• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

20 000 eura ???

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
kažu da je marimauna :weedman: unosna
netreba puno zemlje, dobro rađa, otkup siguran, cijena odlična
malo posla, sve super

ima samo jedna mala mana:finga:
 
V

VOJVODJANIN

Guest
kažu da je marimauna :weedman: unosna
netreba puno zemlje, dobro rađa, otkup siguran, cijena odlična
malo posla, sve super

ima samo jedna mala mana:finga:

Moraš je čuvati da ti ne popuše njivu :lol:
 
G

genius

Guest
ponovno oživjela tema:supris:

trnava ideja dobra ali nije poljoprivredna
jes ti iz trnave?'

inaće da nastavimo , u svemu tome velika stvar je imati sreče
kod nas se kaže bolje se roditi bez kuxca nego bez sreče
ako je sreče i kuxac će narasti:supz:

ja sam tome najbolji primjer
ja sam lani krenuo sa pčelama , petnaestak za početak
godina najlošija u zadnjih 30g, kiša pa kiša
uloženo 10 tak tisuča kn, zarada nula
stalno problemi i gubitci
hvala bogu pa nisam imao zimskih gubitaka, jer bi to možda bio i kraj
ove godine nastavak slijedi, cilj mi je iduču godinu krenuti sa 30kom
o zaradi još ne ramišljam da se nebi razočarao

ako se u ove dvije godine dokažem onda bi se molo razmišljati o većem povečanju

pa kud baš pcele:madmana:ja krenio sa tri kosnice dosao do cetrdeset i onda bila famozna zima veliki pomor sve otslo sa pcelama uvijek nesto uglavnom cisti gubitak
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
tako ti je gotovo sa svime u početku uvijek se desi prije nekakvo zlo nego dobro,ako nešto dobro urodi cijena nikakva i tako slično sa svime,medu poraste cijena neki virus potamani pčele,i svima tako neki unfal dođe da napravi pomutnju i problem u poslovanju,bilo to hobi ili profesonalno:madmana:
 
B

bosniahos

Guest
.

E rođo nerođeni s tuđim kurcom je najlakše lupat po ledini stara izreka ili po kupinjaku.Što si onda zakljućija kako ćeš oplodit tih 20.t eu,Po zakonu ili mimo ili je bolje da previše ne širiš glasine da ne ponestane istih krizna su ovo vremena.Baš u mom ataru jedna ciganska familija okrala u Istri jednog dragovoljca domovinskog rata a ni mjesec dana prije imal cigo feštu na kojoj se preko razglasa falio da ima milju eu.Sad su neke stvari jasnije da apsurd bude veći ista familija je već generacijama milicijski i policijski doušnik.Ma izvući će se na neku rupu u našem bajnom zakonu.
 
F

fair_play

Guest
I sta je na kraju bilo, jel zacetnik teme ulozio/oplodio novac? Vidim da se pisalo o pcelama, jel ulozio u pcele?

A inace, neki su spominjali dionice - moj savjet je da se bolje ne igrati s takvim stvarima ako covjek nije stvarno dobro upucen i jos vise informiran. Nasa burza je mala gdje doslovno par ljudi/fondova dize i rusi cijenu kako se sjeti, tako da je puno veca mogucnost gubitka nego dobitka. A da ne govorim o psihologiji - ulozis 20k eura pa recimo nakon par mjeseci padne na 15 pa si mislis sta sada, izaci i pretrpiti tih 5K eura ili cekati da se vrati na 20. Pa se ne vrati nego ode npr. na 12 i tako to.

Najbolje se baviti necim sto barem dijelom znas kako funkcionira.
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
I sta je na kraju bilo, jel zacetnik teme ulozio/oplodio novac? Vidim da se pisalo o pcelama, jel ulozio u pcele?

A inace, neki su spominjali dionice - moj savjet je da se bolje ne igrati s takvim stvarima ako covjek nije stvarno dobro upucen i jos vise informiran. Nasa burza je mala gdje doslovno par ljudi/fondova dize i rusi cijenu kako se sjeti, tako da je puno veca mogucnost gubitka nego dobitka. A da ne govorim o psihologiji - ulozis 20k eura pa recimo nakon par mjeseci padne na 15 pa si mislis sta sada, izaci i pretrpiti tih 5K eura ili cekati da se vrati na 20. Pa se ne vrati nego ode npr. na 12 i tako to.

