• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

20 000 eura ???

wwuki5

Član
Tu od
6 Velj 2010
Poruka
488
Neznam, nema recepta koji je 100% i da to bude to. Odaberi jedno, kreni, vidi.

Sa 20.000Eura ja bih razmislio da podignem farmu puževa, ako već imaš zemlju tim bolje.

U susjednom selu su dvojica podigla od otpremnina farmu puževa.
Ogradili i sve ostalo po propisu ali trepalo je jedno 3-4 godine dok nije krepalo i sad eno gledam već su se ograde ponavraćale , a uložili su oko 100000 kn.
Ozbiljni ljudi, ozbiljno počeli ali eto ne ide i gotovo.
 
H

Hergot

Guest
Zanimljivo, iako mora se priznati da nekima uspije, nekima ne. To je tako u životu imaš dva kafića jedan do drugoga jedan radi super drugi jedva. Teško je biti pametan danas pogotovo u ova čudna vremena.
 

daevu

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
491
pisao sam već na na nekom polj.forumu
koliko mi to trebamo zemlje raditi da bi mogli kako tako normalno živjeti 10ha ,100ha, 500ha,
kako ko dođe samo povećava potrebne površine
i to ide u nedogled
najbolje bi bilo izgleda kad bi samo todorić bio vlasnik sve zemlje a mi njegovi piuni za minimalac
naši djedovi su sasvim fino živjeli od 10ak ha i školovali djecu,i plaćali račune i prišparali za traktor
a mi danas taj isti traktor nemožemo niti održavati sa pun k.... više zemlje i rada a kamo li sanjati o novom (naravno bez kredita )

nešto tu u odnosima vrijednosti ne štima
 

KOBAC

Član
Tu od
13 Svi 2008
Poruka
419
koliko mi to trebamo zemlje raditi da bi mogli kako tako normalno živjeti 10ha ,100ha, 500ha,
kako ko dođe samo povećava potrebne površine
i to ide u nedogled
najbolje bi bilo izgleda kad bi samo todorić bio vlasnik sve zemlje a mi njegovi piuni za minimalac
naši djedovi su sasvim fino živjeli od 10ak ha i školovali djecu,i plaćali račune i prišparali za traktor
a mi danas taj isti traktor nemožemo niti održavati sa pun k.... više zemlje i rada a kamo li sanjati o novom (naravno bez kredita )

nešto tu u odnosima vrijednosti ne štima

moj rođak jesenas bio kod drugog rođaka u kanadi i ošli kod šogora koji se usput rečeno i ne bavi nekakvom ozbiljnom poljoprivredom ( par ha svačega i ima čovjek 70 i nešto godina )
ali na 2ha vinograda stavio đep čistih 12.000 $ kanadskih papirića i naravno da ne pravi vino.

koliko naši dečki moraju raditi vinograda za tu lovu ! i svi te uvjeravaju da si nesposoban i da neznaš raditi.
 

noviuposlu

Član
Tu od
7 Tra 2011
Poruka
759
jako lijepa ideja.

Ja sam uvijek mislio da čovjek može krenuti u bilo što ako ima kupca koji će to kupovati i plaćati!
sad mislim malo drugačije; ni idealan kupac nije dovoljan kad dođe prvi inspektor pa kaže kojih se sve pravilnika moraš pridržavati i onda vidiš koliko tek novaca moraš uložiti samo zato da bi se mogao pridržavati tih pravilnika, a pravilnicima nikad kraja stalno izmišljaju nove i novije, pa ispravci i dodaci.
vidiš da ti ni 20000kokica nemože snijeti toliko jaja koliko košta "prilagodba standardima", a kad već imaš toliko kokica moraš im i cijenu snizit da bi sve uspio prodat jer na tržištu već ima netko tko je krenuo prije i već je upao u tu spiralu i nudi svoj proizvod jeftinije i onda to tako polako...pitaš se što je ostalo od moje prvotne ideje? pretvorio sam se u firmu i borim se za preživjet, svaki dan iznova

a onda opet ako ostaneš mali, seljački proizvođač dođe neki pametni,načitani lik na vlast i svi trube kako mali moraju propast jer su nekonkurentni...

