• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Akumlatorski punjači i starteri.

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
U ponedjeljak nisam mogel upaliti auto (Golf V 1,9 TDI) koji je od nedjelje ostal vani pod nadstrešnicom. Akumulator je stariji. Još prije godinu dana je slabije vrtel anlaser, ako auto nije bil 10-ak dana vožen. No kad je vožen barem jedanput tjedno i garažiran, palil je bez problema. To je jedan od razloga zakaj sam kupil Ultimate Speed (Lidlov jeftini punjač).
Kod pokušaja paljenja u ponedjeljak je normalno zavrtel, ali motor nije primil. Prvo mi je pala na pamet mogućnost problema s gorivom. Drugo verglanje je bilo presporo pa sam odustal. Spojil sam punjač Ultimate Speed (iz Lidla) i probal ponovno nakon 3 sata punjenja. Ponovilo se isto kaj i prije. U srijedu sam skinul akumulator, odnesel ga u garažu i spojil punjač. Prilikom spajanja pokazal je 12,6 V napona u akumulatoru. Nakon nekoliko sati punjenja napon je porasel na 12,9 V i punjač se isključil, odnosno prebacil u neki drugi mod (više nije signaliziral punjenje treptanjem ikonice akumulatora). Slijedeće jutro je pokazival napon od 13 V, a trenutno pokazuje napon od 13,3 V. Sve te vrijednosti se prikazuju na displeju punjača.

Do koje vrijednosti bi normalno trebal rasti napon ako punjač bude prikopčan još 2 dana (čekam toplije vrijeme da se "odmrzne" eventualno "smrznuta" nafta)?
Bi li bilo dobro da kod slijedećeg pokušaja odmah kablovima dodatno spojim drugi akumulator (traktorski koji je izvađen iz traktora)?
Jel možda još bolje kablovima spojiti akumulator iz drugog auta koji je upaljen?

nisam baš siguran ali mislim da golf te generacije ima softwersku blokadu da ne pušta gorivo ako se radilica ne vrti 200 ili 250 okretaja :icon_mrgreen:
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Kablovi su kamionski, 25 kvadrata. Jedino je na crvenom kablu puknuta jedna hvataljka pa treba rukom pritisnuti.

Nisam znal za tu softversku blokadu goriva. No, kod prvog verglanja je brzina okretanja bila OK, a kad je je usporila prekinul sam verglanje. Možda je verglanje bilo prekratko obzirom na nisku temperaturu?
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
provjeri da li delaju grijači i da li svi rade kak treba .
generalno teško je dati bilo koji pametni savjet jer nitko nije vidiviti milan da zna u kakvom je stanju ...itd.
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Otpoji jednan dovod kod dizne i zavrti. Buš tad videl da li baca gorivo ili ne. I nakon toga bude sve malo jasnije.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Srećom pa sam v penziji i nemam potrebe nekam iti. Strpel se bum još par dani. Kad bu vani plus, bum z fenom malo zagrijal filter i lajtunge okolo pa probal kresnuti. Vjerojatno ne bi smetalo, dok se vergla, puhati s fenom pred filter zraka. Ako ne bu, onda bum iskal drugo rješenje.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Auto je u garaži. :)
Danas sam s fenom zagrijal filter goriva (10-ak min), stavil akumulator, veselo je zaverglal i upalil ko da niš nije bilo.
Vidiš puki, auto je ipak dobar, nafta ne valja. :icon_lol:

Akumulator nek zdrži do jeseni (makar držal prikopčan punjač ako ga nebum vozil dulje od tjedan dana i ja bum zadovoljan.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,580
I sam sam imal sličnu situaciju prošlog ponedjeljka. Ujutro je bilo oko -10C i nije štel vužgati.
Popodne, kad se temperatura "digla" na oko -5C je vužgal. Nakon toga sam nalijal neko sredstvo protiv smrzavanja nafte i još nekih litru mješavine (ostatak od trimera) i slijedećih dana nije bilo problema.
Čak je vužgal i u četvrtak, na -16C, s malo verglanja.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Kod mene je bil problematičan akumulator pa nisam mogel malo dulje verglati.
Do danas nisam ni pokušaval, a dodaval nisam ništa u gorivo. Taman sam u petak prije tog kobnog ponedjeljka napunil razervoar na KTC-ovoj pumpi. Zanimljivo je da je i sin isti dan tankiral Megana na istoj pumpi i nije imal problema ni slijedećih dana kod nižih temperatura. Ja pomalo krivim filter koji sigurno nije promijenjen od jeseni 2015., a ni onda nisam bil prisutan kod izmjene. Od kak sam u mirovini ne napravim godišnje ni 6000 km. Prošle godine sam potrošil 4 tanka goriva (<200 lit).
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
od 11 mj do prolječa je na benzinskama tkzv. zimsko gorivo , s aditivima koje treba da izdrže naše uvjete ..a za sve drugo imam svoje mišljenje a mišljenje je kao i čmar , svi ga imaju
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,580
A zakaj onda prodaju tzv. Arktik gorivo na INA-inim pumpama?
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,073
Benzin uvijek ima , bole me uvo za aditive. Oni su za curice.:icon_rofl:
 

strsljen

Član
Tu od
27 Ruj 2014
Poruka
100
WP-20181130-11-24-01-Pro-LI.jpg
[/url][/IMG]
Trafo iz starog televizora. Pise na njemu 1-3=15.5V 1.3a i 3-5= 15.5V 1.3a. Na plavom i bijelom kablu vrti motor od raznja i na bijelom spojenom isto. Mogu li ga koristiti za to duze vrijeme i smijem li ga koristiti kao punjac akumulatora?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,580
Smiješ ako (trajno) ne prekoračiš struju od 1,3A, u oba slučaja.
Naravno, paziti da se akumulator ne prepuni (preko 15V), jer počinje elektroliza vode u njemu.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,580
Teško mi je reći ovak prek slike, jer ne znam kak su izvedeni namoti transformatora.
Imaš li multimetar?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,580
Još fali slika odozgora...no mislim da mi je jasno.
Kak vidim dvije diode, koje vode jedna prema drugoj, to je punovalni ispravljač sa srednjom točkom. Na 1-3-5 dolaze 3 žice s transformatora i tu bi trebalo biti izmjenični napon od 15V (1-3),kao i na 3-5.
Mjeri 1-5 i tu bi trebalo biti 30V~. Na 1-3 ili 3-5 nemreš vratiti motor, jel' tak?
Plava i bijela ti daju istosmjerni napon od nekih 14V, 2,5A i ne trebaš nikaj prespajati.
 
Na vrh