Najbolje se baviti necim sto barem dijelom znas kako funkcionira.

da pa krenuo sam sa pčelama još lani, ne naveliko ali...
prošla godina bila kišna (proljeće,bagrem) ja mislio katastrofa ali... svi preživjeli
ove godine krenulo odlično, proljeće ok, bagrem ok, lijepo se navrcalo, i onda da si smanjim posao i brigu nakon bagrema rekoh što skupite ,vaše je
nešto sam još košnica nabavio, dosta razrojio i dogurao do oko 40 kom
a onda ...
vjerovao sam da za pčele nema gore od kiše,međutim sad vidim da je suša još gora
od početka 6mj pa do jeseni ništa nisu skupile, nego i ono što su imale potrošile, puno ih je nestalo
uglavnom ujesen katastrofa, hrana nula, pokušao prihranjivat ali opet suša,grabež itd
uglavnom katastrofa, ako išta preživi bit će super
nagodinu očistit košnice i ispočetka, jedina utjeha je izvrcani med
i što nisam uložio puno, ali ipak gubitak je velik

--------------------
što se tiće dionica mislim da sam spomenuo kolegu koji jadan nikad nije dostigao željenu cijenu, a kupio je na kredu.
inaće u tim dionicama su zaradile samo banke i brokeri
--------------------------------
a što se tiće ulaganja tih 20te i dalje sam za to da se kupi
-5kj zemlje-10te
-imt539-ursus35-ili slično- 3te
-atomizer,malčer-2te
-sadnice 2-3te
-ostalo 2-3te
i nešto posadi i radi
u radu je spas:finga:
 

zivisic

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
727
super tema:supz:

imate super ideje,
mislim da je prilika u zahtjevnim pikantarijama koje ljudi izbjegavaju, tipa taj sljez!
Narocito ako su tako trazene!
Ne znam kako je drugdje ali u Dalmaciji svi koji se uhvate sela i rada s vremenom se odluce na pojednostavljenu proizvodnju, veci prinos na ustrb kvalitete...
Kad pricamo o krumpiru ili kupusu onda to dojde na 1.7kn otprilike po kg, dok mi koji ne tretiramo i zabavljamo se (cvjecarski) prodajemo po cca 4kn/kg, puno manju kolicinu ali opet se zaradi!

Tu nekako ja vidim priliku...
Naravno kupus i krumpir i nisu bogznakako zahvalne kulture ali htio sam docarat pristup za koji mislim da je dobar izbor!
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
super tema:supz:

imate super ideje,
mislim da je prilika u zahtjevnim pikantarijama koje ljudi izbjegavaju, tipa taj sljez!
Narocito ako su tako trazene!
Ne znam kako je drugdje ali u Dalmaciji svi koji se uhvate sela i rada s vremenom se odluce na pojednostavljenu proizvodnju, veci prinos na ustrb kvalitete...
Kad pricamo o krumpiru ili kupusu onda to dojde na 1.7kn otprilike po kg, dok mi koji ne tretiramo i zabavljamo se (cvjecarski) prodajemo po cca 4kn/kg, puno manju kolicinu ali opet se zaradi!

Tu nekako ja vidim priliku...
Naravno kupus i krumpir i nisu bogznakako zahvalne kulture ali htio sam docarat pristup za koji mislim da je dobar izbor!

ma ja sam uvijek super:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

ja mislim da je kupus zahvalna kultura, sad ovisno o tome kakva je kod vas zemlja i dali ima dovoljno vlage
naveliko otkupna cijena je 1-1,5kn a trebalo bi biti 20tak tona po kj
 
F

fair_play

Guest
A cuj, steta sto je tako ispalo, ali mozda jos s vremenom ispadne dobro, tko zna... sve u svemu dobro da nisi ulozio puno novaca.
 

