• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Akumulatori

  • Temu pokrenuo dgeceg
  • Datum prvog posta

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Re: akumulatori

Mene je jedno vrijeme hebo akumulator onda sam ga skinuo i ispraznio elektrolit te sam ga ispiro destiliranom vodom nekoliko puta (mucko sam ga)
Poslje toga vise se nije praznijo i izdrzo je jos tri godine poslje toga,,,
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,075
Re: akumulatori

Mato, ovo kaj si napisal, nemoj nikad nikom savjetovati. Jednom davno napravil sam takvu glupost (doduše na akumulatoru kojem ionak nije bilo spasa, za probu).

Na taj način, ako je još imalo dobar, sigurno ga budeš upropastil. Bolje je da mulj s ploča ostane na dnu, neko da njime napuniš separatore i napraviš kratki spoj.
Ono kaj se može napraviti je provjeriti gustoću kiseline i eventualno ju popraviti, ako se doda previše vode. Niti one čarobne tekućine ne pomažu. Kad ostari, vrijeme mu je za zamjenu i tu nema pomoći. Baš kak i čovjeku, nažalost.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
Re: akumulatori

Mene je jedno vrijeme hebo akumulator onda sam ga skinuo i ispraznio elektrolit te sam ga ispiro destiliranom vodom nekoliko puta (mucko sam ga)
Poslje toga vise se nije praznijo i izdrzo je jos tri godine poslje toga,,,

Vratio si stari elektorlit ili si napravio novi ?
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Re: akumulatori

Neznam kako je ovaj moj onda pozivio jos 3g.
Mozda je taj talog napravio spoj na dnu celija?
Vratio sam stari klektrolit sto je falilo nalio destiliranu vodu.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,075
Re: akumulatori

Rekel bum samo da si imel sreće, i da izljevanje nisi ni trebal raditi.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Re: akumulatori

Postoji slicna procedura ali je ni ja nikome ipak nepreporucujem. To vazi za mladje akumulatore koji su sulfatizovali ,ali kazem ishod je pitanje. Nekad uspe kao kod Matozdenca ali je reskir veliki. Nekad sam se time zezao i nabacao novaca i zivaca i punjac hoce riknuti. Moze se spricem izvaditi i tankom silikonskom cevcicom sav takoreci talog sa dna zajedno sa kiselinom i sipa se destilovana voda .Procedura punjenja je malo veca zezancija i pitanje ishoda. Zato kazem ko i ZJ sto je lose napravljeno ili mu dosao kraj nema pomoci sem uzeti neki novcic za recikliranje
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
Re: akumulatori

Evo ja u T40 ubacio još jedan akumulator , sada imam 96+76 čini mi se , sasvim dovoljno obzirom da je ovaj manji uzet na otpadu
Vjerovatno ću izmeđe manjeg i mase da napravim jednu sklopku tako da ih mogu razdvajati ako traktor duže stoji da nebi došlo do uzajamnog samopražnjenja

Osjetno brže vergla , ovo dupliranje mi nije problem jer imam akumulator iz bagerčića koji ne koristim zimi
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: akumulatori

Vjeruj mi, nije. To je zato kaj je loš ili ti ga instalacija negdje prazni. Ak je ovo drugo, onda hitno pronađi gdje, da nebuš imal ognja.

Ma ne vleče nigde nikaj, to sam siguran 100%, moja sumnja pada jedino na loš alnaser kojeg od kasne jeseni još nisam skinul i dal ga srediti.
 

Mister No

Član
Tu od
26 Svi 2007
Poruka
368
Re: akumulatori

Gubitci struje mogu lako da budu i treba mnoge stvari proveriti prvo ali opcija dva od 75ah i jedan od 110ah je skoro identicna . Jedan se akumulator uvek dobro dopuni i startuje sa punom snagom. U sistemu serijski povezanih te snage i kapaciteta nema ni adekvatnog punjenja drugog akumulatora . zato je preporucivo u tom sistemu bar svakih 2-3 meseca zamenuti im mesta. I opet to nije to. Zato kome god sam preporucio sistem sa jednim akumulatorom i dan danas radi tako i nema problema. Kod mene na vlatku T25 isto je sistem fabricki sa dva po 6v i kapaciteta 155ah. a ja sam ga palio uvek sa 55-66ah jednim. Pogotovu sad planetarac ga strese i bez grejaca

Razlika koju navodite je izrazito velika. Da li ste prakticno mjerili ili je to rezime na temelju iskustva?
Zanimaju me detalji iz razloga sto imam sistem gdje moram koristiti dva akumulatora. Svaki od njih je nesto veceg kapaciteta nego sto je tvornicki propisano. Za sada sve to radi vrlo dobro.
Nisam provjeravao kako su spojeni..no ako se prijenos napona pri punjenju teze prenosi na drugi akumulator..zasto je to u originalu tako rijeseno. Ili postoje sistemi koji se ne pune serijski?
Ukoliko vam trebaju jos neki detalji mogu dodatno napisati.
Kod mene ovo nije veliki problem...no ako se nesto moze bolje,ispravnije nadograditi mislim da se isplati uloziti u isto.

