• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Akumlatorski punjači i starteri.

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
ZJ, zahvaljujem. :drink:

upravo takav model punjača je i moj.
Moj akumulator na autu je vjerojatno na nekih 30-40% Auto je kod mene dobrih 5 god, a akumulator ima naljepnicu Auto Zubak. Vjerojatno je kineski, a koliko je prije kupnje ugrađen, pojma nemam. Trenutno pokazuje 13,7 - 13,8 V. Te vrijednosti se izmjenjuju i mislim da više ne bu ni mogel dopuniti. Nakon kraće vožnje kad ponovno prikopčam punjač, prije početka punjenja pokaže vrijednost između 12,4 i 12,8 V. I kod napona od 12,4 kresne bez problema. Problem sam imal kad smo mesarili. ujutro sam auto maknul iz garaže i bil je do večera vani. Temperature su kroz dan bile tek malo u +, a predvečer je opet zahladilo. Navečer nije mogel dosta brzo okrenuti anlaser pa je ostal vani do jutra. Ujutro ga je već nakon pol vure toliko dopunil da je kresnul bez problema.

Kak sam prije napisal, glavni razlog ovakvog mojeg postupanja je to kaj auto više stoji nek se vozi, a kad se vozi to su kratke relacije.

Traktorski akumulator koji je u boljem stanju (prije skidanja je traktor palil normalno) je uspjel podići napon na 14,6V. Onda sam ga iskopčal.

Šteta kaj nemam unimer. Sad buju imali u Lidlu jako povoljno, ali mislim da nije baš upotrebljiv (premali napon i struja).
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,934
Takve Lidl aparate imam i ja doma, bratove, (samo su kod njega zaštitne folije skinute) i jednom prilikom sam posudil jer je moj punjač bil u selu pa je dobil po čelu..... uglavnom, trebalo je napuniti jedan loš akumulator 110 AH. Nikad kraja punjenju. Na kraju je dobil kablove s auta.....


@ Iwanho, taj tvoj akumulator je dušu dal za nekog benzinca pa da se utopi. Takav sam imal na autu i čim su prve rose krenule krenuli su i problemi. Uvalil sam ga tati na benzinca i evo ga mali kreše več 3 godine bez nadopunjavanja, a godišnja kilometraža iznosi 1500 do maximalno 2000 kilimetara na udaljenosti cca 3 km u jednom smjeru.


I dalje stojim iza svojeg razmišljanja da od konciranja akumulatora ništ. Možda ljudi koji imaju vremena igrati se s tim, ali ovi današnji auti puni elektronike koja je bolesna na padove napona.....
 

Philby

Član
Tu od
21 Tra 2014
Poruka
530
Prošli mjesec je i kod mene akumulator počeo zezati da dugo vergla, pa sam ga dopunjavao nekim superzajebanim punjačem i sad je kao malo bolje. Pali lakše, ali nije to kao kad je nov i spreman sam da uskoro ubacim novi.

Najgore što su mi do sad akumulatori otkazivali ljeti odjednom pa mi ovaj sad čudan da ide postepeno. :D
Od fabričkih 600A ovaj jedva prebaci 440A i što kažeš taman je za nekog manjeg benzinca, a na granici za dizelaša od 2000 kubika čim malo zahladi.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,934
Najgore što su mi do sad akumulatori otkazivali ljeti odjednom pa mi ovaj sad čudan da ide postepeno. :D
To su najbolji akumulatori, imal sam par takvih slučajeva. Ujutro upali normalno a navečer kad hoču krenuti jedva da lampice popali.
Riknul je i treba drugi a s ovim na vagu.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,577
Ovaj mali akumulator (70Ah), kojeg sam spomenul, pali traktor s motorom od 3000ccm, već 6-u zimu.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,934
Ovaj mali akumulator (70Ah), kojeg sam spomenul, pali traktor s motorom od 3000ccm, već 6-u zimu.
Znam, pa ja sam ti ga ugrađival, nemrem vjerovati da je več 6 zima prošlo...
Napisal sam tam negde da olovna baterija ima određeni planirani broj punjenja i pražnjenja. Tvoja bu još 6 let izdržala i od starosti krepala a da nebu ni pol od planiranog izvrsila.
 