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
A cuj, steta sto je tako ispalo, ali mozda jos s vremenom ispadne dobro, tko zna... sve u svemu dobro da nisi ulozio puno novaca.

e da sam malo više učio,i bio na pčelarskom forumu, a ne na xnxx forumu:oops:
i da nisam bio toliko škrt...
al tvrdoglav sam, bit će to dobro
 
B

Bobo

Guest
Tek sad vidim da mi je "susjed" krenuo u pcelarske vode... Moj brat ima nekih 100 kosnica, u planu je jos toliko u dogledno vrijeme... bavi se pcelama vec 5-6 godina i mogu ti reci da to nije posao za svakoga, ali lova samo takva...

Cjelo ljeto se preznojava kod kosnica u onom odijelu, sprecavanje rojenja, razdjeljivanje, skidanje i stavljanje nastavaka, muka isusova...

za sad jos radi u firmi, pa mu je pcelarenje sa strane (uzima godisnji kad krene bagrem...) I ne tjera pcele da "zuje" punim kapacitetom, jer ne bi sve stigao... Polaksim tempom on opet ima meda pun podrum, bacva na bacvi. ne smijem ni reci koje su to cifre, koliko samo kod kuce proda ;)


Svaka kuna u pcele ulozena je jako dobro ulozen novac, samo treba imati volje i stalno raditi s pcelama, ako ih ne obilazis, neces od njih nista ni imati. Upoznao sam i ja dosta pcelara od kako je brat u tim vodama i dosta njih samo ostavi pcele, nit ih pregledaju, nit ih obilaze, one se razrojoavaju, samo troska si prave...

Jos jednom kazem, to je za covjeka koji se moze i zeli posvetiti pcelama jako dobar posao od kojeg se fino moze zivjeti.

Kod brata je bilo vec dosta ljudi da se informira kako s pcelama, koje su procedure, pokazivao je ljudima sto i kako se radi i dosta njih je krenulo u taj posao.


Sretno!
 
F

fair_play

Guest
Tek sad vidim da mi je "susjed" krenuo u pcelarske vode... Moj brat ima nekih 100 kosnica, u planu je jos toliko u dogledno vrijeme... bavi se pcelama vec 5-6 godina i mogu ti reci da to nije posao za svakoga, ali lova samo takva...

Cjelo ljeto se preznojava kod kosnica u onom odijelu, sprecavanje rojenja, razdjeljivanje, skidanje i stavljanje nastavaka, muka isusova...

za sad jos radi u firmi, pa mu je pcelarenje sa strane (uzima godisnji kad krene bagrem...) I ne tjera pcele da "zuje" punim kapacitetom, jer ne bi sve stigao... Polaksim tempom on opet ima meda pun podrum, bacva na bacvi. ne smijem ni reci koje su to cifre, koliko samo kod kuce proda ;)


Svaka kuna u pcele ulozena je jako dobro ulozen novac, samo treba imati volje i stalno raditi s pcelama, ako ih ne obilazis, neces od njih nista ni imati. Upoznao sam i ja dosta pcelara od kako je brat u tim vodama i dosta njih samo ostavi pcele, nit ih pregledaju, nit ih obilaze, one se razrojoavaju, samo troska si prave...

Jos jednom kazem, to je za covjeka koji se moze i zeli posvetiti pcelama jako dobar posao od kojeg se fino moze zivjeti.

Kod brata je bilo vec dosta ljudi da se informira kako s pcelama, koje su procedure, pokazivao je ljudima sto i kako se radi i dosta njih je krenulo u taj posao.


Sretno!

Svaka cast tvome bratu, drago mi je da mu ide biznis. Da, sanse za uspjeh su puno vece kada se covjek necemu posve preda i kada to radi sa ljubavi i voljom, a ne preko "one stvari". Jos kada ga malo i sreca pomazi, jer na zalost i to je jedan od faktora na koji i ne mozemo puno utjecati, uspjeh dođe.
 
B

Bobo

Guest
Evo, bas je danas dovezao iz Cepina 20 kutija pogaca za prihranu... Stari "iskusni" pcelari mu se sprdaju sto to kupuje, kad mozes napraviti sam od secera...

