• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Akumulator ,koji i zašto

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
I tak ..godinama ekspaltiran krepao je (mamicu mu)..glavni protagonist price je IMT 539 .
Ima li koji ozbiljan razlog zašto kupiti novi (mislim a ide 100 Ah ) a ne uzeti red niže ,odnosno 75 Ah .
Cilj svega je prištedjeti koju kunu u ova teška vremena .
Traktro nema dodatnih trošila ,ćak nitko s njim (nije stari lud ) ne ore , ne kosi po noći ,koji put dnevno pali žmigavac /koji put i zaboravi ugasiti .
Kad je temperatura ispod "0 " bude u šupi...bla,bla,bla
edit ..zaboravio sam napisati ..pali ko mina ...puca od kompresije (možete misliti)
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
mi smo na 539 stavili 55ah, ima iza dva radna fara i nikad problema, sad je trenutno od 100ah gore, a nevidim zašto nebi mogao i od 75ah :scratch :blackeye :blackeye :blackeye :mrgreen:

evo recimo kolega jedan mi ima na 560 od 55ah i veli da dobro pali i sve radi, a ja na 565 imam 140ah i ništ se ne žalim :D 8) 8)
 

puki22

Član
Tu od
27 Ruj 2007
Poruka
890
Pozdrav!
Evo da se ja oglasim toj temi ipak mi je to struka.
Kapacitet znači =AH bi bio u tom slučaju manje bitan,on označava koliko"struje"stane u akumulator.Znači kak dugo može svjetlit žaruljica bez da se akumulator puni.
Bitnija stavka su oni Amperi (A) koji su navedeni poslje AH, Naprimjer 55AH/350A
To označava struju koju može davat 10sekundi ako se isprazni na cca.70% i to kod neke niske te,temperature(Zaboravil sam koja točno :scratch )
Moderni akumulatori imaju sve veču snagu napema starima iako imaju manji kapacitet!
Ja palim Ursusa sa "malim" 64AH al je neki original VW i ima 5..A. I pali bez brige bilo toplo il hladno.

Nadam se da sam mogel malo razjasnit priču oko toga !
Ak ima još kakvih pitanja slobodno pitajte!
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,067
ja sam ipak pri stavu da treba staviti originalan aku.
ako stavis manji bilo koji propust od recimo nestanka nafte do toga da zaboravis ugasit svjetla , posle toga su ti male sanse da ponovo upalis

a kako ti navede svoje razloge mozda i moze ali ako vec uzimas manji uzmi velicinu koju imas na nekoj drugoj masini pa ko se i zeznes imaces gdje taj akumulator iskoristit ;)
a ja bih rekao da sko pa i nema veze koliko potrosaca imas na traktoru posto je alternator preko 40A :scratch cini mi se tako da sve do te potrosnje nista ne ide iz akumulatora
recimo orjenacije radi ako su ti zarulje H4 i upaljena duga svjetla to ti tegli nesto oko 10tak A

opet vidim da iamo i strucnjaka tu koji ce da me ispravi ako sam sta pogrijesio :!:
 

edosoko

Dobro znana faca
Tu od
5 Svi 2008
Poruka
1,380
@puki22 slazem se s tobom
valjda amperi (A) pale a ne amper-sati (Ah) ali mislim da su akumulatori s vise ampera skuplji od "standardnih" (nisam 100% siguran) ali to vazi samo za start (alnasovanje) ali ako palis svjetla i jos neke potrosace mozda nebi bilo pametno zalijetati se kupovinom manjeg akumulatora (manjeg kapaciteta) brze ce stradati i jos ce se nekad desiti da zaboravis ugasiti neki potrosac a onda psovanje i guranje....
ali na kraju te opet izadje priblizno jednako, ustedis npr. kupovinom manjeg akumulatora neke lijeve marke ali ce brze stradati :roll:

koliko kod vas na traktorima inace traju akumulatori?
 

puki22

Član
Tu od
27 Ruj 2007
Poruka
890
Primjer

Varta Blue dinamik 74AH/680A

785 kuna kod mene u ovlaštenom VW servisu!
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
savoris kaže:
ja sam ipak pri stavu da treba staviti originalan aku.
ako stavis manji bilo koji propust od recimo nestanka nafte do toga da zaboravis ugasit svjetla , posle toga su ti male sanse da ponovo upalis

a kako ti navede svoje razloge mozda i moze ali ako vec uzimas manji uzmi velicinu koju imas na nekoj drugoj masini pa ko se i zeznes imaces gdje taj akumulator iskoristit ;)
a ja bih rekao da sko pa i nema veze koliko potrosaca imas na traktoru posto je alternator preko 40A :scratch cini mi se tako da sve do te potrosnje nista ne ide iz akumulatora
recimo orjenacije radi ako su ti zarulje H4 i upaljena duga svjetla to ti tegli nesto oko 10tak A

opet vidim da iamo i strucnjaka tu koji ce da me ispravi ako sam sta pogrijesio :!:

Točno tako, aku služi isključivo za start motora, sve ostalo mora biti prilagođeno snazi altenatora. Naravno osim u leru kad nepuni ali...

