• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Akumulatori

  • Temu pokrenuo dgeceg
  • Datum prvog posta

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Re: akumulatori

ja te nisam htio uvrijedit. samo sam htio reci da da znam i po sebi da danas akumulator kad istekne garancija mozes bacit,a nekad je to bilo drugacije. ipak,vijek trajanja akumulatora i nije određen samo njegovom kvalitetom. bitno je i pravilno rukovanje,a i to da je elektricna instalacija na vozilu 100% ispravna. ako nije,onda sigurno steti akumulatoru.
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,827
Re: akumulatori

Da skratimo. Znam da nisam bas nesto pretjerano bistar ali takve stvari znam i sam i nisam se uvrijedio. Nista nije kao prije pa ni akumulatori.
 

Zetorboy

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
2,703
Re: akumulatori

To šta vi pišete uopče nema veze sa mojim pitanjem. Velim vam zaboravite da sam išta pitao ! Svejedno vam hvala na trudu.

pali, ali pitanje kolko dugo bude trajao. Na 6340 imam ciakov 135 ah, neznam jel to tak tvornički, a 4320 je došao sa orginalnim zetorovim akumulatorom, od 135 ili 140 ah, nesječam se točno.
 

hrvoje007

Član
Tu od
29 Stu 2011
Poruka
117
Re: akumulatori

evo moje iskustvo na imt 539 kupim bosch mislim da je bio 95 ah dvije i pol godine i gotov nakon njega kupim u metrou neku livu marku čini mi se car jack ili tako nekako da se zove i evo peta godina nema greške na vladimirecu imam munjin četvrta godina sve ok tako da ja mislim da tu nema nekoga pravila da ako kupiš neku marku da će trajati više nego ove manje poznate marke
 

Zetorboy

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
2,703
Re: akumulatori

U hrv je opće poznato šta god da kupuješ kupiš ono zadnje smeće, makar i "markirano" ili šta je bilo dobro i kvalitetni za negdje dalje, pa se nije prodalo, ostarilo, pa nam to uvale... tak je sa akumulatorima, gumama, autima, itd...
 

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
368
Re: akumulatori

Kolko su te temperature izražene u Kelvinima?

Napisati cu ti tri skale (najcesce koristene) ..pa biraj..

Fahrenheit (F). , Celzijus (C) , i Kelvin (K).

konverzija iz F u C = (F-32) * 5/9 ; iz F u K = (F-32) * 5/9 + 273.15
konverzija iz C u F = (C* 9/5) + 32 ; iz C u K = C+273.15
Konverzija iz K u F = (K- 273.15) * 9/5 +32 ; iz K u C = K - 273.15

Dakle sa pretvorbom Celzijusa i Fahrenheita se igras sa cijelim brojem 32 i razlomkom - ovisi sto pretvaras.
Kelvin je samo dodatak apsolutne nule unutar pretvorbe ostalih. U fizici sve tri skale imaju svoju primjenu. Celzijus je podijelio skalu temp. s obzirom na vreliste i lediste vode na 100 dijelova. Fahrenheit isto to,ali na 180 dijelova. (po meni je to puno realnija ljestvica - osobno smatram Fahrenheita jednog od najboljih fizicara).

Nadam se da ces doci do rjesenja koje je tebi potrebno.
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,827
Re: akumulatori

pali, ali pitanje kolko dugo bude trajao. Na 6340 imam ciakov 135 ah, neznam jel to tak tvornički, a 4320 je došao sa orginalnim zetorovim akumulatorom, od 135 ili 140 ah, nesječam se točno.

Moj je star tri godine i riknuo je totalno. Instalacija ispitana i sve je u redu. Taj od 135 ili 145 ah je oko 1200 kn a od 100ah sam kupio za ursusa za 670 kn i ako bi trajao 3 god kao i ovaj mislim da je isplativo a ako bude sreče biče i duže. Pitao sam dali bi valjalo ga uzeti zbog instalacije i svjetala i opčenito opterečenja akumulatora i alternatora sa potrošačima. Neznam ništa oko struje osim promjeniti sijalicu i spojiti žicu ako je pukla ( ako ju nađem gdje je pukla ) pa zato pitam.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: akumulatori

Ja bi uzeo od 100 Ah , možda i 75 ah ..ali to sam ja ... davno sam otvorio temu sa sličnim dilemom .
Kad jednom upali svi potrošači "troše" iz alternatora ..tako da za to ne brini ....osim ako imaš naviku i potrebu ugasiti motor a ostavljati svijetla .
 