nimrennermin

Iskusan lik
Tu od
1 Pro 2014
Poruka
1,272
Koje sam ja sranje jednom napravio puneći akumulator:icon_weed:
Akumulator 135Ah,, od traktora,, punio se on polijepo,, ja i čepove odvrno,,
i onda uzmem malu brusilicu da nešto presječem u škripu,,akumulator iza leđa,,
bem ti sunce,,kad je to puklo,, usro sam se,,:mur::mur:
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,934
Lako za gače... sreča kaj te kiselina nije uhvatila.
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,437
Dobar si. Meni je pored glave opalio. Sreca zalilo me po jakni pa je samo ona nastradala. I sluh kojeg nisam imao par dana [emoji16]
 

nimrennermin

Iskusan lik
Tu od
1 Pro 2014
Poruka
1,272
Ma nebi nikakav problem bio da je rokno meni pored glave,,, bosanska je glava to,,
al iza guzice kad derne,,, tad je belaj,,:icon_rofl::icon_rofl::icon_rofl:
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
@ Iwanho, taj tvoj akumulator je dušu dal za nekog benzinca pa da se utopi. Takav sam imal na autu i čim su prve rose krenule krenuli su i problemi. Uvalil sam ga tati na benzinca i evo ga mali kreše več 3 godine bez nadopunjavanja, a godišnja kilometraža iznosi 1500 do maximalno 2000 kilimetara na udaljenosti cca 3 km u jednom smjeru.


I dalje stojim iza svojeg razmišljanja da od konciranja akumulatora ništ. Možda ljudi koji imaju vremena igrati se s tim, ali ovi današnji auti puni elektronike koja je bolesna na padove napona.....

Ti si imal sreću kaj si ga uvalil tati. Ja nemam kome, i zato tak postupam. U prtljažniku vozim kablove, i kad me prvi put iznevjeri negdje, kupujem novi.
Šteta je kaj moj golf ima malu kutiju za akumulator pa ne stane jači od 60 Ah. Najveće dimanzije akumulatora da se normalno ugradi su 245x175x175 mm.
Ako ne bi stavil poklopac mogla bi visina 190 i onda bi mogel ugraditi
https://www.trgo-agencija.hr/akumul...en1-620a-en2-750a-jamstvo-40-mjeseci-10g.html
kaj mi se ne čini loša kupnja.
Ili mi je možda bolje, s obzirom na malu kilometražu kupiti CIAK starter 60 Ah za cca 400 kn? Jamstvo 24 mjeseca. Serviser koji mi održava auto prodaje CIAK-ove.
 

Perko

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2020
Poruka
400
Jel ga bolje vratiti?
 

Prilozi

  • 20201206_113156.jpg
    20201206_113156.jpg
    23.7 KB · Pregleda: 34

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,577
Ne znam. Jači je od ovog malog, kojeg imam, no to vrijedi samo kad je akumulator potpuno prazan. Startna pripomoć od 80A baš i nije Bog zna kaj.
Ako nemaš drugog punjača, ostavi ga.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,577
Kad već spominjemo akumulatore i punjače, usporedil sam tri punjača koja imam:
Punjači.jpg

...s tri različita akumulatora, svi kapaciteta 16Ah: Akumulatori.jpg

Nakon dopunjavanja, lijevi je došel do 16V, srednji s crnim Lidlovim punjačem nikak da završi, a desni (gel) akumulator je ubrzo nakon završenog punjenja došel na 12,6V.

Kasnije sam srednji akumulator prebacil na sivi punjač i došel je do 14,4V te je dopunjavanje završilo na 14,4V i struja je otprilike bila slična ovoj na gornjoj slici.
Kak s 14,4V akumulator nije pun, već samo dopunjen, spojil sam ga moj dragi stari punjač (s tiristorskom regulacijom) koji ga još uvijek puni. Dakle, akumulator bude polako punjen do 16V, a strujno-naponske prilike možete vidjeti na slici:
Akumulator.jpg