Ja sam na ursusu 360 imao u orginalu 2 od 160Ah 6V, to je išlo nekih 12godina bez diranja. Sad imam jedan od 100Ah, 12V i sve je ok po ljetu, ali po zimi par dana stajanja i ne zavrti baš veselo (daleko je to od veselog). I da, sad svake 4 godine novi ide ;) Nemože duže, iako ih skidamo po zimi kad se duže nepali, punimo, bla, bla...

Znači Ah je kapacitet akumlatora, ali se mora gledat i koliku max struju može dati. Recimo moj iz auta crown kapaciteta 55Ah nemože upalit traktor, dok exide hoće (ali razlika u cijeni je preogromna).
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,067
naravno , rad na leru sam zanemario :oops:

AH je bitna stavka kod praznjenja bez dopunjavanja , recimo osvjetljavanje kada je ugasen traktor
A je jos bitnija stavka kod starta tj kolko ampera se moze cimnuti iz njega
 

puki22

Član
Tu od
27 Ruj 2007
Poruka
890
savoris kaže:
naravno , rad na leru sam zanemario :oops:

AH je bitna stavka kod praznjenja bez dopunjavanja , recimo osvjetljavanje kada je ugasen traktor
A je jos bitnija stavka kod starta tj kolko ampera se moze cimnuti iz njega


mislim da su to moje riječi samo malo skračeno!
Inače preporučujem svakomu koji ima Dinamo da stavi alternator od auta jer on i na leru puni dovoljno!
100_9400.jpg


Ovaj moj ima 90A i nema zime stime 8) 8) 8) 8)
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,392
Netko reče jednu važnu stvar: verglanje. Bez obzira kaj akumulator manjeg kapaciteta može dati veću startnu struju, ako motor teže pali, bolje je imati akumulator većeg kapaciteta, jer će poslije jednog ili dva neuspjela pokretanja akumulator biti prazan.
Koliko se ja sjećam, prije su akumulatori na 533 bili 88Ah, a kasnije su došli na 100Ah, kad se taj kapacitet dal zgurati u istu kutiju. 75Ah je donja granica, no ja ipak nebi išel na manje od 88Ah. Radije kupi jeftiniji akumulator.
Moja preporuka ti je Topla (išel na Štore-u >8g., a sad imam od jednog lokalnog majstora s 2 g. garancije, koji je znatno jeftiniji nego u dućanu). Na Same-u je originalni, mislim Exide, punih 7 godina. Svi su 100Ah, no različitih dimenzija.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
eh,imadoh i ja na jednom imtu exide pa je brzo prosviro,jednostavno je riknio...dok ovaj drugi isto exide na drugom traktoru pere već jedno 5 godina..
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
@puknuti
110ah 710A 600kn novi sa garancijom i imaš tam i nazad sat vožnje.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
daniels kaže:
110ah 710A 600kn novi sa garancijom i imaš tam i nazad sat vožnje.
Gdje je to ? jab ipak 75 -ticu ,lakše će traktor nositi .
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
puknuti kaže:
daniels kaže:
110ah 710A 600kn novi sa garancijom i imaš tam i nazad sat vožnje.
Gdje je to ? jab ipak 75 -ticu ,lakše će traktor nositi .
http://maps.google.com/?ie=UTF8&ll=45.7 ... 38452&z=15

črnkovec,skreneš za lekneno i sam ravno i na zavoju produži prođeš nogometno i ljudima uđeš u dvorište imaju ti malu tablu na stupu piše sam akumulatori.zovu se novel.

evo našel garanciju..
servis i prodaja akumulatora novel
Trnje6a(ne ono u zagrebu)velika gorica Tel.01/6258-652.
ja sam ga kupil i nema problema za sad.
 

puki22

Član
Tu od
27 Ruj 2007
Poruka
890
abrkili kaže:
eh,imadoh i ja na jednom imtu exide pa je brzo prosviro,jednostavno je riknio...dok ovaj drugi isto exide na drugom traktoru pere već jedno 5 godina..

