• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

20 000 eura ???

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
ono od 25kg meda po košnici možeš prekrižiti !! ako si ozbiljan u svom poslu, računaj 50kg po košnici a i cijena meda nije 17kn nego 35kn za kg meda (kesten i bagrem)...

frend mi ima 180 košnica i mogu samo reći da sve i kg proda na kućnom pragu, isplata odmah na ruke !!!

roko gotovo u svemu se slažem s tobom al ovdje imaš gaf:supz:
i to gaf koji napravi 90% ljudi kao mi

ćuj nije nikakav problem ako pčele donesu 100kg meda a on košta 3o kn
ali problemi i razočarenje dolaze ako one donesu 10kg

isto se desilo kod mene
ja i kolega planirali sadnju višanja
moj plan je bio 1ha=550 višanja x 10kg/st x3kn/kg =16500kn -6500kn/ha troškovi =10000kn čista zarada
ako posadiš 5ha godišnje dobiješ ljepu plaćicu

kolega je imao drugačiji plan
pa kaže : -1ha =550 višanja x 35kg/st (sasvim moguče) X 4kn/kg (je bila cijena u vrijeme dogovaranja) =77 000kn -7000 kn troškovi = 70000 kn čisto


e problemi su nastali kad su vočnjaci ušli u rod
cijena je pala
jedne godine led
druge led i kiša i neznam šta sve
uglavnom prinos daleko ispod, cijena isto, a da nezaboravim i troškovi (gnojivo špricivo ) su u međuvremenu dosta porasli

poanta priče je kolega debelo razočaran jer mu zarada neprelazi 30 000kn, što je više neo duplo manje
a ja presretan jer dobijem skoro triput više (što mi nije teško palo):mrgreen:
 

roko

Član
Tu od
10 Pro 2007
Poruka
868
to ti i pričam,,,

jedne godine je bilo hrpa meda a ove godine mizerija,,, ni blizu kao prošle godine!! a tako je i sa cijenom... skoro duplo išla gore!

ulje lavande je bilo oko 35EURA a sad je otkupna 17eura...
 

Žuti

Član
Tu od
29 Lis 2008
Poruka
609
Pa ljudi i ja sam mudrovao , i mudrovao i ništa od toga . Čovjek koji hoće raditi može proizvesti sve što zamisli . Ali najbitnije je kuda onda sa tim svojim proizvodom . Država je podijelila milijune , i milijune kuna za raznorazne poticaje za trajne nasade .
Evo konkretno prošle godine u 9 mjesecu ( znači pred berbu jabuka ) uvezeno je 40 000 tona jabuka , pitaj boga odakle , i kakve kvalitete . Naravno to je prošlogodišnja berba , i te jabuke su bile u hladnjači. To su one jabuke koje možete kupiti u našim trgovačkim centrima za 3-4 kune .
I normalno kome će naši proizvođači prodati svoje jabuke , i po kojoj cijeni .
To vam je samo jedan primjer od stotine drugih .
Sa jedne strane dijele poticaje , a sa druge strane uvozimo sve živo .
Ja sam se na kraju odlučio za šljive . Međutim kako je sad počela registracija kazana , pa trošarine na proizvodnju alkohola , i tko zna šta sve neće još izmisliti , sve više pomišljam da počupam te šljive .
 

oki198713

Član
Tu od
13 Srp 2010
Poruka
223
pozz

slažem se s tobom žuti u vezi šljive i neka naplačuju kazanluk ali brate mili i rakiju naplačivati to nema smisla pa jedva se prodavala po cijeni 20-30kn,a kome če se sada prodavati po 50-70kn nisu normalni
kada su tako pametni neka naprave otkupne stanice pa kada ispečeš rakiju platiš svoje (nisam siguran 23-27kn) po litri pa ti odeš u otkupnu stanicu i prodaš po cc 40-50kn e onda bi to djelovalo i s tim da lova se odmah isplačuje,a ne one todorićeve metode 360 dana i više
 