Ovaj veliki punjač sam davno napravil i do sad besprijekorno radi.
Istina, nepažnjom susjeda, sad izgleda ofucano i izgorjela su dva releja (za prikaz napona i automatsko isključivanje), no regulacija struje radi kak treba. Kad je akumulator prazan, okrene se gumb do kraja i puni s 20A. Za10-tak min već struja počinje padati...i uskoro je spreman za start.
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,562
Ovaj manji iz Lidla imam i ja doma,žali bože bačenih novaca,onaj mali akumulator od kosilice cijeli dan ne može pripuniti
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,577
Ne može ako akumulator ne valja. Vidiš, s njim sam zadovoljniji nego s ovim crnim koji može dati 10A.
A akumulator od kosilice se i puni s 1,5A, pa ti je i taj punjač prejak.
 

malivuk

Aktivni član
Tu od
27 Srp 2018
Poruka
79
Molio bih savjet dali se od trafoa za varenje isplati pravit starter za traktor.
kako to radi (dali pomaže),čuo sam razne dileme.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Ovakvog malog svjetlo sivog s prve slike, koji puni na zimskom režimu imam i ja. Jedino kaj ne koristim zimski režim nego normalan.
Nedugo sam ga prikopčal na traktorski akumulator 74 Ah kojemu sad ide sedma zima. Kad sam ga prikopčal, pokazal je 12,5 V, a nakon cca 7 sati punjenja došel je do 14,7 V.

ZJ,
imam 2 pitanja pa lijepo prosim odgovore (ti si u tom području tata-mata):
1. koliki treba biti napon punog akumulatora izmjeren na tom punjaču kod punjenja, a koliki sutradan prije punjenja?
2. Kakve su prednosti korištenja zimskog režima i smije li se koristiti uvijek ili samo kod niskih temperatura?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,577
Ja sam ti priučeni...a g. @plus je doktor za baterije ;)

1. Onaj displej ti točno mjeri, pa sve vidiš na njemu. Kad ga napuni, npon pri kojem ide u režim održavanja je 14,4V (ili 14,7*). Nakon toga punjenje prestaje (ostaje punjenje "na kapaljku", malim impulsima) i napon pada do nekih 12,8V, te onda nastavi održavanje malom strujom, reda 100mA. Pri tome napon poraste na oko 13V nakon dovoljno dugog vremena.
Punjači ULGD.jpg
Iz krivulja se vidi da su prva dva punjača praktički isti pri punjenju baterije, a razlika u struji je samo na početku punjenja jako ispražnjenog akumulatora. Čak ni ovaj 10-amperski ne daje puno više struje čim je baterija dovoljnog napona.

2. Kak unutarnji otpor baterije raste s padom temperature, da bi se napunil na istu razinu ljeti i zimi, treba ga dopunjavati do većeg graničnog napona.
Radije koristim zimski mod, jer je napon punjenja ipak malo veći od onog kakvim ga regler na vozilu drži (ljeti valjda nikad ne punim).
Smiješ ga koristiti i ljeti, jer se akumulatori mogu puniti do 15,6 (16,2V), dakle 2,6...2,7V/ćeliji, no treba provjeriti razinu elektrolita i, po potrebi, dodati demi vode, jer ona intenzivnije isparava nakon 14,5V. Provjera razine elektrolita ide za jedno sat-dva, dok se akumulator ohladi i izađu svi mjehurići plina nastali pri elektrolizi, te mu se stabilizira razina.
Ponekad koristim i motorkotač mod, kad želim punjenje malom strujom.

Ako je akumulator loš, onda bude teško postigel i ovaj napon jer je punjč relativno slabašan, no za ispravne auto akumulatore je dovoljno dobar.
Za traktorske (>100Ah) je malo slab, ako ti se žuri, no za 24h bude napunil bilo kojeg, potpuno ispražnjenog.

Molio bih savjet dali se od trafoa za varenje isplati pravit starter za traktor.
kako to radi (dali pomaže),čuo sam razne dileme.
Imam ga, napravljenog tijekom izrade švasaparata. Može pomoći, ali uz ispravan, prazni akumulator.

Pročitaj temu tam negdje oko 15. stranice, pa na dalje, jer budeš tam više naučil nego da ovdje pišem roman.
 

Najnoviji postovi

Na vrh