• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Akumlatorski punjači i starteri.

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Jeli se to meni čini ili ti mjeriš napon punjenja bez prisustva akumulatora????
 

goran007

Član
Tu od
12 Sij 2014
Poruka
81
pa tako sam negdje procito...da se otpoji akumulator i vidi se kako puni..ispravite me ako grijem...
malo znam oko tih stvari

samo da dodam...
prije mjesec dana je traktor bio na komplet piksiranju prednjeg kraja...i ispitivanje/renoviranje el.instalacije..pa bilo bi zalosno da ne radi kako treba...tj.da ne puni...
al opet kazem...nek me neko ispravi ako grijesim..
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Pa griješiš , mjeri sa prikopčanim akumulatorom na ler pa punom gasu , onda uključi maksimalno potrošača što imaš i opet mjeri na ler pa na punom gasu i onda ćemo imati neke rezultate koji nam nešto znače.
 

Philby

Član
Tu od
21 Tra 2014
Poruka
530
Nema potrebe odvajati kleme sa akumulatora bilo kad sem ako je nešto neispravno pa da ne isprazni preko noći. I tad se otkloni kvar pa nastaviš bez skidanja.

Kad tako u radu odvojiš klemu ili slučajno spadne možeš očekivati da pregore svi potrošači koji su trenutno uključeni.
 

mikula

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2008
Poruka
348
Preko 14 nikako nije dobro,i to može oštetit akumulator..

Standarni napon punjenja alternatora se kreće od 14 do 15V, zapravo je 14,7 V ali dok sam ja učio zanat nije bilo digitalnih voltmetara , ispod toga je preslabo (zapravo ispod 13,85)

BTW duzi rad alternatora bez akumulatora može dovesti do u najboljem slučaju pregaranja reglera a često i pobudnih dioda pa čak i ispravljačkih zato se nikad ne preporučuje otpajati akumulator dok alternator puni.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,772
Nemoj pisati gluposti pa da još nekoga od forumaša nasanjkaš!
Nazivni napon je 12 V, a najbolje je da je napon punjenja do 14 V dakle 13,8 V. Ako imaš 14,7 V onda imaš kvar, jer je takav napon preveliki.
Mjeriti punjenje generatora je najbolje sa analognim voltmetrom.
Podrazumijeva se da kleme moraju imati dobar spoj sa akumulatorom i da su čvrsto stegnute - sve ostalo na tu temu su gluposti.
U NAJGOREM SLUČAJU ako ti je akumulator neispravan, a generator je ispravan, upali si svjetla neka rade i stabiliziraju ti rad generatora, a inače najbolji stabilizator je ispravan akumulator.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Napon jedne celije akumulatora koja je puna je 2,2v.Sa 2V se vodi pod vec iscrpljen akumulator. Posto ih ima 6 dobijamo 13,2V za pun akumulator ali punjaci uvek moraju imati malo visi napon od toga. Obicno je izmedju 13,8 do 14,2V a sve preko toga ostecuje akumulator i potrosace koji su osetljiviji. Na novijim tipovima nisam merio ali koliko mi se cini da je punjenje malo pojacano naponski . Kad je iscrpljen akumulator a ima dobar kapacitet desava se da manji snagom alternatori nemogu podici odjednom napon na mah nivo vec bude 13.2-13,5V pa posle kraceg vremena podigne na mah i to je u redu jer akumulator je i stabilizator struje i to je normalno ponasanje
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,696
Napon na vozilu ispravan generator i regler drže na oko 14,4 V. To je 2,4 V/ćeliji (na nekim reglerima to i piše).
Pri tom naponu još se ne javlja elektroliza, odnosno razvijanje plinova i gubitak vode, ali akumulator nije napunjen do kraja, već je samo dopunjen.

Zaboravlja se još jedan važan faktor: temperatura okoline, odnosno akumulatora, jer unutarnji otpor pada s temperaturom.
S 2,2 V/ćeliji nebu došlo do prepunjavanja akumulatora ni po ljetu, ali, na žalost, zimi (kad je to najnužnije) nebu do kraja niti napunjen. Ne prakticira se, ali bi zimi bilo dobro dići napon punjenja (za nekih 0,5...0,7V).

Za potpuno napunjen akumulator bi trebalo postići napon do 2,65-2,7 V/ćeliji, odnosno do 16,2V. Bar su me nekad tak učili.
To se prakticira samo pri punjenju na stacionarnom punjaču, u radionici, kad se mogu kontolirati uvjeti, te po potrebi dolijati voda.

Inače, napon ispravnog, dopunjenog akumulatora na vozilu, u stacionarnom stanju (bez tereta) je obično 12,6-12,8V (bar po mjerenjima na akumulatorima mojih vozila).
 
Posljednje uređivanje:

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Inače, napon ispravnog, dopunjenog akumulatora na vozilu, u stacionarnom stanju (bez tereta) je obično 12,6-12,8V (bar po mjerenjima na akumulatorima mojih vozila).
:icon_pray:
samo bi dodal , ako se več mjeri taj napon mora biti 10-12 sati nakon isljučivanja punjača a ne odmah nakoj isključivanja , to je neki pokazatelj da je acu pun :biggrin:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,696
Naravno, i više od 10...12h.
Napisal sam "u stacionarnom stanju", a to pri meni je obično nakon nekoliko dana.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
stacionar više asocira na bolesničku postelju priključen na infuziju ,
ali da, bitno da deca nekaj nauče iz toga
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,298
Standarni napon punjenja alternatora se kreće od 14 do 15V, zapravo je 14,7 V ali dok sam ja učio zanat nije bilo digitalnih voltmetara , ispod toga je preslabo (zapravo ispod 13,85)
Meni puni oba traktora na 14V. Znači da su oba reglera neispravna?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,696
Ne, ne znači da su neipravni. Vjerojatno tam tak mora biti :)
Izmjeri i nekim drugim instrumentom, za svaki slučaj.
 
Posljednje uređivanje:

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Pazi da nedaj Bože bude napon veći ili manji za 0,05V.

A jeste li mjerili napone punjenja kod japanaca , starijih?
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
E ljudi jel treba otvarat čepove na akomulatoru kod punjenja ako ima onaj odušak na sebi.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,696
Ne treba ako ga ne puniš iznad 14,4V i strujom manjom od 1/10 kapaciteta.
Na vozilu se puni jačom strujom pa nitko ne otvara čepove.
 
Na vrh