Zetorboy

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
2,703
Re: akumulatori

Veliku ulogu igraju i sijalice od svjetala, naročito pozicija gabaritkti, itd.. Osobno sam se uvjerio i sat vremena skoro tražio uzrok na firminom novom boxeru, on nazad na braniku u svakoj lampi ima 2x5 w i u tablicama svakoj 1x5w, znači 6 komada. Ako se od tih 6 ubaci jedna od 10w samo, pol stvari nazad ne svjetli, da se kontakt, one žmignu i ugase se. Nevjerojatna stvar kak je instalacija ograničena
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: akumulatori

Jel taj bokser ima diagnostiku sijalica , tj. jel javi kad koja krepa?
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: akumulatori

to radi tako da mjeri potrošnju struje (amperi) .
Kad ti staviš žarulju više wata vuče i više ampera ..detektira kratki spoj odnosno prepoterečenje pa isključi napajanje .
Jednostavno i korisno
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,725
Re: akumulatori

Da li je tko probao rumunjski Rombat Terra traktorski akumulator?
 

jurek

Dobro znana faca
Tu od
6 Srp 2013
Poruka
670
Re: akumulatori

Tak vam ja dečki gledam (načuvši negdje) na youtube-u kak tipovi s pomoću gorke (epsom) soli oživljavaju mrtve akumulatore. Nije mi vrag dal mira pa reko da ja oživim svojeg (na izdisaju) boscha 140ah. Kupim u ljekarni 6 kutijica po 50g gorke soli, platim to 66kn i pravac doma na intervenciju. Nalupam u svaku ćeliju po kutijicu te gorke pizdarije, dotočim destiliranu vodu, dobro zmućkam akumulator (nekoliko puta da budem siguran da se sve otopilo) i z njim na punjač. Ujutro jr bil napunjen, pa kak ovi tam na yubitou veliju, denem ga na traktor, povlečem polugu za gašenje, i verglam da se sprazni. Poslije te radnje opet na punjač. Ujutro sam se zbudil u 5 i jedva dočekal pol 8 da ga sprobam. Denem na traktor, jedno 20sek grijač i traktor upali!! Inače pozabil sam reči da je i prije z njim palil, ali samo ako je od prve, jer snage za drugo verglanje nije imal pa nema ni sad. Evo tolko da podjelim sa vama. Možda nekome ušparam 66kn. Bolje da sam dečecu kupil sladoleda dok se ne usere.
 

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
Re: akumulatori

Prije su te nekakve tablete postojale za "odsumporavanje" akumulatora, davno još... ne znam sad dal toga još ima gde za kupiti. Gledal sam i ja videe o toj soli. Navodno ima neki u Radoboju koji prodaje "oživljene" akumulatore.:icon_rolleyes:

Nego @jurek onda si i H2SO4 moral kupiti i zamiješati si doma friški elektroilt, ne? Ili si staroga nalijal natrag u akumulator? Ili čekaj malo tog vraga uopće nisi zlijal van?
 

jurek

Dobro znana faca
Tu od
6 Srp 2013
Poruka
670
Re: akumulatori

vrnul sam stari, još sam doma imal litru kaj sam već prije kupil , pa sam dotočil.
 
Tu od
19 Sij 2013
Poruka
173
Re: akumulatori

danas kupio akomulator neki talijanski -midac- celeris 640A--80Ah imali neko s takvim iskustva da napise posto ranije nisam nikad takav imao
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,434
Re: akumulatori

Ja jučer kupio CIAK-ov akumulator 140ah za 950kn, stari je bio isto CIAK samo 135ah i durao je nekih 8 godina.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Re: akumulatori

jucer upalio traktor,sve normalno,danas dam kontakt,sve radi,samo nece okrenuti anlaser... otvorim haubu i vidim ovo-


screen capture

znalo je i prije oksidirati na sva tri traktora,ali nikad ovako... sto je tome uzrok i kako to sprijeciti?
traktor je normalno upalio nakon kaj sam zamijenil ovu klemu...
 

Najnoviji postovi

Na vrh