• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Akumulatori

  • Temu pokrenuo dgeceg
  • Datum prvog posta

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Re: IMT 565

Točno Puknuti da je razlika a pogotovu kod ovih sa gel punjenjem .:(emo):
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,312
Re: IMT 565

Razgovaral sam s covjekom kaj je bil u JNA u radioni. On veli da su svaki mjesec s FAPova i Deutzova skidali akumulatore bez obzira kolko su delali ili ne i išli su obavezno na punjenje i kontrolu tekucine. Veli da su ti akumulatori trajali po deset godina bez problema. A ovu pricu mi je potvrdil ujak jer je u JNA bil u autojedinici 1983.g i veli da se stvarno tak radilo. On je vozil FAPa i veli da je obavezno jednom mjesecno isel aku na punjenje a veli da su kamioni delali svaki dan jer su ceste gradili u to vreme

Cinjenica je da su tad i akumulatori bili kvalitetniji nego ovo sad masavno proizvedeno gov*o.
taj isti čovjek ti nije rekel kaj se događalo sa tim akumulatorima kad su došli u akumulatorsku stanicu, jer to nezna.

Svaki taj akumulator je imal svoju knjižicu koju je dobil pri svom rođenju, ti (skoro svi) akumulatori su se dali otvoriti i mjenjati čelija po čelija pa zalijati sa smolom, ok, to je sad nebitno.

Svaki taj akumulator je prošel takozvano kondiciranje tj prvo se praznil na određeni napon sa određenom strujom, a nakon toga punil određenom strujom i određenim naponom u određenom vremenu, čepovi su se kuhali u destiliranoj vodi ......, a to doma nemožeš odraditi sa punjačem kojeg večina posjeduje.
Ja sam u akumulatorskoj provel 9 mjeseci kao vođa smjene i imam negde zapisane te podatke, a negde je i makina koja može takvo punjenje odraditi samo kaj je to dug postupak pa ga ne primjenjujem.

Kad bi tak postupal sa akumulatorom svaki bi trajal puno duže nego ovi danas.
Doduše onda je i olovo bilo olovo, a ne reciklaža, separatori su bili od drugačijeg materijala .....

Nikada više takvih baterija mam koje ime imali
 

Gajtan

Dobro znana faca
Tu od
25 Pro 2013
Poruka
1,112
Re: akumulatori

Da, to znam da su se ti akumulatori otvarali, mislim da kod mojih negde u garaži još stoje jedno dva komada...
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Re: akumulatori

Lako ih bilo otvoriti ali zatvaranje sa smolom je nekad bilo :mur: a još prije ih ni je bilo ni za kupiti 70-tih a i punjenje dinamom je isto bilo po noči faljelo a po danu previše Amperčića .:x:
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,312
Re: akumulatori

Upravo to, prevelika struja kojom punimo i praznimo akumulatore je smrt za njih i dolazi do frkanja čelija koje drobe separatore.
 

Gajtan

Dobro znana faca
Tu od
25 Pro 2013
Poruka
1,112
Re: akumulatori

Pa to sam ja odma rekel forumašu TINO nema dugo kad je ono pisal da je menjal akumulator a vidi se da curii iz njega. I još veli da je to treci akumulator u garantnom roku... A prefilava mu ko lud i doslovno kuri akumulatore.
 

davor83

Član
Tu od
26 Velj 2013
Poruka
88
Re: akumulatori

Jel ima neko iskustva sa Baren akumulatorima, planiram uzeti 110 Ah, 850A za IMT 533?
 

mali.alen

Član
Tu od
13 Kol 2012
Poruka
452
Re: akumulatori

Ja imam beren 80ah na rakovici, sad je nekih godinu i pol i nemam nikakvih problema, al preko zime je u garaži
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
Re: akumulatori

a traktor 60 ks, kojeg kapaciteta ili max struje kupiti akumulator, jeli dovoljan od 110 ah
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
Re: akumulatori

Ja imam na Sonaliki 60 ,topla100,evo 6 zimu radi kao blesav
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,714
Re: akumulatori

Beren (a je preglašeno) :icon_thumright:

beren_logo.gif

skupi ali i dobri akumulatori...

uzmi nešto jeftinije....
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Re: akumulatori

Ja ga imam u autu,al je relativno novi,za sada je ok.
Bil je nešto skuplji od konkurencije.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: akumulatori

Ak je 800 kn, onda nije uopče skup ako je kvalitetan toliko kak pričate!
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Re: akumulatori

To nije puno,kod nas bi taj bio i više od 1000kn.
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,714
Re: akumulatori

Kod nas je onaj jeftini beren ( baš tako se piše) za te novce a pravi BAREN je preko 1000kn...
 

Najnoviji postovi

Na vrh