• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Akumlatorski punjači i starteri.

strsljen

Član
Tu od
27 Ruj 2014
Poruka
100
WP-20181130-11-24-15-Pro-LI.jpg
[/url][/IMG]
 

draza

Aktivni član
Tu od
23 Stu 2013
Poruka
320
Bez ampera :fiery:

[YT]https://www.youtube.com/watch?v=cC31G-Ks_Hk[/YT]

Da li može neko da objasni način paljenja traktora zimi i to bez ikakvog akumulatora? Da li je to fabrički urađeno ili je to naknadno urađeno i gde je to prikačeno?

[YT]https://www.youtube.com/watch?v=jiGS6o0G_MQ[/YT]
 

Philby

Član
Tu od
21 Tra 2014
Poruka
530
Pomoćni benzinski motor umjesto anlasera. Na potez upališ taj motor, a onda on preko reduktora vrti glavni motor. Postoji i varijanta da taj benzinac bude spregnut sa većim alternatorom koji šiba par stotina ampera pa praktično imaš agregat na 12 ili 24 V za bilo koje vozilo. Inače, sistem sa pomoćnim motorom umjesto akumulatora (ili kao rezervni sistem) je čest na ruskim mašinama.
 

draza

Aktivni član
Tu od
23 Stu 2013
Poruka
320
Kako se nekad davno palio stari traktor bez akumulatora......

[YT]https://www.youtube.com/watch?v=6sNUVXhqsvU[/YT]
 

bornakutina

Aktivni član
Tu od
5 Tra 2010
Poruka
1,194
Kao što je kolega philbi napisao,benzinski motor ti je ustvari anlaser

Tako se kod mene u nafnoj industriji pale veliki agregati. Imamo jos i startere ili albasere na zrak ili koji se navinu na ruke pa povuces rucicu da opali.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,912
Dali je stetno puniti lead acid bateriju, od djecijeg autica 12V, 12 Ah sa standardnim punjacem 12V, originalni sto je bio uz auto ne radi.
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,298
Ograniči nekako struju na 1-1,5A i nebi trebalo biti problema.
Probaj spojiti neku žarulju u seriju.
 

Philby

Član
Tu od
21 Tra 2014
Poruka
530
Ja godinama punim takve i manje baterije starim ruskim punjačem i nema problema. Obično spojim paralelno dvije od 7 Ah i ampermetar kad su prazne pokaže da vuku do 2 A.

Baterije kupio polovne za neku siću i eno ih još uvijek rade bez greške (a često su bile baš zacijeđene kad se djeca zaigraju). Sigurno im godi tretman ovim čudom tehnike. :)
45df52b91f4d58fdd1227ee7d764abd1.jpg
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,645
Pazi samo na napon do kojega se puni baterija.
Naime, ovim gel baterijeama nemreš dolijevati vodu, pa ne pretjeruj s naponom punjenja (ne prek 13,8V), dok standardne akumulatore možeš puniti i do 16V (da se potpuno napune), ali treba paziti na nivo elektrolita (jer "ispari" voda). Ak se pune do 14,5V onda čak nema problema niti s elektrolizom, ali akumulator nikad nije pun.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Nedugo sam skinul traktorski akumulator i odnesel ga u garažu da nebu vani na zimi bez veze. Ionak ne trebam traktor bez kabine po takvoj hladnoći. Ostavil sam ga na punjenju onim malim punjačem iz Lidla i nakon 2 dana je došel do 14,6 V. Nisam znal do koliko ga smijem pustiti pa sam ga rađe otpojil. Akumulator je Varta Blue 75 Ah (prva ugradnja), star 5 godina.
Taj mali pikavac iz Lidla mi već više od godinu dana uspješno osvježava akumulator 60 Ah na Golfu. Mislim da ga, u nekoliko dana, dopuni više nego alternator kod kraće vožnje (20-30 km) Naime prije više od godinu dana je jedva upalil ako auto nije bil vožen tjedan dana.

Navodno ti Golfovi imaju senzor koji spriječi uključivanje pumpe za gorivo ako su okretaji anlasera preniski.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,978
Navodno ti Golfovi imaju senzor koji spriječi uključivanje pumpe za gorivo ako su okretaji anlasera preniski.
Ako PD motor onda je istina. Čim nema anlaser dobar broj okretaja nema šanse da ga namoliš pa da na prevaru upali.
Mislim da to s pumpom goriva nema veze, ecu to sprječava ali putem struje na dizama. Pumpa bi se trebala paliti čim kontakt daš a još ne anlasaš.
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Na jd-ovom comon rail motoru mora pumpa nadrukati u anlasovanju 300bara da bi ecu uopće dao gorivo na injektore
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,645
Iwanho, imam i sam takav punjač i koristim ga više nego "pravog" jer je mali i praktičan.
Ne moraš se bojati ostaviti ga na priključenog na akumulatoru, jer ga bude održaval toplim i punim.
14,6V i nije baš visok napon akumulatora (ispod je napona kad počinje elektroliza), tak da ne imaj brige.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,978
je*eš ti akumulator kojeg treba na životu održavati, takvog treba baciti i staviti ispravnog koji je spreman izvršiti svoju zadaču i nakon mjesec ili dva stajanja.