Recimo, samo tu je u velikoj prednosti nad tima sto rade "preko one stvari"...
 
N

Nema Veze

Guest
Citam ovo i place mi se :? 20 000 E na komadu :rolleyess:

Ja i kad dignem kredit za zemlju odlucila sam ici maksimalno do 5 000, tako da mogu otplacivat to mjesecno cak i ako ne zaradim ni kune ( pod zaradu svrstavam i omjer onoga sto sama proizvedem/ne moram zato kupovat) Za te pare cu probat naci nesto od 2000/7 ooo m2, kako potrefim.

Mogu li izloziti svoj plan, tako da mi iskusniji kazu stogod pametno, ili ovo nije tema za to? Bas sam trazila, i nema nigdje teme za pocetnike koji tek skupljaju iskustva i planiraju:?

Recimo prosjek, da imam 5000 m2.
1. Prva investicija bi mi bila jedna kosnica, ima negdje oko Varazdina za kupiti za 100 eura sedam nastavaka. Svekar je davno prije imao 40 kosnica pa imam od koga uciti, a planiram i na tecajeve ici ( uz literaturu)
2. Kupovanje legla kalifornijskih glista i radjenje malog betonskog tanka da mogu konstantno snabdjevat zemlju s humusom kad to krene. Nije skupo, nema puno posla, a dugorocno je korisno.
3. 100 m2 sljez, 100 m2 neven
4. povrtnjak od cca 300 m2 - grah i grasak, spinat, kelji i kupusi, i posebno paprike i rajcice i batat ( nasla sam na internetu genijalne cudne sorte graha koje bi mogle dobro proci na placu u zagrebu, neuobicajenog izgleda, nesto sasvim novo. Ima i raznobojnih mrkvi i paprika, a sjeme po 2$... isplati se isprobat :p mozda krene prodaja, a ako ne, pojest ce se)
5. 500 m2 krumpira,
6. Desetak kokosiju smjestenih uz rub dijela kojeg necu stic obradit, tako da ih mogu selit u pregon da mi rade na zemlji.
7. Jedan veliki komad pod stocni grasak i psenicu, za zelenu gnojidbu, i faceliju za pcele.
8. Dugi red od jedno 500 lavandi za pocetak
9. Vocke - par starih sorti jabuka, sljiva, desetak oraha pri kraju zemlje, zivica od ljesnjaka pa koliko uspijem. Tresnje i visnje obavezno, mozda i koja kruska, sve za rakiju.
10. Kukuruza koliko uspijem, isto tako i sa bućama. Sjemenke za ulje a meso za kokosi i za hranu.

editiram i umećem i 11 - obavezno koprive, koliko god budem mogla. Za cajeve, likere, za prirodno gnojivo, za komposiste... vrijednija je od zlata u bilo kojem obliku.


Cak ako i pola od ovoga ne uspije, ja nisam u gubitku ( ne racunajuci pare za zemlju koje unaprijed racunam kao otpis da se ne zivciram :p ) Jedemo svoje umjesto da kupujemo, imamo i za familiju, visak spremamo, a veci visak pokusavam prodat ili preradit. Radim cu ono sto zelim vec godinama, i nije mi tesko.

Nakon prve godine u kojoj ce se iskristalizirat sve pocetnicke greske i zajebi, e, ONDA idem u planiranje neke konkretnije proizvodnje, nakon sto vidim kako sto ide i sto se isplati. Ako vidim da ce ici prodaja buća, i da mi ide to uzgajanje, onda njih stavljam vise, smanjujem nesto drugo...i tako redom. Ako se ljudi pomame za bijelom mrkvom, a ja je nemam dovoljno, investiram u mali plastenik i derem bjesomucno po mrkvi dokle ide. I naravno, uzimam sjeme sa svoje, ne kupujem vise preskupo s neta :p

Cini mi se da je ovakav nacin realniji nego uzet 20 000 E i sve ih odjednom strpat u nesto sto moze propast, a da covjek nije ni vidio zna li uopce to nesto raditi, i moze li se nositi s poslom.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
Citam ovo i place mi se :? 20 000 E na komadu :rolleyess:

Ja i kad dignem kredit za zemlju odlucila sam ici maksimalno do 5 000, tako da mogu otplacivat to mjesecno cak i ako ne zaradim ni kune ( pod zaradu svrstavam i omjer onoga sto sama proizvedem/ne moram zato kupovat) Za te pare cu probat naci nesto od 2000/7 ooo m2, kako potrefim.

