• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Akumlatorski punjači i starteri.

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,912
Moze li obicni ispravljac za olovne kiselinske akumulatzore, puniti gel akumulatore
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,912
dva puta nije problem, hoce li ga unistiti ako se sa njim stalno puni,
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,912
moze li isparavljac, punjac izlazne jacine 15 A, puniti gel akumultoar 12ah, puni ga otrpilike u pocetku strujom 1 do 2 A, jeli mu to previse
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,694
Važnije ti je da ne pretjeraš s naponom, dok je pun.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
U ponedjeljak nisam mogel upaliti auto (Golf V 1,9 TDI) koji je od nedjelje ostal vani pod nadstrešnicom. Akumulator je stariji. Još prije godinu dana je slabije vrtel anlaser, ako auto nije bil 10-ak dana vožen. No kad je vožen barem jedanput tjedno i garažiran, palil je bez problema. To je jedan od razloga zakaj sam kupil Ultimate Speed (Lidlov jeftini punjač).
Kod pokušaja paljenja u ponedjeljak je normalno zavrtel, ali motor nije primil. Prvo mi je pala na pamet mogućnost problema s gorivom. Drugo verglanje je bilo presporo pa sam odustal. Spojil sam punjač Ultimate Speed (iz Lidla) i probal ponovno nakon 3 sata punjenja. Ponovilo se isto kaj i prije. U srijedu sam skinul akumulator, odnesel ga u garažu i spojil punjač. Prilikom spajanja pokazal je 12,6 V napona u akumulatoru. Nakon nekoliko sati punjenja napon je porasel na 12,9 V i punjač se isključil, odnosno prebacil u neki drugi mod (više nije signaliziral punjenje treptanjem ikonice akumulatora). Slijedeće jutro je pokazival napon od 13 V, a trenutno pokazuje napon od 13,3 V. Sve te vrijednosti se prikazuju na displeju punjača.

Do koje vrijednosti bi normalno trebal rasti napon ako punjač bude prikopčan još 2 dana (čekam toplije vrijeme da se "odmrzne" eventualno "smrznuta" nafta)?
Bi li bilo dobro da kod slijedećeg pokušaja odmah kablovima dodatno spojim drugi akumulator (traktorski koji je izvađen iz traktora)?
Jel možda još bolje kablovima spojiti akumulator iz drugog auta koji je upaljen?
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Šogor je kupil nekakav jeftin punjač uz ispravljanje napona bila je još jedna kutija i nije punil više od 12,5 V tj jako je malo napunil pa sem izbacil tu kutiju i sad puni do 14 V .
 

dejan.d

Aktivni član
Tu od
28 Pro 2011
Poruka
931
U ponedjeljak nisam mogel upaliti auto (Golf V 1,9 TDI) koji je od nedjelje ostal vani pod nadstrešnicom. Akumulator je stariji. Još prije godinu dana je slabije vrtel anlaser, ako auto nije bil 10-ak dana vožen. No kad je vožen barem jedanput tjedno i garažiran, palil je bez problema. To je jedan od razloga zakaj sam kupil Ultimate Speed (Lidlov jeftini punjač).
Kod pokušaja paljenja u ponedjeljak je normalno zavrtel, ali motor nije primil. Prvo mi je pala na pamet mogućnost problema s gorivom. Drugo verglanje je bilo presporo pa sam odustal. Spojil sam punjač Ultimate Speed (iz Lidla) i probal ponovno nakon 3 sata punjenja. Ponovilo se isto kaj i prije. U srijedu sam skinul akumulator, odnesel ga u garažu i spojil punjač. Prilikom spajanja pokazal je 12,6 V napona u akumulatoru. Nakon nekoliko sati punjenja napon je porasel na 12,9 V i punjač se isključil, odnosno prebacil u neki drugi mod (više nije signaliziral punjenje treptanjem ikonice akumulatora). Slijedeće jutro je pokazival napon od 13 V, a trenutno pokazuje napon od 13,3 V. Sve te vrijednosti se prikazuju na displeju punjača.



Do koje vrijednosti bi normalno trebal rasti napon ako punjač bude prikopčan još 2 dana (čekam toplije vrijeme da se "odmrzne" eventualno "smrznuta" nafta)?
Bi li bilo dobro da kod slijedećeg pokušaja odmah kablovima dodatno spojim drugi akumulator (traktorski koji je izvađen iz traktora)?
Jel možda još bolje kablovima spojiti akumulator iz drugog auta koji je upaljen?

Mjeri se kad akumulator stoji brez punjača pola dana. Mjeriš sa multimetrom
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,011
Taj akumulator može poslužiti kao ljetni akumulator ili nekog benzinca vrtjeti još godinu a možda i dvije bez brige.
Kad mu grijači poberu svoje slabo mu za anlaser struje ostane.
More on pokazivati i 15V kad nema startne sposobnosti.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Hvala obojici. :icon_pidu:

Dejane,
nemam unimer. Kad prikopčam punjač prvo pokaže koliki je napon akumulatora.

Muha,
s obzirom da se jaaako malo vozim, nadam se da bum taj akumulator mogel osposobiti da zdrži do jeseni. Ipak je vrijeme koje protekne od izrade akumulatora bitan čimbenik upotrebljivosti.

Znači ne bi trebal ni probati paliti bez pomoći drugog akumulatora.
Jel upotrijebiti izvađeni akumulator (4 god. star 76Ah) ili spojiti na drugi u autu koji je možda malo slabiji (u Meganu 1,5 dci) i probati upaliti dok drugi auto radi?
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,011
Ja osobno da sam na tvojem mjestu bi prvo upalil auto s nekin dobrim akumulatorom, i kad se auto dobro ugrije stavil taj lošiji akumulator.
Nakon toga bi napravil krug od pol sata vožnje i akumulator bi po mojem trebal biti pun.

Ova paljenja preko kablova su tak, za silu. je*eš ispravan akumulator, jebes alternator, a ti renolčeki su bolesni na padove napona.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Hvala. :icon_pidu:

Ako bi probal s drugim akumulatorom imam dvije mogućnosti:
1. ugraditi i spojiti drugi akumulator, ali tada on mora biti najmanje 60 Ah, odnosno imati dovoljnu startnu struju, stati na mjesto starog i imati isti raspored klema. Nisam siguran da imam takvog koji ispunjava sve te uvjete.
2. spojiti drugi akumulator preko produžnih kablova direktno na kleme (bez starog akumulatora).
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
3,013
Ovo pod broj dva će ići samo u slučaju da imaš dobre kablove i kliješta 16 mm2 ili više inače zaboravi :eek::
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Na viličarima smo imali šarafe na kremama duže 5mm tako smo mogli zašarafiti kable na kojima nisu bile hvataljke več okrugle stolice tako sem sprečil grijanje kablova.stopice ne stolice em ti Samsung!
 

Najnoviji postovi

Na vrh