U

USRO

Guest
Pa ljudi i ja sam mudrovao , i mudrovao i ništa od toga . Čovjek koji hoće raditi može proizvesti sve što zamisli . Ali najbitnije je kuda onda sa tim svojim proizvodom . Država je podijelila milijune , i milijune kuna za raznorazne poticaje za trajne nasade .
Evo konkretno prošle godine u 9 mjesecu ( znači pred berbu jabuka ) uvezeno je 40 000 tona jabuka , pitaj boga odakle , i kakve kvalitete . Naravno to je prošlogodišnja berba , i te jabuke su bile u hladnjači. To su one jabuke koje možete kupiti u našim trgovačkim centrima za 3-4 kune .
I normalno kome će naši proizvođači prodati svoje jabuke , i po kojoj cijeni .
To vam je samo jedan primjer od stotine drugih .
Sa jedne strane dijele poticaje , a sa druge strane uvozimo sve živo .
Ja sam se na kraju odlučio za šljive . Međutim kako je sad počela registracija kazana , pa trošarine na proizvodnju alkohola , i tko zna šta sve neće još izmisliti , sve više pomišljam da počupam te šljive .


Nego, daj ti meni objasni od koga bi ti kupovao jabuke?
Jabuka iz uvoza je cca 2 kune, a od nasega domoljuba je 5-6 kuna.
Kako jabuka moze iz vana moze biti jeftinija, jos ako uracunamo prijevoz, carina, bla, bla....?
 
U

USRO

Guest
usro,, imaš fora nadimak :) :)

mislim da nije istina da je poljoprivreda najmanje stresan i najlakši posao,,, sve samo to ne!!

danas biti poljoprivrednik je heben posao!!
od kiše i sunca, koji diktiraju urod na njivama,,,pa do tuče koja te dotjera u bankrot preko noći...a o poplavama da i ne pričam!! a traktori i mehanizacija na kredit, u štali 80 muznih krava, mlijeko ti plate svaka 3 mjeseca, moj sine,,,,mislim da ljudi ne spavaju od briga!! osobno nema krave, ali od cure roditelji imaju oko 50-60 muznih krava, nešto junica na njivama, 20 bikova...
ni svetca ni petka... božić, n.godina... a more!! što je to ???

ja sam u svoj posao uložio puno više od tih 20.000 eura.... pa nekad ne spavam od muke, a kamoli oni što imaju 5x više uloženog novca!

posao koji započinješ, prvo moraš voliti i onda proširivati, a ne kretati u posao kako bi samo oplodio svoj novac...to je osuđeno na propast!!!

ako imaš bašču 10x10, 20kokoša, 5 rali zemlje (od toga svake godine siješ samo pol njive), 5 svinja za svoje potrebe, stari djedov traktor, kosu za travu i ostalu sitnu mehanizaciju.... onda to nije stresan posao... a čisto sumnjam da bi tu u 3godine umnožio i debelo zaradio uložene novce!!
stres kreće čim ukrkaš tih 20.000 EURA u bilo šta !!!

To o cemu ti pricas je "siguran posao". E, toga vise nema!
Blagajnica u konzumu je digla kredit na 30 godina, za krov nad glavom i svaki dan strepi od otkaza.
Di se to ulažu pare bez mogucih rizika, ko to mirno spava sa ulozenih xxx eura?
 

Zdenko1981

Član
Tu od
9 Sij 2008
Poruka
89
Možemo mi sve i svašta proizvesti ali danas je najveći problem prodaja. Da imam 20.000 eura lijepo bih otišao negdje u Istru gdje je prometno i gdje ima turista, tamo kupio nešto, tek toliko da imam skladište, a i sad je prilika jer su cijene pale. I onda brate mili nemaš problema sa proizvodnjom jer što god proizvedeš imaš gdje prodati.
Za prerađivače se nije dobro vezivati jer nisu sigurni, bar u mom kraju, evo Natura Agro ovih dana radnicima isplaćuje plaću (minimalac) za 8 mjesec, a ostala dugovanja žele riješiti kompenzacijom.
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
To o cemu ti pricas je "siguran posao". E, toga vise nema!
Blagajnica u konzumu je digla kredit na 30 godina, za krov nad glavom i svaki dan strepi od otkaza.
Di se to ulažu pare bez mogucih rizika, ko to mirno spava sa ulozenih xxx eura?

e tam di su mi živili did i čača tamo je tog bilo

a ova blagajnica je u ropskom položaju

zar stvarno nepostoji mjesto na svijetu, gdje možeš normalno živjet i radit
i od rada živjet, a bez da te netko , ili ti nekog zajebeš

izjava stoljeća mi je kad naši političari se hvale otvaranjem xxy trgovačkog centra i zapošljavanjem 50 radnika, a s druge strane zbog istog tog tr. centra 50 ljudi dobiva otkaz u drugom tr. centru ili malim trgovinama
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,842
fizički rad se ne cijeni niti se ikada cijenio...ulozi pare u skolovanje,i neku diplomu imaj uz sebe ;) to bi mi moglo dobro doci!
 