Jebiga!Akumulatori su pametna stvorenja koji pamte svaku nemar do kraja života.
Problem kod ovih novih"mokrih"je da čim se puni elektrolit(kiselina) oni počnu starit.
Taj process je još brži i fatalan za dalji život akumulatora ako samo stoji na lageru i ne održava se.
Nažalost su rijetki postali oni "suhi"di ga majstor kad ga dođeš po njega napuni kiselinom,počeka pola sata,pa ga stavit punit na laganu struju 15min.,pa opet kontrola razine kiseline!Taj ima ako ga ne siluješ ziher 8 godina!


:? kolike je onaj star de ga vidiš u "pevcu" na njemu več prst prašine ko zna koliko stoji de je kad napunjen????
Proizvodnja akumulatora se svodi uglavnom na nekoliko tvornica sve drugo su brendovi... pa 1,2,3 klasa itd......
 

Mrki88

Član
Tu od
17 Tra 2009
Poruka
882
ja jučer kupio novi od Tople,100AH/ EN 900 A, 719,00kn u auto-poljostroju... kupio sam traktor prije nekih dva tjedna,sa Toplinim 75AH i dobro je palio, a čovjek mi je rekao da je već pri kraju snaga... sad mali (542) niti ne okrene,a već je zapalio.... :D :D :D
 

matrix123456

Aktivni član
Tu od
14 Sij 2009
Poruka
1,021
evo ja imam dzipa nissan patrola 4.2 d i bateriju od 80ah,i pali i na hladnom i na toplom,ali koliko automobil ima potrosaca,cesto spustim bateriju ispod 10 na voltometrru pa upali bez problema,a najbolji akumulatori su vartini suvi,ja imam jedan na tomu vinkovicu 420 od 55ah,i pali bez greske a nemam reglera pa mi nista nepuni bateriju,kad se isprazni ja je prikacim na punjac za baterije, napunim je, i opet je stavim tako vec 5 godina.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
dio citata s ove stranice
http://www.geocities.com/zorzof/akumulatori.html
Ovo govori nešto o izboru akumulatora a i to je bolje zanemariti u ova krizna vremena ..žZapravo ak. treba imati puno ampera , kapacitet od 4 sata punog opterecenja je bezvezan za moje uvjete korištenja .
citat
Kod izbora akumulatora vodi se računa o dvije stvari. Prva je ta da akumulator mora u slučaju kvara na sistemu za punjenje (alternator), obezbijedi funkcionisanje vozila 8 sati danju ili 4 sata noću što znači umnožak struje svih potrošača na vozilu sa 4 sata daje potreban kapacitet. Druga stvar o kojoj treba voditi računa je maksimalna struja koju će povući alnaser prilikom pokretanja motora, ona ne smije biti veća od 1/2 maksimalno dopuštene struje koja je označena na samom akumulatoru što znači da na vozilima sa dizel motorom za koje je potreban snažniji alnaser koji opet vuče veću struju često puta neće biti dovoljan akumulator odabran po kriterijumu svi potrošači puta četiri sata nego će se u tom slučaju odabrat veći akumulator koji može podnijeti struje koje vuče alnaser.
 

Ronin

Član
Tu od
13 Velj 2009
Poruka
239
Ja se služim akumulatorima hrvatskog proizvođača i super sam zadovoljan velike su amperaže i izlazne snage i povoljni cijenom s tim da je bolje kupovat kod njega u križevcima uštedjet ćete više od 200 kn jer vam naši dragi trgovci uzmu toliko marže u ostalim djelovima hrvatske na njegove akumulatore. 110Ah / 1000 cijena je oko 580 kn.


Friš d.o.o., Koprivnička 43, Križevci, Croatia Tel: +385 48 681 500. Fax: +385 48 681 988 ... Friš d.o.o.
frisLOGO.gif
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,392
Ronin kaže:
Ja se služim akumulatorima hrvatskog proizvođača i super sam zadovoljan velike su amperaže i izlazne snage i povoljni cijenom s tim da je bolje kupovat kod njega u križevcima uštedjet ćete više od 200 kn jer vam naši dragi trgovci uzmu toliko marže u ostalim djelovima hrvatske na njegove akumulatore. 110Ah / 1000 cijena je oko 580 kn.


Friš d.o.o., Koprivnička 43, Križevci, Croatia Tel: +385 48 681 500. Fax: +385 48 681 988 ... Friš d.o.o.
frisLOGO.gif
Imam ti ja još jeftinijeg u Križevcima od toga. Mogli bi napraviti posel ;) Garancija je dvije godine.
 

Najnoviji postovi

Na vrh