mogu ubit zivotinju koju hranim, vezem se :axe:
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
unutar sat vremena voznje. Bojim se da bi blize kupovati bilo skuplje.

Znam da bi bilo isplativo i svinje i koze, i one su mi bile u planu, ali problem je to sto sam u zivotu uvijek imala samo kucne ljubimce a nikad bas onako zivotinje:rolleyess: bojim se da nema sanse da bi bilo kakvog klanja na kraju, nego samo hrpa ljubimaca koja bi rasla :rolleyess:
Koze jos nekako, mlijeko i sir, to ide, ali meso ne bas. Da me se krivo ne shvati, nit sam vegetarijanac niti imam ista protiv mesa, samo ne mogu ubit zivotinju koju hranim, vezem se :axe:

sat vremena mi izgleda previše
a čuj nemoraš ih klati, prodaš ,primiš pare i čiste savjesti odeš u mesnicu kupit šniclu:weedman:
 
N

Nema Veze

Guest
sat vremena mi izgleda previše
a čuj nemoraš ih klati, prodaš ,primiš pare i čiste savjesti odeš u mesnicu kupit šniclu:weedman:

izgleda i meni, ali bojim se da bolje od toga ne moze. Ja to malo drugacije racunam, s mog aspekta to i nije toliko daleko, jer kad se vozis po Zagrebu, do posla ti treba ponekad sat... navikne se covjek na drugaciji protok vremena.

A sto se tice zivotinja, vidit cu prvo kako bude islo s kokosima... ako im nakon tri mjeseca ne dam imena i ne pocnem im razlikovat karaktere, mozda probam s kozom :lol:
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
izgleda i meni, ali bojim se da bolje od toga ne moze. Ja to malo drugacije racunam, s mog aspekta to i nije toliko daleko, jer kad se vozis po Zagrebu, do posla ti treba ponekad sat... navikne se covjek na drugaciji protok vremena.

A sto se tice zivotinja, vidit cu prvo kako bude islo s kokosima... ako im nakon tri mjeseca ne dam imena i ne pocnem im razlikovat karaktere, mozda probam s kozom :lol:

jbg
nema veze što si žena
ali morat ćeš razlikovati posao od zadovoljstva, ako nemožeš:madmana:
i kokošje jaje je nečije dijete,(ako imaš pijevca:weedman:)

ali morat češ
 
N

Nema Veze

Guest
Jasan mi je problem i u potpunosti sam ga svjesna. Zapravo, jos uvijek ga ne smatram problemom, nego samo poteskocom, zato sto sve to jos nije u igri, to su samo planovi, pa ni ne mogu tocno tvrditi kakvi ce mi biti stavovi kad krenem s poslom.

Bilo bi mi puno draze da toga nema, pa da mogu fino stavit gojit pet svinja i na kraju godine pobrat razliku, i ne mislit se o osjecajcicicicicima jadnih zivotinjicicica :roll:

zapravo, idem si sa zivce s tim 8)

Dok te neke, onako "nepoljoprivredne" stvari ne rijesim, idem prvenstveno na biljke, jer mi je njihovo uzgajanje osnovna zamisao i to volim. Mane cemo rjesavat putem:supz:


edit: ali zanimljivo, ne bi mi bio problem sjest po noci i s puskom docekat divlju svinju koja mi hoce povrtnjak pojest
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
Jasan mi je problem i u potpunosti sam ga svjesna. Zapravo, jos uvijek ga ne smatram problemom, nego samo poteskocom, zato sto sve to jos nije u igri, to su samo planovi, pa ni ne mogu tocno tvrditi kakvi ce mi biti stavovi kad krenem s poslom.

Bilo bi mi puno draze da toga nema, pa da mogu fino stavit gojit pet svinja i na kraju godine pobrat razliku, i ne mislit se o osjecajcicicicicima jadnih zivotinjicicica :roll:

zapravo, idem si sa zivce s tim 8)

Dok te neke, onako "nepoljoprivredne" stvari ne rijesim, idem prvenstveno na biljke, jer mi je njihovo uzgajanje osnovna zamisao i to volim. Mane cemo rjesavat putem:supz:


edit: ali zanimljivo, ne bi mi bio problem sjest po noci i s puskom docekat divlju svinju koja mi hoce povrtnjak pojest

e pa o tome ti pričam, nebi bio problem jjer bi ti to bio posao, ali i zadovoljstvo:twisted::axe::mrgreen:
 
N

Nema Veze

Guest
e pa o tome ti pričam, nebi bio problem jjer bi ti to bio posao, ali i zadovoljstvo:twisted::axe::mrgreen:



ma kakva poljoprivreda, eto meni biznisa:weedman: Kokam veprove po poljima:axe:

hvala ti, oci si mi otvorio:prayer:
 

davor22

Član
Tu od
24 Lis 2009
Poruka
700
oprosti što upadam
-zaboravila si da će ti trebati i neki bunarić
-----da ti još malo zatvorim oći : s tim poslom nećeš zaraditi ni za gorivo koje ćeš potrošiti do posla- ja imam 10km(idem 2-3x)=40-60km dnevno x 30dana=1200-1800km x 12mj=14400-21600km to je nekih
1300-1900l goriva godišnje samo za odlazak do farme,a ti gledaš zemljišta udaljenosti 1 h vožnje,to jedino da je 1h puzanja onda da
-bolje skuplje zemljište ,koje je bliže mjestu stanovanja
 

pele

Član
Tu od
23 Kol 2010
Poruka
793
Citam ovo i place mi se :? 20 000 E na komadu :rolleyess:
Slobodno se ubacim.......