KOBAC

Član
Tu od
13 Svi 2008
Poruka
419
fizički rad se ne cijeni niti se ikada cijenio...ulozi pare u skolovanje,i neku diplomu imaj uz sebe ;) to bi mi moglo dobro doci!

mislim da ti je najbolje da "se zaposliš" u HACu, HŽu, h.šumama itd... ( ili sl. nekakvoj školi ) ti ili žena isl.imaš sigurnost dok si živ. a sa ostatkom ( valjda će ti nešto i ostati ) eksperimentiraj. tako uložen novac će ti se sigurno vratiti za najmanje 1g i imat ćeš vremena sa zafrkavati sa pčelama, osama, krastavcima, aronijom, lješnjakom, puževima i čim sve ne, što su na našoj dalekovidnici tako zdušno reklamirali!

ako mislite da se šalim niste u pravu, jer ovo nije šala! zaista mislim da bi ti to bio najbolji potez!!!!

ako ne to, onda spremi lovu ( ne ulagati u koješta, jer lova je "škljiska" i lako pobjegne iz ruke, a oko nas ima hrpa zvijeri koje su obučene da opelješa one koji je imaju ) i čekaj bolja vremena jer ovo danas nije normalna situacija za bilo koga tko želi raditi, i pošteno zaraditi svou kunu!
 
Posljednje uređivanje:

Žuti

Član
Tu od
29 Lis 2008
Poruka
609
Nego, daj ti meni objasni od koga bi ti kupovao jabuke?
Jabuka iz uvoza je cca 2 kune, a od nasega domoljuba je 5-6 kuna.
Kako jabuka moze iz vana moze biti jeftinija, jos ako uracunamo prijevoz, carina, bla, bla....?

Ma nisi ti mene razumio , nemam ja ništa protiv uvoza , ali ne uvoza smeća .
Naime , taj podatak o uvozu jabuka sam čuo prošle godine u poljoprivrednoj emisiji . Pa ja sam napisao da su jabuke uvezli krajem osmog i početkom devetog mjeseca . Pa mislim kakve su te jabuke :scratch nego prošlogodišnja berba , koje su bile smrznute u hladnjači tretirane kojekakvim sredstvima protiv truljenja . Odnosno da ih nebace prodali su ih nama .
E , i zato mogu koštati 2 kune , s obzirom da nevrijede ni kunu .
Pa nemožeš uspoređivati domaću tek ubranu jabuku , sa nekom smrznutom koju su uvezli tko zna odakle .
Ja samo želim reći da se vozi sve moguće , a da domaći proizvođač pored takve nelojalne konkurencije nema šanse .
Ali mi kao pojedinci smo tu nemoćni , pored uvoznih lobija koji uzimaju ogromne provizije .
E sada iskreno rečeno jebe se meni budu li me zajebavali ja ću svoje šljive počupati , i ko ih jebe . Ja imam svoj posao ( za sada ) Ali šta sa ljudima koji žive od toga . Šta da oni rade .
Ogromni novci su podjeljeni kroz poticaje , svi znamo da pojedinci prodaju gnojivo , sjeme .... sa novim traktorima se samo vozaju . A neobrađene njive stoje godinama . Koliki su dugovi pojedinim poljoprivrednicima otpisani .
Dali je netko trebao kontrolirati nabavku traktora .... odnosno kako je netko uopće mogao kupiti traktor od 200 000 euro a obrađuje 20 - 30 h zemlje .
Pojedinci su zgrnili ogromnu lovu , a neki su opet popušili do kraja .
Nažalost to je naša stvarnost .
Samo se iskreno nadam da to neće vječno trajati .
 

dotty

Član
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
96
cisto me onak, samo zanima, kome bus ih prodavala?