Zamolio bih sve kolege za jos jedan savjet...naime trebam novi akumulator od 100-110 ah . Nedavno sam primjetio jedan marke "puma" ...sa prihvatljivom cijenom..no ne znam prati li nekakva kvaliteta tu marku. Navodno licenca varte...??? Ovo je za sada samo jedan od primjecenih novih za mene...no ne ogranicavam se na tu marku.
Zanimaju me standardni akumulatori...sa odrzavanjem - otvoreni (nadam se da je to ispravna terminologija).
Da li investirati u nesto skuplje modele ili se drzati "zlatne sredine" i pronaci omjer kvaliteta - cijena. Pojavljuju se i neki sa garancijom 3 god. ili vise. Iskustva?
Ako imate preporuke raspisite se :D
 
Posljednje uređivanje:

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Re: akumulatori

Danas svi akumulatori ( više-manje ) imaju garanciju 24 mjeseca. Isplati li se investirati u skuplji akumulator i on "krepa" nakon isteka garancije, ili pak kupiti jeftiniji koji isto "krepa" nakon isteka garancije ??!
U oba slučaja se može dogoditi da i oba potraju dugo, par godina. No, činjenica je dokazana da se i oni kvalitetniji akumulatori brzo kvare nakon isteka garancije, jer je dokazano da su ciljano tako i napravljeni ...
Odluku donosi svak za sebe .
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Re: akumulatori

Mister no ovo ti govorim iz iskustva ali i iz odredjenih merenja. Od vozila do vozila se neki sistemi reseni neki ne ali vecinom sistem na 2 po 12 V u seriji nije resen sistem. Zato se i napominje da akumulatorima koji su serijski vezani treba menjati mesta bar u 3 meseca. Tako da se ovaj koji je kao pomocni nebi zapostavio .Gde god je moguce da se trazi 12V pri startovanju alnasera i postoji mogucnost ubaciti jedan akumulator veci to je najbolje po meni ,A ako je startovanje na 24V a u radu kasnije 12 v onda moraju 2akumulatora. Tako je na rusima 820 i vecim
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Re: akumulatori

Gledam na njuskalu akumulatore i naidjem na oglas gdje su akumulatori "obnovljeni"
Zna li netko nesta o tome?
I pise da ide i 6starih za 1 novi akumulator,,,
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Re: akumulatori

Nemogu preko mobitela.
Upises samo akumulator 140 Ah i negdje ja 5 po redu i cjena je mislim oko 400-600kn.
 

motohod

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
787
Re: akumulatori

Vjerojatno "stare" obnovi punjačem poput C-TEKa i onda ih prodaje naivcima.
50% akumulatora koji se smatraju krepanima se može tim pametnim punjačima obnoviti, no pitanje je kak dugo bude trajal.

ako ima sreće, u tih 6 starih bude 2 opet preprodal...:icon_eyes:
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Re: akumulatori

Niti meni nije jasno kako ga obnavljaju pa zato pitam.
Mislim da u oglasu pise da daju garanciju,idem sad bas vidit!
Garanciju daje ali nepise koliko?
@Puknuti na oglasu je varta akumulator treci po redu oglas,,
 
Posljednje uređivanje:

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Re: akumulatori

Obnovljeni su vecinom fabricki namerni feleri gde se obicno 1-2 celije riknu pa ih zamenu ,napune i teraj dalje. Ma bezte od toga. Kod nas odnesem 6 akumulatora u reciklazu i kupim jedan nov. Znaci 62ah na otpadu placaju 9eur x 6 = 54 eur a malo vise jedan nov sa garancijom
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Re: akumulatori

Nemislim ja to kupiti nego me taj oglas iznenadio pa reko forumasi ce sigurno znati nesto o tome?
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Re: akumulatori

Kod nas ima negde gde sredjuju tako ali prvo pregledaju ali po meni je to tesko isplativo. I jedna da ode celija i ostale trpe zbog nje. E sad ako je neki kvalitetan i veci akumulator mozda bi i pomoglo da sredi taj isti za novce ali kazem ja bih to maksimalno izbegao.
 

husqvarna365

Aktivni član
Tu od
24 Sij 2013
Poruka
982
Re: akumulatori

Kolege trebam pomoc..Sutra moram ici po novi akumulator eh sada sta mi preporucate koji da uzmem.Imam u ponudi Bosch,,Ciak Starter,,Varta,,Black Horse..Svi su oko 100ah,,jedino Ciak Starter je 110ah i ima udarnu moc 1000a...e sad sta mi preporucate,,pozz
 

Najnoviji postovi

Na vrh