Tema za početnike ti je svaka "tema" zasebno, znači u svakoj od tema se raspravlja i piše o nečem npr. o grahu.
Košnice,,,, da,gliste također pohvalno,,, sljez i neven za pčele odlično,,,, e je...biga sad mi se neda nabrajat,,,,,:madmana:
Za buće kasniš , sade ih mnogi i nije tak profitabilno.
Sve je to odrađeno planski na papiru, samo u to sve moraš i sebe uračunat, u smislu da i ti budeš dio tog plana. Misliš li putovat svaki dan na to imanje, onda tu nevidim napretka u proizvodnji, oprosti al bolje se nemoj u to upuštat.
Nadovezah se na komentar kolege @ilegalca,,,, zemlja trži slugu a ne gazdu.
E a gdje su ti strojevi :scratch, dal ćeš plačat usluge ?
Moje mišljenje , hvala :prayer:
 
N

Nema Veze

Guest
Hvala ljudi, ovo je konstruktivno - uvijek je pametno slusat one koji znaju o cemu govore:prayer:
Bunar nisam racunala jer ne znam hoce li biti vode kad zemlju nadjem, pa bi on usao kasnije u proracune, kad vidim na cemu sam s tim.
Benzin ( plin u mom slucaju) je ogromna stavka, znam, ali odlazak jednom dnevno, i ostanak cijeli vikend u komadu to smanjuje, pogotovo kad izracunas da zapravo zimi i ne moras svaki dan :yes:

Imam malu frezu za pocetak, i one ostale uobicajene rucne alate, da sad ne nabrajam sve.
 

baustelac99

Aktivni član
Tu od
5 Sij 2009
Poruka
587
sat vremena vožnje od zg je jako relativan pojam. možda dođeš tek do sesveta/kašine, a možda i do petrinje. al kolko znam u povoljnijeg zemljišta ima u smjeru siska.

Ja nisam baš autora skužio dal bi tih 20 000e uložio u biznis (znači privređivanje na tržištu) ili proizvodnja za sebe. jer to su 2 različite filozofije.

ako se radi o biznisu /recimo imaš 20 000 i trebaš u buduće od toga živjeti, firma propala, dobio si otkaz, žena ne radi, posla nema isl)
treba se bacit na proizvodnju onoga što sigurno raste u tvom kraju a da postoji potražnja i da ulog u 1 godini nije prevelik.

u mom kraju je to povrće, konkretno koliko znam se najviše isplati lubenica, dinja, rajčica, paprika.
Zenmju ako nemaš uzimaš u najam (kupnja se ne ispklati ako nemaš poveću hrpu para),
tražiš zemlju sa bunarom zbog natapanja.
A novce ulažeš u slijedeće:
motkultivator labinac 14ks sa opremom-2000e
umjesto njega može jeftiniji tomo sa frezom+mtk od 8ks.
kombi ili kamiončić B kat za dopremu proizvoda na veletržnicu-2 000 (+1000 svake god za regu)
agregat+pumpa za zaljevanje 2000e
usluga obrade zemlje-1000e godišnje.
ostatak ostaje za obrtna sredstva, nabavu sjemena i slično.
mislimd a se tom filozofijom na 2-3ha povrća (a i manje od toga za početnike) može solidno zaraditi, naravno uz jako puno fizikalije na početku.
npr 1ha lubenica, 0,5ha dinja, 0,5ha paprike.
još ponešto ostalog povrća-da imaš bolju ponudu na veletržnici. i velika obitelj koja će pomagati (to nije posao za 1 ili 2 čovjeka).
Novce se ne isplati utući u kupnju traktora ili zemlje jer je rok povrata predug, a ako ostanež bez obrtnih sredstava, možeš se slikati.

pčele nisu loše, ali treba nekoliko god da dođeš do količine od koje možeš živjeti.
najveći problem je što su jako osjetljive (ja ne znam ni jednu drugu tako osjetljivu proizvodnju, možda jedino uzgoj purića).
i da, nesmješ biti alergičan na ubod pčela.
 

baustelac99

Aktivni član
Tu od
5 Sij 2009
Poruka
587
poprilično je rizično ići uzgajati kulture koje nemožeš prodati svakome, nego samo organiziranom otkupljivaču (kao npr puževi, nojevi, sve svrste ljekovitog-začinskog bilja) jer te taj otkupljivač može ucjenjivati a može i propasti.
a jabuku ili lubenicu možeš svakome prodati.