Ja ne velim, možda mu to i produži vjek za neko vrijeme ali u konačnici matematika je ista. I još k tome postoji velika vjerojatnost da ti se taj vrag iz Lidla pokvari i pripali štagelj ili garažu pa izgori sve skupa......
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Ako PD motor onda je istina. Čim nema anlaser dobar broj okretaja nema šanse da ga namoliš pa da na prevaru upali.
Mislim da to s pumpom goriva nema veze, ecu to sprječava ali putem struje na dizama. Pumpa bi se trebala paliti čim kontakt daš a još ne anlasaš.

Je, PD motor je. Za pumpu mi je rekel mehaničar da ju ima kod (ili u) rezervoaru. Ako se pumpa uključi samo s kontaktom, onda bi trebala napuniti filter goriva kad se da kontakt.

Iwanho, imam i sam takav punjač i koristim ga više nego "pravog" jer je mali i praktičan.
Ne moraš se bojati ostaviti ga na priključenog na akumulatoru, jer ga bude održaval toplim i punim.
14,6V i nije baš visok napon akumulatora (ispod je napona kad počinje elektroliza), tak da ne imaj brige.

Do koliko ga slobodno pustim? Piše u uputama da nakon kaj napuni akumulator prebacuje na mod za održavanje.

je*eš ti akumulator kojeg treba na životu održavati, takvog treba baciti i staviti ispravnog koji je spreman izvršiti svoju zadaču i nakon mjesec ili dva stajanja.

Ja ne velim, možda mu to i produži vjek za neko vrijeme ali u konačnici matematika je ista. I još k tome postoji velika vjerojatnost da ti se taj vrag iz Lidla pokvari i pripali štagelj ili garažu pa izgori sve skupa......

Da delam više km, a ne godišnje manje od 5000, već bi unutra bil novi akumulator.
Kod svih električnih uređaja postoji opasnost da izazovu požar pa ih ipak ne iskopčavamo iz mreže kad nisu pod nadzorom. Prethodna rečenica ne osporava tvoju tvrdnju kaj se more dogoditi, ali malo tko, ili gotovo nitko, ne dela baš sve po PS-u.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,978
Je, PD motor je. Za pumpu mi je rekel mehaničar da ju ima kod (ili u) rezervoaru. Ako se pumpa uključi samo s kontaktom, onda bi trebala napuniti filter goriva kad se da kontakt.
Na tom motoru su dvije pumpe, ona u rezervaru i tandemka, gore na glavi....


Da delam više km, a ne godišnje manje od 5000, već bi unutra bil novi akumulator.
Kod svih električnih uređaja postoji opasnost da izazovu požar pa ih ipak ne iskopčavamo iz mreže kad nisu pod nadzorom. Prethodna rečenica ne osporava tvoju tvrdnju kaj se more dogoditi, ali malo tko, ili gotovo nitko, ne dela baš sve po PS-u.
Ma ok, svak od nas zna svoje. Ja razmišljam da ono kaj imam bude donekle u voznom stanju i uvjek spreman za na put taj tren kad se meni lampica u glavi upali. Goriva u svakom trenutku mora biti barem za do najbliže bolnice i nazad, a uvjek ima više.....
Loša baterija te može iznevjeriti u ovo zimsko vrijeme pa makar je ujutro napunjen upalil. A i to punjenje (održavanje na životu) je pojelo u ove dvije godine novaca za struju da se bi i ta nova baterija več otplatila.
Inače, olovna baterija ima svoj broj ciklusa, a to održavanje su po mom isto ciklusi, i to nepotrebni za ispravnu bateriju.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,645
Iwanho, slažem se s tobom. Ak je vozilo rijetko u pogonu, a mora biti pripravno, ili je pak stalno u pogonu na kratke dionice, pogotovo sad po zimi, ne stigne se napuniti od potrošnje koju ima.
I tad bateriju treba nadopuniti vanjskim punjačem. Tak i sam radim, doduše na traktorima (jučer i danas, prije velike zime), jer ili dugo stoje ili ak se upali i makne iz štaglja, dugo ne radi. Bez obzira na struju, za punjenje ipak treba vremena. Punjenje malom strujom ne napreže akumulator, a napuni ga.
Slažem se s Muhom, da ak je akumulator loš onda mu nema pomoći, ali na ovaj način se može povećati vijek (dobrog) akumulatora, jer ga se zaštiti od predubokog pražnjenja.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,645
Dopunjavanje akumulatora

Prije punjenja, napon akumulatora (70Ah, star ~8 godina) na većem traktoru bil je ovakav:
1_zpslu2vrn0m.jpg


Kad sam uključil punjenje, počena struja punjenja je bila:
2_zpsuro8slcb.jpg


A napon je brzo porasel na:
3_zpsegqglaoy.jpg


te je struja punjenja pala ispod 1 ampera:
4_zpsfca1mf0n.jpg


pa je napon punjenja opal malo niže:
5_zpsyk2pmzdj.jpg



Oko tri sata kasnije, kad je akumulator bil pun, punjač je prešel u način dopunjavanja i smanjil je struju na ~70mA:
7_zpsde4wgqv2.jpg


Pri čemu se je napon dopunjavanja stabiliziral i polako rasel:
6_zpsns4x5k8h.jpg

Da sam ga ostavil priključenog, napon bi još malo bil porasel, ali nemam običaj ostaviti nekaj uključeno u štaglju preko noći.

Ne treba se bojati da ga bude prepunil, jer ovih <100mA samo pokriva unutarnje gubitke i drži akumulator toplim, i nikak nemre dići napon na više od 14,4V.
To mi se nije dogodilo ni s jačim punjačem, koji je imal struju dopunjavanja oko 100mA.
 

Najnoviji postovi

Na vrh