• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Akumulatori

  • Temu pokrenuo dgeceg
  • Datum prvog posta

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: akumulatori

Kupil sam jesenas CIAK 140 AH i evo sad preko zime ga moram obavezno jednom mjesečno napuniti i to ga stavim punit predvečer i ostavim prek noći, traktor se sad slabo koristi i rijetko pali, pa vjerujem da je to zato.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,075
Re: akumulatori

Vjeruj mi, nije. To je zato kaj je loš ili ti ga instalacija negdje prazni. Ak je ovo drugo, onda hitno pronađi gdje, da nebuš imal ognja.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,224
Re: akumulatori

Ja sam jednom punio akumulator na proximi nakon 3 godine jer smo ostavili kontakt, a na 6245 smo ponili prije par tjedana isto nakon godinu, dvije bio je skroz prazan.
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,434
Re: akumulatori

Ja isto imam taj CIAK-ov 140 ah. Traktor stoji sigurno 3 tjedna kako ga nisam upalio, ali nema da je slab akumulator. Kako ZJ kaže ili je on loš ili instalacija ne valja.
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Re: akumulatori

Evo ovako!!
Uskoro moram kupiti akumulator(e) za svoj t-40 orginal idu dva od 6 volti.
Ja mislim kupiti jedan od 140Ah ili bi mozda bilo bolje da kupim dva od 100Ah?
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Re: akumulatori

Matozdenci uvek je bolja kombinacija jedan akumulator veci nego dva manja serijski vezana. Redno dva po 6V ti dodje isto ko i jedan od 12V.Svima preporucujem tu kombinaciju da ubace jedan veci nego dva manja.Problem kod dva akumulatora na 12v je ne samo u punjenju drugog akumulatora nego i praznjenju jer nikad adekvatno neradi. Prema tome jedan od 140 ah je sasvim dovoljan i uvek ce bolje raditi . Puknuti takav sam imao samo je gornji poklopac malo drugaciji bio jer je ipak pre skoro 8 god pravljen. Izrazito dobro mi se pokazao taj S4 , ali kod nas ga vise nema. Ceo grad sam danas pretresao i niko ih nenabavlja Sanana napuni akumulator i skini jednu klemu. Ako bude posle dobro radio negde ti u instalaciji vuce. Ako i dalje bude slab kontejner negine. Proveri nivo kiseline i punjenje na traktoru
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Re: akumulatori

To ti ide ovako;
Na primjer ako je akumulator 100Ah to znaci da trosilo od 1A moze raditi 100 sati.
Sad treba viditi koliko je jedan W/A
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
Re: akumulatori

Evo ovako!!
Uskoro moram kupiti akumulator(e) za svoj t-40 orginal idu dva od 6 volti.
Ja mislim kupiti jedan od 140Ah ili bi mozda bilo bolje da kupim dva od 100Ah?

Nisam siguran da taj od 140 može stati u kutiju gdje je predviđen , mislim da je širi
110 staje provjereno
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Re: akumulatori

Nestane.
Napravim ja njemu kutiju i pricvrstim na desnu stranu na sasiju.
Dali bi mu bio dovoljan od 110Ah?
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
Re: akumulatori

Kod mene je 96 čini mi se i bilo bi bolje da je jači najviše zbog udarne struje , kapacitet manje-više
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Re: akumulatori

Kod komsije je T40 i jedan akumulator od 110ah. Nikad nije imao problema ni sa starim fabrickim alnaserom a ni sada sa planetarcem vec 4god. Ako je sve ostalo kako treba sasvim dovoljan. ako ima gubitaka u struji nece ni tenkovski pomoci
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Re: akumulatori

Ja imam nekaka dva od auta mislim da su od 74Ah vise od pet godina.
Po ljetu pali al po zimi jedva okrecu.
Alnaser je orginal.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Re: akumulatori

Gubitci struje mogu lako da budu i treba mnoge stvari proveriti prvo ali opcija dva od 75ah i jedan od 110ah je skoro identicna . Jedan se akumulator uvek dobro dopuni i startuje sa punom snagom. U sistemu serijski povezanih te snage i kapaciteta nema ni adekvatnog punjenja drugog akumulatora . zato je preporucivo u tom sistemu bar svakih 2-3 meseca zamenuti im mesta. I opet to nije to. Zato kome god sam preporucio sistem sa jednim akumulatorom i dan danas radi tako i nema problema. Kod mene na vlatku T25 isto je sistem fabricki sa dva po 6v i kapaciteta 155ah. a ja sam ga palio uvek sa 55-66ah jednim. Pogotovu sad planetarac ga strese i bez grejaca
 

mali.alen

Član
Tu od
13 Kol 2012
Poruka
452
Re: akumulatori

U svakom slučaju bolje jedan jači nego dva slabija. I ja sam na Rakovici imao dva od 55ah i uvijek je bilo problema, i nakon max 2 god krepaju. Sad pali na jedan od 80ah.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,075
Re: akumulatori

Greška je samo u jednom: kapacitet akumulatora se definira za 10-satno pražnjenje. Za veću struju je manji, a za manju veći...

Ovaj tvoj je ili prazan ili krepan ak ga je tak mala žarulja ispraznila.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Re: akumulatori

Meni je se tako desilo par puta da jednostavno krepa iz cistog mira sto rekli. Dopunim ga i radi mesecima takoreci .I opet se ponovi i opet dopunim i ide. Upravo sa bosh S4 sam to imao ali taj je svakakve torture izdrzao i kad se to javilo imao je vec 6god.Ali jos uvek radi iako je sad 8god i otisao je ispravan sa autom koji sam pre 3 meseca prodao. Tako da probaj ga dopuniti pa vidi ,ali znajuci akumulatore obicno crkavaju u ovo doba vecina. I kod mene je tako Fiamm poceo pre 10 dana odjednom popustati
 

Najnoviji postovi

Na vrh