Joooj pa nije to tak silno teško kak izgleda, lijepo sjedneš u svoj mali pohabani autić kojeg natovariš robom "do čepa" i onda "Tour de Croatia" ili "kako upoznati domovinu" od birtije do birtije, od restorana do restorana.... pa neki mali štand recimo u zagrebu na glavnom kolodvoru.... pa u turističkoj sezoni štandovi po moru. Sve se to da. Onda nađeš možda kakvog distributera koji će ti (za neki šticung naravno) to vozat po lijepoj našoj i prodavat. Ja mislim da mi ideja prolazi. Vi ne mislite tako? Zašto? Objasnite mi ako griješim, i kritike su dobrodošle kao i pohvale, jer se iz kritika najviše uči.

Lijepi pozdrav!
 

dotty

Član
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
96
ako ne to, onda spremi lovu ( ne ulagati u koješta, jer lova je "škljiska" i lako pobjegne iz ruke, a oko nas ima hrpa zvijeri koje su obučene da opelješa one koji je imaju ) i čekaj bolja vremena jer ovo danas nije normalna situacija za bilo koga tko želi raditi, i pošteno zaraditi svou kunu!

Moram ovdje malo prokomentirati: Kako god sada izgleda da je loša/nenormalna situacija OVO JE PRAVO VRIJEME za pokretanje posla. Zašto? Kriza je, svemu je cijena pala, pa tako i onome što ti je potrebno za pokretanje posla, to znaći da će početni troškovi biti manji nego ako čekaš "bolja vremena" u kojima će i cijene biti "bolje" tj. veće. Pa i većina svjetski poznatih firmi kao što su Microsoft, Google, i još mnoge druge zapoćela je svoj posa u kriznim razdobljima baš iz tog razloga.
 
U

USRO

Guest
Moram ovdje malo prokomentirati: Kako god sada izgleda da je loša/nenormalna situacija OVO JE PRAVO VRIJEME za pokretanje posla. Zašto? Kriza je, svemu je cijena pala, pa tako i onome što ti je potrebno za pokretanje posla, to znaći da će početni troškovi biti manji nego ako čekaš "bolja vremena" u kojima će i cijene biti "bolje" tj. veće. Pa i većina svjetski poznatih firmi kao što su Microsoft, Google, i još mnoge druge zapoćela je svoj posa u kriznim razdobljima baš iz tog razloga.

Ovo nije kriza, ovo je realnost. Kada to budes razumjela, onda pokreni posao.
Nego, koliko godina imas kada si tako nadobudna?;)
 
U

USRO

Guest
Joooj pa nije to tak silno teško kak izgleda, lijepo sjedneš u svoj mali pohabani autić kojeg natovariš robom "do čepa" i onda "Tour de Croatia" ili "kako upoznati domovinu" od birtije do birtije, od restorana do restorana.... pa neki mali štand recimo u zagrebu na glavnom kolodvoru.... pa u turističkoj sezoni štandovi po moru. Sve se to da. Onda nađeš možda kakvog distributera koji će ti (za neki šticung naravno) to vozat po lijepoj našoj i prodavat. Ja mislim da mi ideja prolazi. Vi ne mislite tako? Zašto? Objasnite mi ako griješim, i kritike su dobrodošle kao i pohvale, jer se iz kritika najviše uči.

Lijepi pozdrav!

Naravno to tvoje "putovanje" ne kosta nista. Auto ide na zrak, neces morati jesti, spavati ces u satoru...stand i ako dobis dozvolu ne kosta nista...dobar ti je nacin zarade moram priznati
 
U

USRO

Guest
Ma nisi ti mene razumio , nemam ja ništa protiv uvoza , ali ne uvoza smeća .

Pojedinci su zgrnili ogromnu lovu , a neki su opet popušili do kraja .
Nažalost to je naša stvarnost .
Samo se iskreno nadam da to neće vječno trajati .