Sad sam već zapao u neku depresivnu fazu
šta da ja u stvari radim, ako ostanem mali propast ću jer kažu da moram propast i ništa mi ne ide na ruku, a opet nisam dovoljno velik jer uvijek ima netko veći,jači i moderniji ..što je to dovoljno velik!?..Linić je nedavno kod Hloverke u emisiji izjavio "100krava/100hektara" ! Sve do nedavno bilo je minimum 3Ha i 5 krava! šta će biti za 2,3,4godine, kad se netko sljedeći dokopa fotelje pa krene "razmišljati"!?

Da se još malo vratim na kokoške, sad sam se sjetio! Imali smo krave i imali smo puno dvorište domaćih kokica koje su slobodno šetale svugdje okolo. Bio je to jedan jako lijep suživot krava i kokoški! Znate li da kokoške kljuckaju kravama po leđima, a ove uživaju? Piju vodu iz pojilica s kravama? snesu jaje u valov, a krava ga samo blago njuškom pomakne, nikad ni jedno nisam našao razbijeno! Hranu koju krave ne pojedu kokoške na đubrištu raščeprkaju! Pojedu sve crviće i muha nije bilo! Moje su kokoške bile slobodne i same su se gnijezdile i u proljeće primjetim samo kako jedna po jedna nestaju, da bi se nakon nekog vremena pojavljivale s malim jatom pilića!
Bila je to idila, dok jednog dana nisu krenulle vijesti o ptičjoj gripi! prvo u HongKongu..... moralo se imati spejsšatl kokošinjac! labudovi su se slali čak u London na analizu! Čak se sjećam da je i Jaca išla okolo po Slavoniji i dijelila male piliće jer su ljudima sve potukli, zbog nekih mjera! sad čujemo da se i kravama polako dešava ono što je i kokoškama prije par godina i svinjama se isto tako nešto desilo! ljudi plaću i očajni su, ali pravilnik kaže tako!

Što danas s 20000eura?? sakriti ih negdje i na njih kobru!

to je skroz istina... tako i mi, sjebu te samo stime ca mjenjaju zakone svakih 2,3 leta pa se moš slikat, neznas sta je bolje, naći neki posao ako ti se posreći ko koga da imas 4000kn i hebe ti se zivo za bilo koji zakon te propise ili ić tako sam pa si svoj šef i stresa koliko ćeš
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,842
Da imam 20000 eura uložio bi u neki plastenik i ako imaš imanje uz glavnu cestu bliže Zagrebu pomalo prodaješ povrće, znam neke koji tako solidno žive. Nažalost kod nas se sve svodi na Zagreb.
 

daliborm

Novi član
Tu od
18 Pro 2015
Poruka
1
Poznajem ljude iz Semberije koji su se na puzevima obogatili.Kompletna proizvodnja se preradjuje i izvozi u Francusku.Problem je sto taj"gazda"vise razmislja koliko zaradjuje Francuz i da nije fer da on uzme 5 puta manje.
Pozz
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Sa 20 000€ može se podići solidan nasad švedske energetske vrbe,koja raste na svim tipovima zemljišta,pa čak i na kiselim i močvarnim površinama...raste dnevno od 2-3 cm i svake godine se od nje dobije oko 30t/ha biomase...
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
temp, nije to ziher...
recimo da posadiš takvu močvaru (imam je pa znam da može cijelu godinu stajati voda...i mi to zovemo šilj ili čeret) i potrošiš tih 20 iljada, i onda kad treba skinut vrbu (a skida se veeeelikim kombajnom) ko za vraga nemoš uć u nju...
Kak onda vratit svoje novce i još nekaj zaradit?
...eventualno kupit helikopter koji će nosit kombajn?
alo...?:icon_weed:
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Ne znam jel ima kod nas u okolici uopće takav kombajn...ako je jako mokro,ide ručni rad i sječkara...
 
Na vrh