Moja ideja za život i suživot sa prirodom je sljedeća:
ekološki voćnjak (starinski, voćke visoke krošnje ili poluvisoke) 1-2ha, u voćnjak naseljene domaće kokice, tako da ne treba obrada(150-250kokica po ha)
u toj proizvodnji svakodnevno imamo jaja koja idu po 2kn te time pokrivamo tekuće troškove, a u vrijeme berbe imamo i voće(prirod nije velik ali je cijena malo veća nego za klasičnu proizvodnju).
uz to 1 ili više ha oraha (ulaganje za budućnost)
te1-2ha ekološkog povrća.
mislim da bi jedna obitelj od toga mogla solidno živjeti a da se ne ubija od posla. naravno za sebe još i ostalog voća i životinja, a za tržište, voće, povrće (recimo 3-4 vrste za koje se specijaliziraš te jaja za tržište).

jedini uvjet je naći 3-4ha zemlje u komadu ili bar blizu jedan drugog.
a od mehanizacije je dovoljan MTK i bilo koji traktor od 40tak ks.
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
poprilično je rizično ići uzgajati kulture koje nemožeš prodati svakome, nego samo organiziranom otkupljivaču (kao npr puževi, nojevi, sve svrste ljekovitog-začinskog bilja) jer te taj otkupljivač može ucjenjivati a može i propasti.
a jabuku ili lubenicu možeš svakome prodati.

Moja ideja za život i suživot sa prirodom je sljedeća:
ekološki voćnjak (starinski, voćke visoke krošnje ili poluvisoke) 1-2ha, u voćnjak naseljene domaće kokice, tako da ne treba obrada(150-250kokica po ha)
u toj proizvodnji svakodnevno imamo jaja koja idu po 2kn te time pokrivamo tekuće troškove, a u vrijeme berbe imamo i voće(prirod nije velik ali je cijena malo veća nego za klasičnu proizvodnju).
uz to 1 ili više ha oraha (ulaganje za budućnost)
te1-2ha ekološkog povrća.
mislim da bi jedna obitelj od toga mogla solidno živjeti a da se ne ubija od posla. naravno za sebe još i ostalog voća i životinja, a za tržište, voće, povrće (recimo 3-4 vrste za koje se specijaliziraš te jaja za tržište).

jedini uvjet je naći 3-4ha zemlje u komadu ili bar blizu jedan drugog.
a od mehanizacije je dovoljan MTK i bilo koji traktor od 40tak ks.

dobra ti je ideja s kokicama , ali zaboravio si zaštićenu pticu grabljivicu,
a i gdje si to vidio jaja po 2kn, kod nas su gotovo sva ekološka a jedva dobiješ kunu

ma svaka ideja je dobra , al sve se to uništava raznoraznim upisnicima, pravilnicima, trihinelama, leukozama i itd, mali čovjek će biti nula
 

mali gazda

Član
Tu od
12 Sij 2012
Poruka
93
da se ne ubijaš od posla na 1-2h ekološkog povrća? pa naši sujedi imaju plastenik pa imaju stalno uz sebe 3-4 radnika a u sezoni i više
 
G

GrofDracula

Guest
nema veze: ako bi sadila sljez onda bi morala ujutro i navecer putovat tamo ako hoces puni urod, e sad ako putuješ besplatno vjerojatno bi se isplatilo.
dakako od toga svega imas zaradu al trebas zivjet i radit dok ne dodje zarada
 

noviuposlu

Član
Tu od
7 Tra 2011
Poruka
759
kokice na 2 hektara znaci 400komada jaja na dan, a ovako na kucnom pragu malo je tesko prodati toliko svaki dan ja mislim
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
kokice na 2 hektara znaci 400komada jaja na dan, a ovako na kucnom pragu malo je tesko prodati toliko svaki dan ja mislim

tucaj jaja i pravi taranu i rezance:mrgreen:
kladim se da ima ljudi koji još nisu ni probali prave domaće rezance i taranu
 

slvnc

Član
Tu od
20 Tra 2012
Poruka
34
nije loša ideja :D
prodaješ jaja onoliko koliko se uspijei, od ostatka praviš tjesteninu, one tekuće bjelanjke ili bjelanjke u prahu, pa ih plasiraš na tržište sportske prehrane :D
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,842
Najvažnija stvar u cijeloj priči je prodaja, dakle moraš imati posjed negdje uz glavnu cestu, konkretno ja osobno imam voćnjak i ovo s kokicama me zainteresiralo, 200 kokica-200 jaja samo da se ima kome prodati.
 
H

Hergot

Guest
Neznam, nema recepta koji je 100% i da to bude to. Odaberi jedno, kreni, vidi.

Sa 20.000Eura ja bih razmislio da podignem farmu puževa, ako već imaš zemlju tim bolje.
 

Najnoviji postovi

Na vrh