Prije ce biti da dalmos na osnovu dva aprtmana vise ne zeli raditi nista,
"seljak" sa 100 jabuka misli da nece vise morati nista raditi....
Svi bi malo radili a imali puno novaca i to u veoma kratkom roku, figa
Lova se stvara generacijama, ali i to je upitno, vele dve generacije stvaraju, treca sve razjebe (neko nepisano pravilo):)
 

roko

Član
Tu od
10 Pro 2007
Poruka
868
stari moj,, pa o čemu se onda tu priča... ti reče da hoćeš uložiti 20k eura.. i šta god ti ljudi predlože, imaš nekakav razlog za ne baviti se određenim poslom.... ne moj me krivo shvatiti,,,,sad kažeš da želiš raditi i da si voljan raditi, a par postova prije lupaš glavom u zid kad kaže tko će pobrati taj cvijet????

šampinjoni... pogon ne košta preko 50k kn, prosotrija za cca 15k kuna...uglavnom, ulaagnje ne košta preko tih tvojih 20k eura!! samo je vjerovatno problem ustati u ranu zoru i pokupiti te strašne gljive!

ostavi ti tu svoju lovu u banci ili kod kuće na hrpi,,, tako nećeš riskirati a ni raditi ništa, a ostaje ti 20.000 eura,,,netaknutih!!

pozdrav i sretno sa daljnjim investicijama!!
 
V

Vjerni983

Guest
U pravu si 100%!!! Imam tu blizu sebe nekoliko primjera!
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
dobro dečki nemojte se svađati
i nemojte nam ovu jednu ženskicu ,koju imamo napadati
ako cura ima ideju i želju neka pokuša, pa nekad se i iz najglupljih ideja napravila doba stvar
nije problem da je njena ideja loša, ili njen liker, ili da je ona loš radnik
veći je problem stanje u državi
kod nas nema nekog kontinuiteta u propisima i pravilima
mjenjaju se zakoni kad i kako se šeksu digne
ali gotovo ni jedan na bolje i nijedan na neku korist , već samo da se napuni vreča bez dna ili kako oni to zovu proračun

veliki problem je što hrvatskom vladaju strane banke, strani trgovački centri, strane tvrtke a koje imaju stratešku važnost za hrvatsku
mi smo praktički u jednom kolonijalnom sustavu
gdje ljudi kad potpisuju kredit, ustvari potpisuju ugovor o ropstvu
a to gotovo svi moramo ili budemo marginalizirani i izbačeni iz društva
a sve zbog standarda, mobitela ,lcd i auta, večinom nepotrebnih stvari


roko sad nisi u pravu, što se tiće onog cvijeta, koliko sam upućen on se bere samo ručno i fizčki mislim da je neizvedivo da sam čovjek odradi parceli veću od 1/2kj(pogledaj temu o tome)
što se tiće gljiva ok, ideja dobra, iako koliko imam neka saznanja,neki poznanici to rade, ima nekih problema sa prodajom (a to i je najveći problem u hr)
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
mislim da ti je najbolje da "se zaposliš" u HACu, HŽu, h.šumama itd... ( ili sl. nekakvoj školi ) ti ili žena isl.imaš sigurnost dok si živ. a sa ostatkom ( valjda će ti nešto i ostati ) eksperimentiraj. tako uložen novac će ti se sigurno vratiti za najmanje 1g i imat ćeš vremena sa zafrkavati sa pčelama, osama, krastavcima, aronijom, lješnjakom, puževima i čim sve ne, što su na našoj dalekovidnici tako zdušno reklamirali!

ako mislite da se šalim niste u pravu, jer ovo nije šala! zaista mislim da bi ti to bio najbolji potez!!!!

ako ne to, onda spremi lovu ( ne ulagati u koješta, jer lova je "škljiska" i lako pobjegne iz ruke, a oko nas ima hrpa zvijeri koje su obučene da opelješa one koji je imaju ) i čekaj bolja vremena jer ovo danas nije normalna situacija za bilo koga tko želi raditi, i pošteno zaraditi svou kunu!

recite što hoćete, ali ovo je dosad najbolji odgovor
samo što nespada ni pod jednu granu poljoprivrede:roll:
ah koja sam ja budala, kad mi se prije desetak godina nudio posao u HEPu za 5oooDM , a ja ga odbio:madmana:

samo što ja mislim da sad nije dobro vrijeme ni za takvo "ulaganje" ,ili ćete čopit uskok, ili kad dođe MMF morat će se i tamo početi radit, ali za puno manju plaču
 

Najnoviji postovi

Na vrh