• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Akumulatori

  • Temu pokrenuo dgeceg
  • Datum prvog posta

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,207
Re: akumulatori

Danas kupil Ciak-a 110 ah i veli mi trgovac da ga prije nego ga budem stavljal na traktror, stavim na punjac na nekih pola sata.. Jel to ispravno tako?
Reko, da ga ne pokvarim ili nesto drugo da se ne dogodi..
A dok ga skinem s punjaca jel ga smijem odmah staviti na traktor i paliti ili treba malo pricekati?
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,434
Re: akumulatori

Ma kad ga staviš slobodno pali, ja ga obično stavim pa ga punim malo. Akumulatori mi traju oko 8 godina. I sad trenutno u svim vozilima imam ciak-ov akumulator.
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,207
Re: akumulatori

Znaci prvo ga stavim na traktor i stavim kleme, pa ga onda prikopcam na punjac na cca pola sata?
Tak sam si i mislil da bi napravil..
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,699
Re: akumulatori

bez klema,njh stavi kad ga pripuniš
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,519
Re: akumulatori

Ni slucajno punit i odma stavljat. Jedna iskra i eto ti veselja. Ima u slikama i nezgodama sta se meni dogodilo. Sreca kiselina me zalila ispod lica, a i za par dana mi se sluh vratio :icon_eyes:
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,207
Re: akumulatori

E to me bas i brine da mi se takvo nesto ne dogodi.. Znaci, stavim ga na punjac na nekih pola sata i onda ga iskopcam i nakon koliko vremena ga mogu spojiti na kleme? Jel ima veze koja se klema prvo stavlja, jel plus ili minus? Na to nikad ne obracam paznju i srecom nikad se nista nije dogodilo.. A i nikad nisam punio novog akumulatora, najrade nebi ni ovog..
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Re: akumulatori

Prvo plus pa onda minus. Ako sa kljucem dotaknes masu, a spajas ovak, nista se nebude dogodilo. Otpajanje, obrbutim redom. Ako imas dva akumulatora spojena "brikom", izoliraj si kljuc.... to ti bu najsigurnije !!
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,434
Re: akumulatori

kako je zgzac rekao tako stavljaš. Ako bi stavio prvo minus pa plus i onda kada pritežeš klemu plus slučajno dodirneš neki dio traktora(koji provodi struju) bilo bi iskri malo..:icon_super:

Samo ne znam zašto ovi govore da ne stavljaš kleme pa puniš, ako ti 539 pali lako, samo stavi i vozi se malo da ga napuni pošto tko zna koliko je stajao u trgovini.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Re: akumulatori

Zato mu je i rekel da ga prije nadopuni,al mislim da je pola sata premalo.
Uvjek je kvalitetnije i stabilnije punjenje na punjac doma na 220v od alternatora.
 

Zeljko81Bj

Član
Tu od
30 Svi 2013
Poruka
543
Re: akumulatori

Jesenas sam promjenio klemu jer je se istopila,nisam obracao paznju i evo ode jos jedna.
Sad kad sam se malo zagledao vidim da je + stupcic pukao i to okolo naokolo pri samom dnu. Sta mi je ciniti,odnet to majstoru,dal se to moze popraviti?
Akumulator je ok,palio cjelu zimu bez problema!
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,312
Re: akumulatori

Može, možeš i sam nalijati olovom. Treba biti oprezan i složiti kalup ali da se to doma napraviti.
Ako ne, onda nosi nekome ko popravlja baterije
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Re: akumulatori

@muha... pa koloko to kosta u radioni ?? Kaj se isplati zahebavati s tim doma ??
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,312
Re: akumulatori

Stvarno nemam pojma kolko bi to koštalo, ako je 50 kuna, a može se ušparati zašto ne.
Ja sam učil i radil to u vojsci i stvarno nije neka mudrolija to za napraviti doma, a i ribič sam bil ..... još imam negde doma kalupe kaj smo olova ljevali
 

Zeljko81Bj

Član
Tu od
30 Svi 2013
Poruka
543
Re: akumulatori

Gadno bi bilo da je stupcic skroz spaljen,on postoji i to cjeli samo je napukao.
Klemu gore i samo trebam ugrijat malo da se sjedini jer mi tu kiselina isparava i jede kleme.
Jel to ide lemilicom?
 

ceki

Član
Tu od
18 Ruj 2009
Poruka
366
Re: akumulatori

friško iz dućana

nedavno je t25 povukao zrak i ćaća sjebe akumulator, jer ga je 10 puta verglo po jedno 20sec - punim ga 24h napon 10.5v i nediže. koliko je akumulator bio star neznam jer t25 imam tek godinu dana znam samo da je bio dobar i da je kreso na zub bio je neki poljski - zap 100ah 760a

sad sam za njeg kupio ciak jer mi je ciak starter 100ah 800a i na imt 533 sa "gotovim" motorom evo peta godina

mišljenja sam da je to danas poprilično sve isti drek, svi oni "traju" i po 4, 5, 7, 8 godina il koliko već ali već poslije 2 godine "to više nije to"

ovaj puma je za auto

na tim ciakovima na deklaracijama se nađe svašta, ova zadnja slika je od ciak starter 100ah sa 533 piše austrija (varta), a sad sam gledao isti takav ima kupit al dođe 800 kn ali sad na deklaraciji piše johnson controls češka, a na ovom od 110 piše poljska i košta 680 kn, na nekim manjim ciakovima piše fiam italija - valjda kad se bave skupljanje tog opasnog otpada pa trampe recimo 20 starih akumulatora za 1 novi sa razno raznim kompanijama :)

Malo sam se zeznio ups ... trajao je 7 godina na traktoru koji već 10 godina pali prvi put iz treće kako ono kaže čombe hehe. Znači crko mi taj akumulator sa imt-a 533 pa sam u njeg prebacio ovaj iz T25, a za T25 sam danas uzeo novi 100ah vesna 680kn u Vukovaru.
Samo je odjedamput vrisnio, napunim ga i ako ne radim s traktorom 2 dana izgubi struju padne napon na 10,5V. U njeg neznam je li dvaput dosipavana destilirana voda.
Na deklaraciji od vesne piše johnson controls češka, a na TAB-ovoj stranici nađem da se VESNA pravi u makedoniji pa ko tu koga ...
A evo malo i sličica ...
 

Prilozi

  • ciak 100ah.jpg
    ciak 100ah.jpg
    21.2 KB · Pregleda: 62
  • ciak 100ah 1.jpg
    ciak 100ah 1.jpg
    50.1 KB · Pregleda: 64
  • DSC00890.jpg
    DSC00890.jpg
    48.5 KB · Pregleda: 68
  • DSC00891.jpg
    DSC00891.jpg
    57.9 KB · Pregleda: 72

ceki

Član
Tu od
18 Ruj 2009
Poruka
366
Re: akumulatori

mogu zaključit da je vladimirca puno lakše bio zavrtio ciak 110 nego vesna 100
 

Najnoviji postovi

Na vrh