Mogu li izloziti svoj plan, tako da mi iskusniji kazu stogod pametno, ili ovo nije tema za to? Bas sam trazila, i nema nigdje teme za pocetnike koji tek skupljaju iskustva i planiraju:?

Recimo prosjek, da imam 5000 m2.
1. Prva investicija bi mi bila jedna kosnica, ima negdje oko Varazdina za kupiti za 100 eura sedam nastavaka. Svekar je davno prije imao 40 kosnica pa imam od koga uciti, a planiram i na tecajeve ici ( uz literaturu)
2. Kupovanje legla kalifornijskih glista i radjenje malog betonskog tanka da mogu konstantno snabdjevat zemlju s humusom kad to krene. Nije skupo, nema puno posla, a dugorocno je korisno.
3. 100 m2 sljez, 100 m2 neven
4. povrtnjak od cca 300 m2 - grah i grasak, spinat, kelji i kupusi, i posebno paprike i rajcice i batat ( nasla sam na internetu genijalne cudne sorte graha koje bi mogle dobro proci na placu u zagrebu, neuobicajenog izgleda, nesto sasvim novo. Ima i raznobojnih mrkvi i paprika, a sjeme po 2$... isplati se isprobat :p mozda krene prodaja, a ako ne, pojest ce se)
5. 500 m2 krumpira,
6. Desetak kokosiju smjestenih uz rub dijela kojeg necu stic obradit, tako da ih mogu selit u pregon da mi rade na zemlji.
7. Jedan veliki komad pod stocni grasak i psenicu, za zelenu gnojidbu, i faceliju za pcele.
8. Dugi red od jedno 500 lavandi za pocetak
9. Vocke - par starih sorti jabuka, sljiva, desetak oraha pri kraju zemlje, zivica od ljesnjaka pa koliko uspijem. Tresnje i visnje obavezno, mozda i koja kruska, sve za rakiju.
10. Kukuruza koliko uspijem, isto tako i sa bućama. Sjemenke za ulje a meso za kokosi i za hranu.


Cak ako i pola od ovoga ne uspije, ja nisam u gubitku ( ne racunajuci pare za zemlju koje unaprijed racunam kao otpis da se ne zivciram :p ) Jedemo svoje umjesto da kupujemo, imamo i za familiju, visak spremamo, a veci visak pokusavam prodat ili preradit. Radim cu ono sto zelim vec godinama, i nije mi tesko.

Nakon prve godine u kojoj ce se iskristalizirat sve pocetnicke greske i zajebi, e, ONDA idem u planiranje neke konkretnije proizvodnje, nakon sto vidim kako sto ide i sto se isplati. Ako vidim da ce ici prodaja buća, i da mi ide to uzgajanje, onda njih stavljam vise, smanjujem nesto drugo...i tako redom. Ako se ljudi pomame za bijelom mrkvom, a ja je nemam dovoljno, investiram u mali plastenik i derem bjesomucno po mrkvi dokle ide. I naravno, uzimam sjeme sa svoje, ne kupujem vise preskupo s neta :p

Cini mi se da je ovakav nacin realniji nego uzet 20 000 E i sve ih odjednom strpat u nesto sto moze propast, a da covjek nije ni vidio zna li uopce to nesto raditi, i moze li se nositi s poslom.

dobar plan
samo jel to blizu mjesta stanovanja, jer ima tu posla, neće sve samo rasti
zemlja treba slugu a ne gazdu
ako si u blizini te zemlje i radiš za sebe, ja bih još predložio 2-3 gice i 1-2 koze
uvjek trave i nekog otpada bude za njih a to je trošak od 200-300E max a isplati se iste godine
 

Najnoviji postovi

Na vrh